Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιατι τετοιο μενος προς το συγκεκριμενο μελος??

Περα απο αυτο και εγω οσον αφορα oc αν δεν δινει τουλαχιστον 10-15% αυξηση η συγκεκριμενη γενια δεν νομιζω να εμπαινα στην διαδικασια και αυτο μονο και εφοσον χρειαζομουν την εξτρα επιδοση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την πάτησα από την μία γιατί εκτός από τις καλές σχετικά επιδόσεις σε σχέση με την 390 που είχα πήρα ΝVIDIA  ελπίζοντας πως θα μπορώ να κάνω και το Overclock που έκαναν οι χρήστες στην προηγούμενη γενιά (900series) αλλά τζίφος, τα σκάτωσαν στον πασχάλη . Και εσείς που περιμένετε 1080ti κρατήστε μικρό καλάθι αν νομίζετε πως θα ανεβάζετε πυρήνα και μνήμες όπως στην 980ti. :P

Τοσο δυνατες καρτες δεν χρειαζονται oc εκτος αν σκοπευεις να παρεις 4k οθονη. Ειδικα η 1080 που σε stock μεχρι 1440p τα τρεχει ολα ultra 60 fps.  Οc σε high end καρτα για να κερδισουμε ενα 10% δεν αξιζει. Να βγαλει η nvidia την 1080 ti με τουλαχισιτο 30% καλυτερη αποδοση απο 1080 και με οc που να φτανει τουλαχιστον 20% επιπλεον αποδοση αυτο τοτε ναι θα πρεπει θα αξιζει να κανεις oc.

Γιατί νομίζεις πως με 4K οθόνη θα κερδίσεις κάτι αξιόλογο σε frames;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την πάτησα από την μία γιατί εκτός από τις καλές σχετικά επιδόσεις σε σχέση με την 390 που είχα πήρα ΝVIDIA  ελπίζοντας πως θα μπορώ να κάνω και το Overclock που έκαναν οι χρήστες στην προηγούμενη γενιά (900series) αλλά τζίφος, τα σκάτωσαν στον πασχάλη . Και εσείς που περιμένετε 1080ti κρατήστε μικρό καλάθι αν νομίζετε πως θα ανεβάζετε πυρήνα και μνήμες όπως στην 980ti. :P

Γιατί νομίζεις πως με 4K οθόνη θα κερδίσεις κάτι αξιόλογο σε frames;

Οχι επειδη το 10% ειναι πολυ λιγο αλλα σε 4κ το χρειαζεσαι οσο μεγαλυτερη αποδοση γινεται. Και παλι ουτε εγω θα εκανα oc μονο για 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι επειδη το 10% ειναι πολυ λιγο αλλα σε 4κ το χρειαζεσαι οσο μεγαλυτερη αποδοση γινεται. Και παλι ουτε εγω θα εκανα oc μονο για 10%.

Meanwhile, το +20-25% της 1080 το πληρώνεις ~250 ευρώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι επειδη το 10% ειναι πολυ λιγο αλλα σε 4κ το χρειαζεσαι οσο μεγαλυτερη αποδοση γινεται. Και παλι ουτε εγω θα εκανα oc μονο για 10%.

 

Aμφιβάλλω αν και εσύ ο ίδιος κατάλαβες τι έγραψες μόλις. Μάλλον δεν είμαι μόνος μου γιατί η μύγα που καθόταν στην οθόνη όσο το διάβαζα αυτοκτόνησε από τα νεύρα της.... :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντα ήμουν και είμαι της άποψης ότι γιατί να μην πάρεις το μέγιστο από το HW σου ; Έστω ένα 10-15% είναι free(Και μην αρχίσει κανείς να λέει για την κατανάλωση και τον λογαριασμό της ΔΕΗ..). Εκτός αυτού, όσοι έχουμε 144Hz monitors, ακόμα και τα έξτρα 10(Τόσο παίρνεις στα 80-90) καρέ κάνουν διαφορά και πολλές φορές χρειάζονται για να αυξηθεί σημαντικά η αίσθηση, όπως στο GoW 4 σε 4Κ. Η 1070 stock έχει 36FPS μέσο όρο, ενώ με OC πάει στα ~44(Όσα έχει η 1080 stock).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα το πάρεις αλλά να αξίζει και τον κόπο. Προφανώς με ένα μονοψήφιο ποσοστό αύξησης η διαφορά δύσκολα φαίνεται σε πραγματικό χρόνο στην πλειοψηφία των περιπτώσεων, οπότε τσάμπα κόπος. Οι κατά πολύ ουσιαστικότερες διαφορές προϋποθέτουν σοβαρές επεμβάσεις είτε από την πλευρά του χρήστη είτε από τον κατασκευαστή και όχι οι σημερινές κάρτες δεν το δίνουν έτσι εύκολα πλέον το 15-άρι και βάλε διαφορά σε πυρήνα ΚΑΙ μνήμη με το καλημέρα σας πλην πολύ σπάνιων εξαιρέσεων.  

 

΄Οσων αφορά την ΔΕΗ φτάνει πια με την καραμέλα του παράδοξου. Είναι θέμα επάρκειας. Η EVGA FTW 1070 αυξάνει την συχνότητα του πυρήνα κατά <7% (χωρίς να υπερχρονίσει μνήμες) με αύξηση κατανάλωσης 43+% στα 215W ενώ μια απλή 1080 καταναλώνει μέγιστο 180W. Kαι επειδή η κατανάλωση αυξάνεται με γεωμετρική πρόοδο σε σχέση με την αύξηση συχνότητας quo vadis domine αν καταφέρεις να αυξήσεις μνήμη και πυρήνα κατά 15% σε μια 1070 (αν τα καταφέρεις φυσικά χωρίς εξωτικές λύσεις ψύξεις.....); Ειδοποίησέ με πότε θα βράσει το νεράκι να ρίξω τα μακαρόνια....

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 12-15% κερδίζεις με ένα OC στα 2.1Ghz/9Ghz. Εδώ οι εταιρείες έβαλαν Micron μνήμες πλέον στις 1070 για να μην ανεβαίνουν πολύ και φτάνει η 1070 την 1080 :D

 

Εάν δεν ανεβάσεις το ρεύμα δεν πρόκειται να σου κρατήσει 2.1Ghz ο πυρήνας. Τα temps εάν δεν δώσεις ρεύμα δεν πρόκειται να αλλάξουν, αλλά και να δώσεις κλάιν μάιν η διαφορά στην θερμοκρασία.

 

Μήπως ισχύει για τις 1070 αυτό μόνο?

Έκανα χθες άλλη μια σειρά benchmark και οι διάφορες είναι στο 1% με OC, +75 core (2125 max boost, 2112 stable) , +450 mem (11.118MHz)

HEAVEN 102.3 (2660) default ->105.6 (2576) OC

3DMark Fire Strike 17790 default -> 18383 OC

Κοίταξα και τα power, max 103%, 1.093V. Αν δεν ήταν κλειδωμένα τα pascal, πιστεύω θα μπορούσα να ανέβω αρκετά περισσότερο. Και από temp είμαι οκ, 52C max με 22C θερμοκρασία δωματίου.

 

Δεν εχω παράπονο από την απόδοση, αυτό έλειπε, απλά μήπως κάνω κάτι λάθος και παίρνω τόσο λίγο + στο performance.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...