Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά βοήθεια!!!! Σε ενα μήνα φεύγω Αγγλία για μεταπτυχιακό!!!! Ο μεσίτης εκεί μου έχει βρει σπίτι και την άλλη βδομάδα πρέπει να υπογράψω και να στείλω προκαταβολή 6 μήνες ενοικια + εγγύηση. Το ποσό δηλαδή θα είναι 6.000 ευρώ!!!!! Ως φοιτήτρια και με το ενοικιαστήριο στο χέρι οι ελληνικές τράπεζες επιτρέπουν μεταφορά 8.000 ευρώ. Το θέμα είναι οτι ο ιδιωκτήτης πρέπει να δει τα λεφτά να μπαίνουν τις επόμενες ώρες να μη πω την ιδια στιγμή που υπογράφεις. Ενώ το έμβασμα μετα capital controls αργει να παει 3-4 μέρες.

1) Δεδομένου οτι το ποσό είναι μεγάλο δεν θέλω να παίζω με την τύχη μου και να το δώσω σε κάποιο φίλο που μένει Αγγλία να το βάλει στο λογαριασμό του και να κάνει αυτός την μεταφορά.

2) Να πάω Αγγλία και με το που έχω το συμβόλαιο να πάω να ανοίξω λογαριασμό και να τα καταθέσω, δε ξέρω αν θα με εξυπηρετήσουν μέσα σε 1 μέρα, δεδομένου οτι κλείνεις ραντεβού για να ανοίξεις λογαριασμό και minimum σε 3 μέρες έρχεται η σειρά σου. Να μην αναφέρω την πιθανότητα να μου κάνουν έλεγχο στο αεροδρόμιο.

3)Να καταντήσω να πάω να ανοιξω λογαριασμό Βουλγαρία, Σκόπια???!!!! Εκεί η μεταφορά των χρημάτων σε άλλη χώρα πόσες μέρες κρατάει???? Να μην αναφέρω πάλι τον πιθανό έλεγχο στα σύνορα.

 

Δλδ εντάξει......

Τι να κάνω δε ξέρω????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού μπορείς να τα στείλεις όλα μαζί τακτοποιημένα και ίσως λίγο καθυστερημένα όπως, λες μην ψάχνεις για άλλους τρόπους. Πες του οτι η Ελλάδα είναι σε cc και ίσως καθυστέρηση μερικές ημέρες η μεταφορά, πιστεύω θα δείξει κατανόηση. Εάν όχι βρες 8 φίλους και κάνε την δουλειά σου, στέλνοντας του τα αποδεικτικά εμβάσματος. Νομίζω πως ο χρόνος των 4 ημερών είναι υπερβολικός. Συνήθως απο 1 μέχρι 3 ημέρες χρειάζεται. Αυτό που λέω είναι να επικοινωνήσεις μαζι του να βρεθεί μια λύση, μπορεί να συνεργάζεται με κάποιον στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Παρακολουθώ το νήμα από την πρώτη στιγμή που άνοιξε. Θέλω να ενημερώσω ότι σήμερα, για πρώτη φορά πάνω από ένα χρόνο πραγματοποίησα αγορά από το ASOS, ένα ζευγάρι leggings, με χρεωστική ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Είχα προσπαθήσει άπειρες φορές το προηγούμενο διάστημα (τους προηγούμενους μήνες), και τώρα η διαδικασία ήταν ακριβώς η ίδια απλή, όπως πριν τα capital controls. Για μένα αυτή η αγορά ήταν σημαντικό δείγμα ότι μάλλον χαλάρωσαν ουσιαστικά τα capital controls.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,μια βοηθεια βρε παιδια.Αγορασα την Παρασκευη 12 του μηνος κανα 20αρια μικροπραγματα απο το e-bay για εμενα και κατι φιλους , μεσω του paypal και της χρεωστικης eurobank που εχω συνδεσει.Τα προιοντα ειχαν αξια απο 0.5 ευρω εως 3 ευρω.


Σημερα παρατηρησα εντρομος οτι η eurobank μου αφαιρεσε 50 ευρω απο τον λογαριασμο μου!!!


Μεσω web banking διαπιστωσα οτι για καθε αγορα που εκανα μεσω e-bay με χρεωσαν  με 2.5 ευρω για εξοδα  προμηθειας συναλλαγματος!!!!Ακομα και για τις αγορες που κοστιζαν 0.5 ευρω!!!!!


Τι να κανω με τους απατεωνες που εμπλεξα???Να βαλω το paypal να κανει την μετατροπη συναλλαγματος???Να στελνω λεφτα στο paypal balance οπως παλια???Να χρησιμοποιω μονο την leypay καρτα μου???


Σας παρακαλω βοηθηστε με,οι απατεωνες της eurobank με ξεβρακωσαν!!!


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γεια σας,μια βοηθεια βρε παιδια.Αγορασα την Παρασκευη 12 του μηνος κανα 20αρια μικροπραγματα απο το e-bay για εμενα και κατι φιλους , μεσω του paypal και της χρεωστικης eurobank που εχω συνδεσει.Τα προιοντα ειχαν αξια απο 0.5 ευρω εως 3 ευρω.

Σημερα παρατηρησα εντρομος οτι η eurobank μου αφαιρεσε 50 ευρω απο τον λογαριασμο μου!!!

Μεσω web banking διαπιστωσα οτι για καθε αγορα που εκανα μεσω e-bay με χρεωσαν  με 2.5 ευρω για εξοδα  προμηθειας συναλλαγματος!!!!Ακομα και για τις αγορες που κοστιζαν 0.5 ευρω!!!!!

Τι να κανω με τους απατεωνες που εμπλεξα???Να βαλω το paypal να κανει την μετατροπη συναλλαγματος???Να στελνω λεφτα στο paypal balance οπως παλια???Να χρησιμοποιω μονο την leypay καρτα μου???

Σας παρακαλω βοηθηστε με,οι απατεωνες της eurobank με ξεβρακωσαν!!!

 

 

 

Η Eurobank χρεώνει προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Περισσότερα στοιχεία και λεπτομέρειες στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Eurobank χρεώνει προμήθεια 2% στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Περισσότερα στοιχεία και λεπτομέρειες στο κεφάλαιο 6 του επικαιροποιημένου οδηγού της υπογραφής μου.

Η χρεωστική mastercard της eurobank χρεώνει 2,5€ για εξοδα αγοράς σε συνάλλαγμα ανεξαρτήτως ποσού.

Η προπληρωμένη visa της eurobank χρεώνει 1,25% της τιμής αγοράς.

 

Προφανώς θα έχεις κάποια άλλη κάρτα της eurobank για να μιλάς για 2%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρεωστική mastercard της eurobank χρεώνει 2,5€ για εξοδα αγοράς σε συνάλλαγμα ανεξαρτήτως ποσού.

Η προπληρωμένη visa της eurobank χρεώνει 1,25% της τιμής αγοράς.

 

Προφανώς θα έχεις κάποια άλλη κάρτα της eurobank για να μιλάς για 2%.

 

Εκτός από τις χρεωστικές και προπληρωμένες υπάρχουν και οι πιστωτικές αλλά όλες οι χρεώσεις αναφέρονται στο τελευταίο Τιμολόγιο Εργασιών και, φυσικά, στον επικαιροποιημένο οδηγό της υπογραφής μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το PayPal,πόσο κρατάει;

 

Σε ποια χρέωση αναφέρεσαι;

Γενικά, οι ισοτιμίες του είναι ασύμφορες, σε σχέση με εκείνες των τραπεζών (στην πραγματικότητα των οργανισμών Visa/MasterCard) όπως και οι προμήθειες στις μεθόδους request/send money.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωστικη mastercard της eurobank εχω.Δεν μπορω να καταλαβω πως την πατησα ετσι.Δεν ειμαι και κανενας τυχαιος,εχω εκατονταδες αγορες σε κινεζομαγαζα,στο e-bay μονο 294 τα τελευταια 10 χρονια.Με καρτες alpha και Πειραιως δεν ειχα παντως τετοιο προβλημα.

Ουτε με πιστωτικη visa eurobank οταν εστελνα λεφτα μεσω request στο paypal balance μου.Επισης εχω και καρτες leypay και laypost αλλα πληρωσα απευθειας απο την χρεωστικη για ευκολια-τρομαρα μου!!!

Στο τηλεφωνο ησαν καθετοι παντως.Με κλεψατε τους λεω,κανουμε πολλα στο παρασκηνιο που δεν βλεπετε(για την μετατροπη ευρω σε δολλαρια) μου λεει ο υπαλληλος και πρεπει να πληρωθουμε,μια αυτοματοποιημενη διαδικασια ενος δευτερολεπτου ειναι τους απαντω εγω,οι χρεωσεις ειναι γνωστες μου ανταπαντα αυτος.Τελος παντων,εγω τα εχασα τα λεφτα μου,ας προσεξουν οι υπολοιποι μην παθουν τα ιδια!!!

Δεν μου απαντησατε ομως.Εαν εστελνα τα λεφτα μεσω request money,στο paypal balance θα αλλαζε κατι???

Εαν ειχα βαλει το paypal να κανει την μετατροπη συναλλαγματος,θα γλιτωνα τα 2.5 ευρω???

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...