Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πάει ο αλλος να βάλει τα λεφτά του πίσω με κίνδυνο κουρέματος για να έχει επιστροφή ούτε 5€ κάθε φορά που πάει supermarket. Αν έβαζαν επιτόκιο 5% για ένα χρόνο ίσως τα επιστρέφανε μερικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα πάει ο αλλος να βάλει τα λεφτά του πίσω με κίνδυνο κουρέματος για να έχει επιστροφή ούτε 5€ κάθε φορά που πάει supermarket. Αν έβαζαν επιτόκιο 5% για ένα χρόνο ίσως τα επιστρέφανε μερικοί.

 

Προφανώς δεν είσαι επαγγελματίας/επιχειρηματίας. Το πιο αδιάφορο είναι ο κίνδυνος κουρέματος. Το μείζον πρόβλημα που αποτρέπει πλέον την επαναφορά καταθέσεων, είναι η κατάργηση του τραπεζικού απορρήτου και η δυνατότητα που πήρε το Δημόσιο για "γρήγορες" κατασχέσεις. Μια δόση από ένα χαράτσι να παραλείψεις να βάλεις ή τον ΦΠΑ ενός 3μήνου να καθυστερήσεις, έχουν τη δυνατότητα να κατάσχουν όσα τους λείπουν. Αυτό είναι διπλά καταστροφικό: ό,τι μπαίνει -από τους πελάτες- στην τράπεζα θα βγαίνει κατευθείαν με όποιον τρόπο υπάρχει, ό,τι μπορεί να μην μπει δεν θα μπαίνει ποτέ ("μαύρη" συναλλαγή με μετρητό που θα πηγαίνει κατευθείαν στο συρτάρι και θα μένει εκεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum!

 

Εχω κανει προσφατες αγορες απο Vickmall μεσω paypal με κανενα απολυτως προβλημα.

Επισης και απο Banggood ειδικα εδω περνανε ολες οι καρτες αλλα με paypal δεν περναει τπτ τουλαχιστον σε μενα.

Προσπαθησα να κανω αγορες απο Ebay,Alliexpress,Gearbest και δεν περναει τπτ εχω δωκιμασει 3 διαφορετικες καρτες (Alpha ,Πειραιως,Eurobank) , καθως και paypal και δεν μπορεσα να ολοκληρωσω ουτε μια αγορα..

 

Χτυπα τον εναν βαρα τον αλλον με λιγα λογια ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η εμπιστοσύνη είναι σαν τον σεβασμό: κερδίζεται. Δεν απαιτείται. Διαβάστε "κίνητρα" για επιστροφή καταθέσεων και φρίξτε με την ηλιθιότητα που τους δέρνει: http://goo.gl/xt1qhy. Περνάνε για ηλίθιους τους πολίτες αλλά είναι οι ίδιοι τελικά.

Τα cc είναι βέβαιο μετά τα σημερινά, ότι δεν πρόκειται να αρθούν ποτέ. Εντός Ευρωζώνης τουλάχιστον. Εκτός Ευρωζώνης δεν θα κάνει απλά καμία διαφορά...

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρθούν ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρθούν ποτέ.

Σίγουρα, όταν δεν θα υπάρχει πλέον λόγος ύπαρξης τους π.χ. μόλις τα λευτά του κοσμάκη γίνουν καπνός...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σίγουρα, όταν δεν θα υπάρχει πλέον λόγος ύπαρξης τους π.χ. μόλις τα λευτά του κοσμάκη γίνουν καπνός...

Δεν νομίζω... αλλά σίγουρα θα πάρει καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα CC, δεν υπάρχουν κανόνες στις αγορές από το εξωτερικό με ελληνικές κάρτες.

Τι εννοείς δεν υπάρχουν κανόνες;

Πραγματικά δεν μπορούσες να αγοράσεις τίποτα από το εξωτερικό. Προσωπικά είχα προσπαθήσει να κάνω αγορά σε διάφορα πράγματα όσο ήμουν στην Ελλάδα και δεν τα κατάφερα εκτός από 2 φορές.

Τελικά μάλλον η χαλάρωση των capital controls θα είναι για αναλήψεις μόνο.

Δεν ξέρω καν αν θα το κάνουν αυτό.

Έστειλα στην Ελλάδα χρήματα στον δολλαριακό μου λογαριασμό και δεν μπορούσαν να τα πάρουν λόγω cc.

Ό,τι να 'ναι κάνουν... Δεν ξέρουν μάλλον τι κάνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αρθούν ποτέ.

 

Η σιγουριά σου αυτή, προφανώς πηγάζει από τη μικρή ηλικία σου. Αν ρωτήσεις όμως όσους ανήκουμε στην ηλικιακή ομάδα αυτών που έχουν ζήσει πολύ περισσότερα χρόνια με Εθνικό νόμισμα παρά με το Ευρώ, μπορούμε να σου περιγράψουμε πως ήταν να ζεις με ένα είδος μόνιμων κεφαλαιακών ελέγχων. Και μάλιστα πολύ σκληρότερων. Εγώ π.χ. που θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου στη δεκαετία του '80 και του '90 (απλά στα τέλη της δεκαετίας του '90 παρά το ότι δεν είχαμε μπει ακόμα στην Ευρωζώνη τα πράγματα είχαν χαλαρώσει πολύ), θυμάμαι ότι ξεκινούσες ταξίδι στην Ευρώπη με 300 δολλάρια ατομικό συνάλλαγμα (ετήσιο που σημαίνει ότι δεν είχε άλλα μέχρι να αλλάξει η χρονιά). Και τότε δεν υπήρχαν ούτε κάρτες να τις περνάς στα POS ούτε τίποτα. Με αυτά τα 300 ό,τι έκανες. Τώρα εν μέσω cc συγκριτικά είναι παράδεισος όπου με την Ελληνική καρτούλα σου στην Ολλανδία, την Ιταλία, το Λονδίνο κλπ. πληρώνεις μια χαρά παντού. Άσε που αν ρωτήσεις ανθρώπους που γνωρίζουν θα σε διαβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει -ίσως και παγκόσμιο- προηγούμενο που να επιβλήθηκαν κεφαλαιακοί έλεγχοι και να έγινε άρση αυτών χωρίς προηγούμενο κούρεμα καταθέσεων για παράδειγμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σιγουριά σου αυτή, προφανώς πηγάζει από τη μικρή ηλικία σου. Αν ρωτήσεις όμως όσους ανήκουμε στην ηλικιακή ομάδα αυτών που έχουν ζήσει πολύ περισσότερα χρόνια με Εθνικό νόμισμα παρά με το Ευρώ, μπορούμε να σου περιγράψουμε πως ήταν να ζεις με ένα είδος μόνιμων κεφαλαιακών ελέγχων. Και μάλιστα πολύ σκληρότερων. Εγώ π.χ. που θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου στη δεκαετία του '80 και του '90 (απλά στα τέλη της δεκαετίας του '90 παρά το ότι δεν είχαμε μπει ακόμα στην Ευρωζώνη τα πράγματα είχαν χαλαρώσει πολύ), θυμάμαι ότι ξεκινούσες ταξίδι στην Ευρώπη με 300 δολλάρια ατομικό συνάλλαγμα (ετήσιο που σημαίνει ότι δεν είχε άλλα μέχρι να αλλάξει η χρονιά). Και τότε δεν υπήρχαν ούτε κάρτες να τις περνάς στα POS ούτε τίποτα. Με αυτά τα 300 ό,τι έκανες. Τώρα εν μέσω cc συγκριτικά είναι παράδεισος όπου με την Ελληνική καρτούλα σου στην Ολλανδία, την Ιταλία, το Λονδίνο κλπ. πληρώνεις μια χαρά παντού. Άσε που αν ρωτήσεις ανθρώπους που γνωρίζουν θα σε διαβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει -ίσως και παγκόσμιο- προηγούμενο που να επιβλήθηκαν κεφαλαιακοί έλεγχοι και να έγινε άρση αυτών χωρίς προηγούμενο κούρεμα καταθέσεων για παράδειγμα.

Δηλαδη να τους πούμε και ευχαριστώ που δεν μας δίνουν τα λεφτά μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Η σιγουριά σου αυτή, προφανώς πηγάζει από τη μικρή ηλικία σου. Αν ρωτήσεις όμως όσους ανήκουμε στην ηλικιακή ομάδα αυτών που έχουν ζήσει πολύ περισσότερα χρόνια με Εθνικό νόμισμα παρά με το Ευρώ, μπορούμε να σου περιγράψουμε πως ήταν να ζεις με ένα είδος μόνιμων κεφαλαιακών ελέγχων. Και μάλιστα πολύ σκληρότερων. Εγώ π.χ. που θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου στη δεκαετία του '80 και του '90 (απλά στα τέλη της δεκαετίας του '90 παρά το ότι δεν είχαμε μπει ακόμα στην Ευρωζώνη τα πράγματα είχαν χαλαρώσει πολύ), θυμάμαι ότι ξεκινούσες ταξίδι στην Ευρώπη με 300 δολλάρια ατομικό συνάλλαγμα (ετήσιο που σημαίνει ότι δεν είχε άλλα μέχρι να αλλάξει η χρονιά). Και τότε δεν υπήρχαν ούτε κάρτες να τις περνάς στα POS ούτε τίποτα. Με αυτά τα 300 ό,τι έκανες. Τώρα εν μέσω cc συγκριτικά είναι παράδεισος όπου με την Ελληνική καρτούλα σου στην Ολλανδία, την Ιταλία, το Λονδίνο κλπ. πληρώνεις μια χαρά παντού. Άσε που αν ρωτήσεις ανθρώπους που γνωρίζουν θα σε διαβεβαιώσουν ότι δεν υπάρχει -ίσως και παγκόσμιο- προηγούμενο που να επιβλήθηκαν κεφαλαιακοί έλεγχοι και να έγινε άρση αυτών χωρίς προηγούμενο κούρεμα καταθέσεων για παράδειγμα.

 

 

Mόνο που δεν είμαστε πια σε εθνικό νόμισμα, δεν ζούμε στα 80s-90s και επίσης δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κούρεμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη να τους πούμε και ευχαριστώ που δεν μας δίνουν τα λεφτά μας

 

Αυτό κατάλαβες από τα κατεβατά που έγραψα;

 

Mόνο που δεν είμαστε πια σε εθνικό νόμισμα, δεν ζούμε στα 80s-90s και επίσης δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κούρεμα...

 

1) Είμαστε στον προθάλαμο της επαναφοράς σε Εθνικό νόμισμα. Όλη αυτή η πορεία των τελευταίων ετών εκεί οδηγεί για όσους μπορούμε να το δούμε.

2) Ζούμε χειρότερες μέρες από αυτές των 80s-90s

3) Έχουν πολλά να δουν ακόμα τα ματάκια σας (μας).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...δεν είπα πουθενά ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει κούρεμα...

Δεν υπάρχει περίπτωση να ΜΗΝ γίνει κούρεμα, απλώς προετοιμάζουν σιγά σιγά τα πράματα περιμένοντας την κατάλληλη στιγμή...

 

...

2) Ζούμε χειρότερες μέρες από αυτές των 80s-90s

3) Έχουν πολλά να δουν ακόμα τα ματάκια σας (μας).

Οσο πιο γρήγορα το καταλάβουμε τόσο καλύτερα, που ξέρεις, μπορεί και να ξυπνήσουμε επιτέλους!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στο forum!

 

Εχω κανει προσφατες αγορες απο Vickmall μεσω paypal με κανενα απολυτως προβλημα.

Επισης και απο Banggood ειδικα εδω περνανε ολες οι καρτες αλλα με paypal δεν περναει τπτ τουλαχιστον σε μενα.

Προσπαθησα να κανω αγορες απο Ebay,Alliexpress,Gearbest και δεν περναει τπτ εχω δωκιμασει 3 διαφορετικες καρτες (Alpha ,Πειραιως,Eurobank) , καθως και paypal και δεν μπορεσα να ολοκληρωσω ουτε μια αγορα..

 

Χτυπα τον εναν βαρα τον αλλον με λιγα λογia

 

Ωραία.Από τη στιγμή που μπορείς να αγοράζεις ό,τι θέλεις από τονBG,ποιό είναι το πρόβλημα;Εγώ έχω πάρει 25 πράγματα μεσα σε 4 ήνες με μία καρτα και μια χαρά.Να σε κλέψει,αποκλείεται,οπότε που είναι το θέμα;

Δεν μπορείς να πάρεις απ' αλλου.Ε και;Eγώ πάντως δε νοιάζομαι.

Και για καβάντζα,έχω και την ανηψιά στο Λονδίνο και την θετή μου κόρη στη Ν.Υόρκη,που βοηθάνε την κατάσταση όποτε χρειάζεται. :-)

Δεν νομίζω... αλλά σίγουρα θα πάρει καιρό.

...για να αρθούν,θα πρέπει να επανέλθει η εμπιστοσύνη.Εσύ βλέπεις κάτι που να σου αύξησε την εμπιστοσύνη,και που θα σε κάνει να βάλεις τα λεφτά σου στην Τράπεζα και να μην τα σκέφτεσαι,θεωρώντας τα ασφαλή;Εγώ,όχι πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.Από τη στιγμή που μπορείς να αγοράζεις ό,τι θέλεις από τονBG,ποιό είναι το πρόβλημα;Εγώ έχω πάρει 25 πράγματα μεσα σε 4 ήνες με μία καρτα και μια χαρά.Να σε κλέψει,αποκλείεται,οπότε που είναι το θέμα;

Δεν μπορείς να πάρεις απ' αλλου.Ε και;Eγώ πάντως δε νοιάζομαι.

Και για καβάντζα,έχω και την ανηψιά στο Λονδίνο και την θετή μου κόρη στη Ν.Υόρκη,που βοηθάνε την κατάσταση όποτε χρειάζεται. :-)

...για να αρθούν,θα πρέπει να επανέλθει η εμπιστοσύνη.Εσύ βλέπεις κάτι που να σου αύξησε την εμπιστοσύνη,και που θα σε κάνει να βάλεις τα λεφτά σου στην Τράπεζα και να μην τα σκέφτεσαι,θεωρώντας τα ασφαλή;Εγώ,όχι πάντως.

Το banggood ειναι αξιοπιστο καταστημα με το οποιο δεν ειχα ποτε προβλημα αλλα δεν παυει να ειναι τσιμπιμενες οι τιμες του σε σχεση με τα προαναφερομενα κινεζομαγαζα και με περιορισμενες επιλογες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ωραία.Από τη στιγμή που μπορείς να αγοράζεις ό,τι θέλεις από τονBG,ποιό είναι το πρόβλημα;Εγώ έχω πάρει 25 πράγματα μεσα σε 4 ήνες με μία καρτα και μια χαρά.Να σε κλέψει,αποκλείεται,οπότε που είναι το θέμα;

Δεν μπορείς να πάρεις απ' αλλου.Ε και;Eγώ πάντως δε νοιάζομαι.

Και για καβάντζα,έχω και την ανηψιά στο Λονδίνο και την θετή μου κόρη στη Ν.Υόρκη,που βοηθάνε την κατάσταση όποτε χρειάζεται. :-)

 

...για να αρθούν,θα πρέπει να επανέλθει η εμπιστοσύνη.Εσύ βλέπεις κάτι που να σου αύξησε την εμπιστοσύνη,και που θα σε κάνει να βάλεις τα λεφτά σου στην Τράπεζα και να μην τα σκέφτεσαι,θεωρώντας τα ασφαλή;Εγώ,όχι πάντως.

Στην τράπεζα έχω όσο λεφτά έχω, σιγά μην τα είχα στο σπίτι μου...

Μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να με κλέψουν, από το να κάνουν κούρεμα στις καταθέσεις :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...