Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να πιέσει την Nvidia όπως έκανε και με την Intel στις CPU και ακόμη περισσότερο. Η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι και πολύ αισιόδοξος επ αυτού αλλά θα δείξει η νεκροψία. Για τους φίλους της AMD όπως και να έχει θα τα στάξουνε για τις Vega εκτός και αν είναι epic fail που δεν θα είναι γιατί αλλιώς δεν θα το βγάζανε.

 

 

Προτείνω να ανοίξει νέο topic για τις αγοροπωλησίες του Psycho ώστε να αναλυθεί πλήρως το φλέγον αυτό ζήτημα :-D 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι πιστεύω ειλικρινά ότι θα είναι μια χαρά στις επιδόσεις.Το πρόβλημα είναι ότι δεν θα τις βρίσκεις ούτε με τάμα και ότι δεν θα έχουν τις τιμές που είχαμε συνηθίσει από την amd.Τώρα για επιδόσεις δεν φοβάμαι, ειλικρινά.Όταν η fury x εδώ και χρόνια παίζει στα επίπεδα περίπου μιας 980ti, δηλαδή μιας 1070 πάνω - κάτω, ε δεν φοβάμαι ότι δεν θα δούμε ένα 30% αύξηση επιδόσεων για παράδειγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα ήθελα να κτυπήσει την 1080ti στα ίσα ή και να την ξεπεράσει. Αύξηση επιδόσεων 30% σε σχέση με την fury είναι πολύ μικρή και θα αποτελέσει μεγάλο fail. Όσο για διαθεσιμότητα και τιμές συμφωνώ.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε λογικά οι μεγάλες σε αυτή τη γειτονιά θα κινούνται.Προσωπικά βέβαια δεν έχω κανένα κόλλημα εάν είναι και 5 και 10% κάτω, αλλά τέλος πάντων. Ελπίζω μόνο να μην περιμένουμε να δούμε vega και μας δείξουν τίποτα νέα για τους ryzen ξέρω γω και μουρλαθούμε. ^_^

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγω πιστευω οτι θα εχουν μια χαρα επιδόσεις αλλα οι τιμες και η διαθεσιμότητα θα ειναι το θεμα.

Επεξ/σία από Chaos KinG
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι παίζει η fury X??? Μήπως έπιασε και την 1080 εκτός από τις 980ti και 1070, μήπως έχω άλλη κάρτα και δεν το κατάλαβα, οκ είπαμε οπαδισμός αλλά μέχρι ενός ορίου, μετά καταντάει αστείο τουλάχιστον, ορίστε που είναι η furyx

https://www.techpowerup.com/gpudb/2677/radeon-r9-fury-x

Kαι ναι σε καμία περίπτωση δεν πλησιάζει την 980ti, και η nvidia μια χαρά υποστηρίζει τις maxwell σε επίπεδο οδηγών, μη σου πω ποιός έδειχνε υπέροχα slides powerpoint, και rumors για το κτήνος fury x, και φαντάζομαι δεν της ξεφόρτωσες και εσύ τα ωραία σου €υρά, άστο το παραμύθι δεν είχε δράκο, και φυσικά δεν βλέπω να ξαναδίνω τόσα χρήματα ειδικά στην amd, η όποια γκρίνια γύρω από την nvidia δεν την καταλαβαίνω ανακοινώνει κάρτα την χρεώνει τόσο αλλά δίνει και τις ανάλογες επιδόσεις αν έχεις αγοράζεις αν όχι κάθεσαι στα αυγά σου η amd τί έκανε/κάνει ακριβώς hype hype, απο Αυγουστο Χειμώνα και από Ανοιξη σε καλοκαίρι και μετά εντάξει μωρε δεν είναι τόσο όσο καλή είναι κλπ......

Καλή η fury X αλλά 980ti ούτε στον ύπνο μου και ξέρεις τι κάνει υπερχρονισμένος ο maxwell, κάλο είναι να βλέπουμε τα πράγματα όπως είναι και όχι όπως θα θέλαμε να είναι εκτός και αν είναι σοβαρό κρητήριο για κάποιον το Ashes of the singularity και το doom με vulkan, ok τότε υπερέχει στο 2% των παιχνιδιών που κυκλοφορούν 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης (ναι, η FuryX τελικά δεν απεδωσε τα αναμενόμενα), μην το σκίζουμε.

 

Το γράφημα που παραθέτεις είναι σε 1080, στο οποίο μάλιστα η 1060 βγαίνει πάνω (!!!) από την 980!

 

Για όνομα, με τις γελοιότητες του συγκεκριμένου site.

Γιατί όχι σε 1440 η σύγκριση, που είναι για κάρτες τέτοιου επιπέδου? Εκεί, κάπου στα ίδια είναι (stock, πάντα. Το oc είναι όντως μεγάλο πλεονέκτημα).

 

Anyway, πλησιάζει η ώρα.

Α, και Fury με Χ, έχουν γύρω στο 12-15% διαφορά, όχι 4%.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο VEGA info today boys. Τέλη Ιουλίου θα δούμε περισσότερα οπότε όπως λέγανε και κάποιοι σε προηγούμενες σελίδες διαθεσιμότητα κλπ από Σεπτέμβριο.

 

2017-SIGGRAPH.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης (ναι, η FuryX τελικά δεν απεδωσε τα αναμενόμενα), μην το σκίζουμε.

 

Το γράφημα που παραθέτεις είναι σε 1080, στο οποίο μάλιστα η 1060 βγαίνει πάνω (!!!) από την 980!

 

Για όνομα, με τις γελοιότητες του συγκεκριμένου site.

Γιατί όχι σε 1440 η σύγκριση, που είναι για κάρτες τέτοιου επιπέδου? Εκεί, κάπου στα ίδια είναι (stock, πάντα. Το oc είναι όντως μεγάλο πλεονέκτημα).

 

Anyway, πλησιάζει η ώρα.

Α, και Fury με Χ, έχουν γύρω στο 12-15% διαφορά, όχι 4%.

Αν δεν την κλοκαρεις την 980 μια χαρά είναι κάτω από την 1060: http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_plus_review,24.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νο VEGA info today boys. Τέλη Ιουλίου θα δούμε περισσότερα οπότε όπως λέγανε και κάποιοι σε προηγούμενες σελίδες διαθεσιμότητα κλπ από Σεπτέμβριο. 2017-SIGGRAPH.jpg

Φάνηκε ότι δεν.... τουλάχιστον τώρα ξέρουμε ημερομηνία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα δεν μου αρεσε καθολου που το τελευταιο demo αρχικα ετρεχε 2 Gpu ! Δεν εδιχνε Fps και δεν μας ειπαν τπτ ουσιαστικα .Αρχιζω να πιστευω οτι θα ειναι μεγαλη πατατα οι Gaming gpu  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως δε φαινονται καλα τα πραγματα.

Οοταν βγουν ,χαμηλη διαθεσιμοτητα(φαση fury) και μετα απο λιγο και οταν υπαρχει καμια διαθεσιμη καρτα,το βλεπω να βγαινει το volta.

Θα εχει βγαλει καρτες για να ανταγωνιστει γενια που ειναι σχεδον 2 χρονια πισω η amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...