Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά θα προτιμούσα η κόκκινη να κερδίσει ξανά ένα μεγάλο κομμάτι απ'το χαμένο έδαφος αλλά ότι και να κάνουν τα παλικάρια τον τελευταίο καιρό δεν εμπνέουν και τόση εμπιστοσύνη ότι και οι ίδιοι πράγματι το εννοούν. Πόσο καιρό υποτίθεται ότι βγάζουν την dual Fury και μάλλον την βγάζουν επιτέλους τώρα; ΄Εχει ανηφόρα, να σπρώξουμε;

 

Αν επαναληφθεί το φαινόμενο Kepler vs. GCN καλά κρασιά για την AMD. Πούλαγε η πράσινη μέχρι και 100 ευρά παραπάνω την 680 για αρκετά φεγγάρια και πάλι πουλούσαν παραπάνω. Και για να είμαι ειλικρινείς δεν ήταν ποτέ καλύτερη πρόταση από όλες τις απόψεις από μια 7970. Φτύσε τον κόρφο σου, όχι τέτοιες επαναλήψεις.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα παράπονα είναι για τους οδηγούς της κόκκινης πάντως, αν και προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα όσο είχα AMD. Τώρα να ξεπεράσει την NV σε πωλήσεις λίγο χλωμό, εκτός και αν βγάλει κάτι αντίστοιχο με την 970 και η NV τα σκατώσει σε αυτή τη κατηγορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περισσότερα παράπονα είναι για τους οδηγούς της κόκκινης πάντως, αν και προσωπικά δεν αντιμετώπισα ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα όσο είχα AMD. Τώρα να ξεπεράσει την NV σε πωλήσεις λίγο χλωμό, εκτός και αν βγάλει κάτι αντίστοιχο με την 970 και η NV τα σκατώσει σε αυτή τη κατηγορία.

 

Δεν έκατσε θεωρώ κανείς να κρατάει στατιστικά για το πόσο προβλήματα έχει κάποιος με πράσινους ή κόκκινους οδηγούς. Πριν φτάσεις εκεί θα πρέπει πρώτα να εξαιρέσεις τις περιπτώσεις που το ουσιαστικό πρόβλημα βρίσκεται μεταξύ καρέκλας και πληκτρολογίου που θα είναι και η πλειοψηφία......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία...

 

Οι AMD ζεσταίνονται (από πάντα και για πάντα), οι nV είναι κρύες...

 

Πάντα οι πράσινες είναι πιο ισχυρές...πάντα...σε κάθε κατηφορία....ειδικά για GCN, πάντα 7950/70<660/80/770/780...πάντα, σε όλα τα σενάρια και ακόμα έτσι είναι!

 

Οι οδηγοί δε των AMD δεν εγκαθίστανται καν...κι αν εγκαθίστανται, καίνε κάρτες. Οι αντίστοιχοι της nV, πιθανότατα ξανανιώνουν το γερασμένο HW ενώ σίγουρα είναι γκαραντί απροβλημάτιστοι...γράφουν και WHQL! Ενώ οι "άλλοι", ΒΕΤΑ, πφφφφ....

 

Είναι δεδομένα νομίζω αυτά, τόσα χρόνια που ακούγονται, έτσι θα είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd μιλοντας γενικα σε gaming οχι μονο δεν ειναι πισω σε ποσοστα απο την nvidia αλλα την ξεπερναει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Εχει συνεργασιες με sony microsoft και Nintendo που αποτελουν το 85 % του gaming . Ανετα πεταει την nvidia απεξω . Ολα θα παιχτουν με το polaris/vega . Αν κανει μαλακια χανει την pc gaming κοινοτητα τελειως . Αν πετυχει περναει ανετα μπροστα απο την nvidia .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχει σημασία...

 

Οι AMD ζεσταίνονται (από πάντα και για πάντα), οι nV είναι κρύες...

 

Πάντα οι πράσινες είναι πιο ισχυρές...πάντα...σε κάθε κατηφορία....ειδικά για GCN, πάντα 7950/70<660/80/770/780...πάντα, σε όλα τα σενάρια και ακόμα έτσι είναι!

 

Οι οδηγοί δε των AMD δεν εγκαθίστανται καν...κι αν εγκαθίστανται, καίνε κάρτες. Οι αντίστοιχοι της nV, πιθανότατα ξανανιώνουν το γερασμένο HW ενώ σίγουρα είναι γκαραντί απροβλημάτιστοι...γράφουν και WHQL! Ενώ οι "άλλοι", ΒΕΤΑ, πφφφφ....

 

Είναι δεδομένα νομίζω αυτά, τόσα χρόνια που ακούγονται, έτσι θα είναι.

 

Μπορεί να είναι παλιό και κουρασμένο το αστείο αλλά το λατρεύω.....εγώ μια φορά που έβαλα μια 8800GTX χωρίς πατάτες στο φούρνο και περίμενα να βγει μια 980Τi απογοητεύτηκα :(

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η amd μιλοντας γενικα σε gaming οχι μονο δεν ειναι πισω σε ποσοστα απο την nvidia αλλα την ξεπερναει σε πολυ μεγαλο βαθμο. Εχει συνεργασιες με sony microsoft και Nintendo που αποτελουν το 85 % του gaming . Ανετα πεταει την nvidia απεξω . Ολα θα παιχτουν με το polaris/vega . Αν κανει μαλακια χανει την pc gaming κοινοτητα τελειως . Αν πετυχει περναει ανετα μπροστα απο την nvidia .

 

Εντάξει, είπαμε..Πάλι καλά να λες που έχει τις κονσόλες η κόκκινη διαφορετικά θα είχαν κλείσει..Το θέμα είναι να ανέβει το market share τους στο PC Gaming, γιατί είναι πολύ πίσω και η NGreedia μας σπάει τα νεύρα. Να πεθάνει και αυτό το GimpWorks, να δούμε το GPUOpen τι θα κάνει, γιατί όποιο γκέιμ έχει τα NGreedia features τρέχει άθλια(Τυχαία πάντα..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωμά, ψύχραιμα και ρεαλιστικά: αν το μεγαλύτερο Polaris SKU έχει επιδόσεις κάπου στην γειτονιά μιας 980, καταναλώνει μέγιστο 175W και στοιχίσει γύρω στα 4 κατοστάρικα (ευρά τελική τιμή στο Ελλάντα...) τότε είναι χαράς Ευγγέλια.

 

ρε ailuros , αν εξαιρεσουμε την τιμή στα υπολοιπα πάνω κάτω δεν ειναι η nano ? Δεν το θεωρώ και κατι το ιδιαιτερο απο πλευράς στόχου. Ενα απλό die shrink να κανανε θα το πετυχαίνανε. Προσωπικά δεν εχω μεγαλες προσδοκίες απο amd,και θεωρώ ότι και παλι το perf/watt θα χει μεγαλη διαφορα υπερ της nvidia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιότατα  ;)

 

http://arstechnica.co.uk/gadgets/2016/04/amd-focusing-on-vr-mid-range-polaris/

 

"If you look at the total install base of a Radeon 290, or a GTX 970 or above [the minimum specs required for VR], it's around 7.5 million units," explained Taylor. "But the issue is that if a publisher wants to sell a £40/$50 VR game, there's not a big enough market to justify that yet. We've got to prime the pumps, which means somebody has got to start writing cheques to big games publishers. Or we've got to increase the install TAM [total addressable market].

"The reason Polaris is a big deal," continued Taylor, "is because I believe we will be able to grow that TAM significantly. I don't think Nvidia is going to do anything to increase the TAM, because according to everything we've seen around Pascal, it's a high-end part. I don't know what the price is gonna be, but let's say it's as low as £500/$600 and as high as £800/$1000. That price range is not going to expand the TAM for VR. We're going on the record right now to say Polaris will expand the TAM. Full stop."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια συγκεκριμενα πραγματα.... εχω παρει στα χερια μου πανω απο 20amd και πανω απο 20nvidia καρτες. Πανω απο 10 amd μου εχουν πεταξει μπλε/μαυρες/πολυχρωμες οθονες σε gaming. Δεν ειναι τυχαιο και εχει καταντησει αστειο. Ασε που οι δυο πιο παλιες που εχω κρατησει ακομα εχουν πεθανεi(ατι9800pro/1600pro). Το αλλο πλεονεκτημα ειναι και το shadowplay της NVIDIA. Μεχρι και η 650 1gb που εχω τωρα δουλευει αψογα. Πριν κανα χρονο ειπα να το δοκιμασω και το Raptr της ΑΜD σε μια 270X και μια 280Χ..... το αποτελεσμα στην 270Χ να κολλαει ολο το παιχνιδι λαι να θελει restart το pc με την 280Χ τρελο stuttering και μη υποστηριξη 64bit ορισμενων παιχνιδιων οπως το Battlefield 4....δεν ειμαι κολλημενος αλλα δεν εχω πια εμπιστοσυνη στην AMD....Ελπιζω μονο σε ενα θαυμα

(300ευρω καρτα με επιδοσεις 980τι + καταναλωση την οποια βαση φημων την βελτιωσαν+ καλυτεροι drivers +ενα αντιστοιχο shadowplay που να δουλευει) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε ailuros , αν εξαιρεσουμε την τιμή στα υπολοιπα πάνω κάτω δεν ειναι η nano ? Δεν το θεωρώ και κατι το ιδιαιτερο απο πλευράς στόχου. Ενα απλό die shrink να κανανε θα το πετυχαίνανε. Προσωπικά δεν εχω μεγαλες προσδοκίες απο amd,και θεωρώ ότι και παλι το perf/watt θα χει μεγαλη διαφορα υπερ της nvidia

 

Το πιθανότερο είναι αυτή τη φορά να πέσουν αρκετά κοντά οι 2 πλευρές όσων αφορά perf/W και το θεωρώ σημαντικότατο στην εποχή μας. Πέραν τούτου όχι δεν θα το πετυχαίνανε με ένα απλό die shrink γιατί δεν θα κατέβαινε τόσο η κατανάλωση και δεν θα ανέβαινε τόσο η επάρκεια με τις αρχιτεκτονικές αλλαγές που έκαναν και επίσης θα στοίχιζε πολύ περισσότερο κάτι σε HBM με interposer και της Παναγίας τα μάτια. Αν ήταν όλα τόσο απλά θα είχαμε HBM προ πολλού και κάτω από το high end.

 

Πέραν τούτου ο πραγματικός ακόλουθος του Fiji θα έρθει με το Vega + HBM2 στις αρχές του 2017.

 

Τέλος ότι ισχύει για την μία πλευρά ακριβώς ισχύει και για την άλλη. Η μεγαλύτερη GeForce X1080 με GDDR5X θα ξεπερνάει μάλλον κατά ένα καλό ποσοστό μια 980Ti δεν φαίνεται να έχει μικρότερη τιμή έναρξης αλλά ένα γενναιόδωρο ποσοστό χαμηλότερη κατανάλωση. Με την ίδια λογική θα μπορούσαν να είχαν περάσει και το GM200 από ένα shrink σε 16FF+ και να τελειώνει η ιστορία. Το πρόβλημα μετά θα είναι μεταξύ άλλων:

 

1. Δεν θα υποστηρίζει οτιδήποτε πρόσθετο έχει η οικογένεια Pascal.

2. Δεν θα καταφέρει να μειώσει τόσο αισθητά την κατανάλωση.

 

Καμία από τις 2 εταιρείες δεν δημιουργούν μια καινούργια αρχιτεκτονική με μόνο το τρισδιάστατο κατά νου. Σε όλες τις αγορές πλέον από SoCs για κινητά μέχρι και SKUs για HPC/supercomputers η σχέση απόδοσης/κατανάλωσης είναι πρώτη σαν προτεραιότητα και το τρισδιάστατο και τα παιχνίδια αποτελούν σε όλη αυτή την κλίμακα πλέον την μειοψηφία.

 

Αν έπαιρνα ένα GM200 shrink μόνο δεν θα μπορούσα να χρονίσω τόσο ψηλά όσο το Pascal ούτε θα είχα την επιπλέον επάρκεια οπότε θα έχανα ένα σεβαστό ποσοστό σε επιδόσεις και αν το κάνει ο διάολος και θέλω να κάνω κάτι σε deep learning με το GM200 shrink θα έχανα μέχρι και 2.5x φορές τις επιδόσεις από ότι θα έχω με ένα 294mm2 GP104.

 

Καλό είναι να βλέπεις το δέντρο, αλλά όταν υπάρχει κοτζάμ δάσος πίσω του ίσως να πρέπει να αλλάζει λίγο η προοπτική ;)

παιδια συγκεκριμενα πραγματα.... εχω παρει στα χερια μου πανω απο 20amd και πανω απο 20nvidia καρτες. Πανω απο 10 amd μου εχουν πεταξει μπλε/μαυρες/πολυχρωμες οθονες σε gaming. Δεν ειναι τυχαιο και εχει καταντησει αστειο. Ασε που οι δυο πιο παλιες που εχω κρατησει ακομα εχουν πεθανεi(ατι9800pro/1600pro). Το αλλο πλεονεκτημα ειναι και το shadowplay της NVIDIA. Μεχρι και η 650 1gb που εχω τωρα δουλευει αψογα. Πριν κανα χρονο ειπα να το δοκιμασω και το Raptr της ΑΜD σε μια 270X και μια 280Χ..... το αποτελεσμα στην 270Χ να κολλαει ολο το παιχνιδι λαι να θελει restart το pc με την 280Χ τρελο stuttering και μη υποστηριξη 64bit ορισμενων παιχνιδιων οπως το Battlefield 4....δεν ειμαι κολλημενος αλλα δεν εχω πια εμπιστοσυνη στην AMD....Ελπιζω μονο σε ενα θαυμα

(300ευρω καρτα με επιδοσεις 980τι + καταναλωση την οποια βαση φημων την βελτιωσαν+ καλυτεροι drivers +ενα αντιστοιχο shadowplay που να δουλευει) 

 

΄Οταν γράφεις σε ένα δημόσιο forum πίσω από κάθε σχετική ανωνυμία ότι έχεις πάρει Χ κόκκινες και Ψ πράσινες κάρτες δεν σημαίνει ότι είσαι "κολλημένος" αλλά δεν μας εγγυάται και κανείς από την άλλη ότι είσαι και αξιόπιστος. Να προσπεράσω ότι είσαι και εκτός του ουσιαστικού θέματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ώρα δεν βλέπω τίποτα. Επίσης για όσους παραμυθάδες της Χαλιμάς σε άλλα fora περίμεναν HBM σε Polaris, τώρα το παραμύθι άλλαξε ότι τάχα μου η AMD προόριζε και HBM για Polaris αλλά το μετάνιωσε τελευταία στιγμή. Φυσικά όσοι λέγαν εδώ και χρόνια ότι για την αρχή οτιδήποτε HBM θα παραμείνει μόνο στο high end κάπνιζαν μάλλον παραισθησιογόνες ουσίες.

 

Ωμά, ψύχραιμα και ρεαλιστικά: αν το μεγαλύτερο Polaris SKU έχει επιδόσεις κάπου στην γειτονιά μιας 980, καταναλώνει μέγιστο 175W και στοιχίσει γύρω στα 4 κατοστάρικα (ευρά τελική τιμή στο Ελλάντα...) τότε είναι χαράς Ευγγέλια. Τα υπόλοιπα ήταν απλά χαλασμένοι χρησμοί της κακιάς ώρας.

 

Επειδή δεν έχω διαβάσει τι έχεις γράψει, για ποιο λόγο πιστεύεις ότι γίνεται αυτό, είναι ακριβή η παραγωγή της HBM ή υπάρχει άλλος λόγος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν έχω διαβάσει τι έχεις γράψει, για ποιο λόγο πιστεύεις ότι γίνεται αυτό, είναι ακριβή η παραγωγή της HBM ή υπάρχει άλλος λόγος;

 

Υπεραπλουστευμένα είναι ακριβή η παραγωγή. Vega δεν προβλέπεται πριν Q1 2017 & GP100 πριν το Q2 2017 γιατί δεν θα υπάρχει αρκετή επάρκεια παραγωγής μέχρι τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...