Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια γεια σας!!!

 

Σε προσφατες προσπαθειες μου για εμβασμα στο εξωτερικο σε αλλη καρτα Revolut μου βγαζει αυτο το μυνημα...

.

Η συναλλαγή σας απέτυχε. Υπέρβαση ορίου εντολών μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό

λεει οτι μεχρι τις 31 του μηνα θα ειναι σε περιορισμο ολες η κινησεις κεφαλαιων κτλπ μεχρι 1000€ 

 

ξερει κανεις αν ειναι μονο σε εμενα αυτο η ειναι γενικο?? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Παιδια γεια σας!!!

 

Σε προσφατες προσπαθειες μου για εμβασμα στο εξωτερικο σε αλλη καρτα Revolut μου βγαζει αυτο το μυνημα...

.

Η συναλλαγή σας απέτυχε. Υπέρβαση ορίου εντολών μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό

λεει οτι μεχρι τις 31 του μηνα θα ειναι σε περιορισμο ολες η κινησεις κεφαλαιων κτλπ μεχρι 1000€

 

ξερει κανεις αν ειναι μονο σε εμενα αυτο η ειναι γενικο??

Τα όρια εμβασμάτων ανά customer ID ανά τράπεζα είναι 1000€ τον μήνα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα όρια εμβασμάτων ανά customer ID ανά τράπεζα είναι 1000€ τον μήνα.

Ναι αυτο το γνωριζω φιλε μου αλλα δεν εκανα καν 1000 ευρω κατι ψιλα πραγματα πηρα με 2-3€ γιατι να μην με αφηνει την καρτα τν εχω 1μιση μηνα σχεδον και λιγο!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι επιμένετε με το request ενω μπορείτε να στείλετε εμβάσματα στο ππ

 

ΑΚΡΙΒΩΣ από κάτω έχεις μία πρώτη απάντηση:

«Τελείωσε το μηνιαίο όριο της τράπεζας».

 

Άλλες πιθανές απαντήσεις:

- Χρειάζομαι χρήματα στο paypal τώρα, όχι μεθαύριο.

- Είναι μικρή η αγορά (κάτω από είκοσι ευρώ) και οι προμήθειες δεν διαφέρουν.

- Χρησιμοποιώ κάρτα φίλου-συγγενή (εν γνώσει του) που δεν έχει (και δεν θέλει) να φτιάξει paypal, e-banking κλπ.

 

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθησα να συνδεσω τον τραπεζικο λογαριασμο μου alphabank με το paypal και μου βγαζει αυτο:

 

"Sorry, we’re unable to link that bank because it is disabled. Please try another bank."

 

Μηπως πρεπει να μιλησω με την τραπεζα πρωτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ από κάτω έχεις μία πρώτη απάντηση:

«Τελείωσε το μηνιαίο όριο της τράπεζας».

 

Άλλες πιθανές απαντήσεις:

- Χρειάζομαι χρήματα στο paypal τώρα, όχι μεθαύριο.

- Είναι μικρή η αγορά (κάτω από είκοσι ευρώ) και οι προμήθειες δεν διαφέρουν.

- Χρησιμοποιώ κάρτα φίλου-συγγενή (εν γνώσει του) που δεν έχει (και δεν θέλει) να φτιάξει paypal, e-banking κλπ.

 

:-D

 

Ετσι μπραβο!

Το Request money ποτε δεν πεθαινει!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα παρακατω εχει ενα κουμπι resolve και μολις το πατησω εχει μια σειρα απο φορμες για να τους στειλω συννημενα την ταυτότητα μου, ενα εγγραφο που να αποδικνιει την διεύθυνση διαμονης μου, ενα IBAN τραπέζης και τα στοιχεία απο μια Credit card. Το μονο που δεν μπορεσα να ανεβασω ειναι το IBAN απο εναν λογαριασμο της Πειραιώς που εχω γιατι μου βγαζει μηνυνα οτι ο λογαριασμός αυτος ειναι απενεργοποιημενος. Τωρα δεν ξερω αν μου το βγαζει αυτό λογο των περιορισμων που υπαρχουν με τα cc, παντως εγω τον χρησιμοποιώ κανονικα για να βαζω λεφτα και μετα να τα στελνω στο balance με τον γνωστο τροπο.Πως γινεται δηλαδή να δεχεται την καρτα, και να μην δεχεται τον λογαριασμο -το IBAN με τον οποιο ειναι συνδεδεμενη αυτη η καρτα; Να βαλω εναν αλλον λογαριασμο τι να κανω; Αμα δεν μπορεσω να επαναφέρω παλι τον λογαριασμο μου δεν θα μπορεσω να ξανα χρησιμοποιησω το Paypal ξανα με το ονομα μου; Τους εστειλα και ενα email αλλα αποτι διαβαζω και σε αλλα forum δεν δινουν και τοσο μεγαλη σημασια στην αλληλογραφία τους οποτε αν μπορεσω να κανω κατι μονο μεσα της φορμας. Εχει κανεις αλλος παρομοια εμπειρία και γνωση επι του θεματος;

Ευχαριστώ.

Από την επιβολή των CC και μετά, δεν μπορεί κανένας να προσθέσει αυτόματα το IBAN ελληνικής τράπεζας (add a bank account) μέσω της φόρμας τους και βγάζει μήνυμα λάθους. Αυτό ξεπερνιέται είτε με επικοινωνία μέσω του resolution center, είτε μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας (για πιο άμεσα). Υποψιάζομαι ότι εφόσον σου ζητάει να συμπληρώσεις το IBAN σε κάποια έτοιμη φόρμα και όχι να ανεβάσεις κάποιο screenshot που να φαίνεται το IBAN σου, τότε λογικά σκαλώνει η διαδικασία λόγω αυτού του περιορισμού που έχουν θέσει μετά τα CC. Οπότε, η επικοινωνία μαζί σους είναι μονόδρομος.

 

Χμμμ σαν συνολο φιλε μου δλδ??? η μονο για μενα??? εγω δεν εκανα καν αγορες κτλπ ομως παρα μονο αυτα τα μικρα ποσα 2-3 €

Το μηνιαίο όριο της τράπεζας πιάνει όλους τους πελάτες της. Όταν εξαντληθούν τα όρια, τότε κανένας δεν μπορεί να στείλει έμβασμα εξωτερικού μέχρι την 1η εργάσιμη μέρα του επόμενου μήνα. Μπορεί να στείλει μόνο όποιος έχει δεχτεί εισερχόμενο έμβασμα από το εξωτερικό και μέχρι το ποσό αυτό που δέχτηκε. Αν το έμβασμα προσπάθησες να το στείλεις από την Πειραιώς, τα όρια έχουν εξαντληθεί εδώ και αρκετές μέρες. Οπότε, είτε προσπαθείς από άλλη τράπεζα, αν έχεις λογαριασμό, είτε περιμένεις να έρθει ο Ιούνιος.

Προσπαθησα να συνδεσω τον τραπεζικο λογαριασμο μου alphabank με το paypal και μου βγαζει αυτο:

 

"Sorry, we’re unable to link that bank because it is disabled. Please try another bank."

 

Μηπως πρεπει να μιλησω με την τραπεζα πρωτα?

Δεν φταίει η τράπεζα, αλλά είναι περιορισμός που έχει βάλει το PayPal μετά τα CC. Αυτό ξεπερνιέται είτε με επικοινωνία μέσω του resolution center στο PayPal που θα τους δηλώνεις το IBAN που θέλεις να προσθέσεις, είτε μέσω τηλεφωνικής επικοινωνίας μαζί τους (για πιο άμεσα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΚΡΙΒΩΣ από κάτω έχεις μία πρώτη απάντηση:

«Τελείωσε το μηνιαίο όριο της τράπεζας».

 

Άλλες πιθανές απαντήσεις:

- Χρειάζομαι χρήματα στο paypal τώρα, όχι μεθαύριο.

- Είναι μικρή η αγορά (κάτω από είκοσι ευρώ) και οι προμήθειες δεν διαφέρουν.

- Χρησιμοποιώ κάρτα φίλου-συγγενή (εν γνώσει του) που δεν έχει (και δεν θέλει) να φτιάξει paypal, e-banking κλπ.

 

:-D

Σε τι ακριβώς μου απαντας γιατί δεν κατάλαβα, εκτός αν έκανες λάθος παράθεση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι ακριβώς μου απαντας γιατί δεν κατάλαβα, εκτός αν έκανες λάθος παράθεση

 

Στο: «γιατί επιμένετε με το request, ενώ μπορείτε να στείλετε έμβασμα».

 

Μπορούμε να στείλουμε έμβασμα, μέχρι να μας πει η τράπεζα «αχ, συγνώμη, τελείωσε το όριό μας για αυτό το μήνα, αγοράστε ξανά τον επόμενο και δεν πειράζει που το θέλατε τώρα και που τώρα το βρήκατε σε αυτή την τιμή»! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Βγάλτε μια revolut/leupay και βάλτε χρήματα, για να μην τρέχετε κάθε λίγο και λιγάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάλτε μια revolut/leupay και βάλτε χρήματα, για να μην τρέχετε κάθε λίγο και λιγάκι.

 

Όσο και να τα λέμε στου κουφού την πόρτα... Εγώ περιμένω τη νέα φουρνιά μηνυμάτων (ήδη ξεκινάει) που πανικόβλητοι θα τρέχουν εδώ να λένε "με κλείδωσε το Paypal γιατί έφτασα λέει το όριο των 2.500€! Βοήθειαααααα"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...