Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 11.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ αν ήμουν ο τύπος της ubisoft θα ντρεπόμουν να δείξω trailer στο οποίο το frame rate πέφτει σε υπό του 10 fps, πόσο μάλλον όταν πρόκειται για VR, που λένε ότι θέλει το λιγότερο 90fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το perf/$ δεν βλέπω και με λούζει κρύος ιδρώτας ...

πως να το δεις αφου αυτο δεν εχει τοσο να κανει με την τεχνολογια..

Τεχνολογικα μεγαλωνει παντα αφου χωρανε περισσοτερα chip σε καθε wafer

τα αλλα ειναι θεμα μαρκετινγκ, r&d και οικονομιας γενικοτερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Glofo 28nm SLP/HPP vs 14nm LPP

 

Τα νούμερα είναι από σύγκριση του ARM A9 επεξεργαστή (συγκεκριμένα της iGPU) με τις τρις διαφορετικές μεθόδους κατασκευής.

 

1zm18ad.jpg

 

2iwa6fs.jpg

Επεξ/σία από Aten-Ra
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιόν και γιατί ενδιαφέρει τι έκανε το 28HPP GloFo τότε; Κατασκευάστηκε έστω και ένας πυρήνας GPU πότε σε αυτό το πρωτόκολλο;  Αν είχαν process technology της προκοπής δεν θα αγόραζαν πνευματικά δικαιώματα από την Samsung για 14FF.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 28nm HPP της GloFo είναι σχεδόν ίδιο με το 28nm HP της TSMC με ένα μικρό προβάδισμα στο Density για την GloFo.

 

Στα χαρτιά. Και εγώ είμαι στα χαρτιά ο Αυτοκράτορας της Περσίας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://semiaccurate.com/2016/03/22/why-did-amd-slip-polaris-and-vega/

 

Περισσότερο στο Vega θα αναφέρεται μιας και είναι μάλλον σχεδόν σίγουρο ότι δεν θα εμφανιστεί εντός της χρονιάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GPU Polaris θα είναι απλώς μια μετάβαση στα 16nm χωρίς να γίνουν πολλές τροποποιήσεις στην αρχιτεκτονική σε σχέση με την Fiji; Το λέω επειδή η Vega θα έχει HBM2 μνήμες   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η GPU Polaris θα είναι απλώς μια μετάβαση στα 16nm χωρίς να γίνουν πολλές τροποποιήσεις στην αρχιτεκτονική σε σχέση με την Fiji; Το λέω επειδή η Vega θα έχει HBM2 μνήμες   

 

Το αντίθετο ισχυρίζεται η AMD. Oι πιθανές αλλαγές στην αρχιτεκτονική τι σχέση έχουν με τον τύπο της μνήμης; Η μνήμη HBM2 είναι απλά ένα εργαλείο να βάλεις όσο το δυνατόν περισσότερο εύρος μνήμης σε μια κάρτα με την σημερινή χαμηλότερη δυνατή κατανάλωση ρεύματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok κατανοητό . Μια άλλη ερώτηση , αφού θα έχουν HBM1 η νέες κάρτες αυτό σημαίνει ότι θα περιοριστούν πάλι στα 4GB VRAM όσο είναι το όριο τους; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να χρησιμοποιήσουν ξανά HBM1, ακριβώς γι' αυτό το λόγο(Περιορισμός στα 4GB). GDDR5X από αμφότερες για performance κάρτες και στις high-end HBM2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...