Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το προβλημα ειναι οτι εκανα μια αγορα online και για να ολοκληρωθει μου ζητανε verification στο email με τα στοιχεια που εχω χασει (in.gr) εχω στειλει email και εκει για να μου στειλουν τους κωδικους αλλα τζιφος δεν απαντανε !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η τραπεζα με το paypal τη σχεση εχει !!! Θα φτιαξει η τραπεζα το paypal ? Τελωσπαντων ευχαριστω για την πληροφορια μαλλον αν σβησω τον λογαριασμο paypal θα φτιαχτει το προβλημα

Το παυπαλ δεν διαγράφετε ολοκληρωτικά, και δεν υπαρχει και λόγος, οι κάρτες θα μείνουν έτσι και αλλιώς μπλοκαρισμενες στο παλιό accound

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα στην ομάδα,

 

 

Γραφω για πρωτη φορα στο forum.

Ψαχνω τρόπο να στειλω χρηματα σε ελληνικο λογαριασμο απο το Λονδινο που βρισκομαι.

Ξερει κανεις σας ποιος μπορει να ειναι ο καλυτερος τροπος,ςστε να αποφυγω να μου κρατησουν πολλα οι τραπεζες?

Το οικονομικοτερο ειναι να πληρωσεις πιστωτικη καρτα αλλου.

Αλλιως θα πληρωσεις και το εισερχομενο εμβασμα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουσα οτι πλεον δε παιζει θεμα με αγορες Paypal ή και πιστωτικες για αγορες απο εξωτερικο. Διαβασα μεχρι 3 σελιδες πισω σε αυτο το θεμα, και για να μη σκαβω περισσοτερο ας το μου το επιβεβαιωσει καποιος να ξερω τι μου γινεται. Ολα κομπλε τωρα δηλαδη με ολες αυτες τις αγορες ειτε προκειται απευθειας με καρτα η μεσω λογαριασμου Paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

????

Οι απαγορευμένες κατηγορίες συναλλαγών. Κάποια είδη αγορών/συναλλαγών ακόμα απαγορεύονται. Έχει αναφερθεί και έχουν ανέβει links 100 φορές! Google.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαγορευμένες κατηγορίες συναλλαγών. Κάποια είδη αγορών/συναλλαγών ακόμα απαγορεύονται. Έχει αναφερθεί και έχουν ανέβει links 100 φορές! Google.

 

 

οκ εγινε. το βρηκα

 

δεν δινω σημασια γιατι οτι θελω να αγορασω περναει κανονικα. :P

 

δεν μου χρειαζεται τιποτα απο αυτα

 

 

  • Μεταφορές χρημάτων στο εξωτερικό
  • Αγορά έργων τέχνης και δημοπρασίες
  • Συναλλαγές με εταιρείες στοιχηματισμού και τυχερά παιχνίδια
  • Αγορές σε κοσμηματοπωλεία
  • Γενικοί κωδικοί στους οποίους εντοπίζεται πλειοψηφία συναλλαγών που αφορούν σε υλικό για ενήλικες
  • Υπηρεσίες γνωριμιών
  • Πληρωμές σε φιλανθρωπικές οργανώσεις εξωτερικού
  • Αγορές υπηρεσιών εστίασης
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην κατηγορία εργών τέχνης εμπίπτουν και προϊόντα σε online καταστήματα που απλά πρόκειται περί εκτυπώσεων (π.χ. καταστήματα με κονκάρδες, posters, κούπες κλπ.) εφόσον υποτίθεται αγοράζεις από τον ίδιο τον καλλιτέχνη/editor. Εμένα με έχει δυσκολέψει πολύ αυτό, δεν μπορώ να αγοράσω τίποτα από sites τύπου redbubble, storenvy, tictail κλπ. και ας πρόκειται απλά για ένα postcard.

Επίσης, αλλά αυτό δεν ξέρω γιατί συμβαίνει, προσπάθησα να πληρώσω παραγγελία απευθείας στο paypal πωλητή (χωρίς μεσολάβηση κάποιου site), αλλά το paypal δεν με αφήνει, δλδ ουσιαστικά η κάρτα μου της Πειραιώς δεν γίνεται δεκτή, διότι από paypal balance μπορώ κανονικά. Με έχει προβληματίσει πολύ αυτό, έχει συμβεί μάλιστα δύο φορές, σε διαφορετικούς πωλητές, με paypal accounts registered εκτός EU. Εν ολίγοις έχω προσπαθήσει να στείλω χρήματα σε paypal σε φίλη που είναι στην Αμερική (και μέσω send to friends, και pay for goods) ήταν αδύνατο. Κάποια άλλη στιγμή προσπάθησα να πληρώσω παραγγελία, απευθείας σε paypal γνωστού μου προσώπου σε ασιατική χώρα, και πάλι αδύνατον. Την ίδια στιγμή, με την ίδια κάρτα, στέλνω χρήματα σε paypal φίλου στην Αγγλία μια χαρά. Όπως επίσης πληρώνω κανονικά σε ebay, καταστήματα κλπ. Νόμιζα ότι κάτι παίζει με EU, αλλά διαβάζοντας εδώ βλέπω ότι δεν ισχύει.

Γενικά όλο αυτό με ταλαιπωρεί πολύ, τις μισές μου αγορές της κάνω μέσω ανθρώπου σε άλλη χώρα αναγκαστικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι αγορές με κάρτα από το εξωτερικό εξαρτώνται, σε μεγάλο βαθμό, από την κατηγοριοποίηση του πωλητή, όταν συνεργάστηκε με την κάρτα. Εάν δήλωσε πχ ότι πουλάει έργα τέχνης, που περιλαμβάνεται στα απαγορευμένα λόγω CC, ενώ πουλάει και επιτρεπόμενα, δεν θα πραγματοποιηθεί η συναλλαγή.

 

Στις άλλες συναλλαγές που περιγράφεις μπορεί να πέφτεις σε άλλους περιορισμούς, όπως πχ το μηνιαίο όριο της συγκεκριμένης τράπεζας που το πιάνει πολύ εύκολα και μερικές φορές από τα μισά του μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...