Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πραγματικο περιστατικο...

 

Ειμαστε σε ενα γαμο και ενας φιλος μου εχει αποκτησει μολις παιδι (κοριτσακι)

Τον βρισκει μια θεια και τον ρωταει

-Τι κανατε παιδι ή κοριτσι?

-Κοριτσι λεει ο φιλος μου...

Η θειτσα με συμπονετικο υφος

- Νταξει δεν πειραζει!

 

Χαχαχαχα λιωσιμο!!!

πλέον κι εγώ αυτό λέω..πειραχτικά βέβαια. όλες μα ΟΛΕΣ φίλες και γνωστές μου που γέννησαν τα 3 τελευταία χρόνια έκαναν όλες κορίτσια..χαμός μιλάμε.. να δω αν θα βρουν αυτά τα κορίτσια άντρες όταν μεγαλώσουν

σκεφτείτε ότι οι γυναίκες στην Ελλάδα είναι 50000 περισσότερες από τους άντρες, οπότε ίσως είναι κι αυτός ένας λόγος που κανακεύουν όλοι τα αγόρια και τα θεωρούν "πολύτιμα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Επειδή δεν διάβασες τι έγραψα. Το να πέρασεις τα 3/4 που είναι είναι σαν να πηγαίνεις στη δουλειά. Απλά να πηγαίνεις να μην κανείς τίποτα.

 

Επιβράβευση, κίνητρο θα ήταν αν πχ θα είχε κάποιο μπονους αν έβγαζε ένα βαθμό πχ 8 στο πτυχίο. Το οποίο στη παρομοίωση με τη δουλειά σημαίνει ότι όχι απλά πες στη δουλειά αλλά έβγαλες περισσότερη δουλειά από ότι σου αναλογούσε

Άρα γιατί να σου δώσουν το οτιδήποτε οι γονείς σου από την στιγμή που ωφελημένος είσαι μόνο εσύ ο ίδιος και κανένας άλλος; Να κλάψουν από τη χαρά τους το καταλαβαίνω.

Να σου πάρουν κανένα αυτοκίνητο επειδή είσαι παιδί τους και σε αγαπάνε πάρα πολύ, το καταλαβαίνω. Σου δείχνουν την αγάπη τους.

Όχι όμως να περιμένεις βραβείο για τα αυτονόητα. Στο τέλος-τέλος κανένας από εσάς δεν είναι παιδί πια. Να περιμένει ποδήλατο επειδή πήρε καλούς βαθμούς. Είσαστε μεγάλοι άνθρωποι. Παιδιά μόνο ως σχήμα λόγου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν πιστεύω ότι εννοούν αυτό με το μπόνους..δε νομίζω πώς θα του δίνουν λεφτά αν περνάει μαθήματα..έτσι του λένε απλά για να πιεστεί

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλέον κι εγώ αυτό λέω..πειραχτικά βέβαια. όλες μα ΟΛΕΣ φίλες και γνωστές μου που γέννησαν τα 3 τελευταία χρόνια έκαναν όλες κορίτσια..χαμός μιλάμε.. να δω αν θα βρουν αυτά τα κορίτσια άντρες όταν μεγαλώσουν

σκεφτείτε ότι οι γυναίκες στην Ελλάδα είναι 50000 περισσότερες από τους άντρες, οπότε ίσως είναι κι αυτός ένας λόγος που κανακεύουν όλοι τα αγόρια και τα θεωρούν "πολύτιμα"

Νομίζω όλες οι μαμάδες αισθάνονται ασφάλεια όταν γεννούν γιούς και αντίστοιχα όλοι οι πατεράδες το ίδιο όταν γεννιούνται κόρες. Η μητέρα φύση φροντίζει γι' αυτό. Προσωπικά παρακαλούσα να βγει κορίτσι το παιδί. Ξέροντας τον χαρακτήρα μου αν έκανα γιο θα ήταν θέμα χρόνου να σφαχτούμε. lol

Δεν ισχύει πάντως το στερεότυπο ''αγαπάμε μόνο τ' αγόρια και αγόρια θέλουμε να γεννηθούν''.

Και το τέρας με τα 17 κεφάλια να γεννηθεί εσύ θα το αγαπάς. Γιατί θα είναι κομμάτι του εαυτού σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Άρα γιατί να σου δώσουν το οτιδήποτε οι γονείς σου από την στιγμή που ωφελημένος είσαι μόνο εσύ ο ίδιος και κανένας άλλος; Να κλάψουν από τη χαρά τους το καταλαβαίνω.

Να σου πάρουν κανένα αυτοκίνητο επειδή είσαι παιδί τους και σε αγαπάνε πάρα πολύ, το καταλαβαίνω. Σου δείχνουν την αγάπη τους.

Όχι όμως να περιμένεις βραβείο για τα αυτονόητα. Στο τέλος-τέλος κανένας από εσάς δεν είναι παιδί πια. Να περιμένει ποδήλατο επειδή πήρε καλούς βαθμούς. Είσαστε μεγάλοι άνθρωποι. Παιδιά μόνο ως σχήμα λόγου.

 

Ναρκωτικά Ε; :-P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα σχολια εγραψες αποπνεουν μια ηρεμια , αλλα πραγματικα ειμαι σε μια κατασταση αγανακτησης. Το να δωσουν ενα κινητρο για να παρακολουθησει τις σπουδες οκ, αυτοι ξεκινησαν με το χοντρο πριν καλα καλα αρχισει το εξαμηνο! Ε τσουζει αρκετα οταν μετρας και τα ταλιρα για να κανεις οικονομια....

 

Ε καλά περίμενε κι εσύ. Έτσι λένε τώρα και ίσως πράξουν διαφορετικά όταν θα περάσει το εξάμηνο/δωδεκάμηνο

 

 

Αλλά δυστυχώς δεν βγάζει κάπου η συζήτηση γιατί αρκετοί σχολιάζουν τα γεγονότα που παρουσίασε η κοπέλα προβάλλοντας δικά τους προσωπικά βιώματα και θέματα που ίσως έχουν.

 

Μιας και αυτό πάει και σε εμένα

Ενημερωτικά να πω ότι πάντα είχα λεφτά και σχεδόν σπάνια έλλειψη ρευστού. Περισσότερο προβλήματα-πρώτου-κόσμου είχα

Είμαι αυτός που σιχαίνεστε.

Ναι ο βολεμένος στην οικογένεια.

 

Μοναχογιος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναρκωτικά Ε; :-P

 

Ναρκωτικά είμαι εγώ και ούτε που ξέρεις τι σημαίνει. Το 1989 είχα ήδη σαλπάρει.

Αλλά είσαι ενήλικος μεγάλε. Μην περιμένεις ''μπράβο'' από τη μαμά. Να περιμένεις μόνο μπράβο από τον εαυτό σου. Και κανέναν άλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Καλά διάβασε ξανά τα ποστ μου κατάλαβε τι γράφω και μετά έλα να τα πούμε. Δεν υποστήριξα Πότε τη λογικη του δίνω "Κίνητρο" απλά εξήγησα ότι κάποιοι έχουν μπερδέψει το κίνητρο με το νταβατζιλικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά κάτσε να τα περάσει πρώτα τα μαθήματα .... να δεις κ αν θα πέσει το μπόνους ... και τα ξαναλεμε.Μην χολοσκας, δυναμική και ικανή φαίνεσαι απ τα γραφόμενά σου και σίγουρα οι γονείς σου δεν αγαπάνε περισσότερο τον μικρό με αυτά που κάνουν ούτε από αυτό φαίνεται και κρίνεται αν σε νοιάζονται ή όχι .Δείξε ανωτερότητα , να χαίρεσαι με τις επιτυχίες της οικογένειάς σου και ή ζωή κύκλους κάνει ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά διάβασε ξανά τα ποστ μου κατάλαβε τι γράφω και μετά έλα να τα πούμε. Δεν υποστήριξα Πότε τη λογικη του δίνω "Κίνητρο" απλά εξήγησα ότι κάποιοι έχουν μπερδέψει το κίνητρο με το νταβατζιλικη

Να σου πω; Αν υποθέσουμε στραβώσει άσχημα το πράγμα με τον πατέρα σου. Και σε πετάξει στο δρόμο. Θα είχες ''κίνητρο'' ή απλώς το κίνητρο θα ήταν η ίδια η επιβίωση;

Δεν αλλάζει κάτι. Για φοιτητές μιλάμε που στην ουσία παίζεται ολόκληρη η ζωή τους. Το μέλλον τους. Χρειάζεται άλλο κίνητρο εκτός από αυτό; Αν μου πεις ότι υπάρχει άλλο κίνητρο θα υποθέσω πως μιλάμε όντως για ανήλικους που βλέπουν τις σπουδές τους σαν παιχνίδι και περιμένουν την ζωή να στρώνεται από τους γονείς, ως κάποιου είδους υποχρέωση. Που εδώ που τα λέμε δεν έχουν. Στ' αλήθεια κανένας γονέας δεν έχει την υποχρέωση να κάνει το παιδί του γιατρό, μηχανικό ή δικηγόρο. Αυτό είναι ''extra work''. Όχι bonus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για φοιτητές μιλάμε που στην ουσία παίζεται ολόκληρη η ζωή τους. Το μέλλον τους.

 

Εντάξει μην τα πετάμε αυτά για σχολές υπολογιστές με 9 χιλιάδες μόρια γιατί θα χρειαστώ αντι-εμετικά χάπια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει μην τα πετάμε αυτά για σχολές υπολογιστές με 9 χιλιάδες μόρια γιατί θα χρειαστώ αντι-εμετικά χάπια

 

lol

 

Καλά μην το μειώνεις έτσι το πράγμα. Το ζύμωμα είναι η ζωή του φούρναρη. Είναι βασικό να μάθει. 

Τα μόρια και οι μαλακίες παίζουν ρόλο μόνο όταν ΔΕΝ ζεις από αυτά. Όταν ζεις όμως από ότι ηλιθιότητα κι αν σπούδαζες, αυτό έχει μεγάλο βάρος. Γι' αυτό πολλοί γιατροί είναι πιο φτωχοί από μερικούς υδραυλικούς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά μην ασχολησε.

Το ιδιο πράγμα έχω ζήσει και εγω με τους δικούς μου κυρίως με τον πατέρα μου.

Βρες τόπο κατοικίας που να είναι μακριά τους κράτα μια μικρή επαφή για τα τυπικά και άντε γεια.

lWxR4vU.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...