Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε όλο αυτό το thread, όλες οι κρίσεις και οι απόψεις έχουν γίνει μόνο με την γνώση της οπτικής της μίας μεριάς. 

 

Δηλαδή, κανείς δεν ξέρει: α) πώς φαίνεται η συμπεριφορά της κόρης στους γονείς, και β) πως ακριβώς ήταν η συμπεριφορά των γονέων και όχι πως έγινε αντιληπτή μέσα από το φιλτράρισμα της κόρης. 

 

 

Μπορεί όντως οι γονείς να φέρονται προβληματικά, μπορεί η κόρη να έχει "κερδίσει" αυτή την συμπεριφορά μόνη της, μπορεί ο γιος να έχει X θέματα που γίνεται προσπάθεια να καλυφθούν, μπορεί, μπορεί, μπορεί. 

 

 

Δεδομένων των παραπάνω, το εντυπωσιακό είναι ότι τελικά ισχύει το:

 

τσουβαλιασαν τις μαναδες τους πατεραδες του γιους τις κορες

 

Και με τα ελλιπή αυτά δεδομένα...

 

Θα μπορούσε κανείς κακοπροαίρετος να πει ότι αυτή η βιάση έγινε επειδή (λέμε τώρα... υποθετικά μιλώντας) ο OP είναι γένους θηλυκού. Ή, επειδή (πάλι υποθετικά μιλώντας), παίζουν πολλά ψυχολογικά θέματα γονέα-παιδιού σε όλους μας....

 

Μπορεί, μπορεί, μπορεί. 

 

Quizas, quizas, quizas.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το θεμα ισως να διχασει πολλους αλλα θελω ν ακουσω εμπειριες και γνωμες μηπως νιωσω καλυτερα...

 

ρασε ο αδερφος επαρχια με μηδενικο διαβασμα... Πανηγυρι στο σπιτι για το τει, να του υψωσουμε το ηθικο επειδη ηθελε Κρητη με την παρεα και περασε αλλου, να πανε ολη η οικογενεια να βρουν το σπιτι,να το καθαρισει η μαμα, καινουρια επιπλα συσκευες, τοστιερες σκουπακια φρυγανιερες και δε συμμαζευεται... το αποκορυφωμα? Ενα σεβαστο τετραψηφιο χρηματικο ποσο ως επιβραβευση καθε εξαμηνο που θα περναει τα μαθηματα... ετσι, για να τα γλενταει...

 

Και θυμαμαι πριν 5 χρονια που ημουνα φοιτητρια.

 

Τα πρωτα 2 χρονια εκανα με τα μεσα 70 χλμ πηγαινε κ αλλα τοσα ελα για τη σχολη γιατι δεν ηθελαν να νοικιασω για να μην παραμελω τη σχολη...και μετα απο επιμονη με βοηθησαν και νοικιασα μια τρυπα 15 τ.μ.. Δεν ηρθαν ποτε μεσα στα 3 χρονια, το καθαρισα μονη μου, το επιπλωσα μονη (εχω παρει κ απ την ανακυκλωση ενα τραπεζακι καφε γιατι πιο πριν ειχα μια χαρτονενια κουτα για τραπεζι...). Περα απο καποια χρηματα για ρευμα φαι κλπ δε ζητησα τιποτα.πηγαινα κ αγοραζα μονη μου οτι σκευη ηθελα...

Εβγαλα τη σχολη στα χρονια της και τωρα τσινιζουν που θελω να κανω 2ο πτυχιο.

 

Αισθανομαι μεγαλη πικρια για το συναισθηματικο πανηγυρι που δειχνουν στον αδερφο μου και εγω δεν ελαβα ποτε, καθως η δικη μου μετακομιση εγινε με βαρια καρδια και μουτρα απ τη μανα του στυλ "αν μαθω οτι δεν περνας μαθηματα θα γυρισεις σπιτι" και παραδεχομαι οτι και το ποσο που θα παιρνει ο αδερφος μου μ εχει σοκαρει, καθως ακομη καιναπο δουλεια σκληρη δεν εχω παρει τοσα χρηματα στα χερια μου σαν δωρο να τα γλεντησω... απλα επειδη ειμαι φοιτητρια!Και υποτιθεται οτι ημασταν στενα οικονομικα.... Δεν ξερω πως να το χειριστω...με ρωταει η μανα τι γραφειο να του παρει και θελω να της δωσω μπουνια...

 

Έπρεπε να τα αναφέρεις αυτά στους γονείς σου και με έντονο ύφος οτι κάνουν διακρίσεις και διαφορετική μεταχείρηση απέναντί σου.

 

Απ' την άλλη, ίσως και να σε ωφέλησε όλο αυτό που πέρασες με την σχολή σου, θα σε βοηθήσουν όταν θα μείνεις μόνη σου μακριά από γονείς και θα πρέπει όλα τα πράγματα να τα κάνεις εσύ. Αν ψάχνεις για φοιτητικό σπίτι τώρα καλύτερα να ψάξεις για μεταχειρισμένα έπιπλα και συσκευές να μειώσεις το κόστος, στον αδερφό σου τα πήραν όλα καινούργια, να δούμε όταν ο αδερφός θα μείνει μόνος του τι προβλήματα θα έχει και θα τρέχει πίσω από τους γονείς.

 

Κάνε 2ο πτυχίο και άσε τους γονείς να γκρινιάζουν, αν σου πούνε τίποτα να τους πεις όλα αυτά που ανέφερες εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά περίμενε κι εσύ. Έτσι λένε τώρα και ίσως πράξουν διαφορετικά όταν θα περάσει το εξάμηνο/δωδεκάμηνο

 

 

 

 

Μιας και αυτό πάει και σε εμένα

 

Ενημερωτικά να πω ότι πάντα είχα λεφτά και σχεδόν σπάνια έλλειψη ρευστού. Περισσότερο προβλήματα-πρώτου-κόσμου είχα

 

Μοναχογιος;

Γενικοτερα οι υποσχεσεις που δινονται τηρουνται στο σπιτι. Οχι οτι δεν θελω να παιρνει λεφτα ο αδερφος μου, απλα η ανισοτητα εδω περα ειναι χαοτικη.

Έπρεπε να τα αναφέρεις αυτά στους γονείς σου και με έντονο ύφος οτι κάνουν διακρίσεις και διαφορετική μεταχείρηση απέναντί σου.

 

Απ' την άλλη, ίσως και να σε ωφέλησε όλο αυτό που πέρασες με την σχολή σου, θα σε βοηθήσουν όταν θα μείνεις μόνη σου μακριά από γονείς και θα πρέπει όλα τα πράγματα να τα κάνεις εσύ. Αν ψάχνεις για φοιτητικό σπίτι τώρα καλύτερα να ψάξεις για μεταχειρισμένα έπιπλα και συσκευές να μειώσεις το κόστος, στον αδερφό σου τα πήραν όλα καινούργια, να δούμε όταν ο αδερφός θα μείνει μόνος του τι προβλήματα θα έχει και θα τρέχει πίσω από τους γονείς.

 

Κάνε 2ο πτυχίο και άσε τους γονείς να γκρινιάζουν, αν σου πούνε τίποτα να τους πεις όλα αυτά που ανέφερες εδώ.

Λεω να βρω σπιτι τον Οκτωβρη ωστε να πεσουν λιγο τα νοικια επειδη το κυμα φοιτητων θα χει ηδη εγκατασταθει ( δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο, υποθετω)

 

Ξαναλεω, δεν υπηρξα βιοπαλαιστης , απλα ποτε δεν ηρθαν στο σπιτι μ για εναν καφε, να το δουν και γιατι οχι, να χαρουν που εμενα αθηνα.. οταν σταματησα να πηγαινω στην εστια λογω εισοδηματος και δουλειας ετρωγα επι μια βδομαδα μακαρονια κ σαλατα για να κανω οικονομια για αλλες αναγκες και τωρα σκαει μυτη αυτο. Δεν επερασαν 20 χρονια να λεω "τοτε, στα χρονια τα δικα μου " ειναι 5 χρονια που μεσολαβησε κριση, και ειχαμε θεματα.

 

Εγω πλεον βαζω μπρος για πτυχιο και σπιτι κ αν ακουσω το παραμικρο θα τους το αναφερω. Αλλιως σκεφτηκα το βραδυ να τους το ρωτησω ανοιχτα σε στυλ " ειστε σιγουροι γι αυτο το επιδομα απο το τει? Γιατι δεν υπαρχει σε ανακοινωση και δεν το παιρμει κανενας φοιτητης φιλος" . Σαν συμβουλη δηλαδη, υποτιθεται γιατι ο μικρος εχει ξεσηκωθει και ηδη ψαχνει τι θ αγορασει με το πρωτο κ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν παρεξηγω, μην ανησυχεις, ο ψυχολογος ειναι μια καλη λυση, υπαρχει ενας στη δουλεια της μανας μου (λολ ας ελπισουμε οτι θα χει απορρητο.)

Αυτο ξερω κι εγω, αυτοι εκαναν οτι εκαναν, σημασια εχει πλεον πως θα το διαχειριστω εγω απο δω και περα.

 

Εγώ προσωπικά θα προτιμούσα να μην έχει απόρρητο μπας και τους πει κάτι (απέξω-απέξω) αφού δεν το θίγεις εσύ.

Μήπως έτσι και σκεφτούν το διαχωρισμό που κάνουν και τις επιπτώσεις του (μάλιστα αν  όλη φάση είναι εξαιτίας απαρχαιωμένου σκεπτικού ίσως να σκεφτούν ότι μετά τον ψυχολόγο έρχονται τα "βαριά")

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δν μπορούσα ποτέ ν φανταστώ ότι παίζουν ακόμα τέτοιες χαζές διακρίσεις.αν κ μοναχοπαίδι αρα ή συμβουλή μου θα είναι λειψή,θ σου έλεγα ν προχωρήσεις κανονικά από ονειρο σου και αν οι δικοί αρχίζουν τα ξινα τοτε σε ηρεμους τόνους παρέθεσε τα γεγονότα.αν αρχίσουν τις δικαιολογίες του κωλου ξεκοψε σιγά σιγα.δν αξίζει να χαλιεσαι κάποια στιγμή θα καταλάβουν το λάθος τους..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ισως να διχασει πολλους αλλα θελω ν ακουσω εμπειριες και γνωμες μηπως νιωσω καλυτερα...

ρασε ο αδερφος επαρχια με μηδενικο διαβασμα... Πανηγυρι στο σπιτι για το τει, να του υψωσουμε το ηθικο επειδη ηθελε Κρητη με την παρεα και περασε αλλου, να πανε ολη η οικογενεια να βρουν το σπιτι,να το καθαρισει η μαμα, καινουρια επιπλα συσκευες, τοστιερες σκουπακια φρυγανιερες και δε συμμαζευεται... το αποκορυφωμα? Ενα σεβαστο τετραψηφιο χρηματικο ποσο ως επιβραβευση καθε εξαμηνο που θα περναει τα μαθηματα... ετσι, για να τα γλενταει...

Και θυμαμαι πριν 5 χρονια που ημουνα φοιτητρια.

Τα πρωτα 2 χρονια εκανα με τα μεσα 70 χλμ πηγαινε κ αλλα τοσα ελα για τη σχολη γιατι δεν ηθελαν να νοικιασω για να μην παραμελω τη σχολη...και μετα απο επιμονη με βοηθησαν και νοικιασα μια τρυπα 15 τ.μ.. Δεν ηρθαν ποτε μεσα στα 3 χρονια, το καθαρισα μονη μου, το επιπλωσα μονη (εχω παρει κ απ την ανακυκλωση ενα τραπεζακι καφε γιατι πιο πριν ειχα μια χαρτονενια κουτα για τραπεζι...). Περα απο καποια χρηματα για ρευμα φαι κλπ δε ζητησα τιποτα.πηγαινα κ αγοραζα μονη μου οτι σκευη ηθελα...

Εβγαλα τη σχολη στα χρονια της και τωρα τσινιζουν που θελω να κανω 2ο πτυχιο.

Αισθανομαι μεγαλη πικρια για το συναισθηματικο πανηγυρι που δειχνουν στον αδερφο μου και εγω δεν ελαβα ποτε, καθως η δικη μου μετακομιση εγινε με βαρια καρδια και μουτρα απ τη μανα του στυλ "αν μαθω οτι δεν περνας μαθηματα θα γυρισεις σπιτι" και παραδεχομαι οτι και το ποσο που θα παιρνει ο αδερφος μου μ εχει σοκαρει, καθως ακομη καιναπο δουλεια σκληρη δεν εχω παρει τοσα χρηματα στα χερια μου σαν δωρο να τα γλεντησω... απλα επειδη ειμαι φοιτητρια!Και υποτιθεται οτι ημασταν στενα οικονομικα.... Δεν ξερω πως να το χειριστω...με ρωταει η μανα τι γραφειο να του παρει και θελω να της δωσω μπουνια...

Εγώ ούτε που θα κουναγα το δαχτυλακι μου για να τους βοηθήσω στο οτιδήποτε. Και για την μπουνιά που λες θα το σκεφτόμουν σοβαρά.

 

Περίμενα να διαβάσω καμιά παράλογη γκρίνια μπαίνοντας στο θέμα αλλά εν τέλει σοκαρίστηκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικο περιστατικο...

 

Ειμαστε σε ενα γαμο και ενας φιλος μου εχει αποκτησει μολις παιδι (κοριτσακι)

Τον βρισκει μια θεια και τον ρωταει

-Τι κανατε παιδι ή κοριτσι?

-Κοριτσι λεει ο φιλος μου...

Η θειτσα με συμπονετικο υφος

- Νταξει δεν πειραζει!

 

Χαχαχαχα λιωσιμο!!!

Καιρό έχει να πέσει μια πανούκλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι πως μόλις κάνει συζήτηση για το θέμα ,θα αρχίσουν τα μη ζηλεύεις αντί να χαίρεσαι εσύ μας κάνεις φασαρίες κλπ κλπ.

Κάθυ μη μασάς ,ούτως ή άλλως το δίκιο σου δεν θα το βρεις

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω πλεον βαζω μπρος για πτυχιο και σπιτι κ αν ακουσω το παραμικρο θα τους το αναφερω. Αλλιως σκεφτηκα το βραδυ να τους το ρωτησω ανοιχτα σε στυλ " ειστε σιγουροι γι αυτο το επιδομα απο το τει? Γιατι δεν υπαρχει σε ανακοινωση και δεν το παιρμει κανενας φοιτητης φιλος" . Σαν συμβουλη δηλαδη, υποτιθεται γιατι ο μικρος εχει ξεσηκωθει και ηδη ψαχνει τι θ αγορασει με το πρωτο κ....

 

Ναι και μετά θα ψάχνουν αν υπάρχουν επιδόματα για ΤΕΙ :P

 

Καλύτερα πες το ξεκάθαρα για να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ ολο αυτο που δεχεσε μεσα στο σπιτι σου οταν εισαι μοναχογιος σου κανει απιστευτο κακο οταν βγεις στον πραγματικο κοσμο νομιζεις οτι οπου πας θα σου κανουν πιπες η δεν ξερω τι καβαλας το αλογο πολυ ασχημα και η πτωση ειναι πολυ ασχημη εως τραυματικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση: ΟΛΕΣ οι σχολές δίνουν ένα στεγαστικό επίδομα αν περάσεις σε άλλη πόλη, μακριά από την κατοικία σου! (Υπάρχουν και κάποιες προϋποθέσεις αλλά τις πληρούν σχεδόν όλοι)

 

Το αναφέρω μιας και κάποιοι φίλοι μου παίρνουν αυτό το επίδομα!

Είναι 1000 ευρω κάθε χρόνο ή κάθε εξάμηνο δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά πρέπει να περνάς συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων. Κάνε μια αναζήτηση στο Google(φοιτητικό επίδομα) για περισσότερες πληροφορίες.

 

Μπορεί να βάζουν και οι γονείς κάποια λεφτά ακόμα και να ανεβαίνει κι άλλο το πόσο. Μην περιμένεις λοιπόν να τσακωθείτε για να τους το αναφέρεις, συζήτησε το μαζί τους...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια σημείωση: ΟΛΕΣ οι σχολές δίνουν ένα στεγαστικό επίδομα αν περάσεις σε άλλη πόλη, μακριά από την κατοικία σου! (Υπάρχουν και κάποιες προϋποθέσεις αλλά τις πληρούν σχεδόν όλοι)

 

Το αναφέρω μιας και κάποιοι φίλοι μου παίρνουν αυτό το επίδομα!

Είναι 1000 ευρω κάθε χρόνο ή κάθε εξάμηνο δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά πρέπει να περνάς συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων. Κάνε μια αναζήτηση στο Google(φοιτητικό επίδομα) για περισσότερες πληροφορίες.

 

Μπορεί να βάζουν και οι γονείς κάποια λεφτά ακόμα και να ανεβαίνει κι άλλο το πόσο. Μην περιμένεις λοιπόν να τσακωθείτε για να τους το αναφέρεις, συζήτησε το μαζί τους...

Για να πάρεις το 1000αρικο θα πρέπει να τηρεις κάποια κριτήρια και το εισόδημα να είναι μέχρι ένα όριο. Μετά από αυτό το όριο χάνεται το επιδωμα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αυτό να είναι, άλλο να το παίρνει για να πληρώνει τα ενοίκια και άλλο να το παίρνει για να το τρώει σε ο,τι βλακεία γουστάρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλο ο γιος..

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς για τους Έλληνες γονείς έτσι είναι στην πλειοψηφία. Αισθάνομαι τυχερός που είμαι άντρας και δεν έχω αδέρφια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...