Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θυμάμαι να παίζω Starcraft με έναν φίλο άπειρες ώρες με ISDN και την πρώτη φορά να έχει έρθει λογαριασμός τηλεφώνου 91 χιλίάρικα (για τους νεότερους περί τα 300 ευρώ). Οπως καταλαβαίνετε εκείνη την περίοδο τέτοιο ποσό σε τηλέφωνα μόνο από ροζ γραμμές ή αν ήσουν επαγγελματίας μπορούσες να πιάσεις.

 

Φανταστείτε την φάτσα των γονιών μου όταν είδαν ότι όλο το κόστος ΔΕΝ ήταν από ροζ γραμμές...το ξύλο που έφαγα ακόμα το θυμάμαι.  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

hybrid heaven @ N64

hybridheaven.jpg

Το είχα αγοράσει 20.000 δραχμές θυμάμαι 
τελικά ήθελε κ άλλο ένα μαραφέτι ακόμα για να σώζεις που δεν το είχα κ έκανε κ αυτό 20.000 δρχ , ενώ το mario 64 έσωζε κανονικα!, οπότε αφού δεν μπορούσα να το πάρω στα καπάκια αρκέστηκα να παίζω έτσι ! λολ!
να κάθομαι με την αδερφή μου να παίζουμε 18 ώρες ξέρω γω να έχει πάει πολύ μακριά και να μην κλείνουμε την κονσόλα , να την αφήνουμε να συνεχίσουμε το άλλο πρωί , να ξυπνάμε 6 το πρωί να παίξουμε κ να βρίσκουμε την κονσόλα κλειστή (είχε ξυπνήσει η μάνα μου και την έβγαλε για να βάλει σκούπα πριν φύγει για δουλειά.

λολολολ 

εδώ κ το boss που μας τρόμαζε καθώς έπαιζε μια μουσική κ σου έλεγε τρέξε κ απλά προσπαθούσες να ξεφύγεις , δεν μπορούσες να το πολεμήσεις αλλα θυμάμαι το φοβόμασταν υπερβολικά χαχαα


Hybrid%20Heaven_Jun6%205_24_01.jpg



να και ένα βιντεάκι , θα το δείτε @ 12:30 


 
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι παιχνιδάρες βάλατε.

Εγώ το πρώτο pc το είχα κάπου στο 98 με pentium 3 450mhz.

Πολλά από τα παιχνίδια που είπε ο alex τα έχω παίξει, στο mame-emulator βέβαια, αλλά ήταν απίστευτα!

 

Βάλτε και άλλα!

 

Υ.Γ.Πριν από τον pentium 3 είχαμε mega drive όπου παίζαμε mortal kombat,ristar, sonic,aladin (:P) και Izzy's Quest for the Olympic Rings.

 

Υ.Γ.2.Ξεχάσατε να πείτε τις παιχνιδάρες worms armageddon και prehistorik!

 

Υ.Γ.3.Από τα πρώτα μου παιχνίδια μάλλον που έχω παίξει.

 

2c1d984b67bfd50fab302ee11dc5b69a_screen_

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από Game Consoles το μόνο που είχα ήταν το Nintendo 64

Αξέχαστο Banjo Kazooie

Banjo-Kazooie.jpg

 

Απο Ράλλυ είχα το Cruis'n World (και τότε μούφα μου φαινόταν,δε μάρεσε, αλλά ήταν δώρο των γονιών μου οπότε δεν ήθελα να τους στεναχωρέσω)

 

2644_front.jpg

 

 

Και φυσικά το SuperMario 64 που έτσι και αλλοιώς ήταν μαζί με την κονσόλα σαν "δώρο"

 

και το Pokemon Stadium

 

Κάποια στιγμή πέρυσι με έπιασε η νοσταλγία και ψάχτηκα να βρω κασέτες να αγοράσω για να παίξω , λέω "ε ποσο να κάνουν , 15 χρόνια μετά ;; " και τις έχουν πανακριβα !!!! 

Δυστυχώς το stimulator δεν έχει την ίδια αίγλη και γλύκα ..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

damn .. έμαθα (καθυστερημένα) οτι σταμάτησε η έκδοση του pc master..κάτι είχα ακούσει οτι δεν πήγαινε καλά(λογικό αφου ποια όλοι λίγο πολύ έχουμε internet) αλλα υπέθεσα οτι θα γίνει ανα 2μηνο ή 3μηνο η έκδοση του λόγο κρίσης . 
είχα να το αγοράσω κανα χρόνο βέβαια αλλα το έπαιρνα κανα 14ρι χρόνια 
RIP

στο θέμα μας , θυμάται κανείς τις κονσόλες με τις κίτρινες κασέτες? είχαν περάσει αρκετές απ τα χέρια μου xD!
 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια ακόμα πραγματάκια που θυμήθηκα. Πριν το n64 κάψιμο με ένα snes και smurfs+robocop 3+aladin. Το smurfs κάθε λίγες πίστες έδινε κωδικους και αν έχανες τους έβαζες και ξεκινούσες από εκεί. Με αυτά και με αυτά κατάφερα το τερματισα(ήμουν 7-8). Το robocop πάντα πήγαινα Τρίτη πίστα που ξεκινάει με το κόκκινο τζετ πακ και πάντα έχανα. Ποτε δεν το πήγα(μια φορά το πέρασα αλλά έχασα αμέσως μετά) παρακάτω ίσως το πιο δύσκολο παιχνίδι που έχω παίξει και ψήνομαι να το βάλω σε emulator να το τερματίσω κανονικά μιας και κάνεις οποτε θες save.

 

Ένα ακόμα εποχές 2003-2004 είχε ένα bug η cosmote η Vodafone που πήγαινε η κάρτα όσο μείον ήθελες ενώ ήσουν στο ίντερνετ. Έπειτα αλλαζες κάρτα και όλα καλά. Κάνα 3μηνο μέχρι να φτιαχτεί είχαμε λιώσει στις τσόντες με ένα sharp gx10 η καυλα πήγαινε σύννεφο(13-14 ημουν). Full gprs σήμα.

 

Ωραίες αγνες εποχές. Μετά έγινε της πόπης.

 

Επίσης mame 32 με ένα ξαδερφακι λιωναμε Cadillac and dinosaurs chiki chiki boys Nemo και metal slug. Τα είχαμε τερματίσει άπειρες φορές με ένα πληκτρολόγιο παίζαμε και οι 2. Μπερδευονταν τα χέρια αλλά αν έχεις άπειρα coins ο τερματισμός ήταν σίγουρος. Ωραίες εποχές και αυτές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

hybrid heaven @ N64

 

hybridheaven.jpg

 

Το είχα αγοράσει 20.000 δραχμές θυμάμαι 

τελικά ήθελε κ άλλο ένα μαραφέτι ακόμα για να σώζεις που δεν το είχα κ έκανε κ αυτό 20.000 δρχ , ενώ το mario 64 έσωζε κανονικα!, οπότε αφού δεν μπορούσα να το πάρω στα καπάκια αρκέστηκα να παίζω έτσι ! λολ!

να κάθομαι με την αδερφή μου να παίζουμε 18 ώρες ξέρω γω να έχει πάει πολύ μακριά και να μην κλείνουμε την κονσόλα , να την αφήνουμε να συνεχίσουμε το άλλο πρωί , να ξυπνάμε 6 το πρωί να παίξουμε κ να βρίσκουμε την κονσόλα κλειστή (είχε ξυπνήσει η μάνα μου και την έβγαλε για να βάλει σκούπα πριν φύγει για δουλειά.

 

λολολολ 

 

εδώ κ το boss που μας τρόμαζε καθώς έπαιζε μια μουσική κ σου έλεγε τρέξε κ απλά προσπαθούσες να ξεφύγεις , δεν μπορούσες να το πολεμήσεις αλλα θυμάμαι το φοβόμασταν υπερβολικά χαχαα

 

 

Hybrid%20Heaven_Jun6%205_24_01.jpg

 

 

να και ένα βιντεάκι , θα το δείτε @ 12:30 

 

 

Αυτό που λες χωρίς σώσιμο το έκανε στο cpc! Έπαιζα, έπαιζα και πάλι από την αρχή όταν έχανα! Ακόμα δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις save σε αυτό το μηχάνημα! :)

 

damn .. έμαθα (καθυστερημένα) οτι σταμάτησε η έκδοση του pc master..κάτι είχα ακούσει οτι δεν πήγαινε καλά(λογικό αφου ποια όλοι λίγο πολύ έχουμε internet) αλλα υπέθεσα οτι θα γίνει ανα 2μηνο ή 3μηνο η έκδοση του λόγο κρίσης . 

είχα να το αγοράσω κανα χρόνο βέβαια αλλα το έπαιρνα κανα 14ρι χρόνια 

RIP

 

στο θέμα μας , θυμάται κανείς τις κονσόλες με τις κίτρινες κασέτες? είχαν περάσει αρκετές απ τα χέρια μου xD!

 

Λες κάτι φτηνότερες κονσόλες με παιχνίδια όχι πολύ γνωστά (ήταν λίγο αντιγραφές από γνωστά βέβαια...) τις θυμάμαι ναι :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θυμάται κανείς τις κονσόλες με τις κίτρινες κασέτες? είχαν περάσει αρκετές απ τα χέρια μου xD!

 

Είχα ένα τέτοιο, εξωτερικά έμοιαζε με το snes.Το αντάλλαξα με ένα Sega master system που είχεστην μνήμη το Alex kid :P
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

World Rally Championship! Ψιλομούφα ήταν :)

Ναι ρε φιλε!Ηταν ψιλομουφα αλλα nba jam και cadillac ηταν σαν τα atm της εθνικης οποτε ξεχαρμανιαζα σε αυτο σε ενα μαγαζι που ειχε στην γειτονια.Αντε να βαλω ενα ss με 2 αλτεραντιβ beat em up που ελιωνα στα 90ς στον k5 της amd!

images?q=tbn:ANd9GcQM4Ww4_w_p8xKvAyao1O3images?q=tbn:ANd9GcTgRfcHvKDGXAAS4Ecn4Qw

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ένα τέτοιο, εξωτερικά έμοιαζε με το snes.Το αντάλλαξα με ένα Sega master system που είχεστην μνήμη το Alex kid :P

Παρεμπιπτόντως, το alex kid ήταν παιχνιδάρα! :)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 2002 έπαιζα το 3d dragon castle, το είχα βρει από τα cd του computer για όλους. Δεν ξέρω αν υπήρχε και πριν το 2000. Τώρα που το θυμήθηκα το ψάχνω στο internet.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...