Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Άντε να σπάσουν το bios του Πασχάλη να αφαιρέσουμε τα ηλίθια limitations της NGreedia. Λένε ότι είμαστε κοντά, για να δούμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε να σπάσουν το bios του Πασχάλη να αφαιρέσουμε τα ηλίθια limitations της NGreedia. Λένε ότι είμαστε κοντά, για να δούμε..

 

 

 

Ναι βέβαια να αφαιρέσουν τα limitations της nVidia και να κάνεις καμιά ζημιά στη κάρτα. Θα τρέχεις για RMA πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι noob-user να πάθω τέτοιο πράγμα..Ουσιαστικά πρέπει να αυξηθεί το TDP limit, το power target και να αλλαχτεί το thermal threshold για τα ρολόγια γιατί παραείναι γελοίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι noob-user να πάθω τέτοιο πράγμα..Ουσιαστικά πρέπει να αυξηθεί το TDP limit, το power target και να αλλαχτεί το thermal threshold για τα ρολόγια γιατί παραείναι γελοίο.

 

 

 

Δεν είπα οτι είσαι noob, το αντίθετο. Απλώς όσο παίζεις με το hardware και αυξάνεις το ρεύμα τόσο μειώνεται η διάρκεια ζωής και αυξάνεται η πιθανότητα για βλάβη. Εγώ αν είχα δώσει τόσα χρήματα μόνο τα ρολόγια θα ανέβαζα μέχρι να φτάσω κάποιο όριο. Για αύξηση ρεύματος ούτε λόγος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα οτι είσαι noob, το αντίθετο. Απλώς όσο παίζεις με το hardware και αυξάνεις το ρεύμα τόσο μειώνεται η διάρκεια ζωής και αυξάνεται η πιθανότητα για βλάβη. Εγώ αν είχα δώσει τόσα χρήματα μόνο τα ρολόγια θα ανέβαζα μέχρι να φτάσω κάποιο όριο. Για αύξηση ρεύματος ούτε λόγος.

 

Υπερβολές. Δεν έχω δει κάποιο whitepaper της TSMC για τα τωρινά 16FF της, ωστόσο από λίγο παλιότερα της intel, υπήρχε η δυνατότητα για πολύ μεγαλύτερες τάσεις και ρεύματα στα τρανσίστορ απ' ότι πρόκειται να υπάρξουν ποτέ σε μια GPU που θα αυξήσεις 5-10% την τάση του ολοκληρωμένου. Όσο και να έχουν κατέβει τα limits από 2-3 χρόνια πριν με την περαιτέρω σμίκρυνση, εξακολουθεί να ισχύει ότι δεν αφορούν τον consumer κόσμο και το +/-10% από τις τάσεις αναφοράς.

 

Αν το ολοκληρωμένο καταστραφεί σε μικρό χρονικό διάστημα δίχως να εκτεθεί σε ακραίες θερμοκρασίες σίγουρα δεν είναι από το +10% της τάσης. Απλά ήταν για να χαλάσει, με ότι τάση και να δούλευε.

 

 

Άντε να σπάσουν το bios του Πασχάλη να αφαιρέσουμε τα ηλίθια limitations της NGreedia. Λένε ότι είμαστε κοντά, για να δούμε..

 

Είσαι σίγουρος ότι στα συγκεκριμένα σχετικά μικρά τσιπάκια του GP104 και κάτω το πρόβλημα είναι τα voltage limits ή τα thermal limits;

 

Το είχα ξαναποστάρει και παλιότερα, το ποστάρω και τώρα, αν κάποιος πχ. θέλει να τη βάλει σε άζωτο, αν και είναι πάνω κάτω πράγματα γνωστά για όποιον ασχολείται με το σπορ. Πάντως αυτή τη στιγμή το Pascal μετά βίας ξεπερνάει τα 2.5Ghz με τάσεις πάνω από 1.4V. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι να κερδίσει κάποιος αυτή τη στιγμή όταν ήδη με 1.09V παίζει πάνω από 2Ghz...

 

Επίσης οι συγκεκριμένοι voltage controllers απ' ότι βλέπω έχουν pins για upper threshold. Δεν έχω κάτσει επ ουδενί φυσικά να μελετήσω τι έχουν πάνω στην πλακέτα ή πως την υλοποιεί κάθε κατασκευαστής, αλλά δεν είμαι ιδιαίτερα αισιόδοξος ότι έχουν και controller για το upper threshold ώστε να αφορά σε κάτι το bios...  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν τέλει και γω coil whine @evga sc, βέβαια ίδιο θόρυβο κάνει και το τροφοδοτικό μου οπότε παίζει να φταίει αυτό.

 

Σε λίγο ποστάρω και gpuz + firestrike ενα γρήγορο

 

post-376588-0-94038900-1476930310_thumb.jpg

 

Max boost δε θυμάμαι, νομίζω 1999,5 σε παιχνίδι ( Rainbow Six Siege ) και 1987 στο bench ( ; ) , είμαι πτώμα :wacko: παίδες, περισσότερα αύριο.

 

Θα τρέξω αύριο πάλι κανα 2 3d mark και unigine heaven. 

 

Θερμοκρασία επειδή ακόμα το ψάχνω το θέμα με τα fans στο κουτί 72 σε bench -75 σε παιχνίδι με το στοκ προφιλ  ( μπορεί να προτείνει κάποιος κανα fan profile ? )

 

Ο επεξεργαστής ειναι ενας i7 2600K ( γεράκος ) στα 4.2 με 1.208 ρεύμα. Μνήμες κάτι σάπιες kingston 1600 cl9 8GB 

 

Bios, δεν πέρασα το καινούριο ακόμη. 

 

post-376588-0-32893800-1476930676_thumb.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοδουλευτη η καρτα.Δεν υπαρχει λογος να ανησυχεις για κατι αλλο. Το μονο που θεωρω οτι μπορεις να ρωτησεις ειναι κατοχους των FTW εκδοσεων τι θερμοκρασιες εχουν πανω κατω για να εισαι οκ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα τρέξω αύριο πάλι κανα 2 3d mark και unigine heaven. 

 

Θερμοκρασία επειδή ακόμα το ψάχνω το θέμα με τα fans στο κουτί 72 σε bench -75 σε παιχνίδι με το στοκ προφιλ  ( μπορεί να προτείνει κάποιος κανα fan profile ? )

 

 

 

εγω ειμαι ετσι με την FTW κ πανω απο 62 βαθμους δν την εχω δει ποτε την καρτα κ μιλαμε για gaming 6 ωρες ++...η καρτα 60% φανς δουλευει 1600 στροφες κ δν ακουγεται το παραμικρο..σταθεροποιητε 60 με 62 βα6μους ΜΑΧ

post-360690-0-09300700-1476934651_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ξέρεις τι να πιστέψεις ......

 

Εντάξει διορθωθήκανε οι μπέμπηδες.....το θέμα είναι πως το κατάφεραν να διορθώσουν τα results για την 980ti/titan x (maxwell) με τον ίδιο driver που είχαν κάνει το αρχικό test?...... :ph34r:

post-303984-0-14970000-1476940449_thumb.png

post-303984-0-26983400-1476940457_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που βλέπω την προηγούμενη μου κάρτα (390) από κάτω από την τωρινή (1060) μου φεύγει ένα βάρος.
Ούτε του παπά δεν πρέπει να το λέω. Ταλαιπωρήθηκα, αλλά άξιζε πολύ η αλλαγή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας τα πρώτα benchmarks του BF1 , τελικά ρε παιδιά αυτό το DX12 marketing πυροτέχνημα για να πουλάνε νέες VGA είναι?

 

Πως γίνεται τόσο νέα AAA games με κορυφαίες 3D engines να μην κερδίζουν τίποτα και να έχουν ακόμα και πιο χαμηλά fps σε σχέση με το DX11? Ακόμα και στις τελευταίες gpus!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βλέποντας τα πρώτα benchmarks του BF1 , τελικά ρε παιδιά αυτό το DX12 marketing πυροτέχνημα για να πουλάνε νέες VGA είναι?

 

Πως γίνεται τόσο νέα AAA games με κορυφαίες 3D engines να μην κερδίζουν τίποτα και να έχουν ακόμα και πιο χαμηλά fps σε σχέση με το DX11? Ακόμα και στις τελευταίες gpus!

 

Μα το έχουμε πει. Κάθε φορά που βγαίνει καινούριο DX τα παιχνίδια βαραίνουν.

Αυτά που λένε για αύξηση επιδόσεων είναι όπως λες Marketing tricks.

 

Ε, όχι.

Και όμως ναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μα το έχουμε πει. Κάθε φορά που βγαίνει καινούριο DX τα παιχνίδια βαραίνουν.

Αυτά που λένε για αύξηση επιδόσεων είναι όπως λες Marketing tricks.

 

Τα DX api versions ως τώρα μπορεί μεν να βαραίνανε , αλλά έδιναν και ανώτερο image quality - experience. Το DX12 βγήκε με σημαία το πολύ καλύτερο performance και μηδενική διαφορά image quality με το προγενέστερο DX11.

 

Αυτό το performance gain που μας λένε ψάχνουμε να βρούμε με ελάχιστες εξαιρέσεις που αφορούν κυρίως την AMD.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...