Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ισχύει αυτό που σου έγραψε ο theopan. Για να κάνεις Top Up μέσω εμβάσματος πρέπει ο δικαιούχος τόσο του Paypal όσο και του τραπεζικού λογαριασμού να συμπίπτουν. Εφόσον αλλάζει μόνο το μικρό όνομα και είναι το ίδιο επώνυμο, ενδέχεται να περάσει, αλλά δεν μπορείς να είσαι σίγουρος. Αν δεν γίνει, δεν ενημερώνεσαι άμεσα. Απλά όταν το έμβασμα παραληφθεί από το PayPal και επεξεργαστεί (εντός 1-2 εργάσιμων ημερών), είτε θα το αποδεχτεί και θα ενημερώσει το balance σου με το αντίστοιχο ποσό, είτε θα το απορρίψει και το ποσό θα επιστρέψει πίσω στο λογαριασμό σου μετά από μερικές εργάσιμες μέρες. Άρα, αν δεν δεις το balance σου να μεταβάλλεται το αργότερο 3 εργάσιμες μέρες μετά την αποστολή από την ελληνική τράπεζα, να θεωρείς ότι λογικά απορρίφτηκε.

 

Πάντως, το PayPal σου δίνει τη δυνατότητα να τροποποιήσεις το όνομα του δικαιούχου. Σ' αυτή την περίπτωση, ενδέχεται να σου ζητήσει κάποια στοιχεία για να πιστοποιήσει τα νέα δεδομένα και την ταυτότητά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδιά μου έχουν βάλει 2 διαφορετικά άτομα ο ένας 2 φορές κιόλας, απλά τους είχα δώσει το iban του paypal μου και τα λεφτά μπήκαν κανονικά στην ώρα τους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε, απ' ότι φαίνεται το PayPal κάνει "εκπτώσεις" στους κανόνες που το ίδιο έχει θεσπίσει:

 

 

Can I top up third party’s account?

Bank account and PayPal account must be in the same person’s name to use PayPal TopUp.

Φίλε john_shadow, όταν το PayPal σου έβαλε τα λεφτά στο balance του λογαριασμού σου, προσέθεσαν και τους τρίτους τραπεζικούς λογαριασμούς στο προφίλ σου ή απλά έβαλαν μόνο τα χρήματα και τίποτα άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Πρόσφατα μετα απο μια αγορα μεσω Paypal (με αυτον τον λογαριασμο κανω αγορες μονο μεσω balance) συνδεθηκα στο paypal και μου βγαζει το μήνυμα:

 

" May 18, 2016: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do."

 

Δεν ξερω πως υπολογιζουν το "ετος" στο paypal, γιατι μεσα στο 16' δεν εχω κανει αγορες πανω απο 400-500€. Μετα παταω στο resolution centre και μεσα σε ενα πλαισιο γράφει " You have 131 days to resolve before your account becomes restricted." Και απο κατω αριστερα εχει μια λιστα με το τι μπορω να κανω οσο ο λογαριασμός μου ειναι περιορισμενος, και δεξια "What can't I do while my account is limited?

-close your account"

Μετα παρακατω εχει ενα κουμπι resolve και μολις το πατησω εχει μια σειρα απο φορμες για να τους στειλω συννημενα την ταυτότητα μου, ενα εγγραφο που να αποδικνιει την διεύθυνση διαμονης μου, ενα IBAN τραπέζης και τα στοιχεία απο μια Credit card. Το μονο που δεν μπορεσα να ανεβασω ειναι το IBAN απο εναν λογαριασμο της Πειραιώς που εχω γιατι μου βγαζει μηνυνα οτι ο λογαριασμός αυτος ειναι απενεργοποιημενος. Τωρα δεν ξερω αν μου το βγαζει αυτό λογο των περιορισμων που υπαρχουν με τα cc, παντως εγω τον χρησιμοποιώ κανονικα για να βαζω λεφτα και μετα να τα στελνω στο balance με τον γνωστο τροπο.Πως γινεται δηλαδή να δεχεται την καρτα, και να μην δεχεται τον λογαριασμο -το IBAN με τον οποιο ειναι συνδεδεμενη αυτη η καρτα; Να βαλω εναν αλλον λογαριασμο τι να κανω; Αμα δεν μπορεσω να επαναφέρω παλι τον λογαριασμο μου δεν θα μπορεσω να ξανα χρησιμοποιησω το Paypal ξανα με το ονομα μου; Τους εστειλα και ενα email αλλα αποτι διαβαζω και σε αλλα forum δεν δινουν και τοσο μεγαλη σημασια στην αλληλογραφία τους οποτε αν μπορεσω να κανω κατι μονο μεσα της φορμας. Εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρία και γνωση επι του θεματος;

Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από nikosa2015
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Μιλάει για χρήματα που δέχτηκες και όχι για εκείνα που πλήρωσες για αγορές.

2. Το έτος ξεκινάει από την ημέρα της πρώτης εγγραφής και μέσα σε κάθε έτος το όριο είναι 2500€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Πρόσφατα μετα απο μια αγορα μεσω Paypal (με αυτον τον λογαριασμο κανω αγορες μονο μεσω balance) συνδεθηκα στο paypal και μου βγαζει το μήνυμα:

 

" May 18, 2016: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do."

 

Δεν ξερω πως υπολογιζουν το "ετος" στο paypal, γιατι μεσα στο 16' δεν εχω κανει αγορες πανω απο 400-500€. Μετα παταω στο resolution centre και μεσα σε ενα πλαισιο γράφει " You have 131 days to resolve before your account becomes restricted." Και απο κατω αριστερα εχει μια λιστα με το τι μπορω να κανω οσο ο λογαριασμός μου ειναι περιορισμενος, και δεξια "What can't I do while my account is limited?

-close your account"

Μετα παρακατω εχει ενα κουμπι resolve και μολις το πατησω εχει μια σειρα απο φορμες για να τους στειλω συννημενα την ταυτότητα μου, ενα εγγραφο που να αποδικνιει την διεύθυνση διαμονης μου, ενα IBAN τραπέζης και τα στοιχεία απο μια Credit card. Το μονο που δεν μπορεσα να ανεβασω ειναι το IBAN απο εναν λογαριασμο της Πειραιώς που εχω γιατι μου βγαζει μηνυνα οτι ο λογαριασμός αυτος ειναι απενεργοποιημενος. Τωρα δεν ξερω αν μου το βγαζει αυτό λογο των περιορισμων που υπαρχουν με τα cc, παντως εγω τον χρησιμοποιώ κανονικα για να βαζω λεφτα και μετα να τα στελνω στο balance με τον γνωστο τροπο.Πως γινεται δηλαδή να δεχεται την καρτα, και να μην δεχεται τον λογαριασμο -το IBAN με τον οποιο ειναι συνδεδεμενη αυτη η καρτα; Να βαλω εναν αλλον λογαριασμο τι να κανω; Αμα δεν μπορεσω να επαναφέρω παλι τον λογαριασμο μου δεν θα μπορεσω να ξανα χρησιμοποιησω το Paypal ξανα με το ονομα μου; Τους εστειλα και ενα email αλλα αποτι διαβαζω και σε αλλα forum δεν δινουν και τοσο μεγαλη σημασια στην αλληλογραφία τους οποτε αν μπορεσω να κανω κατι μονο μεσα της φορμας. Εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρία και γνωση επι του θεματος;

Ευχαριστώ.

Πρεπει να τους παρεις τηλεφωνο λογικα θα βγαλεις ακρη..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωνω, χωρις να ξερω το λογο που με αφησε, εχω αγορασει μεχρι στιγμης απο τα www.banggood.com www.wish.com www.bridgat.com

 

Με απλη visa mastercard alpha bank.

 

 

Σε 2 μήνες με πιστωτική Eurobank,18 αγορές.Κανονικότατα.

 

 

Δεν λές τίποτα καινούργιο, τουλάχιστον όσον αφορά το banggood (τα άλλα δεν τα ξέρω αλλά μάλλον είναι στο ίδιο καθεστώς). Οι συναλλαγές με Ελληνικές κάρτες στο banggood , περνάνε κανονικότατα από την 1η μέρα των cc. Ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα.

Καλησπέρα, επειδή το banggood είδα οτι έχει και EU warehouse και στέλνει απο Ευρώπη χωρίς τελωνεία κτλ έχω να ρωτήσω κάτι από τη πείρα σας:

 

1) Είναι αξιόπιστο ? (θα αγοράσω με prepaid, οχι paypal),

2) Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα κινητό, τι παίζει με εγγύηση, service, επιστροφές?

3) Η τράπεζα που έχει εκδώσει τη prepeaid έβγαλε προχθές ανακοίνωση οτι συμπλήρωσε το μηνιαίο όριο και δεν μπορεί να στείλει εμβάσματα στο εξωτερικό για αυτό το μήνα. Αυτό επηρεάζει τη συναλλαγή με prepaid?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, επειδή το banggood είδα οτι έχει και EU warehouse και στέλνει απο Ευρώπη χωρίς τελωνεία κτλ έχω να ρωτήσω κάτι από τη πείρα σας:

 

1) Είναι αξιόπιστα ? (θα αγοράσω με prepaid, οχι paypal),

2) Με ενδιαφέρει να αγοράσω ένα κινητό, τι παίζει με εγγύηση, service, επιστροφές?

3) Η τράπεζα που έχει εκδώσει τη prepeaid έβγαλε προχθές ανακοίνωση οτι συμπλήρωσε το μηνιαίο όριο και δεν μπορεί να στείλει εμβάσματα στο εξωτερικό για αυτό το μήνα. Αυτό επηρεάζει τη συναλλαγή με prepaid?

 

1) Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα προβλήματα.

2) Δες τι ισχύει στο site τους. http://www.banggood.com/Banggood-Guarantee_hl82

3) Όχι. Δεν έχει καμία σχέση το μηνιαίο όριο εμβασμάτων με την αποδοχή ή όχι Ελληνικών καρτών. Στο banggood για κάποιους λόγους περνάνε πάντα οι πληρωμές με μάλλον όλες τις Ελληνικές κάρτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα ποια ειναι η καλυτερη λυση για να αγορασεις κατι απο μπλοκαρισμενο site? Αξιζει η δημιουργια δευτερου paypal και μεταφορα χρηματων απο το ενα account στο balance του αλλου ή ειναι καλυτερα να συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμο και να μεταφερεις ετσι λεφτα στο account balance?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τελικα ποια ειναι η καλυτερη λυση για να αγορασεις κατι απο μπλοκαρισμενο site? Αξιζει η δημιουργια δευτερου paypal και μεταφορα χρηματων απο το ενα account στο balance του αλλου ή ειναι καλυτερα να συνδεσεις τραπεζικο λογαριασμο και να μεταφερεις ετσι λεφτα στο account balance?

Το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το request money δουλεψε για πανω απο 15 αγορες απο τον σεπτεμβριο και μετα, αλλα τωρα εχω θεμα. Μπαινω pp και μου βγαζει το ιδιο με τον φιλο:

 

Καλησπέρα,
Πρόσφατα μετα απο μια αγορα μεσω Paypal (με αυτον τον λογαριασμο κανω αγορες μονο μεσω balance) συνδεθηκα στο paypal και μου βγαζει το μήνυμα:

" May 18, 2016: You have received €1,800 or more in total payments to your PayPal account in this calendar year and are therefore approaching our annual receiving limit of €2,500. PayPal is required by law to comply with European Union Anti-Money Laundering regulations by collecting information from customers when they reach this limit. Please go to the Resolution Centre for more information on what you need to do."

Δεν ξερω πως υπολογιζουν το "ετος" στο paypal, γιατι μεσα στο 16' δεν εχω κανει αγορες πανω απο 400-500€. Μετα παταω στο resolution centre και μεσα σε ενα πλαισιο γράφει " You have 131 days to resolve before your account becomes restricted." Και απο κατω αριστερα εχει μια λιστα με το τι μπορω να κανω οσο ο λογαριασμός μου ειναι περιορισμενος, και δεξια "What can't I do while my account is limited?
-close your account"
Μετα παρακατω εχει ενα κουμπι resolve και μολις το πατησω εχει μια σειρα απο φορμες για να τους στειλω συννημενα την ταυτότητα μου, ενα εγγραφο που να αποδικνιει την διεύθυνση διαμονης μου, ενα IBAN τραπέζης και τα στοιχεία απο μια Credit card. Το μονο που δεν μπορεσα να ανεβασω ειναι το IBAN απο εναν λογαριασμο της Πειραιώς που εχω γιατι μου βγαζει μηνυνα οτι ο λογαριασμός αυτος ειναι απενεργοποιημενος. Τωρα δεν ξερω αν μου το βγαζει αυτό λογο των περιορισμων που υπαρχουν με τα cc, παντως εγω τον χρησιμοποιώ κανονικα για να βαζω λεφτα και μετα να τα στελνω στο balance με τον γνωστο τροπο.Πως γινεται δηλαδή να δεχεται την καρτα, και να μην δεχεται τον λογαριασμο -το IBAN με τον οποιο ειναι συνδεδεμενη αυτη η καρτα; Να βαλω εναν αλλον λογαριασμο τι να κανω; Αμα δεν μπορεσω να επαναφέρω παλι τον λογαριασμο μου δεν θα μπορεσω να ξανα χρησιμοποιησω το Paypal ξανα με το ονομα μου; Τους εστειλα και ενα email αλλα αποτι διαβαζω και σε αλλα forum δεν δινουν και τοσο μεγαλη σημασια στην αλληλογραφία τους οποτε αν μπορεσω να κανω κατι μονο μεσα της φορμας. Εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρία και γνωση επι του θεματος;
Ευχαριστώ.

 

Οταν κανω το request, γραφει : The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

Tι αλλαξε? Μεχρι πριν μια βδομαδα δουλευε απροβληματιστα. Λετε να συσχετιζονται αυτα τα 2 ? Το οτι μου χει ερθει το συγκεκριμενο notification στο paypal και το οτι δεν με αφηνει να στειλω χρηματα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το request money δουλεψε για πανω απο 15 αγορες απο τον σεπτεμβριο και μετα, αλλα τωρα εχω θεμα. Μπαινω pp και μου βγαζει το ιδιο με τον φιλο:

 

 

Οταν κανω το request, γραφει : The card you entered cannot be used for this payment. Please enter a different credit or debit card number.

 

Tι αλλαξε? Μεχρι πριν μια βδομαδα δουλευε απροβληματιστα. Λετε να συσχετιζονται αυτα τα 2 ? Το οτι μου χει ερθει το συγκεκριμενο notification στο paypal και το οτι δεν με αφηνει να στειλω χρηματα ?

δοκιμασε αυτο

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-758?do=findComment&comment=54773858

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...