Προς το περιεχόμενο

Οι πρώτες επίσημες φωτογραφίες των νέων Lumia 950 και Lumia 950 XL


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 91
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@YngwieMalmsteen και εγώ nokia lumia 920 είχα/έχω αλλά δεν το χρησιμοποιώ.τα έζησα τα windows phone 8 από την πρώτη μέρα κυκλοφορίας τους γιατί με έτρωγε πάρα πολύ άσχημα να τα δοκιμάσω και εκείνη την περίοδο με έπαιρνε να κάνω και πολλές σπατάλες.Εχω δει όλη τους την εξέλιξη μέχρι σήμερα και άλλαξα κινητό τον δεκέμβρη και πήρα το oneplus one.Τα λέω όλα αυτά γιατί ποτέ δεν θα ξεχάσω τον φανατισμό που υπήρχε.Έβγαιναν οι γνωστοί άγνωστοι για το περίφημο notification center και έλεγαν ότι δεν το χρειάζεται με τίποτα αυτό η microsoft και έλεγαν χίλια δύο επιχειρήματα μπαρούφες.Οταν βγήκε όμως τους άρεσε σε όλους.Τέτοια παραδείγματα έχω άπειρα να σου πω.Ενας κακομοίρης είχε πει να γίνουν διάφανα τα πλακάκια και είχαν πέσει όλοι πάνω του και του έλεγαν να πάει να παρει android,δεν θέλουμε να χαλάσει το interface κλπ κουλά.

και ένα τελευταίο bonus,μέχρι και σήμερα εκτός και αν έχω χάσει επεισόδιο αν βάλεις εικόνα σε μια επαφή δεν μπορείς να την διαγράψεις παρά μόνο να την αλλάξεις.Που ακούστηκε αυτό πάλι.τα έχω αναφέρει στους πάντες από την πρώτη μέρα των 8 και δεν δίνει κανένας σημασία.Φανατισμός στο φουλ ότι όλα είναι μέλι γάλα και όλα καλά δεν χρειαζόμαστε τίποτα άλλο στο λειτουργικό γιατί θα γίνουμε android ή μάλλον lagdroid και περιφανεύονται.Ρε σεις ούτε ο Πρετεντέρης δεν τα κάνει αυτά.Διάλογος κανένας στο μόνο που συμφωνούν είναι να υπάρχουν περισσότερες εφαρμογές.

Αυτά δεν τα λέω προσωπικά σε σένα,γενικά τα λέω αλλά ήσουν η αφορμή για να τα πω :D 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη στεναχωριέσαι φίλε μου για τον φανατισμό. Με ότι βολεύεται ο καθένας. Τα ποσοστά των δύο λειτουργικών αντιπροσωπεύουν και τα γούστα.

 

Στην τελική όποιος θέλει εφαρμογές android αλλά ui windows κυκλοφορούν shells που του μοιάζουν σε android (το οποίο σου επιτρέπει να αλλάζεις ui). Το ανάποδο βέβαια δε γίνεται (να θέλεις ui android like με windows μηχανή). Ίσως στο μέλλον. Εντάξει δεν είναι ακριβώς το ίδιο αλλα μη τα θέλουμε όλα. 

 

Προσωπικά δε μου αρέσουν τα πλακάκια και γενικά τα wp για πολλούς λόγους και ειδικά παλαιότερα που ήταν θεόκλειστα αλλά ως hardware και τιμές τα παραδέχομαι. Η κάμερα και η οθόνη των 930 που έχω δει είναι όλα τα λεφτά. Κρίμα να μη βγαίνουν android με pureview (και λίγα βγαίνουν με amoled αλλά πάλι καλά) ποιοτικές κάμερες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω qhd καταλαβαίνω την διαφορά από μια fhd.Τα πάντα είναι πιο smooth

 

Όσοι λένε ότι δεν υπάρχει διαφορά,πολύ απλά,δεν έχουν "δουλέψει" qhd..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που έχω qhd καταλαβαίνω την διαφορά από μια fhd.Τα πάντα είναι πιο smooth

 

Όσοι λένε ότι δεν υπάρχει διαφορά,πολύ απλά,δεν έχουν "δουλέψει" qhd..

Δηλαδή το μάτι σου είναι ικανό να συλλάβει λεπτομέρεια μεγέθους κυττάρου... Μάλιστα...

Αν πράγματι συμβαίνει κάτι τέτοιο, να το κάνεις επαγγελμα... :P :P :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Καλησπέρα στο φόρουμ....

Γιατί λέγεται 950 κ όχι 940?

Για να είναι συμμετρικά με τα άλλα μοντέλα?

Έτσι κ αλλιώς x40-x45 δεν είναι ακόμα?

Δηλ 540-640-740 κλπ...

Δηλ κ το επόμενο του 1020 θα ονομαστεί 1050?

 

ε ναι, υπάρχουν ήδη κάποια x40 μοντέλα, δεν μπορεί να ονομάσει τα καινούρια που έχουν κατευθείαν win10 με το x40 που έχουν τα παλιά με τα win8.1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7ZN6Sqe.jpg

 

Αφού προσέξεις αυτήν την φωτογραφία, μετά διαβάζεις σχόλια για μεγάλα bezels και αναρωτιέσαι: Στραβός είναι ο κόσμος?

Οκ η πρώτη φώτο ξεγελάει, γιατί είναι τα on-screen κουμπιά και επειδή είναι σβηστά και μαύρα δεν φαίνονται. Αλλά αν κοιτάξεις προσεκτικά βλέπεις ότι τα bezels, γενικά σε σχέση με τις περισσότερες ναυαρχίδες είναι μια χαρά. Φέτος εξάλλου τα bezel αυξήθηκαν σχεδόν ΣΕ ΟΛΕΣ τις ναυαρχίδες, γιατί πολύ απλά ήταν ένα ηλίθιο (κατ'εμέ) feature. Ναι οκ κάνουν το κινητό πιο μικρό, αλλά δεν θα ήταν ποτέ κάτι τέτοιο deal breaker για μένα και σοβαρό κριτήριο για αγορά συσκευής. Όταν μιλάμε για συσκευή που είναι σχεδόν 6" οθόνη, τι 1, τι 1.5 χιλιοστό bezel, πάλι παντόφλα θα έχεις στο χέρι.

Στα του design τώρα εμένα μαρέσει πολύ. Ακολουθεί την ίδια γραμμή με τα υπόλοιπα. Όσοι λένε ότι δεν είναι αρκετά premium, απλά έχουν κολλήσει στο 930. Και το 1520 μια χαρά Premium ήταν και άρεσε στον κόσμο, αλλά αυτό που είναι σχεδόν ίδιο και σε κατασκευή και σε design δεν είναι? Μην κολλάτε σε μία συσκευή. Αντί να λέμε πάλι καλά που δεν βγαίνουν 5 μοντέλα ολόιδια μεταξύ τους (βλέπε Sony, Apple, HTC, Samsung) και η κάθε συσκευή έχει δικό της χαρακτήρα και μπορείς να την ξεχωρίσεις αμέσως, κράζουμε και απο πάνω. 

 

Και κάτι τελευταίο, όποιος πεί τίποτα για το πολυκαρβονικό πλαστικό που βάζει στα κινητά της απο θέμα ποιότητας είναι επιεικώς άσχετος και δεν έχει πιάσει ποτέ συσκευή της Nokia στα χέρια του. Δεν σπάει, δεν γρατζουνιέται και έχει πάρα πολύ ωραία αίσθηση στο χέρι που δεν γλυστράει. Ααα είναι και τα μόνα κινητά που δεν θέλουν θήκη γιατί πολύ απλά αλλάζεις σχεδόν πανέυκολα το shell τους. Οπότε γλυτώνεις και 1-2χιλιοστά στο πάχος.

Θα προτιμούσα κινητό με τέτοιο υλικό κατασκεύης σε κάθε περίπτωση ενάντια σε κατασκευή απο αλουμίνιο που γρατζουνιέται μόνο και που το κοιτάς και λυγίζει αν είναι πολύ λεπτή η συσκευή. Άσε που άγει θερμότητα σαν μέταλλο, οπότε "ψήνεις" και τα χέρια σου καθώς το χρησιμοποιείς όταν ζορίζεται.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποτέ δεν αγοράζεις το πρώτο εξάμηνο αν δεν θες να το πάρεις ακριβά.

Από το skroutz που έχει γραφήματα για κάθε προιόν, παρατηρώ ότι το πρώτο εξάμηνο η τιμή πέφτει γεωμετρικά και σταθεροποιείται περίπου τον 7ο μήνα στα 2/3 με 1/2 της αρχικής τιμής.

Φιλε εσυ το εχεις φιλοσοφησει το θεμα! χαχα εγκρινω!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι χρηστης WP απο το 2012 ανελιππως. Ειμαι τωρα με το 830. Τα νεα 950 και 950XL απο τεχνικα χαρακτηριστικα φαινεται οτι ειναι ΟΚ. Οχι κατι φοβερο, σε σχεση με τα specs των Galaxy, αλλα εφοσον τα 10αρια τρεχουν σφαιρα θα ειμαι ικανοποιημενος.

Σχεδιαστικα δεν μου αρεσουν θα ελεγα. Παλι μια απο τα ιδια, πλαστικο υλικο (με τα θετικα του που αναφερθηκαν απο τον Heartl3ss και συμφωνω και εγω). Ομως οταν θες να χτυπησεις iPhone 6 και Galαxay S6 που ειναι με αλουμινιο και γυαλι και πολυ πιο Premium εμφανιση και αισθηση, τελικα δεν θα τα καταφερεις. Γιατι η τιμη θα ειναι αντιστοιχη με αυτα, το OS δεν εχει την απηχηση που θα επρεπε σε σχεση με iOS και Android και οταν ο καταναλωτης θα βλεπει στην σειρα iPhone6, Galaxy S6 και 950 πολυ απλα θα απορριπτει αμεσως το 950. Για εμενα αν ειναι αυτες οι νεες ναυαρχιδες απλα δεν θα πουλησουν και θα ειναι μια ακομα σπαταλη της MSFT.

Επισης το 950 με τον 808 επεξεργαστη δεν θα πρεπει κανονικα να ειναι πανω απο 500 ευρω με τιποτα.

Εγω λατρευω τα WP και ειμαι πολυ ευχαριστημενος. Θελω ομως να δω βηματα μπροστα και στο design που ειναι και αυτο τελικα ενα μερος του προβληματος των χαμηλων πωλησεων στα high-end.

Επισης περιμενω σε αυτες τις νεες συσκευες να μην δω το παραμικρο lag στην πλοηγηση του OS. Οχι οτι υπαρχει καποιο προβλημα με τα τωρινα high-end. Θα πρεπει ομως και σε αυτο το κομματι να δουμε μια μικρη βελτιωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...