Προς το περιεχόμενο

Ψηφοφορία και γενική συζήτηση: Ποιο linux desktop environment χρησιμοποιείτε και γιατί;


sdevil

Δημοσκόπηση: Linux Desktop Environments  

145 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο Linux Desktop Environment χρησιμοποιείτε περισσότερο και γιατί;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, ψήφισα mate, αλλά τελικά τις τελευταίες μέρες χρησιμοποιώ περισσότερο το xfce με το numix με wallpapers από το elementary os και το docky και έχω ξετρελαθεί! Η μόνη βλακεία είναι ότι δε μπορώ να ανοίξω δικτυακούς φακέλους κατευθείαν μέσα από τον thunar και πρέπει να ανοίγω το gigolo (όνομα και αυτό, ας το έλεγαν Tsoulaki :-P )

 

K.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

KDE εδώ και χρόνια μιας και με καλυπτεί σε αυτά που θέλω να κάνω/δουλεύω, ενώ μου αρέσει η αισθητική/λειτουργικότητα/παραμετροποιήση που παρέχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ gnome-shell(3) και kde plasma(5). Περισσοτερο μου αρέσει η πατούσα καθότι πιο απλό, εύχρηστο και λειτουργικό σα γραφικό. Επίσης είναι πιο linux-ish.Το kde 5 έγινε πολύ καγκούρικο και windowzy.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για samba λες?

αν ναι τους ανοιγει κανονικα ο thunar.

 

sftp και samba, ναι! δεν έχει κάποιο module για να κάνει σύνδεση αυτόματα, αλλά πρέπει να γίνει mount είτε από cli ή fstab είτε με gigolo! ενώ ο nautilus ή ο caja πχ έχει επιλογή "σύνδεση στον εξυπηρετητή"

 

Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LXQt. Ελαφρύ γρήγορο λιτό.

Χρησιμοποιούσα KDE και δυστυχώς με απογοήτευσε κυρίως διότι έτρωγα πολύ χρόνο με αναφορές bug αντί να κάνω κάτι πιο εποικοδομητικό.

Με το lxqt άλλαξε η λινουξιακή μου ζωή και κυρίως έχω χρόνο για μένα καθώς δεν με απασχόλησε ποτέ αυτό το περιβάλλον.

 

Εκτός αυτού, για μένα το KDE ήταν ο Konqueror (τον οποίο χρησιμοποιώ ακόμα).

Τώρα, τον έχουν βάλει στην άκρη και δεν ξέρω καν αν υπάρχει στο 5.

 

Και λίγη κριτική: Συν του ότι απεχθάνομαι τα παρακάτω:

-Nepomuk και μετά Baloo (ο λόγος που απομακρύνθηκα(baloo), η συμπεριφορά του dev στην κοινότητα υπό την ανέχεια των υπολοίπων, χρησιμοποιώ Recoll)

-Akonadi (χρησιμοποιώ trojita, το kmail μια χαρά είναι αλλά καίγεται μαζί με το akonadi)

-Amarok (φρουφρου και αρώματα και λειτουργικότητα 0, χρησιμοποιώ Clementine)

-Dolphin (δεν μου έκανε κάτι αλλάπήρε τη θέση του Konqueror)

-Το plasma5 φαίνεται πολύ χρωματιστό και με σχεδιασμό σαν κινύομενα σχέδια και με κουράζει...

 

αλλά για να μην το κουράζω και γω, απλά το KDE πήρε έναν πιο «εμπορικό» δρόμο και δεν μου πάει καθόλου εξ ου και το διαζύγιο. 

Πάνε οι καλές παλιές εποχές του KDE, θα μείνει εσαεί μια καλή ανάμνηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cinnamon γιατί είναι η πιο φιλική προς το χρήστη και χρήσιμη επιφάνεια εργασίας που διατίθεται σε οποιαδήποτε πλατφόρμα.1 

 

Γενικότερα το Linux Mint κάνει πιο ομαλή τη μετάβαση από τα Windows και είναι πιο σταθερό γιατί βασίζεται σε LTS εκδόσεις του Ubuntu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Oxygene

 

Φίλε είναι πιο ελαφρύ από το lxde ή στα ίδια από κατανάλωση πόρων;

 

Κ.

Τα ίδια πάνω-κάτω. Το ίδιο laptop παλιότερα έτρεχε LXDE.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Gnome 3 χρησιμοποιώ γιατί έρχεται stock με την διανομή Parsix.  Το αγαπημένο μου περιβάλλον ήταν το Gnome 2 οπότε θεωρητικά θα έπρεπε να εγκαταστήσω το MATE αλλά δεν μπορώ να πω οτι μου είναι τόσο άβολο το Gnome 3 ή οτι μου αρέσει τόσο πολύ το ΜΑΤΕ (και ειδικά τα πακέτα του) ωστέ να μπω στον κόπο.. Ενα καλό στο Gnome 3 είναι οτι έχει ωραίες log-in screens κτλ. έτοιμες σε σχέση με τα άλλα περιβάλλοντα εργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...