Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα,

Σημερα πηγα να δω σε atm της Πειραιώς αν μου εχουν βαλει τα λεφτα απο μια αντικαταβολή που ειχα στειλει την προηγουμενη εβδομαδα με την Γενικη Ταχυδρομικη. Πραγματι μου εβαλαν τα λεφτα με σημερινη ημερομηνία, 100€. Εκπληκτος ομως βλεπω οτι μου εχουν αφαιρεσει και 4€ για προμηθεια εμβασματος οπως γραφει η απόδειξη του atm. Χθες ειχα κανει μια αγορα απο ebay μια θηκη για κινητο 0,92€.Ποιος μπορει να μου κρατησε τα 4€ προμηθεια; Απο την Γενικη δεν με ενημερωσαν για κατι τετοιο.

 

 

Με βάση το από 4/7/2016 Τιμολόγιο εργασιών της Πειραιώς, για εισερχόμενα εμβάσματα από 15,01€ έως 12500€ χρεώνει προμήθεια 4€.

post-175541-0-80036300-1472220594_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ερωτηση για paypal. θελω να βαλω balance στο λογαριασμο γιατι δεν γινεται να πληρωσω με καρτα σε gearbest/wargaming. Exω κανει λινκ την καρτα μια χαρα και τωρα εκανα και το bank account αλλα στο account type μου βγαζει checking και δεν μπορω να το χρησιμοποιησω οταν θελω να στειλω $ σε αλλο paypal λογαριασμο,μου βγαζει να χρησιμοποιησω μονο καρτα η οποια χρεωνει περιπου ενα ευρω για καθε 10 που θα στειλω, και θελω να χρησιμοποιησω bank για να μη εχει φορο(δεν εχει φορο οταν χρησιμοποιεις bank και στελνεις $ σαν family and friends) Ξεχασα να πω οτι το bank account  το βγαζει σαν verified παροτι δεν εκανα τιποτα!(μηπως επειδη εχω την καρτα ηδη επιβεβαιωμενη και ειναι στον ιδιο λογαριασμο με το iban που εβαλα??) Επισης οταν παταω top up μου βγαζει:

Add money from your bank to your PayPal account

Our bank account information has changed. Before you can top up your PayPal account,you'll need to provide your bank with PayPal's new transfer recipient information.

PayPal transfer recipient information
Payee PayPal Europe Payee's bank Deutsche Bank PayPal IBAN DE11120700883004504160 BIC DEUTDEDBPAL    
  1. To get started, add PayPal as a transfer recipient by logging in to your online bank account (or visiting your bank) and following your bank's instructions.

  2. Print the information below, or copy and paste it directly into your bank's online form.

  1. Make sure the name on your bank account matches the name on your PayPal account: Stylianos !@#$%^&* What if it doesn't match?

  2. We'll send you an email to let you know when the money has been transferred from your bank to your PayPal account. Please allow 1-2 business days.

Please note: PayPal only accepts SEPA credit transfers (in EUROs) to add money to your PayPal account.

 

Δηλαδη να παω στην τραπεζα και να τα στειλω απο εκει?(γινεται να το κανω απο atm??)Θα εχει φορους αμα αυτο εννοει και εγω τα στειλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις έμβασμα στο ΙΒΑΝ που σου λέει τα χρήματα που θες να μπουν στο PayPal.

Το κάνεις και online αν έχεις e-banking και από το ταμείο της τράπεζας και από ATM σε μερικές.

Ή χρέωση από e-banking είναι 1 ευρώ ανά έμβασμα γιατί είναι εντός SEPA, από ταμείο είναι νομίζω 8 ευρώ ανάλογα την τράπεζα;;; από atm δεν έχω ιδέα

Το έμβασμα γίνεται σε ευρώ και όταν φτάσει στο balance σου μετατρέπεται από το PayPal αν θες σε δολλάρια (το PayPal θα σου χρεώσει την αλλαγή :P)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα.Σήμερα πήγα να κάνω Link την κάρτα μου (Alpha Bank Enter Visa-χρεωστική δηλαδή) και μου λέει πως δεν δέχεται την κάρτα μου και να βάλω άλλη.

Να σημειώσω πως είναι καινούρια η κάρτα αυτή λόγω ακυρώσεως της παλαιάς.Κανονικά ενεργοποιημένη,όλα κομπλέ.

Γιατί μου συμβαίνει αυτό?Τι αμαρτίες πληρώνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Λεφτά έχει μέσα;

 

74.000€.

 

 

Update 20:56

Mετά από 25 λεπτά διάρκειας τηλεφωνήματος στην Alpha Bank έβγαλα άκρη!

Έχει γίνει μπέρδεμα καθώς έχει επανεκδοθεί και νέα κάρτα στο κατάστημα και αυτομάτως ακυρώθηκε η προηγούμενη..Εντούτοις εγώ πρόλαβα να κάνω ανάληψη,καθώς και να την εγγράψω στο Alpha SecureWeb αλλά και να αλλάξω το όριο ανάληψης από το ΑlphaWebBanking!Σπάνια περίπτωση μου ανέφερε.

Έπεσα λέει πάνω στην αλλαγή....

Τέλος πάντως βρήκαμε τι φταίει τουλάχιστον...Πάλι καλά...

Επεξ/σία από IBAGASA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με βάση το από 4/7/2016 Τιμολόγιο εργασιών της Πειραιώς, για εισερχόμενα εμβάσματα από 15,01€ έως 12500€ χρεώνει προμήθεια 4€.

Εχω 30 ευρω στο Balance του paypal και θελω να τα μεταφερω στον λογαριασμο της πειραιως.(Εχω κανει προσθηκη του λογαριασμου στο paypal)

Αν σπασω το ποσο στα 2, και μεταφερω τα χρηματα 2 φορες απο 15 ευρω λογικα γλιτωνω την προμηθεια.Σωστα η κανω λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου κανει καποιος ενα update,

αν παιζουν πλεον οι συνδεδεμενες καρτες στο pp για αγορες απο εξωτερικο;

Λυθηκε το προβλημα της 'ρωσικης ρουλετας' που δεν ηξερες αν θα περασει η συναλλαγη ή οχι ακομη;

 

Προς το παρον φορτωνω ακομα το pp balance, αλλα θελω να ξερω τι ισχυει για να αποφασισω για το μελλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια,εβγαλα χρεωστικη στη πειραιως καθως εκει ειχα μονο προπληρωμενη και εκανα καποιες πωλησεις σε ελλαδα και εξωτερικο σε σχετικο site απο τα οποια πληρωθηκα μεσω πεη παλ.στο λογαριασμο μου γραφει οτι τα λεφτα ειναι pending επειδη ειμαι νεος χρηστης και θα μπυν στο μπαλανς μετα απο 21 ημερες,ξερετε ποσο καιρο θελει για να "παλιωσεις" σαν πωλητης η ποσα πραγματα πρεπει να πουλησεις ωστε τα λεφτα να μπαινουν απευθειας στο μπαλανς η αυτο θα γινεται μονιμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. 25 πωλήσεις

2. 250$ αξία πωλήσεων

3. να έχουν περάσει 90 μέρες από την πρώτη πώληση

 

Πρέπει να πληρούνται και οι 3 προϋποθέσεις για να σου δώσουν instant payments.

 

 

ΥΓ.

Αυτό όμως θα έπρεπε να το ρωτήσεις στο νήμα του paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα επειδή πρώτη φορά μπαίνω στο paypal και θέλω να στείλω χρήματα και αρχικά να κάνω ton up. Εχω βάλει τον λογαριασμό μου στην τράπεζα[alpha] , ξέρετε τι πρέπει να κάννω μετά; Πρέπει να παω στην τράπεζα με κάποια στοιχεία; Αν μπορεί ας μου εξηγήσει κάποιος , απλά  μόνο γιατί σήμερα μπήκα στο paypal.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...