Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ok κατανοητό . Μια άλλη ερώτηση , αφού θα έχουν HBM1 η νέες κάρτες αυτό σημαίνει ότι θα περιοριστούν πάλι στα 4GB VRAM όσο είναι το όριο τους; 

 

Δεν νομίζω να δεις κάτι πάνω από GDDR στις Polaris λόγω κόστους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 11.3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι που οτιδήποτε AMD από δω και πέρα θα έπρεπε να έχει ντε και καλά HBM.... τέλη Ιούνιο μια χαρά μόνο που θα πρέπει να ξεπατωθεί η Micron να παράγει GDDR5X για να καλύψουν την ζήτηση τόσο νωρίς αμφότερες εταιρείες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες να έχουν τόσο πολύ ζήτηση οι νέες κάρτες παρ' όλο που θα 'ναι τσουχτερές οι τιμές ;

 

Yπάρχουν πάντα τα salvage parts που σώνουν την κατάσταση. Κάτω από 400-άρι πάντως αρχική τιμή για salvage performance SKU δεν θα περίμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Yπάρχουν πάντα τα salvage parts που σώνουν την κατάσταση. Κάτω από 400-άρι πάντως αρχική τιμή για salvage performance SKU δεν θα περίμενα.

 

Τί θα πει salvage parts ? Θα πουλάει π.χ. η Gigabyte την R9 490 salvage edition στα 400€ και την κανονική στα 500€ :lol:

 

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το μικρότερο Polaris 11, ξέρει κανείς αν οι επιδόσεις του θα φτάνουν την r9 390/gtx 970 σε λογική τιμή 200-250 € ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εμένα με ενδιαφέρει κυρίως το μικρότερο Polaris 11, ξέρει κανείς αν οι επιδόσεις του θα φτάνουν την r9 390/gtx 970 σε λογική τιμή 200-250 € ?

 

Το Polaris 11 θα είναι το πολύ σαν την 380/X με τιμή κάτω από $200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Salvage parts είναι οι ''κομμένες'' κάρτες, π.χ. GTX970, R9 290(non-X) κλπ.

Εντάξει ενα 400-ρι για την R9 490 (non-X) η οποία λογικά θα έχει επιδόσεις πάνω απο την 390Χ δεν είναι και τόσο άσχημα.

 

Παρεπιπτόντως μια που μίλησα για το Polaris 11 είδα αυτό http://videocardz.com/58955/amd-polaris-11-sku-spotted-has-16-compute-units Εχει ένα συγκριτικό σε CompuBench σε σχεση με την 950, δεν μου φένεται πάντως αληθινό γιατί τα αποτελεσματα είναι τραγικά για το υποτιθέμενο polaris 11.

 

Αν πάντως το polaris 11 βγεί σαν r9 470(x) με επιδόσεις πολύ κοντά στις 380(Χ) τότε οι κάρτες 480/480Χ θα είναι κανένα rebrand των 390(Χ) ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ενα 400-ρι για την R9 490 (non-X) η οποία λογικά θα έχει επιδόσεις πάνω απο την 390Χ δεν είναι και τόσο άσχημα.

 

Παρεπιπτόντως μια που μίλησα για το Polaris 11 είδα αυτό http://videocardz.com/58955/amd-polaris-11-sku-spotted-has-16-compute-units Εχει ένα συγκριτικό σε CompuBench σε σχεση με την 950, δεν μου φένεται πάντως αληθινό γιατί τα αποτελεσματα είναι τραγικά για το υποτιθέμενο polaris 11.

 

Αν πάντως το polaris 11 βγεί σαν r9 470(x) με επιδόσεις πολύ κοντά στις 380(Χ) τότε οι κάρτες 480/480Χ θα είναι κανένα rebrand των 390(Χ) ?

 

Aν σου το παρουσίαζα έτσι https://compubench.com/compare.jsp?benchmark=compu15d&did1=28432110&os1=Windows&api1=cl&hwtype1=dGPU&hwname1=AMD+67FF%3AC8&D2=AMD+Radeon%28TM%29+R7+M360 και σου έλεγα ότι είναι λύση γραφικών με καλύτερες επιδόσεις από μια 360Μ φορητού και με μισή κατανάλωση π.χ. τι θα έλεγες; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σου το παρουσίαζα έτσι https://compubench.com/compare.jsp?benchmark=compu15d&did1=28432110&os1=Windows&api1=cl&hwtype1=dGPU&hwname1=AMD+67FF%3AC8&D2=AMD+Radeon%28TM%29+R7+M360 και σου έλεγα ότι είναι λύση γραφικών με καλύτερες επιδόσεις από μια 360Μ φορητού και με μισή κατανάλωση π.χ. τι θα έλεγες; 

 

 Αν μου το παρουσιάσεις έτσι τότε το Polaris 11 είναι για τα μπάζα.

 

R7 M360 = 77mm2 στα 28nm

Polaris 11 = 100-110mm2 στα 14nm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν σου το παρουσίαζα έτσι https://compubench.com/compare.jsp?benchmark=compu15d&did1=28432110&os1=Windows&api1=cl&hwtype1=dGPU&hwname1=AMD+67FF%3AC8&D2=AMD+Radeon%28TM%29+R7+M360 και σου έλεγα ότι είναι λύση γραφικών με καλύτερες επιδόσεις από μια 360Μ φορητού και με μισή κατανάλωση π.χ. τι θα έλεγες; 

Ναι ισχυρίζονται οτι το perf/watt θα είναι περίπου στο 2Χ σε σχέση με την προηγούμενη γενιά (ακόμα και 1.6Χ-1.7Χ να είναι θα είμαι ευχαριστιμένος). Το θέμα ομως δεν είναι το power efficiency αλλά το πόσο δυνατό είναι τo εν λογο chip και πια κατηγορία θα καλύψει. Εχουν εμφανιστεί απο οτι είδα 6 variants του 'polaris 11' και  2 του 'polaris 10'. Mπορεί η παρπάνω με κωδικό 67FF να προκειται για κάποια mobile εκδοση αλλά και πάλι η συγκριση με μια low  performance mobile gpu οπως η M360 δεν είναι καθόλου ενθαριντική. Περιμένω να δω πως θα τα πάει η πληρης desktop εκδοση και αν θα αποτελέσει τον αντίπαλο του GP106 οταν βγει με το καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ισχυρίζονται οτι το perf/watt θα είναι περίπου στο 2Χ σε σχέση με την προηγούμενη γενιά (ακόμα και 1.6Χ-1.7Χ να είναι θα είμαι ευχαριστιμένος). Το θέμα ομως δεν είναι το power efficiency αλλά το πόσο δυνατό είναι τo εν λογο chip και πια κατηγορία θα καλύψει. Εχουν εμφανιστεί απο οτι είδα 6 variants του 'polaris 11' και  2 του 'polaris 10'. Mπορεί η παρπάνω με κωδικό 67FF να προκειται για κάποια mobile εκδοση αλλά και πάλι η συγκριση με μια low  performance mobile gpu οπως η M360 δεν είναι καθόλου ενθαριντική. Περιμένω να δω πως θα τα πάει η πληρης desktop εκδοση και αν θα αποτελέσει τον αντίπαλο του GP106 οταν βγει με το καλό.

 

Επίσης κανένα μετροπρόγραμμα δεν μπορεί να διαβάσει από μόνο του συχνότητες. Επειδή κάνουν ακόμα δοκιμές δεν σημαίνει ότι ότι δοκιμάζουν τρέχει στις τυχών αναφερόμενες συχνότητες. H ΝV συγκεκριμένα όταν πρωτοδοκιμάζει τα SoC της στο 3d@gfxbench συνήθως τρέχει την μονάδα γραφικών στα 300MHz ασχέτως αν η τελική συχνότητα καταλήξει διπλάσια ή τριπλάσια. Η μομφή μου ήταν προς τον WhyCry που κακώς προσπαθεί να αναλύσει δεδομένα χωρίς να έχει ιδέα τι βλέπει μπροστά του.

 

Τι ακριβώς θα πρέπει να συμπεράνω από την παραπάνω πατέντα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...