Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά τα ξέρω, έχω βγάλει πιστωτική κάρτα στο παρελθόν και έχω αγοράσει πράγματα με αυτήν, αλλα είσαι σίγουρος ότι θα την δεχτούνε για αγορές στο εξωτερικό ??

Κανείς δε μπορεί να στο απαντήσει αυτό.

Δοκίμασε και θα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Με την μετατροπή θα βγαίνει πάνω απο 1700€. Το amazon.co.uk έπαιζε και με full capital controls.

Επίσης δεν έχει σημασία που είναι πρώτη του μήνα, το όριο δεν είναι στις αγορές με κάρτες.

 

Κι όμως έχει σημασία. Δες τι ανέβασα (τα ΦΕΚ) λίγα posts πιο πάνω. Αν αποφασίσουμε ξαφνικά κάποιο μήνα οι Έλληνες να ψωνίσουμε με κάρτες 200 εκατ. από το εξωτερικό, κάποιοι θα μείνουν στεναχωρημένοι.

 

 

Μια ειναι η λυση . REVOLUT !

 

 

Αρκετές είναι οι λύσεις! Κάποιες και καλύτερες της Revolut!

 

 

 

@rosgr100 δες αυτό που σου λέει ο makfil. Υπάρχει και άλλο ένα όριο για αγορές μέσω διαδικτύου στις κάρτες της ΕΤΕ. Μάλλον ανέβασες το ημερήσιο όριο (το οποίο αφορά αγορές με χρήση της κάρτας σε POS) αλλά άφησες χαμηλά (300€ το βλέπω εγώ στη δική μου) αυτό που αφορά τις απομακρυσμένες αγορές μέσω internet.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μόλις μου έριξε άκυρο η Εθνική σε συνναλαγη μου με το amazon.co.uk σε πόσο 1600€ για λάπτοπ και SSD, το όριο της κάρτας για αγορές (και ηλεκτρονικες) έχει οριστεί στα 1700€.

 

Το πρόβλημα ποιο να είναι αραγε; Από την στιγμή που είναι 1η του μήνα και το όριο είναι ανώτερο της συναλλαγής για ποιον λόγο μπλοκαρεται;

Τι καρτα ειναι χρεωστικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καρτα ειναι χρεωστικη?

 

 

Ναι χρεωστική mastecard  της Εθνικής

 

 

 

 

Και γιατί δεν έκανες δύο παραγγελίες αντί για μία ώστε να "σπάσεις" το ποσόν;

 

Γιατί έτσι θα με χρέωνε διπλά μεταφορικά, διπλή μετατροπή σε συνάλλαγμα αν έχει τέτοιου είδους προμήθεια η εθνική. Aν το ξέρει κάνεις ας μου πει.

 

Οι κάρτες της ΕΤΕ έχουν, εκτός από το ημερήσιο, και όριο για αγορές από το διαδίκτυο που είναι πολύ περιορισμένο, για λόγους ασφαλείας, σε σχέση με το ημερήσιο.

 

εχω ανεβάσει και τα δυο όρια στα 1700€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γιατί δεν έκανες δύο παραγγελίες αντί για μία ώστε να "σπάσεις" το ποσόν;

Αν το πρόβλημα είναι το ύψος της χρέωσης,

μπορείς να σπάσεις την παραγγελία και σε δύο χρεώσεις κρατώντας το καλάθι σου ενιαίο.

Κανε top up gift card balance μέσα από το site στο Amazon.co.uk χρεώνοντας την κάρτα σου και φορτωνοντας πχ το μισό του ποσού που χρειάζεται στο balance σου και μετά στο checkout κάνε check το use gift card balance ώστε να σε βάλει να πληρώσεις μόνο το υπόλοιπο ποσό χρεώνοντας πάλι την κάρτα σου.

Έτσι βγαίνουν 2 ξεχωριστές μικρότερες χρεώσεις ενώ αν θες το σπας και σε περισσότερες κάνοντας πιο πολλα μικρότερα top up .

Να διευκρινήσω ότι το gift card balance σύμφωνα με τους όρους δεν γίνεται να σου επιστραφεί πίσω στην κάρτα εάν αλλάξεις γνώμη, μπορείς μόνο να το χρησιμοποιήσεις για αγορές από το Amazon.co.uk .

 

Update

 

Είδα μόλις το post σου ότι δίνουν 1500 ημερησίως οπότε είτε αγοράζεις τώρα gift card balance με την κάρτα ώστε αυτή η αγορά να μπει στο σημερινό όριο, και μετά τα μεσάνυχτα πας και κάνεις κανονικά το checkout χρεώνοντας την κάρτα πάλι ώστε ή αγορά να πάει στο αυριανό όριο.

Εναλλακτικά χρησιμοποιείς μία άλλη κάρτα για την αγορά του gift card balance και την ΕΤΕ για το checkout.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα είναι το ύψος της χρέωσης,

μπορείς να σπάσεις την παραγγελία και σε δύο χρεώσεις κρατώντας το καλάθι σου ενιαίο.

Κανε top up gift card balance μέσα από το site στο Amazon.co.uk χρεώνοντας την κάρτα σου και φορτωνοντας πχ το μισό του ποσού που χρειάζεται στο balance σου και μετά στο checkout κάνε check το use gift card balance ώστε να σε βάλει να πληρώσεις μόνο το υπόλοιπο ποσό χρεώνοντας πάλι την κάρτα σου.

Έτσι βγαίνουν 2 ξεχωριστές μικρότερες χρεώσεις ενώ αν θες το σπας και σε περισσότερες κάνοντας πιο πολλα μικρότερα top up .

Να διευκρινήσω ότι το gift card balance σύμφωνα με τους όρους δεν γίνεται να σου επιστραφεί πίσω στην κάρτα εάν αλλάξεις γνώμη, μπορείς μόνο να το χρησιμοποιήσεις για αγορές από το Amazon.co.uk .

Πως ακριβως φορτώνεις το balance στο amazon, εχεις καποιο λινκ ή να μας πεις που ειναι αυτη η επιλογη

 

 

Edit

Το βρήκα thanks για την πληροφορία δν το ηξερα

Top Up Your Account

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Γιατί έτσι θα με χρέωνε διπλά μεταφορικά, διπλή μετατροπή σε συνάλλαγμα αν έχει τέτοιου είδους προμήθεια η εθνική. Aν το ξέρει κάνεις ας μου πει.

 

 

 

 

Έχουμε πει πολλές φορές ότι η ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές σε συνάλλαγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το πρόβλημα είναι το ύψος της χρέωσης,

μπορείς να σπάσεις την παραγγελία και σε δύο χρεώσεις κρατώντας το καλάθι σου ενιαίο.

Κανε top up gift card balance μέσα από το site στο Amazon.co.uk χρεώνοντας την κάρτα σου και φορτωνοντας πχ το μισό του ποσού που χρειάζεται στο balance σου και μετά στο checkout κάνε check το use gift card balance ώστε να σε βάλει να πληρώσεις μόνο το υπόλοιπο ποσό χρεώνοντας πάλι την κάρτα σου.

Έτσι βγαίνουν 2 ξεχωριστές μικρότερες χρεώσεις ενώ αν θες το σπας και σε περισσότερες κάνοντας πιο πολλα μικρότερα top up .

Να διευκρινήσω ότι το gift card balance σύμφωνα με τους όρους δεν γίνεται να σου επιστραφεί πίσω στην κάρτα εάν αλλάξεις γνώμη, μπορείς μόνο να το χρησιμοποιήσεις για αγορές από το Amazon.co.uk .

 

Update

 

Είδα μόλις το post σου ότι δίνουν 1500 ημερησίως οπότε είτε αγοράζεις τώρα gift card balance με την κάρτα ώστε αυτή η αγορά να μπει στο σημερινό όριο, και μετά τα μεσάνυχτα πας και κάνεις κανονικά το checkout χρεώνοντας την κάρτα πάλι ώστε ή αγορά να πάει στο αυριανό όριο.

Εναλλακτικά χρησιμοποιείς μία άλλη κάρτα για την αγορά του gift card balance και την ΕΤΕ για το checkout.

 

 

Πολλή έξυπνη λύση, μάλλον έτσι θα προχωρήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάει και αυτή η λύση, έκανα top up 500£ αλλα και πάλι άκυρο η Εθνική.

 

Εκανες το top up σήμερα με ΕΤΕ σωστά;

Αρα χρησιμοποίησες περίπου 580 ευρώ από τα 1500 που σου επιτρέπει ανά μέρα η ΕΤΕ, αυτό που θέλεις έχει 1600 ευρώ είπες, άρα θέλεις ακόμη 1020 περίπου ευρώ χρέωση ,δηλαδή εάν την κάνεις σήμερα θα βγείς πάνω από τα 1500 ευρώ συνολικά που έιναι το όριο. Πρέπει να περιμένεις μέχρι τα μεσάνυχτα ( ή όποτε μηδενίζει το ημερήσιο όριο η ΕΤΕ) και ύστερα να κάνεις το checkout.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανες το top up σήμερα με ΕΤΕ σωστά;

Αρα χρησιμοποίησες περίπου 580 ευρώ από τα 1500 που σου επιτρέπει ανά μέρα η ΕΤΕ, αυτό που θέλεις έχει 1600 ευρώ είπες, άρα θέλεις ακόμη 1020 περίπου ευρώ χρέωση ,δηλαδή εάν την κάνεις σήμερα θα βγείς πάνω από τα 1500 ευρώ συνολικά που έιναι το όριο. Πρέπει να περιμένεις μέχρι μέχρι τα μεσάνυχτα ( ή όποτε μηδενίζει το ημερήσιο όριο η ΕΤΕ) και ύστερα να κάνεις το checkout.

 

 

Όχι δεν κατάλαβες στο top up έφαγα ακυρο, ούτε αυτό δεν με αφήνει να κανω, χωρίς να έχω κάνει άλλη συναλλαγή σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...