Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αργή πολύ ο VEGA τελικά, και εγώ νόμιζα σε 2-3 εβδομάδες θα τον έχουμε στα χέρια μας, βαρέθηκα να περιμένω εστί μου έρχεται να πάρω τώρα μια GTX1080 και να αφήσω τον VEGA.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 11,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αργή πολύ ο VEGA τελικά, και εγώ νόμιζα σε 2-3 εβδομάδες θα τον έχουμε στα χέρια μας, βαρέθηκα να περιμένω εστί μου έρχεται να πάρω τώρα μια GTX1080 και να αφήσω τον VEGA.

 

Αφού άντεξες μέχρι τώρα θα ήταν fail να αγοράσεις τώρα GTX 1080, περίμενε Computex να ξεκαθαρίσουν τα πράματα και μετά βλέπεις. Εγώ αυτό θα έκανα άμα ήμουν στην θέση σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού άντεξες μέχρι τώρα θα ήταν fail να αγοράσεις τώρα GTX 1080, περίμενε Computex να ξεκαθαρίσουν τα πράματα και μετά βλέπεις. Εγώ αυτό θα έκανα άμα ήμουν στην θέση σου.

ναι άλα είναι το σημείο που η σταγόνα ξεχείλισε το ποτήρι, είμαι με την 390 σχεδόν 2 χρόνια και παίζω σε 1440p και έλεγα εντάξει δεν πειράζει Ιούνιο θα έχω VEGA, άλα εδώ βλέπω το πράμα αργή πολύ. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να πάρω μια GTX1080 τώρα(με 510 ευρώ) γιατί θα πουλήσω την 390 σε καλύτερη τιμή γιατί μετά όταν βγει ο VEGA φαντάζομε η τιμή μεταχειρισμένης 390 θα πέσει αρκετά, άσε που θα έχει τελειώσει και η εγγύηση μέχρι τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε φιλε mkp oλοι ετσι ειμαστε :P αλλα πραγματικα δεν αξιζει να παρεις καρτα τωρα γιατι θα δουμε και αλλαγη σε τιμες κτλ με vega ασε που preview λογικα θα δουμε σε 2 εβδομαδες σε computex.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έβρισκες αρκετές φορές την RX 470 στα 175-185 στην Ελλάδα. Η πιο φθηνή και χειρότερη υλοποίηση ήταν της gigabyte και έπεσε μόνο για μια μέρα στα 185 από mustshop που θέλει κατάθεση και θα στην φέρει μετά από ένα μήνα  http://www.skroutz.gr/s/9592322/Gigabyte-Radeon-RX-470-4GB-GV-RX470G1GAMING-4GD.html ,κατά τα άλλα οι τιμες ήταν 215+ . 

 

Εβρισκες και MSI 470 στα 175κατι.Το χα ψαξει πριν μηνες για γνωστο μου που πηρε.

 

Εχουν παρει και μελη του forum σε τετοιες τιμες http://www.insomnia.gr/topic/638008-%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%85%CF%80%CF%8E%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82-%CE%B1%CF%80%CF%8C-msi-radeon-rx-470-4g-armor/

 

Τελος παντων,μη το σπαμαρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι άλα είναι το σημείο που η σταγόνα ξεχείλισε το ποτήρι, είμαι με την 390 σχεδόν 2 χρόνια και παίζω σε 1440p και έλεγα εντάξει δεν πειράζει Ιούνιο θα έχω VEGA, άλα εδώ βλέπω το πράμα αργή πολύ. Από την άλλη σκέφτομαι ότι ίσως θα ήταν καλύτερα να πάρω μια GTX1080 τώρα(με 510 ευρώ) γιατί θα πουλήσω την 390 σε καλύτερη τιμή γιατί μετά όταν βγει ο VEGA φαντάζομε η τιμή μεταχειρισμένης 390 θα πέσει αρκετά, άσε που θα έχει τελειώσει και η εγγύηση μέχρι τότε.

 

Υπάρχει και η επιλογή να πουλήσεις τώρα την 390 και να περιμένεις, εγώ κοντά 2 μήνες χωρίς dedicated GPU ήμουν :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους μιλάνε για MSRP και ότι μπαίνει ΦΠΑ κέρδος κλπ, ας μάθουμε λοιπόν ότι σημαίνει manufacturer's suggested retail price (MSRP), δηλαδή προτεινόμενη τιμή retail, δηλαδή λιανική. Και όχι πόσο πουλάει η AMD στα μαγαζιά το κέρδος είναι μέσα στο MSRP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

In the United States, currently, there is no federal value-added tax (VAT) on goods or services. Instead, a sales and use tax is common in most US states. VATs have been the subject of much scholarship in the US and is one of the most contentious tax policy topics.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Value-added_tax#United_States

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και η επιλογή να πουλήσεις τώρα την 390 και να περιμένεις, εγώ κοντά 2 μήνες χωρίς dedicated GPU ήμουν :D

Κατι τετοιο εκανα κι εγώ και κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει καθόλου το σκασιμο, καλύτερα να χασω 20-30 ευρω απο τη μεταπωλητικη αξία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι τετοιο εκανα κι εγώ και κατά τη γνώμη μου δεν αξίζει καθόλου το σκασιμο, καλύτερα να χασω 20-30 ευρω απο τη μεταπωλητικη αξία.

Η αλήθεια είναι ότι δεν αξίζει καθόλου, άλα δεν νομίζω η 390 να χάση μονό 20-30 εύρω, τώρα πουλιέται γύρω στα 200, όταν βγει ο VEGA(θα έχει τελειώσει και η εγγύηση ταυτόχρονα) θα την δίνω 130 εύρω και δεν θα την περνούν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η αλήθεια είναι ότι δεν αξίζει καθόλου, άλα δεν νομίζω η 390 να χάση μονό 20-30 εύρω, τώρα πουλιέται γύρω στα 200, όταν βγει ο VEGA(θα έχει τελειώσει και η εγγύηση ταυτόχρονα) θα την δίνω 130 εύρω και δεν θα την περνούν.

 

Οι Vega δεν θα αντικαταστήσουν τις 470/480/570/580 τιμολογιακά, οποτε τσάμπα αγχώνεσαι. Άμα την βάλεις 130 ευρώ σε μια ώρα θα έχει φύγει lol :-D

Επεξ/σία από Spartan117
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους μιλάνε για MSRP και ότι μπαίνει ΦΠΑ κέρδος κλπ, ας μάθουμε λοιπόν ότι σημαίνει manufacturer's suggested retail price (MSRP), δηλαδή προτεινόμενη τιμή retail, δηλαδή λιανική. Και όχι πόσο πουλάει η AMD στα μαγαζιά το κέρδος είναι μέσα στο MSRP

 

Το κέρδος σαφώς και είναι μεσα MSRP οχι όμως και το υπερκέρδος. Ωστόσο με το ΦΠΑ τα πράγματα είναι πιο σύνθετα διοτι μιλάμε για MSRP στην Αμερική οπου το φπα εκεί είναι διαφορετικό απο Ευρώπη και δεν είναι και το ίδιο παντού. Οπότε υπολόγιζε προσεγγιστικά για την προτεινόμενη λιανική τιμή στην ευρώπη  € = $.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες στην ελλαδα ειναι εξωφρενικές γενικα, ειδικά τα τελευταία χρονια, σε σχεση με αλλες χωρες παντα. Δεν ειναι δυνατον να ειναι 200 και βαλε € η διαφορα. Ειδικα σε καρτες γραφικων που υπαρχει και μεγαλη γκαμα γελαει ο κοσμος με τις τιμες. Ειπαμε να εχει καποιο επιπλεον κερδος το καταστημα αλλα αυτο που γινεται εδω ειναι καθαρη κλοπη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμες στην ελλαδα ειναι εξωφρενικές γενικα, ειδικά τα τελευταία χρονια, σε σχεση με αλλες χωρες παντα. Δεν ειναι δυνατον να ειναι 200 και βαλε € η διαφορα. Ειδικα σε καρτες γραφικων που υπαρχει και μεγαλη γκαμα γελαει ο κοσμος με τις τιμες. Ειπαμε να εχει καποιο επιπλεον κερδος το καταστημα αλλα αυτο που γινεται εδω ειναι καθαρη κλοπη.

Ακριβώς, και για αυτόν ακριβώς το λόγο προτιμάμε εξωτερικό για αγορές τέτοιας αξίας. Δυστυχώς μονόδρομο το βλέπω εγώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...