Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετώ.

Δείτε κάτι που ψάρεψα σε ένα σάιτ για φακούς led.

We had a really atrociously bad shoe repair job recently and getting no satisfaction at the shop, had to deal with Visa’s customer service.
Visa required, pictures, long explanation, and that we also get and provide VISA with written support from any two other customers who could verify they’d also gotten atrocious results from the same shoe repair place.

Fortunately, it turned out the place is notorious in the neighborhood — it had been through a change in ownership and the new staff hadn’t fixed shoes before.

It only took a few months.

I sure wouldn’t want to complain to Visa about a bad flashlight.

On the good side, Visa did not require a video of the shoes.

> I refuse to leave money sitting in my Paypal account. Its always at zero.
Oh, definitely yes.
Never give PayPal access to a bank account where you keep significant money, either.

Πως τα βλέπετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν απευθύνεσαι σε μένα,να το νόημα.

Πιο πολύ το παρακάτω, αφορά το δικό μας νήμα.

> I refuse to leave money sitting in my Paypal account. Its always at zero.
Oh, definitely yes.
Never give PayPal access to a bank account where you keep significant money, either.

Κι αυτό σημαίνει ότι δεν συνδέει το PayPal με λογαριοασμό Τραπέζης και δεν αφήνει λεφτά σε λογαριασμό του PayPal.http://budgetlightforum.com/node/47166?page=18. #550, 551.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Never give PayPal access to a bank account where you keep significant money, either.

Κι αυτό σημαίνει ότι δεν συνδέει το PayPal με λογαριοασμό Τραπέζης και δεν αφήνει λεφτά σε λογαριασμό του PayPal.http://budgetlightforum.com/node/47166?page=18. #550, 551.

 

Ανοησίες. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα πέρα από κατάθεση όποιος έχει το ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας. Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό. Ούτε καν το Ελληνικό Δημόσιο δεν μπορεί να τραβήξει λεφτά (σε περιπτώσεις ρύθμισης φορολογικών οφειλών κλπ.), παρά μόνο αν δώσουμε στην τράπεζα πάγια εντολή για αυτό και ακολουθούμε τέτοια διαδικασία. (Οι περιπτώσεις κατασχέσεων υπολοίπων για αρύθμιστες οφειλές από το Δημόσιο είναι άλλο θέμα/διαδικασία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανοησίες. Δεν μπορεί να κάνει τίποτα πέρα από κατάθεση όποιος έχει το ΙΒΑΝ του λογαριασμού μας. Πρέπει να το καταλάβουμε αυτό. Ούτε καν το Ελληνικό Δημόσιο δεν μπορεί να τραβήξει λεφτά (σε περιπτώσεις ρύθμισης φορολογικών οφειλών κλπ.), παρά μόνο αν δώσουμε στην τράπεζα πάγια εντολή για αυτό και ακολουθούμε τέτοια διαδικασία. (Οι περιπτώσεις κατασχέσεων υπολοίπων για αρύθμιστες οφειλές από το Δημόσιο είναι άλλο θέμα/διαδικασία).

εγώ,επειδή δεν ξέρω τι ακριβώς γίνεται,το μετέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω ένα x ποσό στο PayPal balance μου και μου λείπουν 16ευρώ για να κάνω μια αγορά.

Μπορώ να τα τραβήξω από τον λογαριασμό μου στην τράπεζα (Alpha Bank) ή όχι λόγω των cc;

Ο λογαριασμός/κάρτα ήταν ανέκαθεν συνδεδεμένος με το PayPal αλλά έχω πάνω από 1 χρόνο να τραβήξω χρήματα από εκεί.

 

Διάβασα τις τελευταίες σελίδες του thread αλλά δεν μπόρεσα να σιγουρευτώ για κάτι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει πρόβλημα με αποστολή εμβασμάτων από Πειραιώς; Μου βγάζει οτι απέτυχε η προσπάθεια, και αυτό συνέβη και τις προηγούμενες μέρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, έχω ένα x ποσό στο PayPal balance μου και μου λείπουν 16ευρώ για να κάνω μια αγορά.

Μπορώ να τα τραβήξω από τον λογαριασμό μου στην τράπεζα (Alpha Bank) ή όχι λόγω των cc;

Ο λογαριασμός/κάρτα ήταν ανέκαθεν συνδεδεμένος με το PayPal αλλά έχω πάνω από 1 χρόνο να τραβήξω χρήματα από εκεί.

 

Διάβασα τις τελευταίες σελίδες του thread αλλά δεν μπόρεσα να σιγουρευτώ για κάτι...

 

Εάν εξακολουθεί να είναι συνδεδεμένος ο ΙΒΑΝ στο paypal, θα το ελέγξεις στο Wallet.

Εάν ναι, μπορείς να στείλεις έμβασμα με προμήθεια της τράπεζας 1€.

Εάν όχι, θα ζητήσεις βοήθεια από κάποιο φίλο, συγγενή, γνωστό που έχει paypal να σου στείλει το ποσό που θέλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογαριασμός/κάρτα ήταν ανέκαθεν συνδεδεμένος με το PayPal αλλά έχω πάνω από 1 χρόνο να τραβήξω χρήματα από εκεί.

 

Να "τραβήξεις" χρήματα από λογαριασμό στο Paypal δεν γίνεται ούτε γινόταν ποτέ (περίπου αυτό λέω άλλωστε και στο προηγούμενο post μου). Να "σπρώξεις" χρήματα (έμβασμα από το λογαριασμό προς το Paypal balance) είναι αυτό που μπορείς να κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις αλλαγές που θα κάνουν τώρα στα cc δεν θα υπάρχει και θέμα με το όριο στις τράπεζες. Ακόμα και να τελειώνει, όποιος έχει λεφτά θα μπορεί να τα καταθεσει και μετά θα μπορεί να τα στείλει έξω αφού δεν θα έχουν περιορισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τις αλλαγές που θα κάνουν τώρα στα cc δεν θα υπάρχει και θέμα με το όριο στις τράπεζες. Ακόμα και να τελειώνει, όποιος έχει λεφτά θα μπορεί να τα καταθεσει και μετά θα μπορεί να τα στείλει έξω αφού δεν θα έχουν περιορισμό.

 

Κάτσε να δεις αν -και το κυριότερο πως- θα υλοποιηθούν οι όποιες αλλαγές. Μη βιάζεσαι... Αν τα πράγματα είναι τόσο ρόδινα όσο τα περιγράφεις, είναι σχεδόν βέβαιο ότι τα 50 δις που (ονειρεύονται ότι)  υπάρχουν στα "στρώματα", θα φύγουν στο συντριπτικό ποσοστό τούς στο εξωτερικό και δεν θα τα δει το κατεστραμμένο Ελληνικό τραπεζικό σύστημα. Εγώ εκτιμώ ότι δεν θα συμβεί τίποτα τέτοιο. Η κατάσταση είναι πλέον μη αναστρέψιμη (και όποιος κατάλαβε, κατάλαβε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια,

 

Επειδη εχασα λιγο τον μπουσουλα , μπορει καποιος να μου πει που στο καλο βρησκουμε το statement στην alpha bank για να φαινεται το ΙΒΑΝ και τα στοιχεια για να το στειλω στο paypal για να προσθεσουν τον λογαριασμο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...