Προς το περιεχόμενο

Νέα πτώση πωλήσεων για την αγορά των tablets, με σημαντική μείωση για την Apple


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

lg 246% πανω και huawei 100%. και ειναι λογικο το tablet της lg το εχω και τα σπαει. ειχα ενα σκ το νεο Ipad να δοκιμασω κ στα 3 πρωτα λεπτα το παρατησα γιατι ειναι πολυ υποδιεστερο το gui του. Απο εκει και περα τωρα πια με ενα κινητο 5ιντσες ειναι πολυ λιγα πραγματα που θα ειχε νοημα να παρεις ταμπλετ. Ολοι εχουν πλεον απο ένα και οσο καλα και να γινουν, λαπτοπ δεν γινονται 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Surface τα έχουν στην κατηγορία "Others".... εντελώς ανύπαρκτα σε πωλήσεις. Το μερίδιο τους για το Q2 του 15 είναι λιγότερο από 3.6%. Τα iPad συνεχίζουν να είναι τα πρώτα σε πωλήσεις και τα μοναδικά tablet που αποφέρουν σημαντικά καθαρά κέρδη όταν τα άλλα πωλούνται κοντά στο κόστος. Τα no name ή και τα branded κινέζικα εννοείται πως δεν υπάρχουν στον χάρτη....στα οικονομικά τους αποτελέσματα δεν αναφέρουν καν πωλήσεις από tablet... πόσο μάλλον να μιλήσουν για όποια έσοδα. Εδώ καλά καλά τα απέκρυψε η Samsung και η LG στις χθεσινές ανακοινώσεις οικονομικών τριμήνων που απλά κάνουν συγκεντρωτική αναφορά για τμήμα mobile... η LG πάντως παρουσίασε ζημιές και η Samsung είχε νέες απώλειες (-38%) στα κέρδη της για 7 συνεχόμενο τρίμηνο. Ο κύκλος ζωής των iPad είναι μεγαλύτερος των 2 ετών (που είναι το σύνηθες στα smartphone) μιας και αρκετές οικογένειες/σχολεία χρησιμοποιούν ακόμα το iPad 1ης γενιάς... γιατί πολύ απλά ακόμα λειτουργούν αξιόπιστα και χωρίς πολλά πολλά για casual χρήση.

κανεις τρομερό λάθος φίλε μου που δεν υπάρχουν τα κινέζικα στον χάρτη......εγώ κινέζικο έχω με 45 ευρώ και τα σπάει 1 gb ram και dual core.

έχω δει ο πολύς κόσμος παίρνει ένα ταμπλετάκι με το πολύ 150 ευρώ και όχι ακριβά apple και samsung.

προσωπικά το surface δεν θα το σύγκρινα με tablet αλλά με το Mac book air που και τιμολογιακά είναι κοντά και σε δυνατότητες γιατί και τα δύο pc είναι με το air για μένα να είναι καλύτερο.

για να σου δείξω καλύτερα τι εννοώ το air είναι το aygo και το surface το smart ενώ τα tablet(ipad-android)είναι μηχανάκια δηλαδή κάτι εντελώς διαφορετικό.

πάντως στα tablet είναι πιο τίμια απο ότι σε κινητά-pc τιμολογιακά,και το λέω αυτό γιατί σε σύγκριση με τα samsung θα την επέλεγα σε tablet ίδιου κόστους.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηραν ολοι, απο 2-3, τους χαλασαν τα σπασανε και μαλλον θα γυρισουν σε κατι πιο αξιοπιστο εν τελει. Καλη μοδα, αλλα οχι για ολες τις δουλειες, ''δουλειες'' που τις κανεις ως επι το πλειστον και με ενα καλο smartphone με μεγαλη οθονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα μιλήσω,η καλύτερη χρήση του τάμπλετ στη ζωή μου είναι όταν το πέρνω μαζί στη τουαλέτα.Βέβαια εγώ δεν το αγόρασα,δεν είχα ποτέ κάποια ανάγκη απο τάμπλετ,δώρο μου το πήραν...

 Έτσι απλά την δική μου εμπειρία λέω.. :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά θα μιλήσω,η καλύτερη χρήση του τάμπλετ στη ζωή μου είναι όταν το πέρνω μαζί στη τουαλέτα.Βέβαια εγώ δεν το αγόρασα,δεν είχα ποτέ κάποια ανάγκη απο τάμπλετ,δώρο μου το πήραν...

 Έτσι απλά την δική μου εμπειρία λέω.. :)

ακόμα και ένα φτηνό tablet είναι πολύ εύχρηστο αν το θες για κάποιες δουλειές,προσωπικά όντας φοιτητής έχω ένα φτηνό ταμπλετ που το έχω χρησιμοποιήσει για σημειώσεις πολλών εκατοντάδων σελίδων για μαθήματα που στην εκτύπωση θα θέλανε απο 10 λεπτα η σελίδα για πεντακόσιες σελίδες 50 ευρώ....ενώ με αυτό με 45 ξεμπέρδεψα και δεν είναι το ίδιο με υπολογιστή γιατί ούτε στο μάθημα βγάζεις όλη την κουμούτσα έξω ούτε το βάζεις δίπλα απο το τετράδιο που γράφεις.

τέλος έχω δείξει σχέδια πριν τα εκτυπώσω σε καθηγητές για τυχόν λάθη που αμα τα εκτύπωνα θα ήθελα κανα τάληρο το κάθε σχέδιο γιατί έχουν πολλά εξαρτήματα και είναι σε Α1.

μετά βίντεο animations κλπ με μηχανισμούς και τέτοια σε 3d σχέδια που έχω δείξει σε καθηγητές έχει βολέψει.

γενικά έχει βολέψει σε πολλούς τομείς,ακόμα και σε ταξίδια μπορείς να βάλεις καμιά ταινία να δεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν αλλάξουν το ui που ειναι ακριβώς το ίδιο με του iPhone/iPod και δεν προσθέσουν δυνατότητες θα συνεχίσουν να έχουν πτώση και καλά να πάθουν άσχετα αν ειναι καλά ταμπλετ. Αν κυκλοφορήσουν νέο 12" iPad όπως λέγεται και με την ίδια λογική απομίμηση iPod θα γελάει και ο κάθε πικραμένος. Το 2010 ήταν ενδιαφέρον σαν ιδέα το 2015 είσαι απλά γραφικός για να μην πω τίποτα χειρότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμα και ένα φτηνό tablet είναι πολύ εύχρηστο αν το θες για κάποιες δουλειές,προσωπικά όντας φοιτητής έχω ένα φτηνό ταμπλετ που το έχω χρησιμοποιήσει για σημειώσεις πολλών εκατοντάδων σελίδων για μαθήματα που στην εκτύπωση θα θέλανε απο 10 λεπτα η σελίδα για πεντακόσιες σελίδες 50 ευρώ....ενώ με αυτό με 45 ξεμπέρδεψα και δεν είναι το ίδιο με υπολογιστή γιατί ούτε στο μάθημα βγάζεις όλη την κουμούτσα έξω ούτε το βάζεις δίπλα απο το τετράδιο που γράφεις.

τέλος έχω δείξει σχέδια πριν τα εκτυπώσω σε καθηγητές για τυχόν λάθη που αμα τα εκτύπωνα θα ήθελα κανα τάληρο το κάθε σχέδιο γιατί έχουν πολλά εξαρτήματα και είναι σε Α1.

μετά βίντεο animations κλπ με μηχανισμούς και τέτοια σε 3d σχέδια που έχω δείξει σε καθηγητές έχει βολέψει.

γενικά έχει βολέψει σε πολλούς τομείς,ακόμα και σε ταξίδια μπορείς να βάλεις καμιά ταινία να δεις.

Καταλαβαίνεις λοιπόν γιατί είπα ¨προσωπικά¨.Δεν αμφιβάλω ότι έχει λύσει τα χέρια πολλών.

Αλλά ακόμα και στην περίπτωση κάποιου σαν εσένα που όντως κάνεις δουλειά, όπως είπες ένα φτηνό τάμπλετ αρκεί.Λογικό λοιπόν να έχει μειωθεί  η ζήτηση τους όταν μας πλασάρουν τόσα πολλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλο ατου της Apple ηταν παντα το λειτουργικο των συστηματων της. Εδω και αρκετα χρονια αυτο εχει παραφορτωθει και εχει παψει να ειναι καλαισθητο και απλο στη χρηση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...