Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εάν το όριο της κάρτας σου φτάνει αυτό το ποσό, τότε μπορείς.

Εάν αγοράσεις από τρίτη χώρα, πρέπει να σκεφτείς και το θέμα του τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φίλε μου είναι πολύ μεγάλη αγορά.

Να προσέξεις ιδιαίτερα αν και θα σ πρότεινα καλύτερα μην κάνεις τόσο μεγάλη αγορα ειδικά σε χώρα εκτός ΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα αγγελια για κατι και μου προτεινε ενας πληρωμη με moneysafe.

Ειναι αξιοπιστο?

Εγω τα χρηματα μου πως τα παιρνω?Γενικα δε καταλαβα πως λειτουργει μεταξυ ιδιωτων παρολο που εψαξα κατι ψιλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η PayPal,ή απλή κάρτα,αν βέβαια δεις ότι είναι αξιόπιστο το μαγαζί.Υπάρχουν ratings για πολλά μαγαζιά,που μπορείς να δεις αν είναι απατεώνες.Βασικός κανόνας,ό,τι είναι στο Brooklyn,να ξέρεις ότι 99% είναι crooklyn.Για το eBay,υπάρχουν τα ratings στη σελίδα τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εβαλα αγγελια για κατι και μου προτεινε ενας πληρωμη με moneysafe.

Ειναι αξιοπιστο?

Εγω τα χρηματα μου πως τα παιρνω?Γενικα δε καταλαβα πως λειτουργει μεταξυ ιδιωτων παρολο που εψαξα κατι ψιλα.

 

Αξιόπιστο είναι, οι προμήθειες (έχει σχεδόν στα πάντα) είναι κακές. Θα σου στείλει λογικά ένα νούμερο αυτός από το voucher που αγοράζει από το περίπτερο (όπως οι κάρτες ανανέωσης καρτοκινητών), το οποίο αντιστοιχεί σε λεφτά. Με αυτό φορτίζεις μια προπληρωμένη Mastercard που δίνει η Moneysafe. Πρέπει να αγοράσεις τη Moneysafe σε πρώτη φάση. Καλύτερα μη μπλέκεις. Paypal πες του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οριο της Πειραιώς ειναι ακομα ανοιχτό για συναλλαγές με εξωτερικο?

 

Ξέρει κανεις;

Λογικα αν ειχε εξαντληθει θα εμφανιζει μηνυμα φανταζομαι εντος winbank.

Αλλα ξερει κανεις σιγουρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αυτο φιλαράκι . Για έχω παραγγείλει εδω και 2 μέρες από Amazon . Αλλά εκεί τα λεφτά τα τραβάνε λιγο πριν σταλεί το προϊόν. Γιαυτο ρωτάω γιατι από την μέρα που έκανα την παραγγελία μέχρι να πάρουν τα χρηματα , μην έχει εξαντληθεί το όριο της τράπεζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αυτο φιλαράκι . Για έχω παραγγείλει εδω και 2 μέρες από Amazon . Αλλά εκεί τα λεφτά τα τραβάνε λιγο πριν σταλεί το προϊόν. Γιαυτο ρωτάω γιατι από την μέρα που έκανα την παραγγελία μέχρι να πάρουν τα χρηματα , μην έχει εξαντληθεί το όριο της τράπεζας.

 

Δεν νομίζω φίλε μου. Λογικά δεν έχουν έτοιμο το δέμα. Αν πας στις πληροφορίες της παραγγελίας, λέει ποια μέρα θα το στείλουν. Εμένα έλεγε εχθές και όντως το έστειλαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω φίλε μου. Λογικά δεν έχουν έτοιμο το δέμα. Αν πας στις πληροφορίες της παραγγελίας, λέει ποια μέρα θα το στείλουν. Εμένα έλεγε εχθές και όντως το έστειλαν.

Που το γράφει το ποτέ θα σταλεί? Εγώ όταν μπαίνω στην παραγγελία, απλά διαβάζω οτι ειναι on time με προγραμματισμένη άφιξη 3-7 Οκτωβρίου και γράφει απλά dispatching soon ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το γράφει το ποτέ θα σταλεί? Εγώ όταν μπαίνω στην παραγγελία, απλά διαβάζω οτι ειναι on time με προγραμματισμένη άφιξη 3-7 Οκτωβρίου και γράφει απλά dispatching soon ...

 

Νομίζω στην καρτέλα που είσαι τώρα είναι οι γενικές πληροφορίες της παραγγελίας. Άλλαξε το status της παραγγελίας μου και δε θυμάμαι τί ακριβώς έλεγε. Νομίζω έλεγε order details ή track order. Ψαξ'το λίγο. Θα το βρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που το γράφει το ποτέ θα σταλεί? Εγώ όταν μπαίνω στην παραγγελία, απλά διαβάζω οτι ειναι on time με προγραμματισμένη άφιξη 3-7 Οκτωβρίου και γράφει απλά dispatching soon ...

Οταν το στείλουν,το γράφει με πράσινα γράμματα ψηλά αριστερά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι αυτο φιλαράκι . Για έχω παραγγείλει εδω και 2 μέρες από Amazon . Αλλά εκεί τα λεφτά τα τραβάνε λιγο πριν σταλεί το προϊόν. Γιαυτο ρωτάω γιατι από την μέρα που έκανα την παραγγελία μέχρι να πάρουν τα χρηματα , μην έχει εξαντληθεί το όριο της τράπεζας.

 

Για πολλοστή φορά: όριο (μηνιαίο) υπάρχει στα εμβάσματα. Για αγορές με κάρτα (οποιουδήποτε είδους χρεωστικές, πιστωτικές, προπληρωμένες), δεν υπάρχει όριο από τα capital controls. Οι αγορές με κάρτα δεν ταυτίζονται με έμβασμα. Ή περνάνε ή δεν περνάνε οι συναλλαγές. Στην περίπτωσή σου περνάνε, οπότε δεν υπάρχει λόγος για συζήτηση. Το μόνο που πρέπει να φροντίσεις είναι να έχει λεφτά ο λογαριασμός σου αν είναι χρεωστική η κάρτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια χρεωστική κάρτα Mastercard της Εθνικής.

 

Θέλω να αγοράσω ένα app από το Google Play store.
Το ποσό είναι 3 ευρώ.

Υποτίθεται ότι στο Google Play και οι Mastercard γινονται δεκτές,
αλλά και το Paypal γίνεται δεκτό (για apps και digital content) σε αγορές για Ελλάδα.

Δοκίμασα λοιπόν να εισάγω τα στοιχεία της χρεωστικής μου MasterCard, από Εθνικής,
είτε μέσα απο το Google Play app από το κινητό,

είτε μέσω web, δηλ. μέσω https://play.google.com/store/account
και δυστυχώς μου βγάζει " "correct this card info or try a different card", παρότι όλα τα στοιχεια ειναι σωστά.

 

Μήπως γνωρίζετε ποιό είναι το πρόβλημα; (capital controls;)

Αν δοκιμάσω με PayPal (με τη χρεωστική μου) θα γίνει η πληρωμή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...