Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αλλαζει ο μηνας.

Θελω να δω στις ποσες του μηνα θα εξαντληθει αυτη τη φορα το οριο των τραπεζων...

Εννοείς της Πειραιώς προφανώς. Γιατί των άλλων 4 δεν ξέρω αν εξαντλήθηκε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζει ο μηνας.

Θελω να δω στις ποσες του μηνα θα εξαντληθει αυτη τη φορα το οριο των τραπεζων...

 

 

 

Της Πειραιως στις 10/4 :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορούμε να κάνουμε σήμερα παραγγελίες η πρέπει να περιμένουμε τη Δευτέρα να μηδενιστεί το κοντερ των τραπεζών?

 

Το "κοντέρ" μηδενίζει κάθε 1η μήνα. Δεν χρειάζεται αυτή να είναι εργάσιμη και να είναι ανοιχτές οι τράπεζες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως απο χθες εκανα τα εμβασματα των 1.000€ προς το εξωτερικο. η κατασταση οσο παει και χειροτερευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω παντως απο χθες εκανα τα εμβασματα των 1.000€ προς το εξωτερικο. η κατασταση οσο παει και χειροτερευει

Μα αφού έφυγαν 4 Δις από τις Τράπεζες, από την αρχή του χρόνου,τι ακριβώς θες να γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιο πολύ γελαω με αυτούς που λένε

 

"Άσε τα στην τράπεζα μέσα τα λεφτά σου ρε είναι ασφαλή"

 

 

Δεν είναι τίποτα,απλά στα κάνουν κουμάντο,οπότε θέλουν στα κουρεύουν,οπότε θέλουν σου λένε πάρε αυτά σήμερα αυτο είναι το όριο,και άλλα πολλά ωραια :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πιο πολύ γελαω με αυτούς που λένε

 

"Άσε τα στην τράπεζα μέσα τα λεφτά σου ρε είναι ασφαλή"

 

 

Δεν είναι τίποτα,απλά στα κάνουν κουμάντο,οπότε θέλουν στα κουρεύουν,οπότε θέλουν σου λένε πάρε αυτά σήμερα αυτο είναι το όριο,και άλλα πολλά ωραια :P

Σωστό.Απλώς πρέπει να έχεις φροντίσει να βρίσκονται σε ασφαλές μέρος,γιατί υπάρχουν και οι άλλοι,οι κανονικοί κλέφτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά ναι δεν είπαμε να τα αφήσεις χύμα στο συρτάρι

 

 

Αλλά τουλάχιστον τα έχεις διαθέσιμα οπότε θέλεις τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ χρηματα,χωρίς να σου κάνει κουμάντο καμία τράπεζα λες και τα έχετε 50/50

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά ναι δεν είπαμε να τα αφήσεις χύμα στο συρτάρι

 

 

Αλλά τουλάχιστον τα έχεις διαθέσιμα οπότε θέλεις τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ χρηματα,χωρίς να σου κάνει κουμάντο καμία τράπεζα λες και τα έχετε 50/50

 

Γι'αυτο δεν πρεπει να υποκυπτουμε στις αχρηματες συναλλαγες διχως μετρητα.

Γιατι με τα μετρητα, οριζεις κατι.

Με τις αυλες συναλλαγες, δεν οριζεις τιποτε...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο δεν πρεπει να υποκυπτουμε στις αχρηματες συναλλαγες διχως μετρητα.

Γιατι με τα μετρητα, οριζεις κατι.

Με τις αυλες συναλλαγες, δεν οριζεις τιποτε...

Σωστό, αλλά δεν είναι στο χέρι σου.

Σου το επιβάλλουν (με διάφορους τρόπους), οπότε εσύ (αργά ή γρήγορα) θα υποκύψεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστό, αλλά δεν είναι στο χέρι σου.

Σου το επιβάλλουν (με διάφορους τρόπους), οπότε εσύ (αργά ή γρήγορα) θα υποκύψεις.

 

Με ποιόν ακριβώς τρόπο; Το "αφορολόγητο" των 8.000 που ετοιμάζεται να γίνει 5900 ή και πιο κάτω; Τα πιάνεις αυτά τα 500-1000€ το χρόνο που χρειάζονται σε δαπάνη άνετα μόνο με τα καύσιμα στο αυτοκίνητο άντε και τους λογαριασμούς της ΔΕΗ που ούτως ή άλλως δεν έχεις κανένα λόγο να πληρώνεις με μετρητά. Τα υπόλοιπα γιατί; Πέτυχα έναν τυπάκο προχθές στο s/m που έβγαλε να δώσει κάρτα για ...μια σοκολάτα!!! Του 1€! 2 λεπτά επιπλέον καθυστέρηση στην ουρά για μια σοκολάτα. Και άλλη μια κυράτσα το ίδιο πράγμα για ένα πακέτο καφέ φίλτρου. Αυτηνής δεν πέρασε καν η 1η κάρτα και έβγαλε 2η. Μου ήρθε να τους σκάσω χαστούκι! Ο πιό "πρόθυμος" και χαζός λαός είμαστε τελικά κι ας πιστεύαμε το αντίθετο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και βοήθειαααααα! Εδώ και κάτι μήνες ανακάλυψα ότι το paypal ξαναδέχεται την χρεωστική μου της Πειραιώς. Έτσι μέχρι και σήμερα κάνω κανονικά αγορές. Σήμερα πήγα να αγοράσω κάτι φανάρια αυτοκινήτου τα οποία κοστίζουν 600 ευρώ και το ebay δεν με αφήνει να τα πληρώσω και μου γραφεί αυτό:

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.

 

Ποτέ δεν έχω αγοράσει κάτι με τόσα πολλά λεφτά από το ebay. Ακόμα και προ cc έπαιρνα μικροπράγματα.. Τι έχει συμβεί και δεν μπορώ να κάνω την αγορά; Τα θέλω οπωσδήποτε και δεν ξέρω τι να κάνω!! Βοήθεια παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά και βοήθειαααααα! Εδώ και κάτι μήνες ανακάλυψα ότι το paypal ξαναδέχεται την χρεωστική μου της Πειραιώς. Έτσι μέχρι και σήμερα κάνω κανονικά αγορές. Σήμερα πήγα να αγοράσω κάτι φανάρια αυτοκινήτου τα οποία κοστίζουν 600 ευρώ και το ebay δεν με αφήνει να τα πληρώσω και μου γραφεί αυτό:

Unfortunately, we can't process your payment. Here are your options:

  • Check out with another PayPal method, like the one we're showing now.
  • Select a different payment option.
Ποτέ δεν έχω αγοράσει κάτι με τόσα πολλά λεφτά από το ebay. Ακόμα και προ cc έπαιρνα μικροπράγματα.. Τι έχει συμβεί και δεν μπορώ να κάνω την αγορά; Τα θέλω οπωσδήποτε και δεν ξέρω τι να κάνω!! Βοήθεια παιδιά!
Αρχικά κοιτάς από το web banking αν έχεις όριο συναλλαγών στην κάρτα πάνω από τα 600 ευρώ( το default είναι ακριβώς 600 για Πειραιώς οπότε υποψιάζομαι για αυτό σου κολλάει :) ).Αν δεν σε καλύπτει το όριο το αυξάνεις,εάν είναι όλα καλά εκεί και δεν έχεις άλλη κάρτα να δοκιμάσεις στείλε τραπεζικό έμβασμα στο PayPal να φορτώσεις paypal balance και πληρώνεις με το balance
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...