Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι ότι τα αδιανόητα τα θεωρούμε "αναμενόμενα"... Για αυτό βρίσκουν και κάνουν. Λεφτά τους φέρνω στο μαγαζί τους! Που τα έχουν τόσο ανάγκη! Και μου κρατάνε και προμήθεια; Για σκέψου το...

 

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, όμως δυστυχώς σχεδόν σε κάθε κίνηση κεφαλαίου είτε είναι 5€ είτε 1000€ όλοι κρατάνε από κάτι, είτε είναι η τράπεζα είτε το paypal, είτε οτιδήποτε. Εξού και το "αναμενόμενο" που ανέφερα. Μακάρι να ζούσαμε σε έναν τέλειο κόσμο με μια τέλεια οικονομία, δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και δεν θα συμβεί ποτέ, αφού όλοι αναζητούν το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν διαφωνώ με αυτό που λες, όμως δυστυχώς σχεδόν σε κάθε κίνηση κεφαλαίου είτε είναι 5€ είτε 1000€ όλοι κρατάνε από κάτι, είτε είναι η τράπεζα είτε το paypal, είτε οτιδήποτε.

 

Κανείς δεν κρατάει τίποτα όταν του φέρνεις λεφτά. Ούτε το Paypal, ούτε η Revolut, ούτε η Leupay, ούτε η Number26 που έχω... Αν λειτουργούσαν οι αρμόδιοι "θεσμοί" (όχι η Τρόικα οι΄πραγματικοί) και το Ελληνικό κράτος θα έπρεπε ήδη να τους είχαν βάλει χοντρό χέρι. Ειδικά εν μέσω capital controls επιμένω ότι είναι αδιανόητο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι να ζούσαμε σε έναν τέλειο κόσμο με μια τέλεια οικονομία, δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει και δεν θα συμβεί ποτέ, αφού όλοι αναζητούν το κέρδος.

Το κέρδος θα έρθει από την εκμετάλευση των χρημάτων που καταθέτεις.

 

Είναι απαράδεκτο να θέλεις να τους καταθέσεις τα χρήματα σου και αυτοί να μην τα δέχονται αν δεν τους δώσεις την "νόμιμη" προμήθεια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500089656

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ούτε καν το "νέο" χρήμα από το "στρώμα" διαθέσιμο για ελεύθερη ανάληψη. Μόνο ό,τι προέρχεται από το εξωτερικό! Και αν εγκριθεί από τους "θεσμούς". Τα έλεγα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://news.in.gr/economy/article/?aid=1500089656

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑ!!! Ούτε καν το "νέο" χρήμα από το "στρώμα" διαθέσιμο για ελεύθερη ανάληψη. Μόνο ό,τι προέρχεται από το εξωτερικό! Και αν εγκριθεί από τους "θεσμούς". Τα έλεγα...

 

https://youtu.be/pgIzBmbI-zQ?t=48s

 

Οπότε συνεχίζουμε σπυρί σπυρί κάθε μήνα να τα μεταφέρουμε έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zougla.gr/money/article/protasi-te-gia-alages-stis-analipsis-diadiktiakes-paragelies-ke-emvasmata

 

Οι προτάσεις του υπουργείου Οικονομικών, έχουν ως εξής:

-Άρση της απαγόρευσης της ανάληψης μετρητών όταν προέρχονται από νέες καταθέσεις σε μετρητά,
-Πλήρη άρση της απαγόρευσης πρόωρης αποπληρωμής δανείων,
-Αύξηση του ποσοστού ανάληψης μετρητών από 10% σε 30% των ελεύθερων κεφαλαίων που προέρχονται από το εξωτερικό,
-Δυνατότητα ανάληψης μετρητών έως 840 € ανά δύο εβδομάδες.
-Μείωση του χρόνου εκτέλεσης των εμβασμάτων στο εξωτερικό.
-Αύξηση των συναλλαγών μέσω πιστωτικής κάρτας στο εξωτερικό
-Ανοιγμα σχεδόν όλων των sites αγορών από το εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zougla.gr/money/article/protasi-te-gia-alages-stis-analipsis-diadiktiakes-paragelies-ke-emvasmata

 

Οι προτάσεις του υπουργείου Οικονομικών, έχουν ως εξής:

 

-Άρση της απαγόρευσης της ανάληψης μετρητών όταν προέρχονται από νέες καταθέσεις σε μετρητά,

-Πλήρη άρση της απαγόρευσης πρόωρης αποπληρωμής δανείων,

-Αύξηση του ποσοστού ανάληψης μετρητών από 10% σε 30% των ελεύθερων κεφαλαίων που προέρχονται από το εξωτερικό,

-Δυνατότητα ανάληψης μετρητών έως 840 € ανά δύο εβδομάδες.

-Μείωση του χρόνου εκτέλεσης των εμβασμάτων στο εξωτερικό.

-Αύξηση των συναλλαγών μέσω πιστωτικής κάρτας στο εξωτερικό

-Ανοιγμα σχεδόν όλων των sites αγορών από το εξωτερικό.

 

Για να δουμε...οντως θα γινει αυτο το τελευταιο;;;;

Αν γινει, σημαινει οτι θα μπορεις να αγορασεις με paypal οπως παλια, με την συνδεδεμενη καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουμε...οντως θα γινει αυτο το τελευταιο;;;;

Αν γινει, σημαινει οτι θα μπορεις να αγορασεις με paypal οπως παλια, με την συνδεδεμενη καρτα;

Ας ελπίσουμε πως ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τράπεζα έχω όσο λεφτά έχω, σιγά μην τα είχα στο σπίτι μου...

Μεγαλύτερη πιθανότητα είναι να με κλέψουν, από το να κάνουν κούρεμα στις καταθέσεις :)

 

Συμφωνω. Αν δεν γυρισει και το τελευταιο ευρω στις τραπεζες κουρεμα δεν γινεται. :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.zougla.gr/money/article/protasi-te-gia-alages-stis-analipsis-diadiktiakes-paragelies-ke-emvasmata

 

 

 

-Ανοιγμα σχεδόν όλων των sites αγορών από το εξωτερικό.

 

Και πότε όλο αυτό γίνεται ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σχετικά με αγορά από το Amazon.uk;

 

Έχω χρεωστική Πειραιώς, δεν έχω Revolut, και θέλω να κάνω μία παρραγελία από το Amazon, περνάει κανονικά η κάρτα της τράπεζας τραβώντας λεφτά από τον λογαριασμό μου; Σχετικα με μετατροπή συναλλάγματος πρέπει να κάνω/προσέξω κάτι;

 

Συγνώμη αν έχει ξαναειπωθεί η ερώτηση, αλλά δεν βρήκα κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάζεις και βλέπεις, συνήθως στο amazon περνάνε αλλά πότε δεν ξέρεις. 

για το συνάλλαγμα βάλε να πληρώσεις σε λίρες, να σου κάνει μετατροπή η Πειραιώς δηλαδή και όχι το amazon..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το γνωρίζω, μπορείς να ρωτήσεις τους εμπόρους :-D :-D

 

Εγώ αν είχα eshop πάντως θα το έβαζα, δεν ξέρω τί μπορεί να παίζει πάντως

Χθες,αγόρασα από την Αγγλία έναν φακό στις £44,96 με πιστωτική κάρτα κανονικά,και είχαν αυτό το σύστημα ασφαλείας που λέγαμε.Είχα φτιάξει εγώ κωδικό από παλιά,οπότε,με το που το έβαλα,πέρασε μιά χαρά η αγορά,και το επιβεβαίωσα σήμερα παίρνοντας στην Τράπεζα ,τμήμα καρτών. :-)

Και πότε όλο αυτό γίνεται ;

Προτάσεις είναι αυτά,που δόθηκαν στην Τρόικα. ΑΝ εγκριθούν,τότε τα ξαναλέμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δοκιμάζεις και βλέπεις, συνήθως στο amazon περνάνε αλλά πότε δεν ξέρεις. 

για το συνάλλαγμα βάλε να πληρώσεις σε λίρες, να σου κάνει μετατροπή η Πειραιώς δηλαδή και όχι το amazon..

 

Μπορείς να μου πεις σε ποιό βήμα το κάνω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να μου πεις σε ποιό βήμα το κάνω αυτό;

στο τελευταίο βήμα του checkout, εκεί που σου λέει αναλυτικά της χρεώσεις στα δεξιά της οθόνης

Amazon%203.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...