Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα υπάρξει η δυνατότητα για περισσότερες λεπτομέρειες (όπως μεταξύ άλλων μεγαλύτερες ποσότητες γεωμετρίας) για DX12 στο μέλλον, αλλά για κάτι τέτοιο θα πρέπει να δημιουργηθούν DX12 παιχνίδια από την αρχή και όχι παιχνίδια βασισμένα σε προγενέστερα ΑΡΙs απλά με ένα DX12 path κοτσαρισμένο από πάνω.

 

Δες πότε εμφανίστηκε επίσημα το DX12 και πόσο χρόνο δημιουργίας θέλει ένα ΑΑΑ παιχνίδι και θα καταλάβεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Αν ένα παιχνίδι φτιαχτεί από το μηδέν για DX12, τότε όλες οι παλαιότερης τεχνολογίας κάρτες (και λειτουργικά) δεν θα μπορούν να το τρέξουν καθόλου όμως, σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους κατοχους gtx 1070 με micron μνημες...δεν εχουν βγαλει ακομα ολες οι εταιρειες bios

http://www.guru3d.com/news-story/manufacturers-roll-out-firmware-updates-for-geforce-gtx-1070-due-to-memory-issue.html

 

Μονο η giga δεν εχει βγαλει με micron ακομα gtx 1070.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως ναι.

 

Υπάρχουν παιχνίδια που κερδίζεις κάμποσα frames με 2133/2400άρες μνήμες. Οι 1600 είναι πολύ low πλέον. Βέβαια σε FX δεν υπάρχουν διαφορές, μόνο η Intel κερδίζει.

 

 

Αν ένα παιχνίδι φτιαχτεί από το μηδέν για DX12, τότε όλες οι παλαιότερης τεχνολογίας κάρτες (και λειτουργικά) δεν θα μπορούν να το τρέξουν καθόλου όμως, σωστά;

 

Για λειτουργικό σίγουρα, αφού μόνο τα Win10 υποστηρίζουν DX12 και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Τώρα να γονατίσουν οι τωρινές κάρτες, θα πάρει πολύ χρόνο. Εάν δεν δυναμώσουν αρκετά οι κονσόλες, άλμα στον οπτικό τομέα δεν θα δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλοδουλευτη η καρτα.Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για κατι αλλο. Το μονο που θεωρω οτι μπορεις να ρωτησεις ειναι κατοχους των FTW εκδοσεων τι θερμοκρασιες εχουν πανω κατω για να εισαι οκ.

Ευχαριστώ παιδιά. 

 

Τελικά έχω πρόβλημα με το τροφοδοτικό, δεν είναι ακριβώς coil whine, περισσότερο θόρυβος σαν buzzing-μαζί με coil whine , δε μπορώ να καταλάβω όμως αν προέρχεται μόνο από αυτό καθώς παρόμοιος θόρυβος προέρχεται και απο κει κοντα, λογικά επηρεάζει και την κάρτα το πρόβλημα του τροφοδοτικου.... Anyway , θα μαζέψω διάφορες απορίες από τεστ που θα κάνω σήμερα και θα κάνω νεο τοπικ σχετικά με τα όποια προβλήματα παρουσιαστούν. 

 

psu: corsair gs 800 ( 1st gen )

 

 

 

Επίσης για τις μνήμες ξέρω ότι είναι σάπιες, θα τις αλλάξω σε 1.5 μήνα μαζί με το τροφοδοτικό. Προς το παρόν το μηνιάτικο δεν φτάνει :P

 

ΕDIT

Σε unigine heaven με στοκ φαν προφιλ

Το coil whine στην κάρτα είναι απειροελάχιστο, σε νορμαλ πλαίσια. Τελικά το τροφοδοτικό κάνει το 10πλάσιο coil whine. Ειδικά στο τέλος κλείσιμο του bench τρελό τσίριγμα το corsair. Ενώ η κάρτα ήσυχη

 

και unigine heaven

 

 

stock gpu , stock fan profile 73 βαθμούς σε παιχνίδι με custom έφτασε 67 αλλά ακόμα πειραματίζομαι post-376588-0-43495000-1476978146_thumb.jpg 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

και εγω για τροφοδοτικο ειμαι γιατι μου κανει θορυβο εδω και καιρο(corsair tx 750)

 

 

Τελικα η Nvidia παρολο που απο πωλησεις σε καρτες γραφικων τα παει καλα,τελικα εκανε και συνεργασια με την Nintendo για την καινουργια κονσολα της δευτερης https://blogs.nvidia.com/blog/2016/10/20/nintendo-switch/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Πριν από κανένα 2ωρο, ξεπακέταρα την νέα κάρτα (Asus GTX 1060). Την έβαλα, όλα καλά, με DDU κλπ. Περνάω το Asus GPU Tweak, τους drivers (από site Nvidia), και τρέχω 3DMark το νέο DX12 test (σημειώνω χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση στο GPU Tweak). Βγάζει σκορ 4101. Λέω κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορούσε να πιάσει ούτε τα 30fps, λέω πόσο να φταίνε τα 1440p. Ανοίγω GPU-Z και βλέπω να λείπουν αρκετές πληροφορίες και τα clocks πολύ χαμηλά.

 

gt2.gif

ΝΕW

gt2.gif

 

 

Kάνω επανεκκίνηση, τίποτα τα ίδια. Μετά λέω, να μπω σε παιχνίδι. Δοκίμασα το BF4 (έχοντας ενεργοποιήσει πρώτα το OC Mode από το Asus GPU Tweak), και σύμφωνα με το NZXT CAM, είχα 99% GPU Usage στα 1999MHz με peak στα 2012ΜHz για αρκετή ώρα, και χρήση VRAM 2.1GB (Ultra Settings), με θερμοκρασία 58-60*C. Εκεί άρχισα να αγχώνομαι. Τι παίζει? Το OC Mode της Asus είναι στα 1783MHz, και εγώ πιάνω 1999-2012MHz. Το GPU-Z γιατί δεν εμφανίζει σωστά τις πληροφορίες?

 

Και να παραθέσω και το αρνητικό της υπόθεσης. Coil whine ενώ έπαιζα BF4, και μάλλον ήταν από την 1060. Ακουγόταν βέβαια μόνο όταν έκανα mute τα ηχεία. Να το ψάξω περεταίρω με αλλαγές κλπ?

 

Θηρίο ανήμερο η κάρτα πάντως. :P

 

 

unspecified.jpg

 

Περισσότερες εδώ.

 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νωρις το εχεις να ανοιγει.

Εγω το βαζω να ανοιγει μετα τους 60 και το 100% στους 88.μια ευθεια ουσιαστικα.

Δε φτανει ποτε πανω απο 78 ετσι και εχω και midi κουτι.

Βεβαια λογικα εχεις πιο κρυα καρτα και πας και αναλογα το θορυβο.

Μενα απο απο 50% ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα μου φαινεται περιεργο. Τι θες να πετυχεις? Επιδοσεις ή χαμηλο θορυβο? Με τοσο μεγαλη κλιση θα ανεβοκατεβαζει στροφες ο ανεμιστηρας αποτομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ψάχνω fan profile ώστε όταν γενικά δεν κάνω κάτι ή ειμαι σε browsing-θέαση ταινίας να μην γυρνάνε τα φανάκια μέχρι μια safe θερμοκρασία και κατά την διάρκεια παιχνιδιού να φτάνει μέχρι 67 βαθμούς περίπου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχουν παιχνίδια που κερδίζεις κάμποσα frames με 2133/2400άρες μνήμες. Οι 1600 είναι πολύ low πλέον. Βέβαια σε FX δεν υπάρχουν διαφορές, μόνο η Intel κερδίζει.

 

 

 

Για λειτουργικό σίγουρα, αφού μόνο τα Win10 υποστηρίζουν DX12 και δεν πρόκειται να αλλάξει αυτό. Τώρα να γονατίσουν οι τωρινές κάρτες, θα πάρει πολύ χρόνο. Εάν δεν δυναμώσουν αρκετά οι κονσόλες, άλμα στον οπτικό τομέα δεν θα δούμε.

Δεν σου είπα αν έχουν διαφορά, είπα ότι για 1600MHz, το CL9 είναι μια χαρά.

 

Παιδιά, καλησπέρα.

 

Πριν από κανένα 2ωρο, ξεπακέταρα την νέα κάρτα (Asus GTX 1060). Την έβαλα, όλα καλά, με DDU κλπ. Περνάω το Asus GPU Tweak, τους drivers (από site Nvidia), και τρέχω 3DMark το νέο DX12 test (σημειώνω χωρίς να πειράξω κάποια ρύθμιση στο GPU Tweak). Βγάζει σκορ 4101. Λέω κάτι δεν πάει καλά. Δεν μπορούσε να πιάσει ούτε τα 30fps, λέω πόσο να φταίνε τα 1440p. Ανοίγω GPU-Z και βλέπω να λείπουν αρκετές πληροφορίες και τα clocks πολύ χαμηλά.

 

gt2.gif

ΝΕW

gt2.gif

 

 

Kάνω επανεκκίνηση, τίποτα τα ίδια. Μετά λέω, να μπω σε παιχνίδι. Δοκίμασα το BF4 (έχοντας ενεργοποιήσει πρώτα το OC Mode από το Asus GPU Tweak), και σύμφωνα με το NZXT CAM, είχα 99% GPU Usage στα 1999MHz με peak στα 2012ΜHz για αρκετή ώρα, και χρήση VRAM 2.1GB (Ultra Settings), με θερμοκρασία 58-60*C. Εκεί άρχισα να αγχώνομαι. Τι παίζει? Το OC Mode της Asus είναι στα 1783MHz, και εγώ πιάνω 1999-2012MHz. Το GPU-Z γιατί δεν εμφανίζει σωστά τις πληροφορίες?

 

Και να παραθέσω και το αρνητικό της υπόθεσης. Coil whine ενώ έπαιζα BF4, και μάλλον ήταν από την 1060. Ακουγόταν βέβαια μόνο όταν έκανα mute τα ηχεία. Να το ψάξω περεταίρω με αλλαγές κλπ?

 

Θηρίο ανήμερο η κάρτα πάντως. :P

 

 

unspecified.jpg

 

Περισσότερες εδώ.

 

 

Και η ASUS Coil Whine; Τι γίνεται;

Το Boost που πιάνεις είναι λογικό να είναι παραπάνω από αυτό που γράφει το GPUZ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και η ASUS Coil Whine; Τι γίνεται;

Το Boost που πιάνεις είναι λογικό να είναι παραπάνω από αυτό που γράφει το GPUZ.

Δεν ξέρω, αύριο θα ξαναδώ. Δεν ακούγεται όμως έντομα (πρέπει να κλείσω τα ηχεία), και δεν νομίζω να την δεχτούν πίσω.

Μου φαίνεται περίεργο.. 2GHz χωρίς να πειράξω τίποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο πάνε. 
Αυτό που σου έλεγα, ότι όλες είναι ίδιες ουσιαστικά.
Καλορίζικη. Εντάξει τώρα, μην το ψάχνουμε και πολύ, αν δεν είναι ενοχλητικό, ok.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...