Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικά απο αυτά που διαβάζω τελευταία....τρελαίνομαι  :mrgreen:.  Κάποιοι ζουν σε παράλληλο σύμπαν !

Αγαπητοί συμφορουμίτες εχουμε CAPITAL COΝTROL απο τον Ιούλιο του 2015 και όπως φαίνεται θα έχουμε για πολλάααα......χρόνια ακόμη, αποδεχθείτε την πραγματικότητα, έλεος !  

  • Αγορές απο εξωτερικό διαδικτυακά μόνο με κάρτα εξωτερικού-paypal.
     
  • Τροφοδοσία με χρήματα κάρτας εξωτερικού - paypal (μέσω των αντίστοιχων ΙΒΑΝ) μόνο με τραπεζικό έμβασμα 1000 ανα καταθέτη και τράπεζα το μήνα (και να λέμε και ευχαριστώ γιατί πριν δυο μήνες ήταν 500 και μπορεί να ξαναγίνει :fear: ) ωσότου να φτάσει η τράπεζα στο μηνιαίο της όριο, μετά....πόρτα και αναμονή για τον επόμενο μήνα !
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδιά. Είμαι καινούργιος στο forum και θα ρωτήσω κτ που πιστεύω έχει απαντηθεί ήδη στο topic αλλά εγώ δεν βρήκα ακόμα την απάντηση ( τουλάχιστον στις τελευταίες 10 σελίδες). Λοιπόν είμαι καινούργιος στο paypal και έκανα το κόλπο παράκαμψης των capital controls που δημιουργώ έναν 2ο εικονικό λογαριασμό και μεταφέρω λεφτά σε αυτόν. Ενώ το έκανα και δοκίμασα να μεταφέρω 1 ευρώ κ όντως μεταφέρθηκε όταν πήγα μετά χαρούμενος να μεταφέρω τα λεφτά (150 ευρώ) για μια αγορά που θέλω να κάνω δεν με άφησε να τα μεταφέρω και μου έστειλε mail στο καπάκι το paypal  οτι ίσως παρατήρησαν ύποπτη κίνηση στον λογαριασμό μου στο paypal και μου πάγωσαν τον λογαριασμό και μου ζητάνε να αλλάξω τον κωδικό, τις sequrity question και να τους στείλω φωτό από ταυτότητα, διαβατήριο και άδεια οδήγησης για να αποδείξω το όνομα μ και την διεύθυνση μ. Έχει συμβεί σε κανέναν άλλον αυτό? Αν τους τα στείλω θα μ τον ξεπαγώσουν και θα μπορώ να κάνω το κόλπο μετά? Και μια χαζή ερώτηση ακόμα. Το πάγωμα του paypal δεν θα επηρεάζει την χρεωστική κάρτα με την οποία έχω συνδέσει τον λογαριασμό στο paypal ε? απλώς δεν μπορώ να χρησιμοποιώ το paypal προς το παρόν ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τους πρώτους μήνες μετά τα CC, βρέθηκε (από το μέλος re4male) η λύση στο πρόβλημα με τη χρησιμοποίηση των μεθόδων Request/Send Money, οι οποίες λειτουργούσαν (και εξακολουθούν να λειτουργούν) στο paypal, αλλά για συγκεκριμένους σκοπούς (η μέθοδος Request, αφορά σε συναλλαγές μεταξύ πωλητή-αγοραστή).

 

Από την αρχή του 2016, όμως, το paypal φαίνεται ότι κατάλαβε ότι η συγκεκριμένη διαδικασία εφαρμόζεται υπερβολικά (???) σε κάποιες περιπτώσεις και, αρχικά, εφάρμοσε τη δέσμευση του ποσού για 21 μέρες (όρος του paypal για την πιθανή υπαναχώρηση του αγοραστή) και, στη συνέχεια, φαίνεται ότι την "κλειδώνει".

 

Έχουν αναφερθεί κάποιες διαδικασίες ξεπεράσματος του προβλήματος αυτού αλλά η πλειοψηφία των μελών του forum, τουλάχιστον, έχει στραφεί στη λύση των καρτών του εξωτερικού. 

 

Εάν επιμένεις να χρησιμοποιείς το to up, μπορείς να το κάνεις με σύνδεση ΙΒΑΝ και αποστολή εμβασμάτων. Η διαδικασία έχει κλειδωθεί μεν αλλά ξεκλειδώνει είτε με τηλεφώνημα (άμεσο αποτέλεσμα) είτε με μήνυμα (με τα στοιχεία του ΙΒΑΝ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μικρη αγορα χθες κοντα στα 20€ δεχτηκε κανονικα το ebay ενω για ανω των 100 οχι απο το ιδιο καταστημα..

 

Μια ερωτηση εαν γνωριζει κανεις,με την προπληρωμενη καρτα που εχω συνδεσει στο paypal  μπορω προφανως να προβω σε αγορες σε ελληνικα καταστηματα στα pos τους σωστα?

 

Ζητειται ομως pin? Γιατι δεν θυμαμαι να εχω στην καρτα αυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι θέλει Pin εκτός αν έχει όριο για να μην πατάς pin συνήθως για αγορές κάτω από 20-25€ είναι..

 

Το ΡΙΝ χρειάζεται πάντοτε όσο μικρή κι αν είναι η αγορά, αν η κάρτα δεν υποστηρίζει ανέπαφες συναλλαγές. Και οι προπληρωμένες δεν υποστηρίζουν (μέχρι πρόσφατα τουλάχιστον-δεν ξέρω αν άλλεξε κάτι τον τελευταίο καιρό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα. για αγορά μέσω paypal λόγω capital controls γνωστοι μου συστησαν αυτο τον τρόπο.
https://www.youtube.com/watch?v=cxWXcfdMmww

ο οπόιος είναι με request money.

θα ήθελα να ρωτήσω αν καποιος ξέρει αν δουλεύει με προπληρωμένη της eurobank.
ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγα posts παραπάνω υπάρχει σχετική ανάλυση για τη μέθοδο request.

Επιπλέον, με αναζήτηση με την ίδια λέξη σ' αυτό το νήμα θα διαβάσεις πολλά σχετικά posts.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

Διαδικασία Request Money ή αλλιώς Payment με 100% επιτυχία (για μένα τουλάχιστον)

 

προπληρωμένη Eurobank δουλευει? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω το εξής πρόβλημα. Έχω κάνει αρκετές αγορές το 2016 με το paypal.ξαφνικά προχθες έβαλα χρήματα με το Request και τα είχε στο balance διαθέσιμα. Πάω να κάνω παραγγελία αλλά μου βγάζει ότι δεν τη δέχεται. Μπορώ να κάνω κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω το εξής πρόβλημα. Έχω κάνει αρκετές αγορές το 2016 με το paypal.ξαφνικά προχθες έβαλα χρήματα με το Request και τα είχε στο balance διαθέσιμα. Πάω να κάνω παραγγελία αλλά μου βγάζει ότι δεν τη δέχεται. Μπορώ να κάνω κάτι?

 

Να μιλήσεις με τον πωλητή. Αν όντως επαρκεί το balance σου για την αγορά, τότε έχει πρόβλημα το paypal του αποδέκτη και δεν δέχεται πληρωμές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προπληρωμένη Eurobank δουλευει? ευχαριστω

υποτιθεται οτι λειτουργει με ολες τις καρτες, 

φυσικα δεν εχω ολες τις καρτες για να δοκιμασω,

δοκιμασε και πες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ εχω το εξής πρόβλημα. Έχω κάνει αρκετές αγορές το 2016 με το paypal.ξαφνικά προχθες έβαλα χρήματα με το Request και τα είχε στο balance διαθέσιμα. Πάω να κάνω παραγγελία αλλά μου βγάζει ότι δεν τη δέχεται. Μπορώ να κάνω κάτι?

 

Το πιο πιθανό ο παραλήπτης να μη δέχεται πληρωμές σε Ευρώ και να μη δέχεται ούτε αυτόματες μετατροπές. Οπότε να επικοινωνήσεις μαζί του αλλά μην περιμένεις κάποια λύση :P καλύτερα να βρεις άλλον.

 

Πραγματικά απο αυτά που διαβάζω τελευταία....τρελαίνομαι  :mrgreen:.  Κάποιοι ζουν σε παράλληλο σύμπαν !

Αγαπητοί συμφορουμίτες εχουμε CAPITAL COΝTROL απο τον Ιούλιο του 2015 και όπως φαίνεται θα έχουμε για πολλάααα......χρόνια ακόμη, αποδεχθείτε την πραγματικότητα, έλεος !  

  • Αγορές απο εξωτερικό διαδικτυακά μόνο με κάρτα εξωτερικού-paypal.

     

  • Τροφοδοσία με χρήματα κάρτας εξωτερικού - paypal (μέσω των αντίστοιχων ΙΒΑΝ) μόνο με τραπεζικό έμβασμα 1000 ανα καταθέτη και τράπεζα το μήνα (και να λέμε και ευχαριστώ γιατί πριν δυο μήνες ήταν 500 και μπορεί να ξαναγίνει :fear: ) ωσότου να φτάσει η τράπεζα στο μηνιαίο της όριο, μετά....πόρτα και αναμονή για τον επόμενο μήνα !

 

 

Ο λογαριασμός μου στην Paypal αλλά και της τράπεζας που έχω βάλει είναι ελληνικά και τα δυο... και από τον Ιούλιο του 2015 που λες έχω κάνει εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες) συναλλαγές μέσω paypal........ αυτός ο μύθος περί Capital Controls δεν ισχύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα σας. ξέρει κανείς σίγουρα αν δουλευει με prepaid eurobank το request?? Δεν έχω τώρα κάρτα και σκεφτομαι να βγάλω μία αλλα μην την βγάλω και τζάπα. χρεωστικες κτλ δεν θελω να βγάλω. Το εχει δοκιμάσει κανείς με prepaid eurobank? ευχαριστω εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός μου στην Paypal αλλά και της τράπεζας που έχω βάλει είναι ελληνικά και τα δυο... και από τον Ιούλιο του 2015 που λες έχω κάνει εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες) συναλλαγές μέσω paypal........ αυτός ο μύθος περί Capital Controls δεν ισχύει.

Καλά λεει ο άλλος οτι μερικοί ζουν σε παράλληλο σύμπαν...

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...