Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως και να έχει το πράγμα (νωρίς είναι ακόμα) αν δεν βγάλουν οι κόκκινοι κάτι αρκετά καλό σε λίγο οι πράσινοι θα τιμολογήσουν την μελλοντική 1170 στα 800+ έτσι όπως πάει το πράγμα.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλουμε πολύ ψωμί ακόμα για VOLTA, μην βιάζεστε. Η AMD θα βγάλει το VEGA το πρώτο εξάμηνο του 2017 και την επόμενη αντίστοιχη το 2021 όπως πάνε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως καποιος γνωριζει για ποιο λογο η AMD παει τοσο καλυτερα στο deus ex:mankind divided ακομα και απο τις pascal και σε dx 11 ?

 

 

 

Είναι βελτιστοποιημένο για AMD. Τώρα παραπάνω δεν ξέρω γιατί ούτε game developer είμαι ούτε ξέρω τι κώδικα έχουν γράψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που θα έπρεπε να ενδιαφέρει, είναι αν οι nVidia κάρτες είναι επαρκείς σε δεδομένες αναλύσεις για τα χρήματά τους ή αν κάτι τους βάζει τρικλοποδιά (βλ. GameWorks...).

 

Αν πάνε καλά, No problem κι ας πηγαίνει καλύτερα η αντίστοιχη AMD (ξέρω, σοκαριστικό αλλά μπορεί και να συμβεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες και 28 λεπτά για να φτιάξει αυτό το πρόσωπο ; 38GB μνήμη γι' αυτό μόνο ; Βγάλτε hardware ρε λαμόγια..

 

Warcraft%2BMovie%2B-%2BThe%2BFuture%2Bof

 

3.5 ώρες είναι αστείο ποσό για offline render. Ο Treebeard από το Lord of the Rings ήθελε 48 ώρες ανά frame. Τα Transformers είχαν κάποιες σκηνές με 288 ώρες render/ frame, οι οποίες κράσαραν συνέχεια και φτου ξανά από την αρχή. :P

 

Όσο για την μνήμη, ο hyperion render της Disney έχει 400Terabyte RAM, τα οποία σε κάποιες σκηνές δεν φτάνουν κιόλας. :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

gtx 1060 3gb vs rx 470 4gb

 

Περιπου 10% μπροστα η 1060 κατα μεσο οσο και πουθενα δεν υπηρξε προβλημα λογω των 3 γιγα ραμ ακομα και σε 1440p αναλυση με high/ultra.

 

Πρεπει να πεσει η τιμη της 470 αρκετα για να ειανι ελκυστικη η αγορα της. Εγω περιμενω την 1060 μεθαυριο. Επισης οσο κι αν βελτιωθεηκαν οι κοκκινοι στην καταναλωση ειναι ακομα αρκετα πισω.

 

 

Ο τιτλος στην παρακατω φωτογραφια ειανι λαθος, εννοει gtx 1060 3gb vs rx470 4gb 

HFMR0t8.png

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον παιρνουμε βιντεο απο reddit ας παρω και εγω ενα που πιστευω ειναι πιο αντικειμενικο . 

 

και επισης για την καταναλωση o καθε τυχαιος ανεβαζει οτι θελει , οριστε για την καταναλωση απο guru3d

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_3gb_review,7.html

η 470 οχι μονο δεν εχει μεγαλυτερη ( στο βιντεο εβγαλε την 470 80 w παραπανω δηλαδη οσο fanboy και να εισαι ε ειπαμε ) εχει οριακα μικροτερη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://blogs.nvidia.com/blog/2016/09/12/nvidia-ceo-jen-hsun-huang-ces/

 

Ταυτόχρονα έχουμε τα rumors ότι η Samsung θα μεταβεί σε AMD/ nvidia και ότι ετοιμάζει ένα standalone VR headset codenamed Odyssey. Λέτε να δούμε Tegra Pascal based mobile VR?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον παιρνουμε βιντεο απο reddit ας παρω και εγω ενα που πιστευω ειναι πιο αντικειμενικο . 

 

και επισης για την καταναλωση o καθε τυχαιος ανεβαζει οτι θελει , οριστε για την καταναλωση απο guru3d

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_3gb_review,7.html

η 470 οχι μονο δεν εχει μεγαλυτερη ( στο βιντεο εβγαλε την 470 80 w παραπανω δηλαδη οσο fanboy και να εισαι ε ειπαμε ) εχει οριακα μικροτερη 

 

ε καλα δεν τον λες και τυχαιο αυτον που ανεβασα. Ο αλλος δεν μετρησε καν καταναλωση, ειπε εχουν ιδιο tdp και τελος, δηλαδη οκ πιστευε και μη ερευνα ηταν η συγκριση καταναλωσης...

 

δεν ειμαι fanboy , εψαχνα καιρο να αγορασω καρτα και ηθελα για λογους ανταγωνισμου να ειναι καλυτερη η amd. Ε δεν με επεισε τελικα, σχεδον ολα τα review την βγαζουν πισω. Τωρα ολοι λενε οτι θα ειανι καλυτερη σε dx12 , το δχ12 δεν το ειδαμε ακομα το βαφτισαμε και γιαννη. Εννοω για καινουρια παιχνιδια που δεν ειναι γραμμενα και σε 11 και σε 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο guru3d ειδες την καταναλωση ; 2-3 watt πιο κατω ειναι η 470 . μια χαρα core εχει η 1060 σαφεστατα πιο γρηγορη στα περισσοτερα παιχνιδια. Το μεγαλυτερο προβλημα ειναι τα 3gb μνημη , το βλεπω και απο την δικια μου 280x που εχει και αυτη 3gb γεμιζει σε ολα μα σε ολα τα σημαντικα παιχνιδια του 2016. Κριμα ειναι να παρεις τετοια καρτα για 1080p και να εχεις τα texture στο medium  η να μην μπορεις να ανεβασεις την αναλυση πανω απο 1080p λογω μνημης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω ραλλακια παιζω περισσοτερο, gta V το τερματισα με την 750ti (και θα το ξαναπαιξω) και μετα θελω να βαλω το just cause 3 και το tomb raider. 1080p παιζω, δεν προκειται να αλλαξω οθονη. Και μου ειναι υπεραρκετη. Για εμενα εχει μεγαλυτερη σημασια να εχει ωραιο gameplay και ωραια ροη το παιχνιδι παρα να γυαλιζουν λιγο παραπανω οι τριχες και οι πετρες. Ωραιο ειναι, αλλα δε μου κανει τοσο αισθηση. Καποτε επαιζα σε 386 με 14αρα ασπρομαυρη οθονη. Επισης ηθελα οπωσδηποτε αθορυβη καρτα γιατι ο υπολογιστης χρησιμοποιειται κατα 70% για προγραμματισμο και τον θελω ησυχο. Μεθαυριο που θα ερθει θα μετρησω και καταναλωση διοτι ο υπολογιστης ειναι μονιμα συνδεδεμενος σε βατομετρο. 

 

ναι στο guru3d ειχα δει για καταναλωση αλλα ακουω παντου οτι ειανι βαμμενοι πρασινοι αυτοι. ΜΕιανι οι μονοι ομως που εδιναν αναλυτικες μετρησεις καταναλωσης για ολες τις συνθηκες. Εγω δουλευω σε multimonitor μονιμα και αν δεις οι amd εχουν τεραστια διαφορα στο idle σε σχεση με την nvidia σε σεταπ 2 οθονων οπως το δικο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πηρα την evga που κλεινει εντελως ο ανεμιστηρας κατω απο τους 60 βαθμους. Χωρις καρτα γραφικων ειμαι στους 30-55 βαθμους  ο επεξεργαστης. Λιγο χαμηλοτερα η θερμοκρασιες στο κουτι συμφωνα με τη μητρικη. Αυτα με πολυ χαμηλες στροφες στους ανεμιστηρες, δεν ακουγεται τιποτα ισως ενα ελαχιστο θροισμα αμα ειναι ολες οι πορτες κλειστες. Το τροφοδοτικο ειναι κι αυτο αθορυβο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...