Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια,

 

Επειδη εχασα λιγο τον μπουσουλα , μπορει καποιος να μου πει που στο καλο βρησκουμε το statement στην alpha bank για να φαινεται το ΙΒΑΝ και τα στοιχεια για να το στειλω στο paypal για να προσθεσουν τον λογαριασμο?

 

Εάν έχεις e-banking, ανοίγεις την εφαρμογή, πατάς "Λογαριασμοί", επιλέγεις το λογαριασμό που θέλεις και στη νέα σελίδα εμφανίζεται ο ΙΒΑΝ και τα στοιχεία του κυρίου του λογαριασμού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με τις αλλαγές που θα κάνουν τώρα στα cc δεν θα υπάρχει και θέμα με το όριο στις τράπεζες. Ακόμα και να τελειώνει, όποιος έχει λεφτά θα μπορεί να τα καταθεσει και μετά θα μπορεί να τα στείλει έξω αφού δεν θα έχουν περιορισμό.

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι τα λεφτά που θα καταθέτεις δεν θα έχουν τον περιορισμό των 420€ την βδομάδα.

Εφόσον τα καταθέτεις μπορείς και να τα σηκώνεις όποτε θέλεις αλλά όχι να τα στείλεις στο εξωτερικό.

 

Υπομονή να δούμε πως θα εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές για να κανονίσουμε και την πορεία μας (αν τελικά γίνει καμιά αλλαγή γιατί από λόγια έχουμε ακούσει πολλά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι νωρίς ακόμη για να μιλάμε για άρση των CC, αφού δεν έχει εκδοθεί η απόφαση του Τσακαλώτου.

 

Από τις διαρροές μαθαίνουμε διάφορα, τρελά και κουφά. Επομένως, χρειάζεται υπομονή μέχρι να διαβάσουμε τι έχει στο μυαλό του ο άνθρωπος. Δεν νομίζω, πάντως, ότι θα αλλάξει η σημερινή κατάσταση της πλειοψηφίας των (ταλαίπωρων) κατοίκων αυτής της χώρας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι τα λεφτά που θα καταθέτεις δεν θα έχουν τον περιορισμό των 420€ την βδομάδα.

Εφόσον τα καταθέτεις μπορείς και να τα σηκώνεις όποτε θέλεις αλλά όχι να τα στείλεις στο εξωτερικό.

 

Υπομονή να δούμε πως θα εφαρμοστούν αυτές οι αλλαγές για να κανονίσουμε και την πορεία μας (αν τελικά γίνει καμιά αλλαγή γιατί από λόγια έχουμε ακούσει πολλά)

Κοίτα εγώ διάβασα οτι θα είναι τελείως ελεύθερα. Αν κάνουν μαλακίες όμως που είναι και πολύ πιθανόν, τί να πώ.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή η επόμενη κάρτα γραφικών μου θα είναι από το Amazon.de, και το κόστος θα είναι περίπου στα 530€, γνωρίζει κανείς αν θα έχω πρόβλημα;

Έχω Paypal που το έχω συνδέσει με την κάρτα μου (Visa Χρεωστική) της τράπεζας Πειραιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίεργο αλλά, πέρυσι το καλοκαίρι που βρισκόμουν Ελλάδα κατάφερα και έκανα δύο αγορές από το e-bay με Ελληνική πιστωτική κάρτα, ενώ δεν με άφησε να κάνω μία τρίτη...

Το pattern ήταν πρώτη αγορά ΟΚ, δεύτερη δεν έγινε δεκτή, τρίτη ΟΚ, για τρία διαφορετικά πράγματα...

Δεν το έψαξα, αλλά μου φαίνεται πολύ περίεργο...

Επεξ/σία από Heavy-Metal Angel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τα CC, δεν υπάρχουν κανόνες στις αγορές από το εξωτερικό με ελληνικές κάρτες.

 

Μια αγορά μπορεί να περάσει με την Α κάρτα και όχι με τη Β στον ίδιο πωλητή.

Επίσης, μπορεί να περάσει η Α κάρτα στον Χ πωλητή και όχι στον Ψ.

Επίσης, μπορεί να περάσει μια φορά η Α κάρτα στον Χ πωλητή και να μην περάσει 2η φορά κ.ο.κ.

 

Γιαυτό και όλοι όσοι κατοικούμε σ' αυτή τη χώρα έχουμε αλλάξει πολλές μεθόδους, στον 1 χρόνο με τα CC, για να πετύχουμε τις αγορές από το εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Τελικά μάλλον η χαλάρωση των capital controls θα είναι για αναλήψεις μόνο. Πάλι μισές δουλειές και μαλακίες απο αυτό το "κράτος".

 

Δεν υπάρχει μισές δουλειές.

Καμιά εμπιστοσύνη στις τράπεζες; Όχι και μεγάλη χαλάρωση στα CC.

Αν δεν υπάρξη εμπιστοσύνη από τους Έλληνες, ίδια θα παραμένει η κατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μισές δουλειές.

Καμιά εμπιστοσύνη στις τράπεζες; Όχι και μεγάλη χαλάρωση στα CC.

Αν δεν υπάρξη εμπιστοσύνη από τους Έλληνες, ίδια θα παραμένει η κατάσταση.

Εμπιστοσύνη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μισές δουλειές.

Καμιά εμπιστοσύνη στις τράπεζες; Όχι και μεγάλη χαλάρωση στα CC.

Αν δεν υπάρξη εμπιστοσύνη από τους Έλληνες, ίδια θα παραμένει η κατάσταση.

 

Η εμπιστοσύνη είναι σαν τον σεβασμό: κερδίζεται. Δεν απαιτείται. Διαβάστε "κίνητρα" για επιστροφή καταθέσεων και φρίξτε με την ηλιθιότητα που τους δέρνει: http://goo.gl/xt1qhy. Περνάνε για ηλίθιους τους πολίτες αλλά είναι οι ίδιοι τελικά.

Τα cc είναι βέβαιο μετά τα σημερινά, ότι δεν πρόκειται να αρθούν ποτέ. Εντός Ευρωζώνης τουλάχιστον. Εκτός Ευρωζώνης δεν θα κάνει απλά καμία διαφορά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...