Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εχω δυο αποριες αν μπορειτε να βοηθησετε. πηρα τηλ στην παυπαλ και περασαν το ιβανκινγ απο εθνηκη  τωρα δηλ μεσω εμβασματος στελνω λεφτα στην πευπαλ και κανω μετα κανονικα αγορες απο εξωτερικο;; η θελει και κατι αλλο;;και το δευτερο κοστος μεταφορας εμβασματος στο ιβανκινγ επιλεγω απο κοινου και εχει 1ευρ;; η πρεπει να επιλεξω κατι αλλο;;και αν υπαρχει καποιο εμπιστο βιντεακι στο γιουτιουμπ με την ολη διαδικασια να το στηλετε τον συνδεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι, στέλνεις έμβασμα από το συγκεκριμένο ΙΒΑΝ αλλά, εάν θέλεις, και από λογαριασμό άλλης τράπεζας, εάν έχεις, και ο ΙΒΑΝ αυτός θα προστεθεί αυτόματα στο paypal.

 

Η προμήθεια της τράπεζας, για κάθε έμβασμα, είναι 1€ από το e-banking, με την ένδειξη SHA (Shared), ανεξάρτητα από το ποσό του εμβάσματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωνω, χωρις να ξερω το λογο που με αφησε, εχω αγορασει μεχρι στιγμης απο τα www.banggood.com www.wish.com www.bridgat.com

 

Με απλη visa mastercard alpha bank.

Σε 2 μήνες με πιστωτική Eurobank,18 αγορές.Κανονικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενημερωνω, χωρις να ξερω το λογο που με αφησε, εχω αγορασει μεχρι στιγμης απο τα www.banggood.com www.wish.com www.bridgat.com

 

Με απλη visa mastercard alpha bank.

 

Δεν λές τίποτα καινούργιο, τουλάχιστον όσον αφορά το banggood (τα άλλα δεν τα ξέρω αλλά μάλλον είναι στο ίδιο καθεστώς). Οι συναλλαγές με Ελληνικές κάρτες στο banggood , περνάνε κανονικότατα από την 1η μέρα των cc. Ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να πω ρε παιδιά είναι λυπηρό να ταλαιπωρούν έτσι τον κόσμο και να ψάχνουμε τρόπους για να παρακάμψουμε την "νεκρική" ακαμψία τους στήν διακίνηση κεφαλαίων και των αγορών αγαθών και υπηρεσιών..

Ακόμα κρατούν καλά τα CC .. δεν τα έχουν ούτε καν αυξήσει έτσι λίγο για τα προσχήματα,οι απίστευτοι λαοπλάνοι,συνεχίζουμε τα αρνητικά ρεκόρ στο να είμαστε η Μόνη Χώρα στήν οποία υπάρχει κάτι τέτοιο..  :mad:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λές τίποτα καινούργιο, τουλάχιστον όσον αφορά το banggood (τα άλλα δεν τα ξέρω αλλά μάλλον είναι στο ίδιο καθεστώς). Οι συναλλαγές με Ελληνικές κάρτες στο banggood , περνάνε κανονικότατα από την 1η μέρα των cc. Ουδέποτε υπήρξε πρόβλημα.

 

Άρα αγοράζουμε από εδώ μόνο με κάρτα χωρίς Paypal, σωστά καταλαβαίνω;

Είναι ασφαλής; Μοιάζει να είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αγοράζουμε από εδώ μόνο με κάρτα χωρίς Paypal, σωστά καταλαβαίνω;

Είναι ασφαλής; Μοιάζει να είναι.

ΟΧΙ δεν ειναι ασφαλές να αγοράζεις χωρις παυπαλ και αυτο δεν εχει σχεση με το cc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΧΙ δεν ειναι ασφαλές να αγοράζεις χωρις παυπαλ και αυτο δεν εχει σχεση με το cc

Δίκιο εχεις βέβαια,αλλά κάποια μαγαζιά είναι εντάξει.Να μου πεις και που θα το ξέρω.Και σ' αυτό δίκιο έχεις,αλλά καμιά φορά το παίζεις,ειδικά αν το ποσόν δεν είναι μεγάλο,και το PayPal δεν περνάει.Ο BG είναι ΟΚ,και μάλιστα έχει και ασφάλιση για τα προιόντα,την οποία πάντα βάζω,πληρώνοντας ελάχιστα.

Από την άλλη μεριά,αν δεν είχα αγοράσει το λέιζερ με PayPal,τώρα θα έκλαιγα τα 310 δολλάρια,τα οποία και μου έκανε refund το σύστημα,όταν ο πωλητής κατέβασε ρολά.

Αρα,κάνεις ό,τι σε φωτίσει ο Θεός. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο post μου που παρέθεσες γράφω "η μεταφορά από balance σε balance είναι ανέξοδη", δηλαδή μπορεί να σου στείλει κάποιος χρήματα από το balance του στο δικό σου και κανείς από τους δύο δεν θα χρεωθεί με προμήθεια. Αυτή η μεταφορά γίνεται με την άμεση αποστολή των χρημάτων στο email του παραλήπτη. Και γιαυτό έγραψα ότι αν σου στείλει $ πρέπει να έχεις ανοίξει αντίστοιχο balance στο paypal, για να πάνε σ' αυτό χωρίς μετατροπή, με την ασύμφορη ισοτιμία του paypal. 

 

Εσύ όχι μόνο κάνεις το λάθος να μπέρδεψεiς αυτή τη διαδικασία με τις μεθόδους Request/Send, που έχουν προμήθεια, αλλά εκνευρίζεσαι από πάνω, σαν να σε καροιδέψαμε.

Καλά ντε, δεν είπα οτι με κοροϊδεύει κανείς. Εκανα edit και άφησα και την αντίδραση μου παρόλα αυτά. Έχω εκνευρίστει γιατί προσπαθώ να αγοράσω κάτι εδω και 15 μέρες δοκιμάζοντας όλες τις μεθόδους οι οποίες απορρίπτονται.. Αν κάποιος δεν το χει ξανακανει πως να το ξερει;

 

Ακομη ομως και έτσι, με αποστολή απο το balance στο email μου, απο τα 100$ κράτησε στον αποστολέα 0,5$. Αυτο είναι φυσιολογικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ντε, δεν είπα οτι με κοροϊδεύει κανείς. Εκανα edit και άφησα και την αντίδραση μου παρόλα αυτά. Έχω εκνευρίστει γιατί προσπαθώ να αγοράσω κάτι εδω και 15 μέρες δοκιμάζοντας όλες τις μεθόδους οι οποίες απορρίπτονται.. Αν κάποιος δεν το χει ξανακανει πως να το ξερει;

 

Ακομη ομως και έτσι, με αποστολή απο το balance στο email μου, απο τα 100$ κράτησε στον αποστολέα 0,5$. Αυτο είναι φυσιολογικό;

Στα 100$ / 50σεντ, δηλαδή πρέπει και αυτο να το αναλύσουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αγοράζουμε από εδώ μόνο με κάρτα χωρίς Paypal, σωστά καταλαβαίνω;

Είναι ασφαλής; Μοιάζει να είναι.

Σωστά καταλαβαίνεις. Κατευθείαν την -Ελληνική- κάρτα βάζεις. Αξιόπιστο μαγαζί είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 100$ / 50σεντ, δηλαδή πρέπει και αυτο να το αναλύσουμε?

Χαχα, ε να μη ξέρουμε δηλαδή; Νταξει από περιέργεια ρώτησα. Ευεξαπτοι είστε.. :P Ένιγουεϊ, ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά ντε, δεν είπα οτι με κοροϊδεύει κανείς. Εκανα edit και άφησα και την αντίδραση μου παρόλα αυτά. Έχω εκνευρίστει γιατί προσπαθώ να αγοράσω κάτι εδω και 15 μέρες δοκιμάζοντας όλες τις μεθόδους οι οποίες απορρίπτονται.. Αν κάποιος δεν το χει ξανακανει πως να το ξερει;

 

Ακομη ομως και έτσι, με αποστολή απο το balance στο email μου, απο τα 100$ κράτησε στον αποστολέα 0,5$. Αυτο είναι φυσιολογικό;

 

Σου εξηγήσαμε ότι η μεταφορά balance to balance είναι άμεση και ανέξοδη, εσύ επιμένεις, αλλά δεν ξέρουμε τι έκανε ο φίλος σου και τελικά χρεώθηκε τα $0,50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου εξηγήσαμε ότι η μεταφορά balance to balance είναι άμεση και ανέξοδη, εσύ επιμένεις, αλλά δεν ξέρουμε τι έκανε ο φίλος σου και τελικά χρεώθηκε τα $0,50.

 

Ρε παιδιά δεν επιμένω για τίποτα. Απλά στην αρχή έκανα request και εμφανίστηκε fee 4.7%. Μου είπε κανείς ότι όταν κάνει ο παραλήπτης request υπάρχει fee; Που να ξέρω ότι υπάρχει διαφορά; Πάλι από $ σε $ και από balance σε balance θα γινόταν η μεταφορά. Όσο αφορά τα $0.50, τι να σας πω; Έκανε send money από balance και έβαλε το email μου. Ορίστε και η ειδοποίηση που του εμφανίστηκε:

test.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...