Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

ναι στο guru3d ειχα δει για καταναλωση αλλα ακουω παντου οτι ειανι βαμμενοι πρασινοι αυτοι. ΜΕιανι οι μονοι ομως που εδιναν αναλυτικες μετρησεις καταναλωσης για ολες τις συνθηκες. Εγω δουλευω σε multimonitor μονιμα και αν δεις οι amd εχουν τεραστια διαφορα στο idle σε σχεση με την nvidia σε σεταπ 2 οθονων οπως το δικο μου.

σκεψου βαμμενοι πρασινοι ( που δεν ειναι αλλα λεμε ) και παλι βγαζουν την καταναλωση στα ιδια επιπεδα . ποση διαφορα να ειναι σε Idle ? 20watt . πιστευεις οτι η διαφορα σε 2 χρονια θα ειναι πανω απο 5 ευρω στον λογαριασμο ; 

Για την δικια σου περιπτωση ναι μπορει να σε συμφερει μια 1060. Για καποιον που σκοπευει να παιζει παιχνιδια 2016 και μετα γνωμη μου η 470 ειναι καλυτερη περιπτωση σε σχεση με την 1060 3gb

 

πηρα και περιμενω να μου ερθει η r9 fury nitro που επισης η sapphire εχει κανει να κλεινουν οι ανεμιστηρες κατω απο μια θερμοκρασια. Δεν εχει να κανει με amd η nvidia αλλα με τι custom λυση θα παρει ο καθενας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεψου βαμμενοι πρασινοι ( που δεν ειναι αλλα λεμε ) και παλι βγαζουν την καταναλωση στα ιδια επιπεδα . ποση διαφορα να ειναι σε Idle ? 20watt . πιστευεις οτι η διαφορα σε 2 χρονια θα ειναι πανω απο 5 ευρω στον λογαριασμο ; 

Για την δικια σου περιπτωση ναι μπορει να σε συμφερει μια 1060. Για καποιον που σκοπευει να παιζει παιχνιδια 2016 και μετα γνωμη μου η 470 ειναι καλυτερη περιπτωση σε σχεση με την 1060 3gb

 

πηρα και περιμενω να μου ερθει η r9 fury nitro που επισης η sapphire εχει κανει να κλεινουν οι ανεμιστηρες κατω απο μια θερμοκρασια. Δεν εχει να κανει με amd η nvidia αλλα με τι custom λυση θα παρει ο καθενας

 

 

 

Βασικα δεν ηταν στο guru3d αλλα εδω https://www.techpowerup.com/reviews/MSI/RX_480_Gaming_X/21.html

 

EDIT: εδω ειναι για την 470 https://www.techpowerup.com/reviews/ASUS/RX_470_STRIX_OC/22.html

 

Δεν ειναι προβλημα το κοστος της καταναλωσης, αλλα οι εκπομπες θερμοτητας και το πως θα απαχθει η θερμοτητα. Αλλο 6 watt idle αλλο 40. Τωρα που μιλαμε το συστημα μου με τις 2 οθονες και opera chrome ανοιχτους με 5 καρτελες ο καθενας τραβαει 30 βατ περιπου. Το βατομετρο εχει κρατημενη max τιμη 65watt. Αν επαιρνα amd αυτα τα εξτρα 30 θα επεφταν μεσα στο κουτι και θα ειχα υψηλοτερες θερμοκρασιες με τους ανεμιστηρες σε ιδιες ταχυτητες. 

 

Η r9 fury ειναι πολυ καλη καρτα αν δε σε εενοχλουν θορυβος/καταναλωση. Θες και πολυ μεγαλο τροφοδοτικο, εγω εχω 400αρι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον παιρνουμε βιντεο απο reddit ας παρω και εγω ενα που πιστευω ειναι πιο αντικειμενικο .

https://www.youtube.com/watch?v=TwGZU6BBlXc&feature=youtu.be

 

και επισης για την καταναλωση o καθε τυχαιος ανεβαζει οτι θελει , οριστε για την καταναλωση απο guru3d

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_3gb_review,7.html

η 470 οχι μονο δεν εχει μεγαλυτερη ( στο βιντεο εβγαλε την 470 80 w παραπανω δηλαδη οσο fanboy και να εισαι ε ειπαμε ) εχει οριακα μικροτερη

Αυτό που ανέβασες φαίνεται πιο αντικείμενικο και ο τύπος λέει τα πράγματα όπως είναι. Επίσης η RX 470 με OC φτάνει στα 1340-1350, δηλαδή στα ρολόγια της RX 480. Η 480 δεν OCαρει καθόλου αντε να φτάσει βαριά στα 1360, όταν η 470 φτάνει τα 1350. Που σημάνει ολοιδιο perfomance. (Η 480 φτάνει και 1400mhz αλλά πρέπει να κέρδισεις το OC lottery που γίνεται σπάνια).

 

 

Και η 1060 είναι δυνατή αλλά τα 3Gb+No sli την ρίχνουν πολύ. Αλλά φυσικά ο καθένας αγοράζει ότι θέλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον παιρνουμε βιντεο απο reddit ας παρω και εγω ενα που πιστευω ειναι πιο αντικειμενικο . 

 

και επισης για την καταναλωση o καθε τυχαιος ανεβαζει οτι θελει , οριστε για την καταναλωση απο guru3d

http://www.guru3d.com/articles_pages/msi_geforce_gtx_1060_gaming_x_3gb_review,7.html

η 470 οχι μονο δεν εχει μεγαλυτερη ( στο βιντεο εβγαλε την 470 80 w παραπανω δηλαδη οσο fanboy και να εισαι ε ειπαμε ) εχει οριακα μικροτερη 

 

 

https://www.computerbase.de/2016-08/radeon-rx-470-test/5/

 

Εξαρτάται που και πως μετράει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.computerbase.de/2016-08/radeon-rx-470-test/5/

 

Εξαρτάται που και πως μετράει ο καθένας.

ακομα και σε αυτο ομως η διαφορα ειναι 18 w η reference που καιει πιο λιγο απο τις custom σε σχεση με την custom 470 . οχι 80 w που εβγαλε ο αλλος στο βιντεο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακομα και σε αυτο ομως η διαφορα ειναι 18 w η reference που καιει πιο λιγο απο τις custom σε σχεση με την custom 470 . οχι 80 w που εβγαλε ο αλλος στο βιντεο . 

 

Δεν το αμφισβητώ καθόλου. Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι οι μετρήσεις αυτές μπορεί γρήγορα να γίνουν αμφιλεγόμενες ανάλογα με την σύνθεση μετροπρογραμμάτων που χρησιμοποιεί ο καθένας. To computerbase δεν χρησιμοποιεί όλα τα παιχνίδια που μετράει αλλά 4 που έχουν διαλέξει η ίδιοι θεωρώντας ότι είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Προσωπικά σε κάθε νέα κυκλοφορία διαβάζω τουλάχιστον μια χούφτα reviews για να δω αν μέσα σε άκρες υπάρχει ταύτιση. Κάθε κραυγαλέα απόκλιση (όπως στο video) φυσικά και αποτελεί τρανταχτό στοιχείο αμφισβήτησης.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υλοποίηση 2 x 1070 Oc σε sli κοστίζει στην Ελλάδα γύρω στα 900 ευρώ.

Θεωρητικά ή πρακτικά θα ήταν ισχυρότερη από την αναμενόμενη 1080ti που τις custom oc εκδόσεις τις υπολογίζω για την άνοιξη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αναλογως τι παιχνιδια παιζεις και κατα ποσον αυτα υποστηριζουν σωστα το sli. Η εμπειρια δειχνει οτι ελαχιστα παιχνιδια κανουν καλο scale, δηλαδη αν με μια καρτα παιρνεις 40fps, τοτε με sli μπορει να παρεις 60-70fps και πολυ σπανια κατι κοντα σε 80fps. Επισης σε sli setups ειναι πιο πιθανο να εχεις stutterings αρα παρολο τα περισσοτερα fps μπορει να μην εχεις ομαλη κινηση στο παιχνιδι. 

 

Εφοσον η τεχνολογια sli δεν κανει σχεδον ποτε scale 100% και δημιουργει stuttering τις περισσοτερες φορες εγω συνιστω να αγοραστει μια ισχυροτερη καρτα οχι 2 καλες σε sli. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια υλοποίηση 2 x 1070 Oc σε sli κοστίζει στην Ελλάδα γύρω στα 900 ευρώ.

Θεωρητικά ή πρακτικά θα ήταν ισχυρότερη από την αναμενόμενη 1080ti που τις custom oc εκδόσεις τις υπολογίζω για την άνοιξη ;

Ισχύει αυτό με το SLI. Σε αντίθεση το crossfire κάνει 100% scale και είναι ανώτερο από το SLI. Αλλά dual configuration setups δεν προτείνονται για τα τωρινα παιχνίδια. Τα νέα παιχνίδια που έρχονται όμως, υποστηρίζουν μια χαρά dual configuration setups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες και 28 λεπτά για να φτιάξει αυτό το πρόσωπο ; 38GB μνήμη γι' αυτό μόνο ; Βγάλτε hardware ρε λαμόγια..

 

Warcraft%2BMovie%2B-%2BThe%2BFuture%2Bof

 

Απο που ειναι αυτη η σκηνη και με τι PC?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα σημερα παρελαβα την 1070 g1 gaming απο caseking προλαβα μια προσφορα που ειχε βγαλει.Εχω να ασχοληθω καιρο με gaming σε assassins creed unity που επαιξα 20 λεπτα εμεινα ευχαριστημενος με τις επιδοσεις της αλλα παρατηρησα πολυ εντονο coil whine που και αυτος ηταν ο φοβος μου γιατι ειχα διαβασει σχετικα reviews, η καρτα τσιριζει στην κυριολεξια και δεν ξερω αν αξιζει να την στειλω πισω γιατι ειναι πολυ πιθανο να συμβει το ιδιο παλι.Αν εχετε να μου πειτε τιποτα αλλες ρυθμισεις για την καρτα καλο θα ηταν παιζω σε ultrawide monitor lg 29uc88.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζόρισέ τη λίγο μπας και ελαττωθεί, αν δεις ότι μετά από μια βδομάδα συνεχίζει να τσιρίζει έτσι στείλτη πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...