Προς το περιεχόμενο

AMD Arctic Islands, Greenland/Vega, Baffin-Ellesmere/Polaris


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Πέτρος είπε

Undervolt, έχεις κάνει?

ΓΙα αρχή, από εκεί ξεκινάς (σίγουρα παίρνει κάποιο, έστω και λίγο) και ίσως και custom fan curve.

Εχω κατεβασει το software της AMD, δεν το εχω χρησιμοποιησει ομως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω άλλη γενιά κάρτας και δεν είμαι σίγουρος για τις ρυθμίσεις που έχει το Polaris.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

και ακολούθα τις οδηγίες για να φτάσεις στην εικόνα που είναι στα 3', περίπου, και επέλεξε "custom" απάνω.

Εκεί που γράφει "Voltage control", βάλε το από automatic σε manual, και από ότι τιμές σου δίνει σε Ρ7 και Ρ6, βγάλε για αρχή 50mV.

Πάτα apply, παίξε λίγο και δες αν είσαι σταθερός.

Αν δεν σου κάνει κόλπα, βγάλε άλλα 20 από το καθένα, και επανέλαβε.

Αν πέσεις κάτω από τις τιμές στα υπόλοιπα "Ρ", βγάλε το ίδιο και από εκεί (αλλά να μη φτάσει κάποια τιμή κάτω από 900).

Όταν αρχίσεις να έχεις αστάθεια (να κολλάει ο υπολογιστής, να σε πετάνε τα παιγνίδια κλπ, πήγαινε 15-20mV παραπάνω σε Ρ6-Ρ7, και λογικά θα είσαι ok.

Αυτός, είναι ο ορισμός του μπακαλίστικου τρόπου.

Ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ, αλλά θέλει διάβασμα και από εσένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Επειδή έχω άλλη γενιά κάρτας και δεν είμαι σίγουρος για τις ρυθμίσεις που έχει το Polaris.

Ρίξε μια ματιά εδώ:

και ακολούθα τις οδηγίες για να φτάσεις στην εικόνα που είναι στα 3', περίπου, και επέλεξε "custom" απάνω.

Εκεί που γράφει "Voltage control", βάλε το από automatic σε manual, και από ότι τιμές σου δίνει σε Ρ7 και Ρ6, βγάλε για αρχή 50mV.

Πάτα apply, παίξε λίγο και δες αν είσαι σταθερός.

Αν δεν σου κάνει κόλπα, βγάλε άλλα 20 από το καθένα, και επανέλαβε.

Αν πέσεις κάτω από τις τιμές στα υπόλοιπα "Ρ", βγάλε το ίδιο και από εκεί (αλλά να μη φτάσει κάποια τιμή κάτω από 900).

Όταν αρχίσεις να έχεις αστάθεια (να κολλάει ο υπολογιστής, να σε πετάνε τα παιγνίδια κλπ, πήγαινε 15-20mV παραπάνω σε Ρ6-Ρ7, και λογικά θα είσαι ok.

Αυτός, είναι ο ορισμός του μπακαλίστικου τρόπου.

Ευχαρίστως να βοηθήσω όσο μπορώ, αλλά θέλει διάβασμα και από εσένα.

Ευχαριστω πολυ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, thetiesthatbind είπε

Μόλις τσίμπησα μια RX580 8GB Nitro+ στα 270 από πλαίσιο, ελπίζω να μη το μετανιώσω, ήμουν ανάμεσα σε αυτή και μια 1060 Windforce. 

Καλοδουλευτη!!

Μην αγχώνεσαι.

Καρταρα ειναι και σαν brand είναι κορυφή και πιο γρηγορη απο την 1060 αναλογα το παιχνιδι

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είχα μια 1060 για 1080p / 144 (FPS) , η αλήθεια ειναι οτι AMD κάρτα έχω να πιάσω στα χέρια μου από το 2006-07, δηλαδή από το πρώτο μου PC :D Ευχαριστώ ωστόσο, αν χρειαστώ βοήθεια θα επανέλθω και με τις εντυπώσεις φυσικά, έτσι και αλλιώς ο αδερφός μου θα τη δουλεύει που παίζει παιχνίδια τύπου GTA V, Overwatch κλπ! 

Επεξ/σία από thetiesthatbind
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, billeiros είπε

Αφηνω αυτό εδώ  https://www.3dmark.com/3dm/31592639

Nice!

Με πόσο tess το έτρεξες, να υπολογίσω μπακαλίστικα το scaling από 56 σε 64, με τις διαφορές σε συχνότητα κλπ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Nice!

Με πόσο tess το έτρεξες, να υπολογίσω μπακαλίστικα το scaling από 56 σε 64, με τις διαφορές σε συχνότητα κλπ?

Έκλεισα εντελώς το tesselation. 1722 core και hbm 1150.ρευματα 1180 και 1030 αντίστοιχα. Όλα τα states uvolted

Επεξ/σία από billeiros
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Κατάφερες κάτι καλό ή με βρίζεις γιατί είσαι χωρίς κάρτα?

:) Εψαχνα για δικηγορο για συνταξη εξωδικου. Μηδεν απο μηδεν μηδεν..

Ειναι τετοιος ο φορτος των ημερων που απλα ισα που εχω παιξει λιγο παραωρα. Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον, αν κωλωσω πουθενα μπορει να δεις κανενα π.μ. Χρονια πολλα σε σενα και σε ολους τους συμφορουμιτες!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...