Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι πέρα για πέρα λογικό να νιώθεις όσα νιώθεις αλλά σκέψου και αυτό. Με τον τρόπο που μεγάλωσες έγινες αυτάρκης. Αυτό είναι το μεγαλύτερο δώρο που θα μπορούσαν να σου δώσουν οι γονείς σου.

Έμαθες να τα βγάζεις μόνη σου, πάλεψες για να τα καταφέρεις, και πλέον είσαι ένα ανεξάρτητο άτομο. Μπορεί τώρα να νιώθεις μεγάλη πικρία για την μη αναγνώριση των κόπων σου σε σχέση με τον αδερφό σου αλλά για το υπόλοιπο της ζωής σου έχεις τις κατάλληλες βάσεις & προσόντα για να πετύχεις.

 

Θα έρθει ο καιρός που θα αναγνωριστούν τα επιτεύγματά σου από τους γονείς σου περισσότερο από όσο θα περίμενες. 

Αν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα από τα γραφόμενά σου θα συμφωνήσω με όσους γράψανε ότι υποσυνείδητα οι γονείς δείχνουν μεγαλύτερη χαρά για το παιδί το οποίο είναι ποιο αδύναμο. Ο τετραψήφιος αριθμός είναι μέσω για να τον ωθήσουν να βάλει τα δυνατά του ώστε με ζήλο να πάρει πτυχίο. Δεν το κάνουν γιατί είναι ο μικρός τους υιός. Και το σπίτι με όλες τις ανέσεις ώστε να νιώσει οικία στο νέο του περιβάλλον με σκοπό να τα καταφέρει.

Μπορεί να μην σου πρόσφεραν όσα προσφέρουν στο αδερφό σου αλλά πάω στοίχημα πώς νιώθουν περήφανα για την πτυχιούχο κόρη τους που ψάχνει για δουλεία που εν τω μεταξύ πάει για δεύτερο πτυχίο.

 

Καλό θα ήταν όπως ειπώθηκε να το συζητήσεις μαζί τους όμορφα και ωραία, να ξεκαθαριστούν τα πράγματα, ώστε να μην παιδεύεσαι να τα εξηγήσεις. 

Και μην ξεχνάμε πως οι περισσότεροι γονείς προσπαθούν να διορθώσουν τα λάθη, που κάνανε στο πρώτο παιδί, επανορθώνοντας στο δεύτερο. Κανείς δεν έγινε από τη μία στιγμή στην άλλη καλός γονέας.

Τι να την κανω ρε συ την περηφανια, οταν κανεις τετοιο πραγμα και μαλιστα μου λες το πιο ακυρο ψεμα και περιμενεις να το πιστεψω? Υποτιμανε και τη νοημοσυνη μου δηλαδη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

@Dreyar αρα τα παιδια που τα εχουν παρατησει οι γονεις τους απο μικρα να νοιωθουν καλα που οι γονεις τους τους "εμαθαν" πως να ειναι ανεξαρτητοι ε?

 

μπερδευετε την επιβραβευση με το "λαδωμα". Οι γονεις της αυτη τη στιγμη δεν προσπαθουν να επιβραβευσουν το παιδι τους επειδη εκανε κατι καλο αλλα προσπαθουν να τον "λαδωσουν" για να κανει κατι το οποιο ειναι αυτονοητο.

 

Δεν είπε πως την παράτησαν "Δε λεω, με στηριξε ολα αυτα τα χρονια με τα απαραιτητα, θα μπορουσε να με ξεκουμπισει απ τα 18 μου, μου πληρωσε νοικι, φαγητο, ρευμα στη γκαρσονιερα".

 

Αν διαβάσεις προσεκτικά όσα έγραψα θα καταλάβεις ότι δεν μιλάω ούτε για λάδωμα ούτε για επιβράβευση. Κίνητρο προσπαθούν να του δώσουν ώστε να τελειώσει όσο πιο γρήγορα γίνεται τη σχολή του. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

αυτο σου εξηγησα με την επιβραβευση και το λαδωμα. Το να δινεις σε καποιον 1κ επειδη εκανε το αυτονοητο δεν ειναι επιβραβευση.

 

Ειναι σαν να δουλευεις σε μια εταιρεια και να θεωρεις λογικο το αφεντικο να σου δινει μπονους επειδη πας στη δουλεια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποτε εγω που χω 3 αδερφια και ο ενας με κορουλα την εκατσα τη βαρκα...

 

Προς θεου, για να μην υπαρξει παρεξηγηση, θελω το καλυτερο για τον μικρο αδερφο μου και χαιρομαι που μπαινει σε μια σειρα η ζωη του, απλα οταν πληρωνω σχεδον μονη μου πχ τον οδοντιατρο δεν γινεται να δινεις 1κ για τα αυτονοητα ρε φιλε. Και να γκρινιαζεις για τη κριση? Τεσπα ειμαι σε διλημμα, ή θα τους πιασω στα ισα να τους ρωτησω ποιον κοροιδευουν ( μα να δινει το κρατος 1κ σε καθε φοιτητη που περναει μαθηματα θα χαμε φαληρισει 100 φορες) ή θα κανω κατευθειαν το ανοιγμα μου και απο τη διαθεση να βαλουν μια μικρη υποστηριξη θα φανει το σκεπτικο τους...

Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι μόνοι μας γεννιόμαστε και μόνοι μας πεθαίνουμε τόσο πιο γρήγορα θα μαλακώσεις. Θα πρέπει να είσαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ για κάθε μία βοήθεια που δεν παίρνεις, και για κάθε πράγμα που πληρώνεις μόνη σου. Πάραυτα τους γονείς μου έχω να τους δω καμιά 5ετία οπότε δεν είμαι το πλέον κατάλληλο άτομο για να σε κατευθύνω. Βασικά τους αποχαιρέτησα όταν ήμουν 17 ετών. Και ποτέ δεν το μετάνιωσα.

Είμαι ευγνώμων που με έφεραν στον κόσμο. Και αυτό είναι όλο. Κανείς δεν μου χρωστάει τίποτα και σε κανέναν δεν χρωστάω τίποτα. Επειδή είσαι και κοπέλα εύχομαι να είσαι απολύτως ανεξάρτητη ΕΙΔΙΚΑ όταν θα έχεις δική σου οικογένεια. Γιατί αυτά τα ελληνικά, με τη μαμά μέσα στα πόδια, είναι και λίγο ανώμαλα κατά τη γνώμη μου. Γι' αυτό βλέπεις 40άρηδες που βρίσκονται ακόμη σε βρεφικό στάδιο. Μαμάκηδες. Καλό πράγμα η ελληνική οικογένεια αλλά ως ένα σημείο. Μετά καταντάει αρρώστια. Όσο πιο γρήγορα τους ξεγράψεις τόσο καλύτερα για τον εαυτό σου. Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κανω ρε συ την περηφανια, οταν κανεις τετοιο πραγμα και μαλιστα μου λες το πιο ακυρο ψεμα και περιμενεις να το πιστεψω? Υποτιμανε και τη νοημοσυνη μου δηλαδη...

 

Δεν μπορώ και δεν είναι σωστό να βγάζω συμπεράσματα για ξένα οικογενειακά ζητήματα οπότε σταματάω εδώ.

 

Το μόνο που μπορώ να υποθέσω είναι πως το χρηματικό bonus είναι κίνητρο για να τα καταφέρει ο αδερφός σου στη σχολή και λογικό είναι να μην σου είπαν την αλήθεια όχι γιατί υποτιμούν τη νοημοσύνη σου αλλά γιατί ίσως νοιώθουν άσχημα. Για αυτά που δεν σου πρόσφεραν και προσφέρουν στον αδερφό σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να την κανω ρε συ την περηφανια, οταν κανεις τετοιο πραγμα και μαλιστα μου λες το πιο ακυρο ψεμα και περιμενεις να το πιστεψω? Υποτιμανε και τη νοημοσυνη μου δηλαδη...

 

Άσχετο το quote αλλά απορία το έχω. Γιατί κάνεις δεύτερο πτυχίο και όχι μεταπτυχιακό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω ακριβώς τέτοια περίπτωση πολύ κοντά μου θα γράψω μερικά πράγματα που έχω αποκρυσταλλώσει μετά από πολλή σκέψη. Θα είναι χύμα όμως γιατί δε μπορώ να οργανώσω τη σκέψη μου τώρα.

- Δεν υπάρχουν στον κόσμο γονείς που να αγαπούν το ίδιο όλα τους τα παιδιά. Αυτοί όμως που είναι σωστοί, φροντίζουν να το κρύβουν.

- TS, η κατάσταση που είσαι είναι χάλια. Το ξέρω. Επίσης σε κάνει ακόμα πιο χάλια γιατί σε κάνει να σκέφτεσαι κακά πράγματα για τους γονείς σου (ίσως και τον αδερφό σου) και στο τέλος νευριάζεις και με τον εαυτό σου και θεωρείς ότι είσαι μικροπρεπής. Δεν είναι όμως έτσι. ΈΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ.

- Αυτό που σου συμβαίνει, σου κάνει τεράστιο καλό. Είναι φοβερό μάθημα και διαπαιδαγώγιση χαρακτήρα για όλη σου τη ζωή.

- Αντιθέτως, στον αδερφό σου κάνει τεράστιο κακό η όλη κατάσταση. Οι γονείς σου κάνουν το κλασσικό λάθος της υπερπροστασίας-υπερπαροχής που στην ουσία κόβει τα πόδια του αδερφού σου.

- Δεν έχει νόημα να μιλήσεις στους γονείς σου. Μάλλον θα νομίσουν ότι ζηλεύεις τον αδερφούλη σου. Όσο ωραία και ώριμα και αν τους το παρουσιάσεις το θέμα.

- Ο λόγος που συμβαίνει αυτό που συμβαίνει είναι ένα ή κάποια από τα ακόλουθα 3 που ήδη ειπώθηκαν: 1. είναι το αγόρι, 2. είναι το μικρό και 3. είναι το πιο εξαρτώμενο. Τα έχω δει σε ριαλ λάιφ και τα 3 αλλά και συνδυασμούς τους.

- Στους γονείς σου εσύ και όλοι μας (στους δικούς μας) δεν έχουμε καμία υποχρέωση! Οι γονείς κάνουν τα παιδιά τους για να καλύψουν τις δικές τους ανάγκες (ανασφάλεια, κοινωνία, θνητότητα, βιολογική ανάγκη κτλ.). Άρα ο καθένας μας είναι ελεύθερος να τα χώσει στους γονείς του για τους λόγους που εκείνος/η θεωρεί σωστούς. Το ίδιο δικαίωμα έχουν και οι γονείς φυσικά προς τα παιδιά. Μην έχετε αντιλήψεις δεκαετιών από τις παλιές πατριαρχικές οικογένειες. Στον 21ο αιώνα ζούμε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άσχετο το quote αλλά απορία το έχω. Γιατί κάνεις δεύτερο πτυχίο και όχι μεταπτυχιακό;

γιατι μαλλον θελει κατι διαφορετικο απο το πρωτο πτυχιο! δηλαδη να ακολουθησει αλλη "καριερα" και και οχι να κανει καποια ειδικευση σε αυτο που σπουδασε αρχικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο σου εξηγησα με την επιβραβευση και το λαδωμα. Το να δινεις σε καποιον 1κ επειδη εκανε το αυτονοητο δεν ειναι επιβραβευση.

 

Ειναι σαν να δουλευεις σε μια εταιρεια και να θεωρεις λογικο το αφεντικο να σου δινει μπονους επειδη πας στη δουλεια.

Κίνητρο έγραψα. Και ναι σε ορισμένες δουλειές/εταιρίες δίνουν χρηματικό bonus για επίτευξη στόχων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν στόχο τα 3/4 των μαθημάτων.

 

Αλλά δυστυχώς δεν βγάζει κάπου η συζήτηση γιατί αρκετοί σχολιάζουν τα γεγονότα που παρουσίασε η κοπέλα προβάλλοντας δικά τους προσωπικά βιώματα και θέματα που ίσως έχουν. Και δεν νομίζω πως βοηθάμε αλλά απεναντίας, ίσως με τα σχόλια μας προκαλούμε μεγαλύτερο θυμό και αγανάκτηση. Προσωπικά δεν νοιώθω άνετα να συνεχίσω οπότε σταματάω για τελευταία φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι μαλλον θελει κατι διαφορετικο απο το πρωτο πτυχιο! δηλαδη να ακολουθησει αλλη "καριερα" και και οχι να κανει καποια ειδικευση σε αυτο που σπουδασε αρχικα

Αυτο. Ενα μεταπτυχιακο με ενδιεφερε πολυ, μου ριξαν ακυρο επειδη ειμαι απο τει αισθητικης και δεν ειναι σε μεγαλη εκτιμηση εκει.. Επισης οι κατατακτηριες ειναι δωρεαν και παιρνω ενα βασικο πτυχιο σε αλλον τομεα, χωρις να εχω την πιεση των2 χρονων για να το ολοκληρωσω ( κατι που θα με ζορισει σε συνδυασμο με πληρη απασχοληση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνητρο έγραψα. Και ναι σε ορισμένες δουλειές/εταιρίες δίνουν χρηματικό bonus για επίτευξη στόχων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν στόχο τα 3/4 των μαθημάτων.

 

 

Μου φαίνεσαι αρκετά νοήμων ώστε να σκέφτεσαι με βάση το συμφέρον. Άρα σίγουρα δεν είσαι σκύλος. Ο σκύλος θέλει κίνητρα. Μπισκότο!

 

Υγιή κίνητρα είναι εκείνα που βάζεις εσύ για τον εαυτό σου. Κι όχι οι άλλοι για λογαριασμό σου. Αυτό δεν μου φαίνεται σωστό. Και μη νομίζεις. Ο δουλευταράς σε μία εταιρεία ΠΟΤΕ δεν το κάνει για τα κίνητρα και για το μπόνους. Αυτά έπονται. Έρχονται ως φυσικό επακόλουθο. Το κάνει για να είναι ικανοποιημένος ο ίδιος με τον εαυτό του. Με μπόνους ή χωρίς μπόνους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κίνητρο έγραψα. Και ναι σε ορισμένες δουλειές/εταιρίες δίνουν χρηματικό bonus για επίτευξη στόχων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν στόχο τα 3/4 των μαθημάτων.

 

Αλλά δυστυχώς δεν βγάζει κάπου η συζήτηση γιατί αρκετοί σχολιάζουν τα γεγονότα που παρουσίασε η κοπέλα προβάλλοντας δικά τους προσωπικά βιώματα και θέματα που ίσως έχουν. Και δεν νομίζω πως βοηθάμε αλλά απεναντίας, ίσως με τα σχόλια μας προκαλούμε μεγαλύτερο θυμό και αγανάκτηση. Προσωπικά δεν νοιώθω άνετα να συνεχίσω οπότε σταματάω για τελευταία φορά.

Οσα σχολια εγραψες αποπνεουν μια ηρεμια , αλλα πραγματικα ειμαι σε μια κατασταση αγανακτησης. Το να δωσουν ενα κινητρο για να παρακολουθησει τις σπουδες οκ, αυτοι ξεκινησαν με το χοντρο πριν καλα καλα αρχισει το εξαμηνο! Ε τσουζει αρκετα οταν μετρας και τα ταλιρα για να κανεις οικονομια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω εχω μια αδερφη 10 χρονια μεγαλυτερη μου.Απο την στιγμη που γενηθηκα περασε σε δευτερη μοιρα οχι στην φροντιδα αλλα σε συναισθηματα.Αυτο μου εκανε μεγαλο κακο στην σχεση μου με την αδερφη μου και προσπαθησα πολυ για να μην την βλεπω ανταγωνιστικα σαν το παιδι που θα μου κλεψει κατι απο την πληρη προσοχη της μανας μου.Η αληθεια ειναι οτι αν ημουν στην θεση της παιζει να μην μου μιλαγα καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κίνητρο έγραψα. Και ναι σε ορισμένες δουλειές/εταιρίες δίνουν χρηματικό bonus για επίτευξη στόχων. Στη συγκεκριμένη περίπτωση έχουν στόχο τα 3/4 των μαθημάτων.

 

Αλλά δυστυχώς δεν βγάζει κάπου η συζήτηση γιατί αρκετοί σχολιάζουν τα γεγονότα που παρουσίασε η κοπέλα προβάλλοντας δικά τους προσωπικά βιώματα και θέματα που ίσως έχουν. Και δεν νομίζω πως βοηθάμε αλλά απεναντίας, ίσως με τα σχόλια μας προκαλούμε μεγαλύτερο θυμό και αγανάκτηση. Προσωπικά δεν νοιώθω άνετα να συνεχίσω οπότε σταματάω για τελευταία φορά.

Επειδή δεν διάβασες τι έγραψα. Το να πέρασεις τα 3/4 που είναι είναι σαν να πηγαίνεις στη δουλειά. Απλά να πηγαίνεις να μην κανείς τίποτα.

 

Επιβράβευση, κίνητρο θα ήταν αν πχ θα είχε κάποιο μπονους αν έβγαζε ένα βαθμό πχ 8 στο πτυχίο. Το οποίο στη παρομοίωση με τη δουλειά σημαίνει ότι όχι απλά πες στη δουλειά αλλά έβγαλες περισσότερη δουλειά από ότι σου αναλογούσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο πιο γρήγορα καταλάβεις ότι μόνοι μας γεννιόμαστε και μόνοι μας πεθαίνουμε τόσο πιο γρήγορα θα μαλακώσεις. Θα πρέπει να είσαι ΠΕΡΗΦΑΝΗ για κάθε μία βοήθεια που δεν παίρνεις, και για κάθε πράγμα που πληρώνεις μόνη σου. Πάραυτα τους γονείς μου έχω να τους δω καμιά 5ετία οπότε δεν είμαι το πλέον κατάλληλο άτομο για να σε κατευθύνω. Βασικά τους αποχαιρέτησα όταν ήμουν 17 ετών. Και ποτέ δεν το μετάνιωσα.

Είμαι ευγνώμων που με έφεραν στον κόσμο. Και αυτό είναι όλο. Κανείς δεν μου χρωστάει τίποτα και σε κανέναν δεν χρωστάω τίποτα. Επειδή είσαι και κοπέλα εύχομαι να είσαι απολύτως ανεξάρτητη ΕΙΔΙΚΑ όταν θα έχεις δική σου οικογένεια. Γιατί αυτά τα ελληνικά, με τη μαμά μέσα στα πόδια, είναι και λίγο ανώμαλα κατά τη γνώμη μου. Γι' αυτό βλέπεις 40άρηδες που βρίσκονται ακόμη σε βρεφικό στάδιο. Μαμάκηδες. Καλό πράγμα η ελληνική οικογένεια αλλά ως ένα σημείο. Μετά καταντάει αρρώστια. Όσο πιο γρήγορα τους ξεγράψεις τόσο καλύτερα για τον εαυτό σου. Αλλά αυτό είναι προσωπική άποψη. 

Αυτο θελει πολλα κιλα φρυδια.Ειναι η πηγη σου και τους εχεις αναγκη και οι χειροτεροι γονεις του κοσμου να ναι.Ενα απο τα πρωτα πραγματα που ρωταω πλεον οταν με ενδιαφερει καποια ειναι ποια ειναι η σχεση της με την οικογενεια της.9 στα 10 ψυχολογικα πηγαζουν απο εκει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...