Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποιος το λέει αυτό ; To DX12 είναι σε BETA μορφή για την ώρα και έχουμε να δούμε πολλά.

 

 

 

Λόγω async compute εννοείται. BETA δεν σημαίνει οτι δεν είναι έτοιμο, σημαίνει οτι θα προστεθούν και άλλα χαρακτηριστικά αργότερα. Στο DOOM τι έγινε;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=5335540&postcount=383

 

Example: With my 1070, I sometimes have twice the fps in RotTR than with my previous R9 390, even though it is using async shaders on GCN now.

 

Αλλά εκτός αυτού, όπως έχει πει και ο Ailuros δεν ισχύει το DX12 = Async. Είναι τι θα χρησιμοποιήσουν οι devs. Αν θυμάμαι καλά είχε ποστάρει τα πλεονεκτήματα της NV και της AMD, η AMD έχει το async και η NVIDIA τρία άλλα(Geometry culling κλπ). Και η παραπομπή γι' αυτό:

 

http://www.insomnia.gr/topic/580573-amd-arctic-islands-greenlandvega-baffin-ellesmerepolaris/page-221?do=findComment&comment=55120214

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://forums.guru3d.com/showpost.php?p=5335540&postcount=383

 

 

Αλλά εκτός αυτού, όπως έχει πει και ο Ailuros δεν ισχύει το DX12 = Async. Είναι τι θα χρησιμοποιήσουν οι devs. Αν θυμάμαι καλά είχε ποστάρει τα πλεονεκτήματα της NV και της AMD, η AMD έχει το async και η NVIDIA τρία άλλα(Geometry culling κλπ).

 

 

Στο Doom δεν απάντησες τι έγινε. Καλά εσύ δεν έλεγες οτί στο DX12 η πράσινη τρώει ξύλο και οτι το έχει χαμένο το παιχνίδι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι φαίνεται στους μέχρι τώρα τίτλους(Πλην RoTR) αλλά ο Ailuros λέει ότι είναι στο χέρι των devs αυτό. Με το Vulkan έχει μείνει πίσω η NV και αυτό φαίνεται και στους οδηγούς που χρησιμοποιούν αρκετά παλιότερη έκδοση. Σημασία έχει, πως οι 1070/1080 εδώ και 3 μήνες παίζουν μπαλίτσα μόνες και θα συνεχίσει αυτό μέχρι να βγει το VEGA το πρώτο εξάμηνο του 2017..Και ως τότε οι τιμές θα 'ναι στα ύψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι φαίνεται στους μέχρι τώρα τίτλους(Πλην RoTR) αλλά ο Ailuros λέει ότι είναι στο χέρι των devs αυτό. Με το Vulkan έχει μείνει πίσω η NV και αυτό φαίνεται και στους οδηγούς που χρησιμοποιούν αρκετά παλιότερη έκδοση. Σημασία έχει, πως οι 1070/1080 εδώ και 3 μήνες παίζουν μπαλίτσα μόνες και θα συνεχίσει αυτό μέχρι να βγει το VEGA το πρώτο εξάμηνο του 2017..Και ως τότε οι τιμές θα 'ναι στα ύψη.

 

 

 

Άρα εγώ που θα αλλάξω μελλοντικά κάρτα γιατί να πάω στην GTX1060 όπως έκανε ο Heat και όχι στην RX480;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δικό σου θέμα, εγώ έλεγα, λέω και θα λέω ότι 1060 και 480 θα έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής.

 

 

 

Τώρα μεγάλωσες το δίλημμα μου... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα frametimes στο Deus Ex που είναι και καθαρό AMD παιχνίδι με προβλημάτισαν πάντως.

 

 

 

Το Deus Ex γενικά δεν είναι καλό παράδειγμα καθώς είναι unoptimized. Το οτί το έπαιζες στα High ανεξάρτητα κάρτας γραφικών (εώς ένα σημείο) λέει πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για AMD δεν είναι καθόλου unoptimized, η Fury X ξεπερνάει την 1070 και η 480 έχει τις ίδιες επιδόσεις με την 980Ti. Δηλαδή το VEGA που θα βρισκόταν στο συγκεκριμένο παιχνίδι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για AMD δεν είναι καθόλου unoptimized, η Fury X ξεπερνάει την 1070 και η 480 έχει τις ίδιες επιδόσεις με την 980Ti. Δηλαδή το VEGA που θα βρισκόταν στο συγκεκριμένο παιχνίδι ;

 

 

 

Σωστό αλλά εγώ προσωπικά είχα πολλά drops. Όταν πχ στη Πράγα στα High είχα 55 fps avg και στην πόλη των augmented 40 κάτι δεν πάει καλά. Βέβαια αυτό ήταν πριν το τελευταίο patch.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι δικό σου θέμα, εγώ έλεγα, λέω και θα λέω ότι 1060 και 480 θα έχουν τον ίδιο χρόνο ζωής.

Ο χρόνος ζωής πάει ανά γενιά και όχι ανά κάρτα όπως μας έχει δείξει τα πράγματα. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω εγώ.

Έχεις 1080p Monitor 60Hz, τότε παίρνεις 1060/480.

Αν πάρεις 1070 για να κρατήσεις την κάρτα παραπάνω τότε η επόμενη middle range θα είναι καλύτερη από την 1070 και φυσικά οι devs θα την υποστηρίξουν καλύτερα.

 

Αν είσαι τόσο Enthusiast ωστόσο και έχεις ένα σύστημα τελευταίας κοπής με i7, DDR4, κλπ, ε πας για το καλύτερο...

 

Τουλάχιστον με αυτά τα κριτήρια αγόρασα εγώ την 1060.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα εγώ που θα αλλάξω μελλοντικά κάρτα γιατί να πάω στην GTX1060 όπως έκανε ο Heat και όχι στην RX480;;

 

΄Εχω πει επίσης ότι με καμία από τις δύο δεν βγαίνει ο χρήστης ουσιαστικά χαμένος (αρκεί να μην μιλάμε για καμιά βλαμμένη σύγκριση του τύπου 1060/3GB vs. RX480/8GB...). ΄Ασε που αν αλλάξεις στο μέλλον κάρτα και το μέλλον γίνει λίγο πιο μακρινό από ότι και εσύ έχεις προβλέψει δεν σε βλέπω να παίρνεις ούτε την μία ούτε την άλλη.

 

Για να μην παρεξηγηθώ μοναδικός μου σκοπός είναι να καταρρίπτω μύθους και υπερβολές όπου και σε όποια πλευρά τους συναντώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι έχω ευλογηθεί με το αλάθητο του Πάπα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ λέτε να την παλέψω με την 1060/480, αναλόγως με ποια τρέχει καλύτερα το bf1 όταν με το καλό βγει, σε 1440p 60Hz; Γενικά δεν παίζω πολλούς τίτλους, απλά αγοράζω μερικά παιχνίδια π.χ bf4, cod 6, mad max, far cry 4 και παίζω χρόνια. Γι αυτό δε μου πάει η καρδιά να δώσω 400+ ευρώ για μια 1070 τις εποχές που ζούμε. Τώρα άμα δεν είναι και όλα ultra με ssao κτλ δε χάθηκε και ο κόσμος βρε αδερφέ απλά θέλω να βάζω vsync off και frame limit στο msi afterburner για να παίζω smoothly ακατέβατα 60fps. Τώρα άμα κάτσει καμιά 980Ti σε καλή τιμή δε θα πω όχι  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...