Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο λογαριασμός μου στην Paypal αλλά και της τράπεζας που έχω βάλει είναι ελληνικά και τα δυο... και από τον Ιούλιο του 2015 που λες έχω κάνει εκατοντάδες (αν όχι χιλιάδες) συναλλαγές μέσω paypal........ αυτός ο μύθος περί Capital Controls δεν ισχύει.

 

Τι πίνεις; Θέλω κι εγώ να βιώσω την "ευτυχία" σου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι πίνεις; Θέλω κι εγώ να βιώσω την "ευτυχία" σου...

 

Ο λογαριασμός σου είναι Personal ή Business ? Ίσως να παίζει ρόλο ότι ο δικός μου είναι Business.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός σου είναι Personal ή Business ? Ίσως να παίζει ρόλο ότι ο δικός μου είναι Business.

 

Τι σχέση μπορεί να έχει το είδος του λογαριασμού Paypal; Οι εκδότες των συνδεδεμένων καρτών (τράπεζες) απορρίπτουν τις συναλλαγές. Όχι το Paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση μπορεί να έχει το είδος του λογαριασμού Paypal; Οι εκδότες των συνδεδεμένων καρτών (τράπεζες) απορρίπτουν τις συναλλαγές. Όχι το Paypal.

 

Για πολλούς και διάφορους λόγους αλλά ΟΚ μπορεί πολύ απλά να είμαι και τυχερός. Δε με χαλάει πάντως ^^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχέση μπορεί να έχει το είδος του λογαριασμού Paypal; Οι εκδότες των συνδεδεμένων καρτών (τράπεζες) απορρίπτουν τις συναλλαγές. Όχι το Paypal.

 

Ο συγκεκριμένος συμφορουμίτης (μέλος από τον ΜΑΙ 2014) ανέπτυξε και άλλες "επαναστατικές" και διαφορετικές απόψεις σε άλλο νήμα και υποστηρίζει ότι γνωρίζει αρκετά καλά τα περί αγορών από το εξωτερικό, γιατί έχει "φίλους" σε Αμερική και Κίνα, που του πουλάνε.

 

Επομένως, σκεφτείτε πολύ σοβαρά πριν απαντήσετε στα posts του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο συγκεκριμένος συμφορουμίτης (μέλος από τον ΜΑΙ 2014) ανέπτυξε και άλλες "επαναστατικές" και διαφορετικές απόψεις σε άλλο νήμα και υποστηρίζει ότι γνωρίζει αρκετά καλά τα περί αγορών από το εξωτερικό, γιατί έχει "φίλους" σε Αμερική και Κίνα, που του πουλάνε.

 

Επομένως, σκεφτείτε πολύ σοβαρά πριν απαντήσετε στα posts του.

 

Από χώρα εντός Ε.Ε. (πιο συγκεκριμένα, Αγγλία)

DveU12w.png

 

Ελπίζω να κατανόησες τώρα τι είναι το Import Charge και να μη συνεχίζεις να μας λες Import Charge = ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλοι. Λοιπόν, επειδή το θέμα έχει 800 σελίδες, θα ρίξω την πρόταση μου κι αν έχει ξαναγίνει, αγνοήστε με. Θέλω να σας ενημερώσω ότι δεν με επηρεάζουν τα capital controls ιδιαίτερα, μιας και έχω βρει πολλούς πωλητές που στέλνουν στην Ελλάδα κανονικά. Εδώ και 6 μήνες περίπου παραγγέλνω κανονικά. Έχω λογαριασμό από εθνική, κι απλά σύνδεσα με την paypal την κάρτα που'χω για το ATM. Δεν χρειάστηκε ούτε prepayed να βγάλω ούτε τίποτα. Έχω περίπου 15 πωλητές, και μερικούς που έχει ο κολλητός μου, κι αγοράζουμε επανειλημμένα απ'τους ίδιους. Η πρόταση μου λοιπόν είναι... Αν κι εσείς έχετε βρει πωλητές που στέλνουν κανονικά στην Ελλάδα, να ενώσουμε τις πληροφορίες μας, και να φτιάξουμε ένα θεματάκι που θα'ναι στην κορυφή ώστε να το βλέπουν εύκολα οι συνφορουμίτες μας, και να μπορούμε έτσι έστω και με μικρότερη ευελιξία να ψωνίζουμε όλοι μας απ'το ebay. Δεν ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα, είναι θέμα πωλητών. Μή τρελαίνεστε και μή σας πιάνει ηττοπάθεια. Ψάξιμο θέλει. Για να βρω αυτά τα 10-15 άτομα, έχω κάνει εκατοντάδες δοκιμές να αγοράσω από άλλους.. Οπότε, όταν βρίσκω και πάλι πωλητή που να στέλνει Ελλάδα, τον κάνω follow και τον έχω στην άκρη όποτε χρειάζομαι κάτι. Έχω τζιμάνια με ρολόγια και gadgets κυρίως. Ψάχνω πωλητές με αντρικά ρούχα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από χώρα εντός Ε.Ε. (πιο συγκεκριμένα, Αγγλία)

DveU12w.png

 

Ελπίζω να κατανόησες τώρα τι είναι το Import Charge και να μη συνεχίζεις να μας λες Import Charge = ΦΠΑ.

 

Επειδή συνεχίζεις να προκαλείς με τις "επαναστατικές" απόψεις σου περί Import Charges, σου θυμίζω ότι η κουβέντα που κάναμε στο άλλο νήμα αφορούσε σε αγορές από Αμερική και από ebay.com, και συγκεκριμένα για τα Import Charges που χρεώνουν στους Έλληνες αγοραστές μεγάλες αλυσίδες (πχ Amazon κλπ) αλλά και ιδιώτες και αντιστοιχούν στον Ελληνικό ΦΠΑ.

 

Είναι προφανές ότι Import Charges δεν πληρώνει κανείς στις αγορές από ΕΕ, όπως σου έγραψα στο άλλο νήμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλοι. Λοιπόν, επειδή το θέμα έχει 800 σελίδες, θα ρίξω την πρόταση μου κι αν έχει ξαναγίνει, αγνοήστε με. Θέλω να σας ενημερώσω ότι δεν με επηρεάζουν τα capital controls ιδιαίτερα, μιας και έχω βρει πολλούς πωλητές που στέλνουν στην Ελλάδα κανονικά. Εδώ και 6 μήνες περίπου παραγγέλνω κανονικά. Έχω λογαριασμό από εθνική, κι απλά σύνδεσα με την paypal την κάρτα που'χω για το ATM. Δεν χρειάστηκε ούτε prepayed να βγάλω ούτε τίποτα. Έχω περίπου 15 πωλητές, και μερικούς που έχει ο κολλητός μου, κι αγοράζουμε επανειλημμένα απ'τους ίδιους. Η πρόταση μου λοιπόν είναι... Αν κι εσείς έχετε βρει πωλητές που στέλνουν κανονικά στην Ελλάδα, να ενώσουμε τις πληροφορίες μας, και να φτιάξουμε ένα θεματάκι που θα'ναι στην κορυφή ώστε να το βλέπουν εύκολα οι συνφορουμίτες μας, και να μπορούμε έτσι έστω και με μικρότερη ευελιξία να ψωνίζουμε όλοι μας απ'το ebay. Δεν ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα, είναι θέμα πωλητών. Μή τρελαίνεστε και μή σας πιάνει ηττοπάθεια. Ψάξιμο θέλει. Για να βρω αυτά τα 10-15 άτομα, έχω κάνει εκατοντάδες δοκιμές να αγοράσω από άλλους.. Οπότε, όταν βρίσκω και πάλι πωλητή που να στέλνει Ελλάδα, τον κάνω follow και τον έχω στην άκρη όποτε χρειάζομαι κάτι. Έχω τζιμάνια με ρολόγια και gadgets κυρίως. Ψάχνω πωλητές με αντρικά ρούχα. 

απο τις πιο σημαντικες προτασεις!!! μακαρι οποιος εχει εμπειρια να την καταθεσει να φτιαξουμε τη λιστα

Επειδή συνεχίζεις να προκαλείς με τις "επαναστατικές" απόψεις σου περί Import Charges, σου θυμίζω ότι η κουβέντα που κάναμε στο άλλο νήμα αφορούσε σε αγορές από Αμερική και από ebay.com, και συγκεκριμένα για τα Import Charges που χρεώνουν στους Έλληνες αγοραστές μεγάλες αλυσίδες (πχ Amazon κλπ) αλλά και ιδιώτες και αντιστοιχούν στον Ελληνικό ΦΠΑ.

 

Είναι προφανές ότι Import Charges δεν πληρώνει κανείς στις αγορές από ΕΕ, όπως σου έγραψα στο άλλο νήμα.

 

τι σχεση εχουν αυτα με το θεμα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα φίλοι. Λοιπόν, επειδή το θέμα έχει 800 σελίδες, θα ρίξω την πρόταση μου κι αν έχει ξαναγίνει, αγνοήστε με. Θέλω να σας ενημερώσω ότι δεν με επηρεάζουν τα capital controls ιδιαίτερα, μιας και έχω βρει πολλούς πωλητές που στέλνουν στην Ελλάδα κανονικά. Εδώ και 6 μήνες περίπου παραγγέλνω κανονικά. Έχω λογαριασμό από εθνική, κι απλά σύνδεσα με την paypal την κάρτα που'χω για το ATM. Δεν χρειάστηκε ούτε prepayed να βγάλω ούτε τίποτα. Έχω περίπου 15 πωλητές, και μερικούς που έχει ο κολλητός μου, κι αγοράζουμε επανειλημμένα απ'τους ίδιους. Η πρόταση μου λοιπόν είναι... Αν κι εσείς έχετε βρει πωλητές που στέλνουν κανονικά στην Ελλάδα, να ενώσουμε τις πληροφορίες μας, και να φτιάξουμε ένα θεματάκι που θα'ναι στην κορυφή ώστε να το βλέπουν εύκολα οι συνφορουμίτες μας, και να μπορούμε έτσι έστω και με μικρότερη ευελιξία να ψωνίζουμε όλοι μας απ'το ebay. Δεν ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα, είναι θέμα πωλητών. Μή τρελαίνεστε και μή σας πιάνει ηττοπάθεια. Ψάξιμο θέλει. Για να βρω αυτά τα 10-15 άτομα, έχω κάνει εκατοντάδες δοκιμές να αγοράσω από άλλους.. Οπότε, όταν βρίσκω και πάλι πωλητή που να στέλνει Ελλάδα, τον κάνω follow και τον έχω στην άκρη όποτε χρειάζομαι κάτι. Έχω τζιμάνια με ρολόγια και gadgets κυρίως. Ψάχνω πωλητές με αντρικά ρούχα. 

 

Το βασικό πρόβλημα που δημιουργήθηκε από τον ΙΟΥΛ 2015 δεν είναι το αν ο πωλητής στέλνει στην Ελλάδα αλλά το ότι δεν περνάνε οι κάρτες των ελληνικών τραπεζών στους πωλητές, για διάφορους λόγους όπως πχ οι απαγορεύσεις .των CC, η κατηγοριοποίηση των πωλητών από κάθε τράπεζα κλπ.

 

Αυτό αντιμετωπίστηκε αρχικά με τις μεθόδους Request/Send Money του Paypal και, όταν δυσκόλεψε η κατάσταση, οι περισσότεροι στράφηκαν στις κάρτες εξωτερικού και λύθηκε οριστικά το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 η κατηγοριοποίηση των πωλητών από κάθε τράπεζα κλπ.

 

Επειδή το βλέπω να το γράφεις συνέχεια αυτό, θεωρώ απολύτως αδύνατο να έχουν "κατηγοριοποιήσει" οι Ελληνικές τράπεζες όλους τους πωλητές/παρόχους υπηρεσιών ...της υφηλίου. Μιλάμε για κάποιες 100άδες εκατομμύρια έτσι; Μάλλον τις αιτιολογίες για τις συναλλαγές έχουν κατηγοριοποίησει. Και ούτε καν οι τράπεζες από μόνες τους αλλά οι ενδιάμεσοι φορείς (VISA, Mastercard κλπ.).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να λύσεις την απορία σου με ένα τηλεφώνημα σε όποια τράπεζα έχεις λογαριασμό, φτάνει να πέσεις σε υπάλληλο που θα καταλάβει τι τον ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ισχυει οτι υπαρχει κατηγοριοποιηση των πωλητων...

και μακαρι να μπορουσε να εφαρμοστει η προταση του chrisSerres

 

Είναι πολύ απλό, κι όσοι από Πειραιώς δεν έχετε συνδέσει τις κάρτες σας με το paypal μπορείτε να το κάνετε. Κι αν έχετε prepayed ακόμα καλύτερα. Εγώ από τότε που ανακάλυψα ότι υπάρχουν πωλητές που όποτε έψαχνα π.χ. κάποιου είδους θήκες, ή συγκεκριμένα καλώδια ή κάποια αξεσουάρ, ή ρολόγια, πάντα απ'τους ίδιους πετυχαίνει να αγοράζω, έτσι και μέσα στις παρέες μου το έχουμε μιλήσει κι εντοπίζουμε πωλητές και στέλνουμε ο ένας στον άλλον links για να αγοράζουμε. Απλά τους κάνω folow για να τους θυμάμαι και να ψάχνω από τα δικά τους προιόντα όταν χρειάζομαι συγκεκριμένα πράγματα. Πραγματικά έχω εκπλαγεί που δεν το ξέρετε πολλοί αυτό. 

Επεξ/σία από chrisSerres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να λύσεις την απορία σου με ένα τηλεφώνημα σε όποια τράπεζα έχεις λογαριασμό, φτάνει να πέσεις σε υπάλληλο που θα καταλάβει τι τον ρωτάς.

 

Δηλαδή λες ότι όταν ο πωλητής Yang Sen Li από το Zhuolu της Κίνας που για να το κάνω ακόμα πιο δύσκολο άνοιξε π.χ. το μαγαζί του την πρηγούμενη εβδομάδα, ζητάει να χρεώσει τη VISA μου της Πειραιώς, ψάχνει η Πειραιώς στη "λίστα" της να δει τι δραστηριότητα (ΚΑΔ που λέμε εδώ) δηλώνει στο "taxisnet" της Κίνας και αν αυτή η δραστηριότητα είναι καταρχήν "συμβατή" ή ανάλογη με αυτές που "καταλαβαίνει" και δίνει το Ελληνικό κράτος; Ε προφανώς δεν μπορεί να συμβαίνει κάτι τέτοιο όπως καταλαβαίνεις.

Στην καλύτερη περίπτωση παίρνει στοιχεία από τη VISA και μόνο εφόσον μπορεί να γίνει η αντιστοίχηση με τα Ελληνικά πράγματα και καταστάσεις, ελέγχεται το αν η δραστηριότητα είναι επιτρεπτή ή όχι και αναλόγως προχωράει ή όχι η συναλλαγή. Αν δεν μπορέσει να γίνει αντιστοίχηση τότε υπεισέρχεται ο παράγοντας "τύχη" που αναφέρεις και μπορεί να περάσει ή να μην περάσει μια συναλλαγή. Το ακόμα πιθανότερο είναι να εξετάζεται απλά κατά περίπτωση βάση αιτιολογίας που ζητείται για την καθεμία πληρωμή. Και τα στοιχεία είτε για το ένα ή για το άλλο, παρέχονται κεντρικά από τη VISA/Mastercard.

Πραγματικά έχω εκπλαγεί που δεν το ξέρετε πολλοί αυτό. Το μόνο εύκολο είναι να φτιάξουμε το θέμα/τοπικ αυτό, αλλά απ'την άλλη μπορεί να μας τα κλείσουν κι αυτά(οι "Ιρακινοί") αν διαδοθούν.

 

Το ξέρουμε αλλά δεν είναι ιδιαίτερα χρήσιμο φίλε μου. Να ξεκινήσει ολόκληρο τέτοιο "project" για ποιό λόγο; Έχουμε καρτούλες εξωτερικού και κάνουμε τη δουλειά μας από οπουδήποτε θέλουμε χωρίς να χρειάζεται να το πολυψάχνουμε κάθε φορά. Λυμένα ζητήματα είναι αυτά... Τώρα αν κάποιος ασκεί εμπορική δραστηριότητα και έχει τεράστιο όγκο συναλλαγών αλλάζει το πράγμα. Αλλά τότε ούτως ή άλλως το έχει ψάξει το θέμα των προμηθευτών του και για άλλους λόγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...