Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με OC όμως αλλάζουν τα πράγματα.

Μπα, νομίζω η πράσινη έχει αποφασίσει να κόψει το άθλημα. είναι και λογικό, μόνο προβλήματα της δημιουργεί και ταυτόχρονα χαντακωνει τις μεγαλύτερες σειρές της.

Μόνο όσες κάρτες πάρουν custom bios για να ξεπεραστούν τα limitations θα πάρουν oc μεγαλύτερο του 5% και αυτό αν δεν είναι hw locked όπως υποψιάζονται πολλοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν υπάρχει περίπτωση να φεύγει η 1080ti με oc από μία titan x pascal oc (πόσο δε μάλιστα και αν δεν φοράει και gddr5x που εκεί θα έχουν ακόμη μεγαλύτερη διαφορά)......πάνε οι εποχές 980ti και το παπούτσι από oc που τράβαγε σε titan x maxwell.Δυστυχώς η σειρά 1000series έχει limitation και ελέγχεται από την nvidia......ακριβώς όπως έκοψε και τα samsung vram τσιπάκια στις gtx 1070 διότι φτάνανε την gtx 1080 με το oc που πέρνανε από την vram οι gtx 1070 (και εφόσον ο πυρήνας πατάει φρένο στα 2,1ghz σε όλες τις pascal gpu 1060/1070/1080/titan x pascal/και σίγουρα και στην 1080ti).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτήν την σειρά  δεν περιμένω να σπάσουν το bios ........ στην δεύτερη που μπορεί να έρθει μέσα στο 2017   http://videocardz.com/63764/editorial-nvidia-geforce-20-series   όμως το περιμένω.....μπας και κάνω και καμία αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με OC όμως αλλάζουν τα πράγματα.

 

΄Οπως προσπαθήσεις να υπερχρονίσεις την μία θα προσπαθήσεις να υπερχρονίσεις και την άλλη. Τώρα σε περιπτώσεις που περιορίζει το εύρος μνήμης προφανώς την έχεις κάτσει την βάρκα με την 1080Ti, γιατί το να φτάσεις τις μνήμες στα 480GB/s θα πρέπει να κλείσεις σουίτα στην κατάψυξη. 

Εάν σπάσει το bios θα δούμε τα πραγματικά όρια του Pascal.

 

Kαι μετά αν σε ρωτήσουν στο έλεγχο αεροδρομίου τι περιέχει το τσαντάκι του laptop τους πεις "Pascal", μην εκπλαγείς αν σε ξαπλώσουν κάτω τα κομάντο ουρλιάζοντας "τρομοκράτης" :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν τα όρια είναι σαν τις 1070/1080 μάπα το καρπούζι. Αλλά η NV βλέποντας ότι μια 980Ti custom μπορεί να πλησιάζει επικίνδυνα μια 1080, μάλλον όντως θα το κόψει το άθλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αν τα όρια είναι σαν τις 1070/1080 μάπα το καρπούζι. Αλλά η NV βλέποντας ότι μια 980Ti custom μπορεί να πλησιάζει επικίνδυνα μια 1080, μάλλον όντως θα το κόψει το άθλημα.

Max oc σε 1070 δηλαδη ποσο μπορει να παει?

Σε εμενα(1070g1)  με ρολογια +130gpu +300 memory χωρις επιπλεον ρευμα(απο απορια και μονο ειδα ενα ~5%...),δηλαδη δεν αξιζει...

Επειδη ειμαι της αποψης,οσο χαμηλοτερες θερμοκρασιες τοσο καλυτερα,το γυρισα σε default ρυθμισεις..

Τωρα οσοι εχουν υπομονη,χρονο και μπορει να ασχοληθουν με max oc,και βλεπουν αυξηση επιδοσεων πανω απο 10% εκει παω πασο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Max oc σε 1070 δηλαδη ποσο μπορει να παει?

Σε εμενα(1070g1)  με ρολογια +130gpu +300 memory χωρις επιπλεον ρευμα(απο απορια και μονο ειδα ενα ~5%...),δηλαδη δεν αξιζει...

Επειδη ειμαι της αποψης,οσο χαμηλοτερες θερμοκρασιες τοσο καλυτερα,το γυρισα σε default ρυθμισεις..

Τωρα οσοι εχουν υπομονη,χρονο και μπορει να ασχοληθουν με max oc,και βλεπουν αυξηση επιδοσεων πανω απο 10% εκει παω πασο

 

Η δική μου gtx1080 ανέβηκε +75 core (2130 boost) +450mem και ενώ μπορώ να ανεβάσω το power target στο 150%, νομίζω ότι δεν είδα ποτέ πάνω από 90%.

Σε heaven και 3DMark η αύξηση ήταν ασήμαντη οπότε το γύρισα και εγώ πίσω σε default. Όπως σωστά ειπώθηκε  από άλλους πριν, αγοράστε custom υλοποίηση με βάση την τιμή και την εμφάνιση, διαφορές σε αποδόσεις δεν έχουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 12-15% κερδίζεις με ένα OC στα 2.1Ghz/9Ghz. Εδώ οι εταιρείες έβαλαν Micron μνήμες πλέον στις 1070 για να μην ανεβαίνουν πολύ και φτάνει η 1070 την 1080 :D


Max oc σε 1070 δηλαδη ποσο μπορει να παει?

Σε εμενα(1070g1)  με ρολογια +130gpu +300 memory χωρις επιπλεον ρευμα(απο απορια και μονο ειδα ενα ~5%...),δηλαδη δεν αξιζει...

 

Εάν δεν ανεβάσεις το ρεύμα δεν πρόκειται να σου κρατήσει 2.1Ghz ο πυρήνας. Τα temps εάν δεν δώσεις ρεύμα δεν πρόκειται να αλλάξουν, αλλά και να δώσεις κλάιν μάιν η διαφορά στην θερμοκρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίπου 12-15% κερδίζεις με ένα OC στα 2.1Ghz/9Ghz. Εδώ οι εταιρείες έβαλαν Micron μνήμες πλέον στις 1070 για να μην ανεβαίνουν πολύ και φτάνει η 1070 την 1080 :D

 

Εάν δεν ανεβάσεις το ρεύμα δεν πρόκειται να σου κρατήσει 2.1Ghz ο πυρήνας. Τα temps εάν δεν δώσεις ρεύμα δεν πρόκειται να αλλάξουν, αλλά και να δώσεις κλάιν μάιν η διαφορά στην θερμοκρασία.

 

Εμένα μου κρατούσε και παραπάνω(χωρίς ρεύμα) αλλά ήθελε τα φανάκια στο φουλ σχεδόν και δε θέλω, τι 2100κάτι, τι 2088...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοσο δυνατες καρτες δεν χρειαζονται oc εκτος αν σκοπευεις να παρεις 4k οθονη. Ειδικα η 1080 που σε stock μεχρι 1440p τα τρεχει ολα ultra 60 fps.  Οc σε high end καρτα για να κερδισουμε ενα 10% δεν αξιζει. Να βγαλει η nvidia την 1080 ti με τουλαχισιτο 30% καλυτερη αποδοση απο 1080 και με οc που να φτανει τουλαχιστον 20% επιπλεον αποδοση αυτο τοτε ναι θα πρεπει θα αξιζει να κανεις oc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...