Προς το περιεχόμενο

Gaming - pc - internet αναμνήσεις


nicoc89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θυμάμαι έναν στην Νίκαια που πούλαγε 5000 δρχ το δισκάκι το 1998...

 

Μπορεί να μας φαίνονται πολλά σήμερα, αλλά σκεφτείτε ότι τότε η οικονομία κάλπαζε με τρελούς ρυθμούς. Μπορεί να έδινες 5000 δρχ στον πειρατή, αλλά μετά ο πειρατής θα τα έδινε στο σουβλατζίδικο, το σουβλατζίδικο θα τα έδινε στο κομμωτήριο και κάποια στιγμή θα ξαναγυρνούσαν πίσω σε εσένα. :) Έτσι λειτουργεί ο κύκλος της οικονομίας.

Μήπως σήμερα είμαστε καλύτερα επειδή έχουμε DSL και Steam/GOG/Origin κλπ; Δεν θα το έλεγα... ήταν ωραίες εποχές. Καλύτερα τότε, παρά μνημόνιο, ανεργία 30% και μισθοί €400.

 

ΥΓ1: Μέχρι και το 2000-2001 τα CD recorders ήταν πανάκριβα. Το Plextor 121032 (το πρώτο μοντέλο με Burnproof) έκανε 100.000δρχ στο γνωστό στέκι της Αμφιθέας. Μετά έπεσαν οι τιμές, αλλά οι DSL ήταν για πολύ καιρό σπάνιες και ακριβές. Από το 2008-2009 και μετά άρχισε να ψοφάει η old school πειρατεία.

 

ΥΓ2: Κάποτε το Insomnia ήταν αυστηρά κομπιουτεράδικο forum: http://www.insomnia.gr/topic/438-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-firmware-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-plextor-121032/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 219
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1990 περίπου ο πρώτος υπολογιστής ένας Samsung με 8086 επεξεργαστή χωρίς σκληρό και άλλα τέτοια, μόνο 1 δισκέτα 5.25 και οθόνη μία πορτοκαλί. Με τον παιδικό μου φίλο να παίζουμε ώρες ατελείωτες Lakers vs Celtics, Double dragon, North and South και φυσικά golden axe! Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα στο pc αυτό ήταν το Zaxxon.

Το pc εξακολουθεί και λειτουργεί κανονικά! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο ένα κορυφαίο arcade, μπασκετάκι αυτή τη φορά!

 

 

1057842500.jpg

 

Run and gun!

 

Τι ειπες τωρα.Δεν ξερεις ποσες εργατοωρες εχω ριξει σε αυτο το παιχνιδι και αυτο και το 2.Και σε μαμε το παιζω ανετα.Μεγαλο παλουκι στα αρκειντ παντως αμα δεν εσταζες χρημα απο ενα σημειο και μετα η αμυνα που σε επαιζε ηταν αδυνατον να σκοραρεις επρεπε να εισαι ρομποτ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμήθηκα σκηνικό αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν στα win 95 ... Επειδή ο δίσκος είχε λίγα mb και δεν ήθελα να σβήσω τα λιγοστά game που είχα μέσα μπήκα στην "εξερεύνηση των windows" και όποιος φάκελος δεν μου καθόταν στο μάτι πάταγα delete εντάξει μετά από 2 ώρες το μηχάνημα άπλα τα έφτυσε.... Και βρες τρόπο μετά να κάνεις φορμάτ τότε!!!!

 

Θυμάμαι εποχές σε κονσόλες που δεν είχα memory card και πιο πριν που δεν υπήρχε σαν έννοια η memory και άφηνα την κονσόλα 5 μέρες ανοιχτή για να μην χάσω το game... To snes για κάποιο λόγο μετά από τρεις μέρες ανοιχτό παντα κράσαρε ενώ θα έπρεπε να αντέχει :P

 

Τότε τα αντιγραμμένα παιχνίδια στο pc παίζανε χωρίς crack φοβέρες εποχές... Είχαν μόνο cd key... 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά στην νιότη να παίζω doom, hexen, heretic, wolfenstein, jack the rabbit, prehistorik, fifa 95, kick off, ένα με πολεμικό αεροπλάνο που νομίζω λεγόταν f-15, ένα παιχνίδι που πετούσες με ένα ιπτάμενο χάλι, ενα beat em up με κάτι Κινέζους χαρακτήρες που ήταν κλώνος του street fighter.... 

Πολλά παιχνίδια της Exidy πιο παλιά.... άπειρες ώρες στο snes, megadrive, gameboy μετά dreamcast είχα και μια περίοδο playstation 1 άλλα το πούλησα γιατί μου φαινόταν φτηνιάρικο και ακριβό ταυτόχρονα μπροστά στο Pc - είχα και το bleem αν και δεν θυμάμαι ποια παιχνίδια σήκωνε...

 

Εποχές dial up ήταν επικές στο πως πάλευες με τον netscape να δεις μια εικόνα και ταυτόχρονα κόλλαγες και 97.000 ιούς από κάθε παρακμιακό site... Το firewall κοιμόταν τον ύπνο του δικαίου... όπως και το antivirus.

Θυμάμαι ήθελα επίσης να κατεβάσω το demo από το Alien vs predator που έπαιζες marine, alien και predator και τα περιοδικά έδιναν το demo μόνο με τον marine και ήθελα να παίξω το alien και ήταν 40 mb και έκανε 12 ώρες μετρημένες να κατεβεί.

Και το πρώτο site σε dial up φίλου που είδα στην ζωή μου το 1995 η 1996 ήταν της nasa.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει το 1995 να ειχα πουλησει το πρωτο μου αντεγραμενο cd σε φιλο.με την βοηθεια φυσικα του μεγαλου ξαδερφου που ειχε φερει απο αγγλια το αντιγραφικο.

δεν θυμαμαι πιο παιχνιδι ηταν αλλα αυτο που θυμαμαι ηταν οτι το αδειο δισκακι με αληθινο χρυσαφι απο πισω πρεπει να κοστιζε η 2500 δρχ η 5000 δρχ.

σοου οταν απο τα 3 δισκακια τοτε που ειχαμε αγορασει και τα 3 ειχανε καει στην προσπαθεια αντιγραφης του παιχνιδιου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου μονο πως θυμασαι nicks. Οχι τιποτα αλλο γιατι μια ελληνοαυστραλεζα πουλαγε αγαπες σε πολυυυυ κοσμο :lol:

 

Εκείνη την εποχή η ελληνοαυστραλέζες ήταν έτη φωτός πιο ανεπτυγμένες από τις ελλαδίτισες. Πράγμα που δεν ίσχυε για τις ελληνοαμερικάνες οι οποίες ήταν μεγαλωμένες σε πιο αυστηρό περιβάλλον, αλλά ακόμη κι αυτές ήταν πιο σύγχρονες από εμάς. Αυτό που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι οι επαφές αυτές βοήθησαν κι εμάς στην Ελλάδα να βελτιώσουμε κάπως την συμπεριφορά μας γιατί η θλιβερή διαπίστωση τελικά ήταν ότι γέροι 80 ετών ήταν πιο νέοι από εμάς που ήμασταν 19 μεγαλωμένοι στο Ιράν της Ελλάδος με το μπετόν αρμέ να κυλάει στον εγκέφαλο. Πράγμα που μας έκανε να ντραπούμε όταν το καταλάβαμε. Ειδικά όταν τους γνωρίσαμε από κοντά κάποια στιγμή. Ότι ήμασταν δηλαδή γαμημένοι πρωτόγονοι. lol

Παρόμοια κατάσταση βλέπουμε σήμερα με την μαζική χρήση του ίντερνετ. Η καφρίλα πάει σύννεφο. Η διαφορά είναι πια ότι κανένας ελληνοαμερικανός δεν πρόκειται να πάρει το αεροπλάνο να δει από κοντά τους νέους του φίλους. Ναι μεν ξεσκιζόμασταν στο IRC αλλά πάντα συναντιόμασταν μεταξύ μας Έλληνες και ομογενείς στον αληθινό κόσμο. Γι' αυτό έγιναν και πολλοί γάμοι. Οι πιο πολλοί πετυχημένοι 100%

Δεν είχαμε λίστα με 1500 φίλους αλλά το πράγμα ήταν σίγουρα πιο ανθρώπινο.

 

Καλημέρα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αραγε chat ακομα παιζουν ?

Θυμαμαι οποιος πρωτοεμπαινε internet το πρωτο που εκανε ηταν καμακι απο chat

Με το που εμπαινε γυναικειο ονομα στο room της την πεφτανε ολοι

Καποιες φορες μπαιναμε  με γυναικειο ονομα να σπαμε πλακα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...