Προς το περιεχόμενο

Capital controls, paypal, ebay, αγορές εξωτερικού


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωραία. Απλά πρέπει να ενεργοποιήσω το web banking γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ.. Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση! Πάω να προσπαθήσω και βλέπουμε.. Αυτό που φορτώνω το balance έχουμε οδηγίες; Κρατάει καμιά προμήθεια το paypal με την φόρτωση;

 

 

EDIT: Τώρα είδα ότι πρέπει να επισκεφτώ κατάστημα της Πειραιώς για ενεργοποίηση.. Οπότε πρέπει να φορτώσω το balance. Πως το κάνω και τι προμήθεια παίρνει, αν παίρνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 14,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πέτυχα έναν τυπάκο προχθές στο s/m που έβγαλε να δώσει κάρτα για ...μια σοκολάτα!!! Του 1€! 2 λεπτά επιπλέον καθυστέρηση στην ουρά για μια σοκολάτα. Και άλλη μια κυράτσα το ίδιο πράγμα για ένα πακέτο καφέ φίλτρου. Αυτηνής δεν πέρασε καν η 1η κάρτα και έβγαλε 2η. Μου ήρθε να τους σκάσω χαστούκι!

Σε νιώθω 1000% σε κάτι τέτοια.

 

Έχω πετύχει παρόμοιες τραγικές καταστάσεις σε σουπερμάρκετ με τύπους που αγόρασαν πράγματα 1-2€ και έδωσαν κάρτα.

 

Είναι για να κλαις και να γελάς με κάτι τέτοια.

 

Είχε μεγάλη ουρά και ο άλλος έδωσε κάρτα για 1€!!!!! Αν είναι δυνατον,αφού ο πίσω μου του λέει ρε φίλε να πάρε το 1€ στα κάνω δώρο εγώ μην δίνεις κάρτα!!

Ζούμε τραγικές στιγμές.

 

 

Ζευγάρι γνωστών μου τα έχει όλα στην τράπεζα (ειλικρινά δεν έχει ούτε 0.50€ πάνω τους) και όπου πάνε δίνουν κάρτα. Ακόμα και περίπτερο για ένα πατατάκι και τσίχλες έδωσαν καρτα!!!! Θέλω να τους δώσω κουτουλια.εχε χάρη που είναι καλά παιδιά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Απλά πρέπει να ενεργοποιήσω το web banking γιατί δεν το έχω κάνει ποτέ.. Ευχαριστώ φίλε μου για την άμεση απάντηση! Πάω να προσπαθήσω και βλέπουμε.. Αυτό που φορτώνω το balance έχουμε οδηγίες; Κρατάει καμιά προμήθεια το paypal με την φόρτωση;

Μπορείς και να τους πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις πόσο όριο συναλλαγών έχει η κάρτα σου αν δεν θες να κάνεις web banking.

1 ευρώ θα σου κρατήσει η τράπεζα για το έμβασμα τίποτα άλλο.

Έχουμε γράψει οδηγίες αρκετές φορές στο thread ,αν δεν βρείς πες να βοηθήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να πληρωνει καποιος με καρτα δεν ειναι κακο ουτε τον κανει γυφτο οπως μερικοι λενε.Τα εχει τα λεφτα δικα του ειναι και πληρωνει.Γιατι ειναι ντροπη;
Προσωπικα τα μικροποσα δεν τα πληρωνω με καρτα αλλα οταν λετε για την καθυστερηση να κανετε παραπονα στα εκαστοτε καταστηματα που τα pos που εχουν ειναι Γτπ...Στο super market που παω το pos κανει γυρω στο μισο λεπτο να παρει μπροστα να ζητησει το pin ενω αντιστοιχα σε ενα κρεωπολειο με το που βαζεις την καρτα ζηταει αμεσως pin και ετοιμη η συναλλαγη πιο γρηγορα απο το να δωσεις κερματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και να τους πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις πόσο όριο συναλλαγών έχει η κάρτα σου αν δεν θες να κάνεις web banking.

1 ευρώ θα σου κρατήσει η τράπεζα για το έμβασμα τίποτα άλλο.

Έχουμε γράψει οδηγίες αρκετές φορές στο thread ,αν δεν βρείς πες να βοηθήσουμε

 

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου για την άμεση βοήθεια! Αν δεν βρω άκρη θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που λετε για τις καρτες και διαμαρτηρεστε μαλλον ειστε τελειως μπουρτζοβλαχοι και δεν εχετε βγει εξω απο το χωριο σας...

 

ναι ακομα και για 1 ευρω θα δωσω καρτα (εδω που μενω εξωτερικο τα παντα ειναι καρτα). και επειδη ολα τα μαγαζια εχουν τα pos με ανεπαφη συναλαγη ολα γινονται στο δευτερολεπτο. Ουτε ρεστα ουτε να μετρας κερματα!!

 

Οποτε σταματηστε να διαμαρτηρεστε και ανοιξτε τα ματια σας και τα μυαλα σας για να παει η ελλαδα μπροστα!!

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ανέπαφη όχι στα κανονικά pos που κάνουν πόση ώρα,και χώρια ότι κολλάνε μερικές φορές και άλλα διάφορα.

 

 

Όσο και την απάντηση του nemesis απλά θα πω ηρέμησε φίλε και κοίτα να απαντάς πιο κόσμια.

 

Ναι είμαστε βλάχοι που μένουμε κέντρο Αθήνα και τριτοκοσμική,κάτσε εσύ στην Ελβετία σου στο σαλέ που όλα πάνε τέλεια και δίνεις κάρτα για 1 τσίχλα και μην ασχολείσαι αν είναι να απαντάς σαν αουγκανος οπαδός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο άλλος ζει στην Ελβετία και είναι πιο κάγκουρας από τον κάγκουρα.

Εμείς εδώ στην Αθήνα δεν έχουμε ούτε κάρτες, όλα με το κινητό. Το πορτοφόλι μπήκε στη retro βιβλιοθήκη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που λετε για τις καρτες και διαμαρτηρεστε μαλλον ειστε τελειως μπουρτζοβλαχοι και δεν εχετε βγει εξω απο το χωριο σας...

 

ναι ακομα και για 1 ευρω θα δωσω καρτα (εδω που μενω εξωτερικο τα παντα ειναι καρτα). και επειδη ολα τα μαγαζια εχουν τα pos με ανεπαφη συναλαγη ολα γινονται στο δευτερολεπτο. Ουτε ρεστα ουτε να μετρας κερματα!!

 

Οποτε σταματηστε να διαμαρτηρεστε και ανοιξτε τα ματια σας και τα μυαλα σας για να παει η ελλαδα μπροστα!!

Τα πράγματα είναι πιο σύνθετα από ό,τι φαίνονται πάντα.Με την κατάσταση που υπάρχει,δεν είναι και τόσο ...υγιεινό να δείχνεις τι ξοδεύεις,γιατί δεν ξέρεις τι θα σου προκύψει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς και να τους πάρεις τηλέφωνο και να ρωτήσεις πόσο όριο συναλλαγών έχει η κάρτα σου αν δεν θες να κάνεις web banking.

1 ευρώ θα σου κρατήσει η τράπεζα για το έμβασμα τίποτα άλλο.

Έχουμε γράψει οδηγίες αρκετές φορές στο thread ,αν δεν βρείς πες να βοηθήσουμε

 

Φίλε μου αυτό ήταν τελικά όπως το είπες! Πήρα τηλέφωνο και μου ανέβασαν το όριο συναλλαγών και η δουλειά έγινε! Σ' ευχαριστώ πολύ! Κάτι τελευταίο. Υπάρχει κάποιο όριο αγορών, το μήνα ή τον χρόνο, που μπορώ να κάνω από το εξωτερικό λόγω CC; Ρωτάω μη τυχόν και ξεφύγω και μπλοκάρω την κάρτα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου αυτό ήταν τελικά όπως το είπες! Πήρα τηλέφωνο και μου ανέβασαν το όριο συναλλαγών και η δουλειά έγινε! Σ' ευχαριστώ πολύ! Κάτι τελευταίο. Υπάρχει κάποιο όριο αγορών, το μήνα ή τον χρόνο, που μπορώ να κάνω από το εξωτερικό λόγω CC; Ρωτάω μη τυχόν και ξεφύγω και μπλοκάρω την κάρτα μου.

Μπορείς να κάνεις μέχρι και 1000 ευρώ ανά μήνα έμβασμα προς το εξωτερικό.

Με κάρτα οι αγορές από το εξωτερικό , εάν η συναλλαγή δεν υπόκειται στις απαγορευμένες λόγω cc (πχ αγορά έργων τέχνης , καζίνο κτλ), δεν έχουν συγκεκριμένο όριο ,η κάθε τράπεζα βάζει τα δικά της όρια συναλλαγών στις κάρτες της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ολοι εσεις που λετε για τις καρτες και διαμαρτηρεστε μαλλον ειστε τελειως μπουρτζοβλαχοι και δεν εχετε βγει εξω απο το χωριο σας...

 

ναι ακομα και για 1 ευρω θα δωσω καρτα (εδω που μενω εξωτερικο τα παντα ειναι καρτα). και επειδη ολα τα μαγαζια εχουν τα pos με ανεπαφη συναλαγη ολα γινονται στο δευτερολεπτο. Ουτε ρεστα ουτε να μετρας κερματα!!

 

Οποτε σταματηστε να διαμαρτηρεστε και ανοιξτε τα ματια σας και τα μυαλα σας για να παει η ελλαδα μπροστα!!

 

Εσείς που είστε "πρωτευουσιάνοι" εκεί στις Βερσαλίες που μάλλον κατοικείτε, υποθέτω βέβαια ότι δεν έχουν οι έμποροι -εκτός των άλλων- και 2% προμήθεια από την τράπεζα. Γιατί 2% προμήθεια επί του τζίρου, σε πολλές περιπτώσεις (όπως σε ένα ψιλικατζίδικο) είναι ολόκληρο το κέρδος του εμπόρου. Που του το παίρνει η τράπεζα. Γιατί ο λεμές ο ξιπασμένος (σαν κι εσένα καλή ώρα) που μπήκε στο μαγαζί του να νιώσει "Ευρωπαίος" ήθελε να τον πληρώσει με κάρτα. Και έτσι θα "παει η ελλαδα μπροστα".

Συνεπώς και για να σου το πω "μπουρτζοβλάχικα": όρσε μη σου τα χρωστάω. Τρόλακα της κακιάς ώρας...

 

Υ.Γ. Προσωπική επίθεση, δεν θυμάμαι να έχω κάνει ποτέ σε κανέναν εδώ στο φόρουμ. Απόψεις παραθέτω για καταστάσεις που ζω εκτός του φόρουμ στον πραγματικό κόσμο, έστω και με "ύφος" που είναι σκληρό και ίσως ξενίζει. Αντιθέτως έχω δεχτεί από κάτι γελοίους που προφανώς βλέπουν τη μουτσούνα τους "φωτογραφία". Και επειδή τελευταία διαπιστώνω ότι αρχίζει να εκτροχιάζεται η κατάσταση με κάτι τέτοιους, που είναι λες και μπαίνουν επί τούτου και μόνο, δεσμεύομαι ότι από εδώ και στο εξής δεν θα τους αφήνω σε χλωρό κλαρί. Ζητώ την κατανόηση των υπολοίπων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον φιλε δεν αναφερθηκα σε κανεναν ονομαστικα και καλα θα κανεις να σβησεις το σχολιο σου. Εσυ εξηγησε μου πως στο διαολο εδω ολοι εχουν καρτες και στην ελλαδα ή δεν εχουν ή "εχει χαλασει το pos και δεν μπορω να δεχτω καρτα". Σου ειπα εγω οτι οι τραπεζες ειναι καλες? Για τον !@$#! καβαλα ειναι που χρεωνουν 2 και 3%. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι η καρτα ειναι κακο πραγμα! Εκτος αν εχεις μαυρο χρημα εκει παω πασο και σε καταλαβαινω γιατι θα σε βρουνε.... Η ελλαδα σε οτι αφορα την τεχνολογια ειναι στις τελευταιες θεσεις της Ευρωπης και αυτο ειναι το προβλημα μας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...