Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.
 

Θέλω να βάλω δύο τραπεζικούς λογαριασμούς (δικούς μου) στο Paypal και φυσικά μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος.

Έχω στείλει μήνυμα στο support να τους περάσουν και περιμένω απάντηση.

Ξέρω ότι θα μου ζητήσουν αποδεικτικά λογαριασμών και έχω διαβάσει ότι βγαίνουν από ebanking με print. Για την Πειραιώς το βρήκα στο Account Details και με το όνομα μου με λατινικούς χαρακτήρες. Για το Alpha ebanking δεν μπορώ να το βρω... και όταν πατάω στο accounts, μου βγάζει μια οθόνη με το IBAN και τον ονοματεπώνυμο μου μαζί με όνομα πατρός με ελληνικούς χαρακτήρες παρόλο που το έχω γυρισμένο στα αγγλικά...
 

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια εκτύπωση να βγάλω από το Alpha eBanking;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τοσο καιρο χρησιμοποιω το paypal χωρις προβλημα αλλα μολης σημερα προσεξα οτι μου εχει

"complete your profile. it's 80%" και στην ουσια μου ζηταει iban και ενω βαζω κανονικα το iban νουμερο της καρτας που εχω βαλει στο paypal δεν το δεχετε

Ξερετε γιατι?

 

 

 

Of course και δουλεύει όπως και πρίν  :ph34r:

Ακομα και αν εχεις ξεπερασει το οριο των χρηματων το οποιο μπορεις να βγαλεις απο τα atm?

Στη καρτα απο την οποια θα προσπαθησεις να βαλεις λεφτα στο paypal ballance.

 

Εμενα τοτε για ποιο λογο πλεον δεν με αφηνει να βαλω λεφτα απο την ιδια καρτα στο paypal ballance ακομα και αν δεν εχω φτασει το εβδομαδιαίο οριο της καρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θέλω να βάλω δύο τραπεζικούς λογαριασμούς (δικούς μου) στο Paypal και φυσικά μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος.

Έχω στείλει μήνυμα στο support να τους περάσουν και περιμένω απάντηση.

Ξέρω ότι θα μου ζητήσουν αποδεικτικά λογαριασμών και έχω διαβάσει ότι βγαίνουν από ebanking με print. Για την Πειραιώς το βρήκα στο Account Details και με το όνομα μου με λατινικούς χαρακτήρες. Για το Alpha ebanking δεν μπορώ να το βρω... και όταν πατάω στο accounts, μου βγάζει μια οθόνη με το IBAN και τον ονοματεπώνυμο μου μαζί με όνομα πατρός με ελληνικούς χαρακτήρες παρόλο που το έχω γυρισμένο στα αγγλικά...

 

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια εκτύπωση να βγάλω από το Alpha eBanking;

 

 

Δεν είναι κανόνας ότι θα σου ζητήσουν όλα αυτά τα στοιχεία ταυτοποίησης. 

 

Αφού γυρίσεις σε αγγλικά, στην αρχική σελίδα, θα μπεις στο λογαριασμό που θέλεις να συνδέσεις, στον οποίο εμφανίζονται όλα πλέον με λατινικά στοιχεία εκτός από το ονοματεπώνυμο που είναι στα ελληνικά, και θα πατήσεις το μικρό δεξί κουμπάκι (με τον εκτυπωτή) κάτω από την ένδειξη Profile, στην πάνω μπάρα.

 

Έχεις, λοιπόν, σε pdf το αντίγραφο του λογαριασμού σου. 

 

 

Τοσο καιρο χρησιμοποιω το paypal χωρις προβλημα αλλα μολης σημερα προσεξα οτι μου εχει

"complete your profile. it's 80%" και στην ουσια μου ζηταει iban και ενω βαζω κανονικα το iban νουμερο της καρτας που εχω βαλει στο paypal δεν το δεχετε

Ξερετε γιατι?

 

 

 

Ακομα και αν εχεις ξεπερασει το οριο των χρηματων το οποιο μπορεις να βγαλεις απο τα atm?

Στη καρτα απο την οποια θα προσπαθησεις να βαλεις λεφτα στο paypal ballance.

 

Εμενα τοτε για ποιο λογο πλεον δεν με αφηνει να βαλω λεφτα απο την ιδια καρτα στο paypal ballance ακομα και αν δεν εχω φτασει το εβδομαδιαίο οριο της καρτας.

 

 

Η αποστολή χρημάτων στο στο λογαριασμό σου στο paypal σημαίνει ότι είσαι πωλητής και γιαυτό οι διαθέσιμες ενδείξεις είναι για "Goods" και "Services". Όταν ανακαλύφθηκε το καλοκαίρι από τον re4male ότι με τη μέθοδο Request μπορούμε να φορτώσουμε το balance, υπήρξαν και μερικοί που χρησιμοποίησαν, ως κάρτα του "φίλου" που στέλνει τα χρήματα, την ίδια κάρτα που είχαν συνδεδεμένη στο paypal. Αυτό μπορεί να λειτούργησε μερικές φορές αλλά φαίνεται ότι δεν λειτουργεί πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μίλησες για άλλη κάρτα αλλά για την ίδια που έχεις στο paypal.

 

Με άλλη κάρτα μπορείς αλλά με τον κίνδυνο να δεσμευτούν τα χρήματα για 21 μέρες και αν το κάνεις συστηματικά να μπλοκάρουν το λογαριασμό σου, όπως έχει αναφερθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα με την ιδια καρτα που εχεισ συνδεδεμενη στο paypal δεν σε αφηνει το ιδιο το paypal να προσθεσεις χρηματα στο ballance του paypal

 

Και αν δεις και ο οδηγος που εχουν ανεβαζει παμπολες φορες εδω λεει να βαλουμε απο αλλη καρτα λεφτα στο paypal ballance ποτε απο την ιδια καρτα που εχουμε στο paypal acc μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως δεν θυμάσαι, αλλά την πρώτη περίοδο εφαρμογής του request είχαν γράψει μερικοί ότι έστειλαν χρήματα από την ίδια κάρτα που είχαν συνδέσει στον κύριο λογαριασμό του paypal.

 

Αυτό, βέβαια, περιορίστηκε σημαντικά, στη συνέχεια, και τελευταία το paypal δεσμεύει τα χρήματα που μεταφέρονται με αυτή τη μέθοδο ή και δεν το επιτρέπει, για δικούς του λόγους.

 

Γενικά, οι τρόποι με τους οποίους προσπαθούμε να ξεπεράσουμε τους περιορισμούς που επιβλήθηκαν από τον ΙΟΥΛ έχουν πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα και καθένας αποφασίζει, με δικά του κριτήρια, ποιος τρόπος τον προστατεύει και τον εξυπηρετεί καλλίτερα. Και ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Θέλω να βάλω δύο τραπεζικούς λογαριασμούς (δικούς μου) στο Paypal και φυσικά μου έβγαλε μήνυμα σφάλματος.

Έχω στείλει μήνυμα στο support να τους περάσουν και περιμένω απάντηση.

Ξέρω ότι θα μου ζητήσουν αποδεικτικά λογαριασμών και έχω διαβάσει ότι βγαίνουν από ebanking με print. Για την Πειραιώς το βρήκα στο Account Details και με το όνομα μου με λατινικούς χαρακτήρες. Για το Alpha ebanking δεν μπορώ να το βρω... και όταν πατάω στο accounts, μου βγάζει μια οθόνη με το IBAN και τον ονοματεπώνυμο μου μαζί με όνομα πατρός με ελληνικούς χαρακτήρες παρόλο που το έχω γυρισμένο στα αγγλικά...

 

Μπορεί να μου πει κάποιος ποια εκτύπωση να βγάλω από το Alpha eBanking;

 

Και σε μένα, δε ζήτησαν κανένα στοιχείο. Απλά τους έστειλα IBAN και BIC και την επόμενη εργάσιμη μου τα είχαν προσθέσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο καιρο χρησιμοποιω το paypal χωρις προβλημα αλλα μολης σημερα προσεξα οτι μου εχει"complete your profile. it's 80%" και στην ουσια μου ζηταει iban και ενω βαζω κανονικα το iban νουμερο της καρτας που εχω βαλει στο paypal δεν το δεχετεΞερετε γιατι?Ακομα και αν εχεις ξεπερασει το οριο των χρηματων το οποιο μπορεις να βγαλεις απο τα atm?Στη καρτα απο την οποια θα προσπαθησεις να βαλεις λεφτα στο paypal ballance. Εμενα τοτε για ποιο λογο πλεον δεν με αφηνει να βαλω λεφτα απο την ιδια καρτα στο paypal ballance ακομα και αν δεν εχω φτασει το εβδομαδιαίο οριο της καρτας.

Το νουμερο της κάρτας δεν είναι το iban. Το νούμερο του λογαριασμού είναι.

Εκείνο που ξεκινάει απο GR.... και έχει καμιά 30ρια νούμερα.

 

Αλλά και πάλι τους ελληνικούς λογαριασμούς δεν τους δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κανόνας ότι θα σου ζητήσουν όλα αυτά τα στοιχεία ταυτοποίησης. 

 

Αφού γυρίσεις σε αγγλικά, στην αρχική σελίδα, θα μπεις στο λογαριασμό που θέλεις να συνδέσεις, στον οποίο εμφανίζονται όλα πλέον με λατινικά στοιχεία εκτός από το ονοματεπώνυμο που είναι στα ελληνικά, και θα πατήσεις το μικρό δεξί κουμπάκι (με τον εκτυπωτή) κάτω από την ένδειξη Profile, στην πάνω μπάρα.

 

Έχεις, λοιπόν, σε pdf το αντίγραφο του λογαριασμού σου. 

 

Δοκίμασα να τους περάσω και δεν με αφήνει. Βγάζει μηνύματα:

 

You cannot add a bank at this time.

 

και

 

Sorry, we are not able to process your request. Please try again later.

 

Έχω στείλει μήνυμα στο support και περιμένω απάντηση. Υποθέτω ότι θα μου ζητήσουν αποδεικτικά λογαριασμού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια αμεση λυση για να βαλεις χρηματα σε Virtual Καρτα εξωτερικου. Δοκιμασα να φορτωσω Leupost - Leupay - Revolut με καρτα πειραιως και δεν την δεχεται σαν τελική λυση θα παω για να φορτωσω Revolut απο λογαριασμο απλα σκεφτηκα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο για αμεσο top-up

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nanobot

 

Έχει κλειδωθεί η δυνατότητα προσθήκης ΙΒΑΝ από τον ΙΟΥΛ.

Για να ξεκλειδωθεί πρέπει είτε να τους τηλεφωνήσεις είτε να στείλεις μήνυμα.

 

 


Καλησπέρα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια αμεση λυση για να βαλεις χρηματα σε Virtual Καρτα εξωτερικου. Δοκιμασα να φορτωσω Leupost - Leupay - Revolut με καρτα πειραιως και δεν την δεχεται σαν τελική λυση θα παω για να φορτωσω Revolut απο λογαριασμο απλα σκεφτηκα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο για αμεσο top-up

 

 

Για τη Revolut υπάρχει σχετικό νήμα με πλήρεις οδηγούς για αποστολή εμβάσματος από τις 4 τράπεζες (όχι από κάρτα).

 

Διάβασε τις οδηγίες στην πρώτη σελίδα του νήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Nanobot

 

Έχει κλειδωθεί η δυνατότητα προσθήκης ΙΒΑΝ από τον ΙΟΥΛ.

Για να ξεκλειδωθεί πρέπει είτε να τους τηλεφωνήσεις είτε να στείλεις μήνυμα.

 

Makfil σε ευχαριστώ για την απάντηση, αλλά αν διαβάσεις το πρώτο μήνυμα μου στο οποίο και απάντησες, θα καταλάβεις ότι γι’ αυτό ακριβώς το λόγο έστειλα μήνυμα στο support του paypal και περιμένω απάντηση. Είχα διαβάσει σε προηγούμενα post και ξέρω ότι δεν δουλεύει η προσθήκη λογαριασμού τραπέζης και ότι ζητάνε αποδεικτικά στοιχεία από το support του paypal που δεν μπορούσα να βρω στο e-Banking (electronic banking) της Ελληνικής τράπεζας Άλφα (Alpha Bank), πλήρη στοιχεία που να φαίνεται το IBAN (International Bank Account Number) με το ονοματεπώνυμο μου να φαίνεται με λατινικούς χαρακτήρες. Μου απάντησες ότι το στέλνουμε με ελληνικούς χαρακτήρες, το οποίο και θα κάνω.

 

 

Και σε μένα, δε ζήτησαν κανένα στοιχείο. Απλά τους έστειλα IBAN και BIC και την επόμενη εργάσιμη μου τα είχαν προσθέσει.

 

Τους τα έχω στείλει και περιμένω απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια αμεση λυση για να βαλεις χρηματα σε Virtual Καρτα εξωτερικου. Δοκιμασα να φορτωσω Leupost - Leupay - Revolut με καρτα πειραιως και δεν την δεχεται σαν τελική λυση θα παω για να φορτωσω Revolut απο λογαριασμο απλα σκεφτηκα μηπως υπαρχει κατι καλυτερο για αμεσο top-up

1. Για leupost δεν ξέρω.

2. Για revolut δεν γίνεται το προσπάθησα προσωπικά και με mastercard και visa.

3. Για leupay γίνεται με mastercard.

Για revolut γίνεται απο leupay

Εσυ τι χρησιμοποίησες και δεν μπόρεσες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...