Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα το revolut ειναι ακομα δωρεαν γιατι θελω να στειλω λεφτα μεσω εμβασματος στο λογαριασμο μου στο revolut? Καποιος τροπος να μη χρεωνεσαι 15 ευρω το εμβασμα υπαρχει εκτος απο το να κανεις εμβασμα απο το ιντερνετ?

Oχι δεν υπαρχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν υπαρχει

Εγω και αλλα 2 παιδια απο την δουλεια στο έμβασμα μέσω e-banking (nbg + winbank) χρεωνόμαστε μόνο €1.

Απο που προκύπτουν τα €15; (μήπως στο γκισέ σου πήραν τα €15; αν ναι γρηγορα e-banking και εισαι αρχοντας)

 

Επισης συνάδελφος πήρε viva wallet card και περαν του οτι γινεται πιο άμεσα η μεταφορά χρημάτων και παρότι υποκειται κανονικα η καρτα σε ΠνΠ έχει κάνει συναλλαγές σε gearbest.com και aliexpress.com. Οπότε θα το κάνω και εγώ αφού μάλιστα μπορώ να την φορτίσω σε κάποια spots χωρίς να δώσω ουτε €1.

 

Ελπίζω να βοήθησα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εντάξει... Θα είμαστε τρελοί εμείς που λέμε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε συναλλαγές και φτάσαμε ένα topic για τα capital controls και τρόπους παράκαμψής τους (το παρόν) στις ...800 σελίδες, χώρια τα άλλα topics για τις κάρτες εξωτερικού και το paypal που μετράνε μερικές 100άδες το καθένα ακόμα.

Δλδ με αποκαλεις ψευτη; Οτι δεν εχω κανει πανω απο 20 αγορες μεσω iherb απο τοτε που μπηκαν τα capital control; Ή οτι ειμαι απλα τυχερος; Αναφερομαι μονο στο Iherb, και μονο μεσω paypal, στα υπολοιπα site ουτε εμενα με αφηνει να κανω αγορες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω και σε ενα site να μην μπορεις να πουλησεις αγορασεις τοτε ειναι μεγαλο προβλημα τα CC

 

Εγω τις προαλλες ηθελα να αγορασω ενα μικροαντικειμενο και επρεπε να δοκιμασω 7 πωλητες για να περασει η αγορα στο ebay

Mε τους προηγουμενους εξι ετρωγα πορτα....με τον εβδομο περασε η αγορα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δλδ με αποκαλεις ψευτη; Οτι δεν εχω κανει πανω απο 20 αγορες μεσω iherb απο τοτε που μπηκαν τα capital control; Ή οτι ειμαι απλα τυχερος; Αναφερομαι μονο στο Iherb, και μονο μεσω paypal, στα υπολοιπα site ουτε εμενα με αφηνει να κανω αγορες.

 

Αν αποκαλείς ουσιαστικά τρελούς όλους εμάς που έχουμε προβλήματα με τη συντριπτική πλειοψηφία των αγορών μας προς το εξωτερικό, και με στόμφο μάλιστα δηλώνεις ότι "Μια χαρα επιτρεπονται οι αγορες" τι περιμένεις να σου πω; Μιλάς για 1 και μοναδικό online μαγαζί τελικά όπως αποδεικνύεται και με αγορά προιόντων που δεν προσδιορίζεις ποιά είναι (ενδέχεται να επιτρέπονται, εγώ έχω αγοράσει χωρίς κανένα πρόβλημα με Ελληνική κάρτα φακούς επαφής, 3 φορές εν μέσω cc). Εγώ στην τύχη δεν πιστεύω. Ο makfil αν δεν κάνω λάθος υποστηρίζει τα περί "τύχης". Είναι θέμα πρωτίστως προϊόντος (αιτιολογίας για την πληρωμή δηλαδή) και μετά κατηγοριοποίησης πωλητή.

 

Υ.Γ. Και το iherb με την ευκαιρία, είναι ανάμεσα στα μαγαζιά που έχει ξεκάθαρα πρόβλημα (φίλος μου έλεγε πρόσφατα για το κόλπο με το balance ως μόνη λύση για να ψωνίσει από εκεί αυτά που συνήθως ψώνιζε όμως αυτός πράγμα που βέβαια εγώ ήξερα). Εκτός από τα συνήθη συμπληρώματα που πουλάει και που προφανώς απαγορεύονται, μήπως έχει και άλλα προϊόντα που "προκρίνονται" ως φάρμακα ίσως οπότε λογικό είναι να περνάνε;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τελευταιες μου παραγγελιες για τους δυσπιστους.

 

Αλλες τοσες εχουν κανει και οι φιλοι μου. Μαλλον ειμαστε αρκετα τυχεροι.

 

post-69898-0-26872400-1462993687_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς ενημέρωση: Πλέον δεν παιρνάνε οι ελληνικές κάρτες ούτε στο steam.

Δεν εχω δοκιμασει σκετη αγορα με καρτα παντως οσες φορες ειχα δοκιμασει με paypal και συνδεδεμενη καρτα εθνικης ετρωγα πορτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλημερα σε ολους,

εχει αγορασει καποιος απο αυτο το site http://www.igogo.es/

το οποιο εχει τοποθεσια διακοσμιτη ελλαδα, ισπανικη γλωσσα αλλα σιγουρα ειναι κινεζικο....

(εκανα δοικιμη με κατι μικρης αξιας και περασε αμεσως paypal και συνδεδεμενη ελληνικη πιστωτικη της αλφα, οχι balance...θελω να παρω κατι μεγαλητερης αξιας...)

ειναι αξιοπιστο?

θα εχω προβλημα με τελωνεια κτλ?

δηλαδη στελενει με φτηνες εταιριες που πανε στα ελτα κτλ?

(καταφερα και τους εστειλα ενα μνμ και τους ειπα τι θελω και πως να το στειλουν κτλ αλλα δεν απαντησαν ακομα)

ευχαριστω

 

.....εδιτ

γαμ--το περασε και το μεγαλης αξιας....

τωρα αν δεν ειναι οκ θα πρεπει γρηγορα να ακυρωσω....

γα-ω τα ισπανικα μου μεσα

Επεξ/σία από prokroustis91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

καλημερα σε ολους,

εχει αγορασει καποιος απο αυτο το site http://www.igogo.es/

το οποιο εχει τοποθεσια διακοσμιτη ελλαδα, ισπανικη γλωσσα αλλα σιγουρα ειναι κινεζικο....

(εκανα δοικιμη με κατι μικρης αξιας και περασε αμεσως paypal και συνδεδεμενη ελληνικη πιστωτικη της αλφα, οχι balance...θελω να παρω κατι μεγαλητερης αξιας...)

ειναι αξιοπιστο?

θα εχω προβλημα με τελωνεια κτλ?

δηλαδη στελενει με φτηνες εταιριες που πανε στα ελτα κτλ?

(καταφερα και τους εστειλα ενα μνμ και τους ειπα τι θελω και πως να το στειλουν κτλ αλλα δεν απαντησαν ακομα)

ευχαριστω

 

.....εδιτ

γαμ--το περασε και το μεγαλης αξιας....

τωρα αν δεν ειναι οκ θα πρεπει γρηγορα να ακυρωσω....

γα-ω τα ισπανικα μου μεσα

Ακύρωσε την...

http://www.scamadviser.com/check-website/igogo.es

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ευχαριστω, το ειδα....

μου απαντησαν (live chat μονο στα ισπανικα, ουτε καν αγγλικα) και μου ειπαν οτι το στελνουν με hong kong post (οκ αυτο) και θα τα στειλουν διχως αληθινη τιμη, σε απλο δεμα, σαν δωρο κτλ για να μην περασει τελωνειο...αλλα με φοβισες πολυ με αυτο που μου εστειλες.....δεν ξερω τι να κανω, και αν προσπαθησω να το ακυρωσω θα γινει αραγε, δεν ξερω τι να κανω...

 

επισης υπαρχουν αντικρουομενες κρισεις χρηστων εδω...https://www.trustpilot.com/review/www.igogo.es

αλλα γενικα εχει βαθμολογια 8,4 στα 10....τι να πω μπερδευτικα ....

παντως απο αυτα που λενε στο σιτε που εδωσα οι περισσοτεροι που ειχαν προβλημα πληρωσαν παραπανω για να λαβουν με γρηγορη εταιρια, ή περιμεναν 50 μερες κτλ και οσοι εκαναν καταγγελια στο paypal πηραν εστω κι αργα τα λεφτα τους, ευτυχως πηρα με paypal, μαλλον θα τους δωσω μια ευκαιρια...

 

και εδω που τα λεμε καλο το https://www.trustpilot.com

Επεξ/σία από prokroustis91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μεταφορά από balance σε balance είναι άμεση και ανέξοδη.

Για να πάρεις τα $ χωρίς μετατροπή πρέπει να έχεις ανοίξει αντίστοιχο balance.

 

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σας παρακαλώ πως γίνεται να μου μεταφέρει κάποιος από ΑΜΕΡΙΚΗ από - Balance σε Balance - στο paypal μου δολάρια $ χωρίς fees. Δηλαδή έλεος. Πως είναι ανέξοδη; Έχω κάνει το ballance μου $ (ΔΟΛΑΡΙΑ) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΩΣ PRIMARY. Κάνω request στον συγγενή μου 100 δολάρια. Πάει να μου στείλει, επιλέγει να στείλει τα λεφτά από το BALANCE του (και όχι από κάρτα) του λέει ότι θα έχω fees 4.70. Τι %#(*&% συμβαίνει;

 

edit: Οκ κάνοντας από εκεί send money και όχι request από εδώ, η μεταφορά γίνεται αλλά με fee μόλις 0,50$ για τον αποστολέα. Άρα υπάρχει και πάλι κάποιο μικρό fee για αυτόν. Αν ξέρει κανείς αν αποφεύγεται και αυτό ας μου πει pls.

Επεξ/σία από Maximusius
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σας παρακαλώ πως γίνεται να μου μεταφέρει κάποιος από ΑΜΕΡΙΚΗ από - Balance σε Balance - στο paypal μου δολάρια $ χωρίς fees. Δηλαδή έλεος. Πως είναι ανέξοδη; Έχω κάνει το ballance μου $ (ΔΟΛΑΡΙΑ) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΩΣ PRIMARY. Κάνω request στον συγγενή μου 100 δολάρια. Πάει να μου στείλει, επιλέγει να στείλει τα λεφτά από το BALANCE του (και όχι από κάρτα) του λέει ότι θα έχω fees 4.70. Τι %#(*&% συμβαίνει;

 

edit: Οκ κάνοντας από εκεί send money και όχι request από εδώ, η μεταφορά γίνεται αλλά με fee μόλις 0,50$ για τον αποστολέα. Άρα υπάρχει και πάλι κάποιο μικρό fee για αυτόν. Αν ξέρει κανείς αν αποφεύγεται και αυτό ας μου πει pls.

Το request ειναι εμπορική πληρωμή, δεν ειναι Balance to Balance

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει σας παρακαλώ πως γίνεται να μου μεταφέρει κάποιος από ΑΜΕΡΙΚΗ από - Balance σε Balance - στο paypal μου δολάρια $ χωρίς fees. Δηλαδή έλεος. Πως είναι ανέξοδη; Έχω κάνει το ballance μου $ (ΔΟΛΑΡΙΑ) ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΩΣ PRIMARY. Κάνω request στον συγγενή μου 100 δολάρια. Πάει να μου στείλει, επιλέγει να στείλει τα λεφτά από το BALANCE του (και όχι από κάρτα) του λέει ότι θα έχω fees 4.70. Τι %#(*&% συμβαίνει;

 

edit: Οκ κάνοντας από εκεί send money και όχι request από εδώ, η μεταφορά γίνεται αλλά με fee μόλις 0,50$ για τον αποστολέα. Άρα υπάρχει και πάλι κάποιο μικρό fee για αυτόν. Αν ξέρει κανείς αν αποφεύγεται και αυτό ας μου πει pls.

 

Στο post μου που παρέθεσες γράφω "η μεταφορά από balance σε balance είναι ανέξοδη", δηλαδή μπορεί να σου στείλει κάποιος χρήματα από το balance του στο δικό σου και κανείς από τους δύο δεν θα χρεωθεί με προμήθεια. Αυτή η μεταφορά γίνεται με την άμεση αποστολή των χρημάτων στο email του παραλήπτη. Και γιαυτό έγραψα ότι αν σου στείλει $ πρέπει να έχεις ανοίξει αντίστοιχο balance στο paypal, για να πάνε σ' αυτό χωρίς μετατροπή, με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal. 

 

Εσύ όχι μόνο κάνεις το λάθος να μπέρδεψεiς αυτή τη διαδικασία με τις μεθόδους Request/Send, που έχουν προμήθεια, αλλά εκνευρίζεσαι από πάνω, σαν να σε καροιδέψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...