Προς το περιεχόμενο

Διακρισεις γονεων αναμεσα σε αδερφια


kathytherion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 131
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Αυτό δεν είναι τόσο φαλλοκρατικό όσο ετυμολογικό, το παιδί είναι εκ του "ο παις - του παιδος" που επειδή είναι αρσενικό το χρησιμοποιούσαν για τα αγόρια. Το πλήθος αυτών μπορεί να ήταν "παιδια" ανεξαρτήτως φύλου, λόγω του ότι ο αρσενικός τύπος υπερισχύει συνήθως στον πληθυντικό.

Αυτό για τη λέξη μόνο, στην πράξη η συμπεριφορα προς τα αγόρια και κορίτσια φυσικά ήταν και συνεχίζει να είναι πολύ διαφορετική  στην πλειοψηφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν είναι τόσο φαλλοκρατικό όσο ετυμολογικό, το παιδί είναι εκ του "ο παις - του παιδος" που επειδή είναι αρσενικό το χρησιμοποιούσαν για τα αγόρια. Το πλήθος αυτών μπορεί να ήταν "παιδια" ανεξαρτήτως φύλου, λόγω του ότι ο αρσενικός τύπος υπερισχύει συνήθως στον πληθυντικό.

Αυτό για τη λέξη μόνο, στην πράξη η συμπεριφορα προς τα αγόρια και κορίτσια φυσικά ήταν και συνεχίζει να είναι πολύ διαφορετική  στην πλειοψηφια.

 

Mήπως όμως είναι αυτό; ;)

 

Αυτό δεν είναι τόσο φαλλοκρατικό όσο ετυμολογικό, το παιδί είναι εκ του "ο παις - του παιδος" που επειδή είναι αρσενικό το χρησιμοποιούσαν για τα αγόρια. Το πλήθος αυτών μπορεί να ήταν "παιδια" ανεξαρτήτως φύλου, λόγω του ότι ο αρσενικός τύπος υπερισχύει συνήθως στον πληθυντικό.

Αυτό για τη λέξη μόνο, στην πράξη η συμπεριφορα προς τα αγόρια και κορίτσια φυσικά ήταν και συνεχίζει να είναι πολύ διαφορετική  στην πλειοψηφια.

:P

υγ εννοείται πως δεν το είπα για να με πάρετε σοβαρά, οκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γλωσσολογικό φαινόμενο είναι, σκέψου λίγο τον τρόπο που μιλάς και θα το διαπιστώσεις.
Στην τουαλέτα όταν χτυπάς, ακόμα και γυναίκα να είναι μέσα, λέει "άλλος". Είναι "ο" άνθρωπος, "ο" πολίτης και γενικά ο αρσενικός τύπος υπερισχύει σε πολλά.

Για αυτό και ο Λαζόπουλος λέει "κυρία μου", έτσι για σπάσιμο.

 

Υ.Γ. Αναρωτιέμαι γιατί στο σχολείο μου είχαν συνήθως σχόλιο "τέλεια έκθεση, αλλά εκτός θέματος πάλι".

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλάκα είναι πως μόλις κάνει συζήτηση για το θέμα ,θα αρχίσουν τα μη ζηλεύεις αντί να χαίρεσαι εσύ μας κάνεις φασαρίες κλπ κλπ.

Κάθυ μη μασάς ,ούτως ή άλλως το δίκιο σου δεν θα το βρεις

Αστο κι εγω αυτο σκεφτομαι... γι αυτο δε μιλαω, γιατι θα γινω η ζηλιαρα η κακια.

Μια σημείωση: ΟΛΕΣ οι σχολές δίνουν ένα στεγαστικό επίδομα αν περάσεις σε άλλη πόλη, μακριά από την κατοικία σου! (Υπάρχουν και κάποιες προϋποθέσεις αλλά τις πληρούν σχεδόν όλοι)

Το αναφέρω μιας και κάποιοι φίλοι μου παίρνουν αυτό το επίδομα!

Είναι 1000 ευρω κάθε χρόνο ή κάθε εξάμηνο δεν θυμάμαι ακριβώς, αλλά πρέπει να περνάς συγκεκριμένο αριθμό μαθημάτων. Κάνε μια αναζήτηση στο Google(φοιτητικό επίδομα) για περισσότερες πληροφορίες.

Μπορεί να βάζουν και οι γονείς κάποια λεφτά ακόμα και να ανεβαίνει κι άλλο το πόσο. Μην περιμένεις λοιπόν να τσακωθείτε για να τους το αναφέρεις, συζήτησε το μαζί τους...

Ακου τωρα να γελασεις. Στην αρχη νομιζα οτι ελεγαν γι αυτο το επιδομα αλλα καμια σχεση. Μαλιστα, εμαθε ο αδερφος μου οτι παιζει και αυτο το επιδομα και θα το ψαξει, ωστε να παιρνει και τα 2 επιδοματα, το fake και το στεγαστικο (αν πληρουμε προυποθεσεις εισοδηματος, που δεν νομιζω). Συνολο 2 επιδοματα. Ζωαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ ολο αυτο που δεχεσε μεσα στο σπιτι σου οταν εισαι μοναχογιος σου κανει απιστευτο κακο οταν βγεις στον πραγματικο κοσμο νομιζεις οτι οπου πας θα σου κανουν πιπες η δεν ξερω τι καβαλας το αλογο πολυ ασχημα και η πτωση ειναι πολυ ασχημη εως τραυματικη

Υπάρχει και η αντίθετη πλευρά. Αν το παιδί δεν έχει αδέρφια πράγμα που δίνει ένα είδος ασφάλειας για το μέλλον, μια παρέα, έναν πολύ κοντινό συγγενή, ειδικά αν είναι μεγάλοι οι γονείς σπρώχνουν το μοναχοπαίδι γρηγορότερα να βγει στον έξω κόσμο. Για να αισθάνονται καλύτερα και οι ίδιοι, αν δεν είναι ματσωμένοι, γιατί κανένας δεν είναι αθάνατος και περισσότερο οι γέροι. 

Επιπλέον τα μοναχοπαίδια κάνουν πιο πολύ παρέα με τους ενήλικους, αναγκαστικά. Εξαρτάται βέβαια κι από το είδος νοημοσύνης που έχει ο ενήλικος. 

Πάντως με ένα τρόπο περιγράφεις την μέση ελληνική οικογένεια, με ένα παιδί ή με τρία. lol

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστο κι εγω αυτο σκεφτομαι... γι αυτο δε μιλαω, γιατι θα γινω η ζηλιαρα η κακια.

 

Δηλαδή δεν τους έχεις πει ποτέ τι πρόβλημα έχεις;

Οι γονείς σου πως θα γνωρίζουν αν έχεις πρόβλημα ή όχι; Θα επικαλεστούν τη μαγική σφαίρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το είπε και κάποιος αλλος γιατι δεν διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος. Απλα όσον αφορά τα 1000 ευρώ που έταξαν στον αδελφό σου όντως υπάρχει τέτοιο επίδομα.. Απλα δεν ξέρω αν καλύπτεται τις προϋποθέσεις.

 

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/62188/poioi-pairnoun-to-stegastiko-foititiko-epidoma-alla-kai-anadromika

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν τους έχεις πει ποτέ τι πρόβλημα έχεις;

Οι γονείς σου πως θα γνωρίζουν αν έχεις πρόβλημα ή όχι; Θα επικαλεστούν τη μαγική σφαίρα;

Για το bonus δεν εχω πει κατι γιατι υποτιθεται οτι τα δινει το κρατος συμφωνα με τα πραμυθια. Απλα εξεφρασα αμφιβολιες για το αν ισχυει. Ειπα της μανας σημερα αν οντως ισχυει κατι τετοιο, σε φαση οτι εξναι πολυ σουρεαλ και ρωτησα φοιτητες και μ ειπαν οτι δεν παιζει κατι τετοιο για να τη στριμωξω και μου ειπε οτι της το πε μια γνωστη φοιτητρια και μεχρι να τελειωσει το εξαμηνο ποιοςμξερει τι θα γινει κλπ.

Δηλαδη της ειπα οτι ο αδερφος μου εχει ενθουσιαστει με τα λεφτα και θα φαει κατραπακια αν τελικα δεν ισχυει και μ λεει αστον να το νομιζει να περασει κανα μαθημα και βλεπουμε.

Δεν ξέρω αν το είπε και κάποιος αλλος γιατι δεν διάβασα όλες τις σελίδες του θέματος. Απλα όσον αφορά τα 1000 ευρώ που έταξαν στον αδελφό σου όντως υπάρχει τέτοιο επίδομα.. Απλα δεν ξέρω αν καλύπτεται τις προϋποθέσεις.

http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/paideia/62188/poioi-pairnoun-to-stegastiko-foititiko-epidoma-alla-kai-anadromika

Αυτο εχει εισοδηματικα κριτηρια που μαλλον δεν καλυπτουμε σαν οικογενεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το bonus δεν εχω πει κατι γιατι υποτιθεται οτι τα δινει το κρατος συμφωνα με τα πραμυθια. Απλα εξεφρασα αμφιβολιες για το αν ισχυει. Ειπα της μανας σημερα αν οντως ισχυει κατι τετοιο, σε φαση οτι εξναι πολυ σουρεαλ και ρωτησα φοιτητες και μ ειπαν οτι δεν παιζει κατι τετοιο για να τη στριμωξω και μου ειπε οτι της το πε μια γνωστη φοιτητρια και μεχρι να τελειωσει το εξαμηνο ποιοςμξερει τι θα γινει κλπ.

Δηλαδη της ειπα οτι ο αδερφος μου εχει ενθουσιαστει με τα λεφτα και θα φαει κατραπακια αν τελικα δεν ισχυει και μ λεει αστον να το νομιζει να περασει κανα μαθημα και βλεπουμε.

 

Αυτο εχει εισοδηματικα κριτηρια που μαλλον δεν καλυπτουμε σαν οικογενεια.

ναι για αυτό και απλώς το ανέφερα... Με συγχωρείται για τα off topic μου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το bonus δεν εχω πει κατι γιατι υποτιθεται οτι τα δινει το κρατος συμφωνα με τα πραμυθια. Απλα εξεφρασα αμφιβολιες για το αν ισχυει. Ειπα της μανας σημερα αν οντως ισχυει κατι τετοιο, σε φαση οτι εξναι πολυ σουρεαλ και ρωτησα φοιτητες και μ ειπαν οτι δεν παιζει κατι τετοιο για να τη στριμωξω και μου ειπε οτι της το πε μια γνωστη φοιτητρια και μεχρι να τελειωσει το εξαμηνο ποιοςμξερει τι θα γινει κλπ.

Δηλαδη της ειπα οτι ο αδερφος μου εχει ενθουσιαστει με τα λεφτα και θα φαει κατραπακια αν τελικα δεν ισχυει και μ λεει αστον να το νομιζει να περασει κανα μαθημα και βλεπουμε.

 

 

Δηλαδή δεν τους έχεις πει ξεκάθαρα ότι σε ενοχλεί που θα του δίνουν 1-2 χιλιάρικα μόνο για τα μαθήματα. Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γαματη η μάνα τάζει φύκια με μεταξωτές κορδέλες μπας κ περάσει κάνα μάθημα.άμα λεει ν περάσει κ βλέπουμε είναι φως φανάρι προσπαθούν να σπρώξουν τον αδελφό σ ν πάρει μπρος. δν είναι ο κακομαθημένος το στουρνάρι είναι π δν θέλουν ν τον φορτωθούν μια ζωή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα λεφτά δεν είναι δικά σου. Άν τους πιέσεις, θα γυρίσουν ωραιότατα και θα σου πουν, "δικά σου είναι τα λεφτά? Όπου θέλουμε τα δίνουμε".

 

Get over it.

 

Αν συνεχίσει να σε επηρεάζει  οτι δεν παίρνεις την ίδια αγάπη και προσοχή απο τους γονείς σου, θα υπάρχει κίνδυνος τις ανασφάλειες και τα ψυχολογικά βάρη που ήδη κουβαλάς, να τα μεταδώσεις στην δική σου οικογένεια.

 

Μην τους κάνεις τη χάρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα θα πρεπει ολες οι παροχες στα παιδια να ειναι ακριβως οι ιδιες , οπως και η μοιρασια στα κληρονομικα.Αλλα στην πραξη ειναι δυσκολο, γιατι μπορει να τρεχουν σε διαφορετικο χρονο και οι συνθηκες να εχουν αλλαξει, περα δηλαδη πως βλεπει ο καθε γονιος το παιδι και αν του εχει η οχι ιδιαιτερη αδυναμια.Μπορει ας πουμε στο γαμο της ot να τα σκασουν ενω στο αγορι να ειναι πιο μαζεμενοι ξερω γω.

 

Βασικα μονο να το αναφερεις μπορεις , μπας και κρατησεις λιγο μποσικα  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή δεν τους έχεις πει ξεκάθαρα ότι σε ενοχλεί που θα του δίνουν 1-2 χιλιάρικα μόνο για τα μαθήματα. Σωστά;

Ναι, δεν το εχω πει ξεκαθαρα.

γαματη η μάνα τάζει φύκια με μεταξωτές κορδέλες μπας κ περάσει κάνα μάθημα.άμα λεει ν περάσει κ βλέπουμε είναι φως φανάρι προσπαθούν να σπρώξουν τον αδελφό σ ν πάρει μπρος. δν είναι ο κακομαθημένος το στουρνάρι είναι π δν θέλουν ν τον φορτωθούν μια ζωή.

Τωρα αλλαξαν τα δεδομενα, τελικα λεει δεν ειναι 1κ το εξαμηνο, ειναι 1κ το χρονο. Οτι να ναι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...