Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατί η game engine δεν τρέχει ανεξάρτητα (όπως θα έπρεπε). Με περισσότερα fps έχεις χαμηλότερο latency.

 

ισχυει αυτο που λες αλλα για καποιον που τον νοιαζει το Latency τοσο πολυ εχει μονιτοερ με χαμηλο input lag, χαμηλο response time και τελος πολλα hz και και ακομα πιο τελος πολλα καρε πανω απο το refresh rate. Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων σε οθονες των 200€ ειναι τοσο μεγαλα τα πρωτα latencies που το sync στα 60 καρε ειναι απο τα τελευταια πραγαμτα που προκαλουν καθυστερηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλορίζικη Heat, θα κάνεις κάνα mini review όταν βρεις χρόνο ;

Ευχαριστώ πολύ.

Το σκέφτηκα, αλλά ξέρω γω; Βρωμάνε τα Reviews και οι απόψεις... Θα κάνω από βδομάδα αν είναι. :)

Υ.Γ.: Μην γίνω και γραφικός στο τέλος. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει αυτο που λες αλλα για καποιον που τον νοιαζει το Latency τοσο πολυ εχει μονιτοερ με χαμηλο input lag, χαμηλο response time και τελος πολλα hz και και ακομα πιο τελος πολλα καρε πανω απο το refresh rate. Στην πλειονοτητα των περιπτωσεων σε οθονες των 200€ ειναι τοσο μεγαλα τα πρωτα latencies που το sync στα 60 καρε ειναι απο τα τελευταια πραγαμτα που προκαλουν καθυστερηση

 

Δεν είναι θέμα οθόνης, αλλά key pressing delay. Το να έχεις το mouse click για παράδειγμα να γίνεται registered στην game engine σε 4ms (250fps) αντί για 16.7ms (60fps) είναι προβάδισμα στο competitive gameplay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εκεί παίζουν ρόλο και τα tick rate του server κλπ..V-Sync το ξεχνάς πάντως για online FPS, εκτός και αν θες να 'σαι σάπιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα οθόνης, αλλά key pressing delay. Το να έχεις το mouse click για παράδειγμα να γίνεται registered στην game engine σε 4ms (250fps) αντί για 16.7ms (60fps) είναι προβάδισμα στο competitive gameplay.

 

Συμφωνω με αυτα που λες.

 

νομιζω οι περισσοτεροι παιζουν σε οθονες 60hz. Σωστα τα λες. Ακομα κι αν γινεται register νωριτερα (που οντως γινεται) ο αλλος παιχτης με τη γαματη οθονη το εχει δει και νωριτερα οποτε αν παιζεις με επαγγελματιες εισαι μαλλον χαμενος απο χερι. Εγω μιλαω για τη μαζα των gamers ή τους λιγοτερο ανησυχους οπως εγω. 

 

Η λογικη μου ηταν οτι αν ακους coil whine στα 3000fps ,ε, μαλλον φταινε τα 3000fps στο μενου που ειναι απολυτως αχρηστα. Βαλε ενα frame limiter στα 200  η στα 500 ή σε οσα τελοσπαντων δεν δημιουργουν θορυβο στην καρτα. Αν υπαρχει coil whine στα 50-100fps τοτε ναι ειναι προς επιστροφη...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς το coil whine είναι στα normal νούμερα(50-100FPS). Το πρόβλημα είναι τόσο συχνό που εάν πέσεις σε κομμάτι που δεν έχει, είσαι πωλόφαρδος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημείωση στο περιθώριο: αντί για παραλλαγές του παραπάνω με άλλο αρχικό σύμφωνο μπορεί να χρησιμοποιηθεί εναλλακτικά το Αριστοφανικό ευρύπρωκτος στο οποίο χάρη στην εθνική μου περηφάνια θα κάνω τα στραβά μάτια όταν το συναντήσω :P

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ.

Το σκέφτηκα, αλλά ξέρω γω; Βρωμάνε τα Reviews και οι απόψεις... Θα κάνω από βδομάδα αν είναι. :)

Υ.Γ.: Μην γίνω και γραφικός στο τέλος. :P

 

Γραφικος δε γινεσαι, μην το σκεφτεσαι. Κανε review οταν βρεις τον χρονο, πιο αντικειμενικο θα ειναι απο μερικα site.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DirectX 12 performance

 

Να γιατί δεν παίζουν ρόλο μόνο τα FPS, αλλά και τα frametimes και όπως βλέπουμε είναι αρκετά χειρότερα στην κόκκινη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθε και σε μενα η Gigabyte 1070 G1,αρκετα ευχαριστημενος.

Coil whine δεν εχω ακουσει(με vsnyc ενεργοποιημενο),παραμονο οταν τα frames πηγαινουν πολυ υψηλα(πχ σε στατικες εικονες) με απενεργοποιημενο vsych)

Απο επιδοσεις ενα 30-35% πανω απο 980,και ενα 5-10% απο 980ti...

Πολυ καλη σε μεγεθος(28cm),καλη ψυξη(67 σε max load και με το case μεσα σε γραφειο,καλη τιμη(460 ευρω απο mustshop πριν απο δυο εβδομαδες.

και να φανταστειτε ημουν ετοιμος να ακυρωσω την παραγγελια μεχρι τελευταια στιγμη επειδη στο Ελληνικο site εγραφαν οτι το μεγεθος ηταν 28.6cm...)

http://www.gigabyte.com.gr/products/page/vga/geforce_gtx_1070_g1_gaming/specs/

Ενα ερωτημα μονο.

Ξερετε πως γινεται registration στην gigabyte σε περιπτωση που χρεαστει(επειδη την πηρα απο mustshop),ετσι ωστε να ειμαι καλυμενος απο αποψη εγγυησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DirectX 12 performance

 

Να γιατί δεν παίζουν ρόλο μόνο τα FPS, αλλά και τα frametimes και όπως βλέπουμε είναι αρκετά χειρότερα στην κόκκινη.

Ακριβώς. Ένας λόγος που δεν πήγα προς RX480 ήταν αυτός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...