Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για να δουμε...οντως θα γινει αυτο το τελευταιο;;;;

Αν γινει, σημαινει οτι θα μπορεις να αγορασεις με paypal οπως παλια, με την συνδεδεμενη καρτα;

 

 

Eγώ μια χαρά μπορώ και τώρα να κάνω τις αγορές μου (όπως και σε όλη τη διάρκεια των cc) με τη μέθοδο send money μεταξύ δύο λογαριασμών paypal...

 

Τώρα θα μου πεις ότι έχει υψηλές προμήθειες και τα σχετικά... ντάξει για τις δικές μου ανάγκες δεν ειναι και τοσο τραγικά τα πράγματα με την προμήθεια που κρατάει.

 

Χρησιμοποιώντας χρεωστική απο Πειραιώς αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγώ μια χαρά μπορώ και τώρα να κάνω τις αγορές μου (όπως και σε όλη τη διάρκεια των cc) με τη μέθοδο send money μεταξύ δύο λογαριασμών paypal...

 

Τώρα θα μου πεις ότι έχει υψηλές προμήθειες και τα σχετικά... ντάξει για τις δικές μου ανάγκες δεν ειναι και τοσο τραγικά τα πράγματα με την προμήθεια που κρατάει.

 

Χρησιμοποιώντας χρεωστική απο Πειραιώς αυτό.

Πηγα να το δοκιμασω και εγω αλλα η προμηθεια δεν ειναι καθολου αμελητεα .. γυρω στα 5 - 6 Ευρω δε τα λες και λιγα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται να συνδέσεις κάρτα στο paypal τώρα?

 

Πάντοτε γινόταν. Το θέμα είναι τι αποτέλεσμα θα έχουν οι απόπειρες αγορών με αυτή αν είναι Ελληνική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνώμη, να ρωτήσω εγώ κάτι που το έχω απορία, αν και δε με καίει...

Αν κάποιος θέλει να συνδέσει μια κάρτα (ελληνικής τράπεζας προφανώς) με το PayPal, πως ακριβώς θα γίνει το verification με το 1,5ευρώ; Αφού δε μπορούν να φύγουν χρήματα (από το λογαριασμό της κάρτας) προς τα έξω, προς το PayPal δηλαδή... Πως θα τραβηχτεί δηλαδή το 1,5 ευρώ;

 

Δε μιλάω καν για μετέπειτα απόρειρα αγοράς ε, απλά για το verification είχα απορία, αφού αυτό είναι το πρωταρχικό στάδιο...

edit: Και sorry αν έχει απαντηθεί κάπου, απλά το thread είναι λίγο κτήνος. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δε μπορούν να φύγουν χρήματα (από το λογαριασμό της κάρτας) προς τα έξω, προς το PayPal δηλαδή... Πως θα τραβηχτεί δηλαδή το 1,5 ευρώ;

 

Αυτό γίνεται πάντα χωρίς πρόβλημα όπως σου είπε ήδη ο NikosKallithea. Ο λόγος είναι ότι η χρέωση για το verification που κάνει το Paypal δεν λόγιζεται ως "αγορά" και μάλιστα "απαγορευμένου" είδους (ηλεκτρονικά είδη κλπ.). Αυτό που διαφεύγει σε αρκετούς, είναι ότι δεν υπάρχει καθολική απαγόρευση εξαγωγής "χρημάτων προς τα έξω" παρά μόνο απαγόρευση για αγορά συγκεκριμένων ειδών/υπηρεσιών. Ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται. Απλά τυχαίνει το συντριπτικό ποσοστό των αγορών που συνηθίζουμε να κάνουμε από το εξωτερικό να ανήκει σε αυτές τις απαγορευμένες 7-8 κατηγορίες οπότε μα δημιουργείται η αίσθηση ότι υπάρχει καθολική απαγόρευση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό γίνεται πάντα χωρίς πρόβλημα όπως σου είπε ήδη ο NikosKallithea. Ο λόγος είναι ότι η χρέωση για το verification που κάνει το Paypal δεν λόγιζεται ως "αγορά" και μάλιστα "απαγορευμένου" είδους (ηλεκτρονικά είδη κλπ.). Αυτό που διαφεύγει σε αρκετούς, είναι ότι δεν υπάρχει καθολική απαγόρευση εξαγωγής "χρημάτων προς τα έξω" παρά μόνο απαγόρευση για αγορά συγκεκριμένων ειδών/υπηρεσιών. Ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται. Απλά τυχαίνει το συντριπτικό ποσοστό των αγορών που συνηθίζουμε να κάνουμε από το εξωτερικό να ανήκει σε αυτές τις απαγορευμένες 7-8 κατηγορίες οπότε μα δημιουργείται η αίσθηση ότι υπάρχει καθολική απαγόρευση.

Φίλε, αυτό δεν ίσχυε πέρυσι τον Ιούνιο ή Ιούλιο (δεν θυμάμαι) που προσπάθησα να κάνω αγορά, στο ίδιο είδος από διαφορετικό προμηθευτή στο e-bay.

Στον έναν πέρασε η συναλλαγή, στον άλλον όχι, για το ΙΔΙΟ ακριβώς προϊόν!

Εκτός και από πέρυσι (που στην αρχή δεν ήξεραν τι έκαναν και απέκλεισαν κάθε αγορά από το εξωτερικό) τα σκέφτηκαν τα πράγματα και αποφάσιαν να απαγορεύσουν συγκεκριμένες κατηγορίες προϊόντων και έτσι άλλαξε το καθεστώς αγορών από το εξωτερικό, δεν νομίζω να παίζει ρόλο η κατηγορία αγαθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν νομίζω να παίζει ρόλο η κατηγορία αγαθών.

 

Να "νομίζεις"... 1 χρόνο μετά δεν θα συζητάμε ακόμα τα δεδομένα...

https://www.eurobank.gr/online/home/generic.aspx?id=1495&mid=634&lang=gr

Αυτές είναι οι ισχύουσες διατάξεις.

Αυτές είναι οι κατηγορίες αγαθών για τις οποίες δεν επιτρέπεται η αγορά από το εξωτερικό με Ελληνικές τραπεζικές κάρτες:

 

 

Αγορές ειδών ένδυσης και υπόδησης
  • Αγορές οικιακού εξοπλισμού
  • Αγορές ηλεκτρονικών ειδών / εξοπλισμού
  • Αγορές καλλυντικών                                     
  • Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό
  • Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες
  • Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού, τυχερά παιχνίδια και video games
  • Αγορές σε κοσμηματοπωλεία
  • Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε υλικό για ενήλικες
  • Υπηρεσίες γνωριμιών
  • Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις εξωτερικού.  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

 

Θέλω να αγοράσω μια μπαταρία για το κινητό από το ebay. Έχω κάρτα και την έχω κάνει paypal. Πως μπορώ να αγοράσω παρακάμπτοντας το Capital Controls?

 

Μπορείτε σας παρακαλώ να μου πείτε πρέπει να κάνω ώστε να μπορώ να αγοράσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω Visa και είχα κάνει πολύ παλιά πριν μπει το capital control

Δεν υπάρχει κανένας τρόπος να ξέρουμε εκ των προτέρων. Βάση των όσων ισχύουν, δεν είναι από τις επιτρεπόμενες αγορές. Το πιθανότερο είναι να απορριφθεί η πληρωμή, αλλά μπορεί και να περάσει σε κάποιον πωλητή. Δοκίμασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...