Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς "επί πλέον χρεώσεις";

Από την τράπεζα; από το τελωνείο;

 

Η ΕΤΕ δεν χρεώνει προμήθεια στις αγορές από το εξωτερικό με κάρτες και το ποσό είναι αρκετά μικρό και μέσα στην ατέλεια, εάν το στείλουν με ταχυδρομείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η σύνδεσή σου στο internet έχει κάποιο πρόβλημα μάλλον. Κάνε ένα restart το ρούτερ σου αν μπαίνεις με adsl/vdsl.

Ευχαριστώ φίλε theopan. Tο πρόβλημα αποκαταστάθηκε. Τελικά ήθελε ένα απλό restart στο ρουτερ μου (CYTA ADB ρουτερ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν άλλαξε κάτι,απλά χαλάρωσαν τα capital control και αρκετές φορές συναλλαγή με PayPal μέσω ελληνικής συνδεδεμένης κάρτας περνάει.

Απλά αν θέλεις δηλαδή μπορείς να συνδέσεις την ελληνική ή όποια άλλη κάρτα visa,mastercard κτλ που έχεις με τον λογαριασμό σου στο PayPal και σε κάθε αγορά με PayPal αυτό να τραβά τα λεφτά από εκεί αντί να χρειάζεται να υπάρχει PayPal balance, οπότε γλιτώνεις το έμβασμα και την καθυστέρηση.

Αν πάλι λόγω cc δεν περάσει η κάρτα σου χρειάζεται να φορτίσεις PayPal balance.

και ξέρουμε αν περνάνε όλες οι ελληνικές κάρτες ; πχ για χρεωστική που ενδιαφέρομαι απο alphabank;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα,πήγα να πάρω ένα μπουκαλάκι Olbas,που έχει αιθέρια έλαια,για να ξεβουλώνει τη μύτη μου,που βουλώνει από το διάφραγμα που έχω.Εμαθα λοιπόν ότι στην Ελλάδα έπαψαν να το φέρνουν.Μπήκα στο iherb,αλλά με πέταξε έξω ακόμη και με κάρτα.Ελα όμως που είδα ότι το είχε και το Amazon.co.uk.Μπήκα λοιπόν εκεί,και το πήρα χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξέρουμε αν περνάνε όλες οι ελληνικές κάρτες ; πχ για χρεωστική που ενδιαφέρομαι απο alphabank;

Όλες συνδέονται στο PayPal, το εάν θα περάσει ή όχι εξαρτάται από το είδος που θέλεις να αγοράσεις.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο επιτρέπονται οι αγορές μέσω internet με την επιφύλαξη:

 

Ωστόσο, δεν επιτρέπονται οι ακόλουθες οκτώ (8) γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:

 

1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

 

2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

 

3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια.

 

4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

 

5. Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.

 

6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).

 

7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.

 

8. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες συνδέονται στο PayPal, το εάν θα περάσει ή όχι εξαρτάται από το είδος που θέλεις να αγοράσεις.

Σύμφωνα με την εγκύκλιο επιτρέπονται οι αγορές μέσω internet με την επιφύλαξη:

 

Ωστόσο, δεν επιτρέπονται οι ακόλουθες οκτώ (8) γενικές κατηγορίες συναλλαγών μέσω internet εφόσον τα ηλεκτρονικά καταστήματα εκκαθαρίζουν τις συναλλαγές καρτών σε λογαριασμό που τηρούν σε τράπεζα του εξωτερικού:

 

1. Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό.

 

2. Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες.

 

3. Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια.

 

4. Αγορές σε κοσμηματοπωλεία.

 

5. Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε πορνογραφικό υλικό.

 

6. Προσωπικές υπηρεσίες (συνοδοί και ραντεβού).

 

7. Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις.

 

8. Αγορές υπηρεσιών εστίασης.

δηλαδή αν θέλω μέσω paypal να στείλω χρήματα σε  άλλο paypal account με χρέωση της χρεωστικής; επιτρέπεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά 220€ μέσω revolut. 

Θα στείλω το έμβασμα μέσω winbank.

Ξέρει κανείς να μου πει πόσα παραπάνω πρέπει να βάλω ώστε να πληρωθούν οι προμήθειες και να έχει τουλάχιστον 220 μέσα;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά 220€ μέσω revolut. 

Θα στείλω το έμβασμα μέσω winbank.

Ξέρει κανείς να μου πει πόσα παραπάνω πρέπει να βάλω ώστε να πληρωθούν οι προμήθειες και να έχει τουλάχιστον 220 μέσα;

 

Ευχαριστώ

Εσύ στο έμβασμα θα βάλεις 220 ευρώ ακριβώς, η Πειραιώς μόνη της ( θα στο γράψει δηλαδή στα έξοδα) θα τραβήξει 221 ευρώ ώστε να φύγει το έμβασμα.

Συνεπώς φροντίζεις να έχεις 221 ευρώ στον λογαριασμό σου και στην φόρμα του εμβάσματος βάζεις 220 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θέλω να κάνω μια αγορά 220€ μέσω revolut. 

Θα στείλω το έμβασμα μέσω winbank.

 

Να μη στείλεις έμβασμα, αλλά να συνδέσεις τη χρεωστική σου κάρτα και να τα μεταφέρεις άμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μη στείλεις έμβασμα, αλλά να συνδέσεις τη χρεωστική σου κάρτα και να τα μεταφέρεις άμεσα.

 

Πιανει η μεταφορά μέσω κάρτας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια μια βοήθεια προσπαθώ να μεταφέρω απο Εθνική σε revolut 150 ευρω και δεν με αφήνει η Εθνική. Τι παιζει; πως θα βαλω λεφτά στη revolut?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια 

εχω paypal συνδεμενο με χρεωστικη απο πειραιως και θελω να κανω αγορα μεσω ebay οχι μεγαλο ποσο μεχρι 40 ευρω

θα γινει  η συναλλαγη γιατι μετα αντε να ακυρωνεις την παραγγελια απο το ebay 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...