Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν λες τι κάρτα (ποιάς τράπεζας/πορτοφολιού) είναι. Επιβεβαίωσε ότι δεν είναι με οποιονδήποτε τρόπο μπλοκαρισμένη/κλειδωμένη/περιορισμένη. Βάλε τα νούμερα ακριβώς όπως σου τα ζητάει το paypal (χωρίς κενά τις 4άδες, 2ψηφιο μηνα/2ψηφιο έτος λήξης, CVV). Θα πρέπει να συνδεθεί. Κάτι από τα προηγούμενα κάνεις λάθος.

 

ευχαριστω φιλε.Η καρτα ειναι mastercard της neteller.Εχω ξαναβαλει καρτα της neteller για ενα φιλο και τη δεχτηκε.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη το αρθρο εχει περασει τις 900 σελιδες και δεν υπαρχει αρκετος χρόνος σε αυτο τον κοσμο, θα κανω την ερωτηση. Μπορείς να αγοράζεις πλεον κανονικα και με χωρις κολπα απο eBay με Πειραιως? Ενας φιλος μου(ο οποιος βεβαια εχει αλλη καρτα της οποιας το ονομα δε θυμαμαι) καταφερε να αγορασει κατι και ως αποδειξη μου εδειξε το email που σου στελνει το eBay επειτα. Ξερω οτι το steam ανοιξε με τις paypal, αλλα εδω τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από το καλοκαίρι του 2016 μπορείς να αγοράζεις από το εξωτερικό με τις ελληνικές κάρτες χωρίς πρόβλημα, στο όριο που έχει κάθε κάρτα, εκτός από το ότι η Πειραιώς συμπληρώνει το μηνιαίο όριό της σχετικά γρηγορότερα από τις άλλες τράπεζες.

 

Καλό, όμως, είναι να αγοράζεις μέσω paypal για να έχεις την προστασία του.

 

Καλή Ανάσταση και Καλό Πάσχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιεμαι σε τι σπηλαιο κοιμομουν τοτε. Βασικα, η καρτα Πειραιως που εχω ειναι συνδεδεμενη με paypal, αρα λογικα εχω καλη ασφαλεια. Ο λογος που υπαρχει ακομα το νημα(thread) ειναι πως εξακολουθουν προβληματα με αγορες σε αλλες ιστοσελιδες? Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογος που υπαρχει ακομα το νημα(thread) ειναι πως εξακολουθουν προβληματα με αγορες σε αλλες ιστοσελιδες?

 

Μάλλον δεν είναι αυτός ο κύριος λόγος αλλά τα νέα μέλη που μπαίνουν στο forum, έχουν σχετικές απορίες και δεν ψάχνουν να βρουν τις απαντήσεις που έχουν δοθεί αλλά ξαναρωτάνε τα ίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερινή ανακοίνωση από Πειραιώς:

 

 

Σας ενημερώνουμε ότι έχει εξαντληθεί το μηνιαίο όριο που έχει καθοριστεί για την Τράπεζα, από την Επιτροπή Έγκρισης Τραπεζικών Συναλλαγών για εκτέλεση εμβασμάτων στο εξωτερικό έως και €1000, έτσι όπως αυτό ορίζεται από το πλαίσιο των Capital Controls.
Κατόπιν τούτου, από σήμερα και μέχρι το τέλος του μήνα (30/04/2017) δεν θα είναι δυνατή η εκτέλεση μεταφοράς πίστωσης στο εξωτερικό με χρήση του μηνιαίου ορίου των €1000.
 Εξαιρούνται οι περιπτώσεις για τις οποίες προηγουμένως έχει εισαχθεί τουλάχιστον ισόποσο κεφάλαιο από την αλλοδαπή.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο παει αδειάζει η Πειραιως

 

14 Απριλίου τελείωσε το όριο της Πειραιώς το 2016

19 Απριλίου τελείωσε το 2017

Ουσιωδώς αμετάβλητη είναι η κατάσταση

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-774?do=findComment&comment=54789451

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 Απριλίου τελείωσε το όριο της Πειραιώς το 2016

19 Απριλίου τελείωσε το 2017

Ουσιωδώς αμετάβλητη είναι η κατάσταση

 

http://www.insomnia.gr/topic/574635-capital-controls-paypal-ebay-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%B5%CE%BE%CF%89%CF%84%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%8D/page-774?do=findComment&comment=54789451

 

Καλά μπορείς να πεις ότι είναι και επιδεινούμενη η κατάσταση. Πέρυσι δεν επιτρέπονταν ακόμα οι περισσότερες συναλλαγές εξωτερικού με Ελληνικές κάρτες (άρα προφανώς έπεφτε μεγαλύτερο βάρος στα εμβάσματα) ενώ πλέον επιτρέπονται και μάλλον έχουμε φτωχύνει και περισσότερο σε σχέση με πέρυσι. Άρα παίζει να είναι -αν και με μικρότερα ποσά γιατί εξαντλούνται τα λεφτά μας- πολλοί περισσότεροι αυτοί που προσπαθούν και στέλνουν εμβάσματα προς το εξωτερικό σε σχέση με πέρυσι. Πράγμα όχι και τόσο θετικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση επειδή είμαι τελείως καινούργιος σε συναλλαγές με paypal και θέλω να αγοράσω απο ebay.

Αν βγάλω μια prepaid στην Πειραιώς και την συνδέσω με paypal για αγορές κάτω των 100ε απο ebay θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή extra έξοδα? 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να κάνω μια ερώτηση επειδή είμαι τελείως καινούργιος σε συναλλαγές με paypal και θέλω να αγοράσω απο ebay.

Αν βγάλω μια prepaid στην Πειραιώς και την συνδέσω με paypal για αγορές κάτω των 100ε απο ebay θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή extra έξοδα? 

Ευχαριστώ!

Αν ειναι απο ευρωπη οχι, αν ειναι απο τριτες χωρες τελωνειο, φπα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απο ευρωπη οχι, αν ειναι απο τριτες χωρες τελωνειο, φπα κλπ

Ναι θα είναι απο Κορέα. Αρα δεν το γλιτώνω το φπα.. Ακόμα και αν είναι στα 29ευρώ (χωρίς έξοδα)? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα τελωνείου είναι λαχείο.

Δέματα με κινητά σταματάνε συνήθως ενώ άλλα περνάνε χωρίς έξοδα.

Αντίθετα, δέματα μικρής αξίας (2-5€) μπορεί να σταματήσουν και να χρεωθούν με το τέλος των 3€ των ΕΛΤΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβαζα οτι ο τελωνειακός ψάχνει την αξία του προϊόντος online και σε ότι βρει αρχική τιμή κοτσάρει το Φπα. 

Και η cpu που παρήγγειλα είναι μεταχειρισμένη με τιμή στα 29 ενώ καινούργια είναι γύρω στα 60+... Βεβαια δεν ξέρω πως θα το στείλει και ο αποστολέας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά διάβασες.

Έτσι λειτουργούν οι τελωνειακοί που υπηρετούν στα ΕΛΤΑ.

Εάν τα έξοδα που θα σε χρεώσουν είναι πολλά, μπορείς είτε να μην παραλάβεις είτε να ζητήσεις επανέλεγχο, αν και αυτή είναι χρονοβόρα διαδικασία και κοστίζει 10€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...