Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ξέρει κανείς ποιο είναι το μηνιαίο όριο για αγορές μέσω κάρτας στο εξωτερικό μετ ά τη χαλάρωση του Ιουλιου;

Δεν υπάρχει, ούτε υπήρχε όριο, οσα σου επιτρέπει η κάρτα σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα.

Μια ερωτηση αμα καποιος γνωρισει.Ειχα κανει μια αγορα και η πολιτικη του καταστηματος ειναι οτι τα στελνει αλλα με EMS και χρεωνει παντα 18 ευρο ανεξαρτητος βαρους και ογκου.

Το αντικειμενο ηταν βαρη τελικα 6,1κιλα.

Σημερα που τα παρελαβα μου ζητησαν χρηματα απο το τελωνειο το οποι και γνωριζα.

Αυτο που δεν περιμενα ηταν οτι με χρεωσαν για τα 110~ ευρο που εκανε η αποστολη του δεματος(πραγμα που δεν περιμενα) καθως στην αποδειξη του EMS εγραφε αυτο και οχι για τα 18 ευρο που ειχα πληρωσει εγω.

 

Τελικα πληρωσα 40 ευρο παραπανω.Υπαρχει περιπτωση να βρω το δικιο μου αν τους στειλω την αποδειξη απο το μαγαζι η δεν τους νοιαζει καν που δεν πληρωθηκαν απο μενα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει γραφτεί κατ' επανάληψη ότι η αξία CIF, στην οποία υπολογίζονται τα έξοδα εκτελωνισμού, αντιστοιχεί στο κόστος+μεταφορικά+ ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι παιδιά δεν είναι όλα free.

 

Ακόμα υπάρχουν απαγορευμένα είδη όπως λέει ο makfil

 

Εντάξει παραμένουν "απαγορευμένα" τα είδη διατροφής και ...τα έργα τέχνης. Είδη διατροφής ελάχιστοι αγοράζουν από το εξωτερικό (και μάλιστα αξίας 800€) και έργα τέχνης λίγο δύσκολο να είναι επίσης. Ας μας πει βέβαια και ο amplaxoublis τι σόι αγορά είναι αυτή που προσπάθησε να κάνει και απορρίφθηκε, αλλά θεωρώ ότι ή κάτι μεμονωμένο δικό του πρόβλημα με την κάρτα του είναι, ή και κάτι δεν πάει καλά γενικότερα. Ίσως εξαντλήθηκε αυτό το μήνα το όριο πιστώσεων (της τράπεζας) προς το εξωτερικό όπως συζητάμε και στο topic της Revolut. Οι "επιτρεπόμενες" αγορές από το εξωτερικό όλο το διάστημα των cc, ήταν μεν επιτρεπόμενες αλλά με κάποιο όριο ανά τράπεζα (50 εκατομμύρια/μήνα; Ή κάτι τέτοιο). Θυμάμαι καλά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει παραμένουν "απαγορευμένα" τα είδη διατροφής και ...τα έργα τέχνης. Είδη διατροφής ελάχιστοι αγοράζουν από το εξωτερικό (και μάλιστα αξίας 800€) και έργα τέχνης λίγο δύσκολο να είναι επίσης. Ας μας πει βέβαια και ο amplaxoublis τι σόι αγορά είναι αυτή που προσπάθησε να κάνει και απορρίφθηκε, αλλά θεωρώ ότι ή κάτι μεμονωμένο δικό του πρόβλημα με την κάρτα του είναι, ή και κάτι δεν πάει καλά γενικότερα. Ίσως εξαντλήθηκε αυτό το μήνα το όριο πιστώσεων (της τράπεζας) προς το εξωτερικό όπως συζητάμε και στο topic της Revolut. Οι "επιτρεπόμενες" αγορές από το εξωτερικό όλο το διάστημα των cc, ήταν μεν επιτρεπόμενες αλλά με κάποιο όριο ανά τράπεζα (50 εκατομμύρια/μήνα; Ή κάτι τέτοιο). Θυμάμαι καλά;

Εγώ πάντως,δεν έχω πρόβλημα,εκτός από συμπληρώματα-βιταμίνες,που τα κόβει χαλαρά.Ακόμα και το OlBas, που έψαχνα,λόγω του ότι το σταμάτησε εδώ,το βρήκα στο Αγγλικό Αμαζον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Η χρεωστική της ΕΤΕ δεν συνδέεται στο paypal;mastercard δεν ειναι;Ο λογαριασμος μου της εθνικής εχει συνδεθει.  

 

Edit:   Ειναι maestro, αλλα ουτε την virtual prepaid που εχω φτιαξει δέχεται.

Edit 2:Εκανα αιτηση μεσω ibank πριν λιγο για εκδοση καινουργιας(mastercard)

Μαλλον αυτο ηταν το προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω να αγορασω απο το steam εχω χρεωστικη εθνικης μπορω κατευθιαν να αγορασω με την καρτα η πρεπει να ειναι συνδεδεμενη με παυπαλ ?


υπαρχει περιπτωση να μου κρατησει παραπανο λευτα δηλαδη να θελω να βαλω 5 ευρω στο στεαμ και να μου παρει 8 ασ ποθμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να αγορασεις και απευθείας και να την βάλεις στο paypal και να τα τραβήξει μέσω αυτού.

 

Θα τραβήξει όσα χρήματα είναι.

Αν θέλεις την ασφάλεια του pp σύνδεσε την και κάνε αγορές μέσω αυτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...