Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν αξιζει να δωσεις τοσα ΄πολλα χρηματα επαναλαμβανω. Με μια 4κ IPS εισαι κομπλε και χωρις HDR η Gsync.

Μπορείς να μας το αναλύσεις αυτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αξιζει να δωσεις τοσα ΄πολλα χρηματα επαναλαμβανω. Με μια 4κ IPS εισαι κομπλε και χωρις HDR η Gsync.

 

Αν κάποιος διαθέτει τα χρήματα και τον ενδιαφέρει, φυσικά και αξίζει. Διαφορά υπάρχει. Αν τώρα κάποιος δεν διαθέτει τα χρήματα πάει σε ότι καλύτερο βρίσκει για την τσέπη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος διαθέτει τα χρήματα και τον ενδιαφέρει, φυσικά και αξίζει. Διαφορά υπάρχει. Αν τώρα κάποιος δεν διαθέτει τα χρήματα πάει σε ότι καλύτερο βρίσκει για την τσέπη του.

Παντως δυο φιλοι μου που θα κανουν μεσα στο μηνα αναβαθμιση στο pc τους δεν το εχουν σκεφτει καν να παρουν με Gsync και HDR(λογω κοστους) και γι αυτο θα παρουν την απλη 4κ. Διαφορα υπαρχει αλλα οχι τοσο μεγαλη που να δικαιολογει την υπερβολικα υψηλη τιμη τωνν HDR/ τηλεορασεων που εχουν βγει μεχρι τωρα σε συγκριση με τις απλες 4κ.  Οσον αφορα τις οθονες τωρα οταν μια 4κ κανει περιπου  500 ευρω https://www.skroutz.gr/s/5168038/Asus-PB287Q.html θα πρεπει να μην ξεπερνανε τα 600 ευρω οι HDR. Αλλιως θα αποτυχουν σε πωλησεις. Αν ειναι μεχρι 600 τοτε οκ. Οχι παραπανω ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, επειδή δεν θα αγοράσεις εσύ και οι δύο φίλοι σου HDR monitor, θα αποτύχουν..Εμένα το επόμενο μόνιτορ θα 'ναι 21:9 με G-Sync/HDR και ανάλυση μάλλον κάτι σε 5120*2160.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμενα το επομενο κατι τετοιο θα ειναι αλλα μεχρι τοτε βολευομαστε με τις 2560χ1440 που εχουμε τωρα. Μεχρι να βγουν 5κ οθονες που να κοστιζουν κατω απο 1000 ευρω εχουμε καιρο ακομα. Πριν απο το 2019 αποκλειεται να δουμε τεοιες οθονες σε καλη τιμη. Μπορει να παρει και παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως θα μεινω στα 1440p για τουλαχιστον μια 5ετια εκτος αν γινει τρελο αλμα τεχνολογιας οσον αφορα καρτες αλλη δουλεια δεν εχω να σκαω και αλλα λεφτα για οθονη και να μην τραβαει η καρτα γραφικων.Προτιμω περισσοτερα καρε εναντι αναλυσης τωρα που ειδα το φως των περισσοτερων καρε αδυνατω να πεισω τον εαυτο μου να παει πισω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νομίζω το hype για 4κ / 5κ είναι υπερβολικό καθώς δεν μπορεί να το υποστηρίξεις με το υπάρχων hardware. 
Εγώ τις προάλλες πήραν την Dell S2417DG (1440p. 144hz και g-sync) και η 1070 ελαφρώς ζόριζετε. Δηλαδή πάνω από 100 με τα πάντα full δύσκολα μπορεί να ανεβάσει με τα πάντα full.

 

Πχ formula 2016 όλα full σε στεγνό έβγαζε 80 fps και σε βρεγμένο 60-65 fps. Τώρα ποιος ο λόγος να έχεις 144hz οθόνη? Δηλαδή πας σε 1080 αν θες 100fps και πάνω.

 

Βέβαια αν χαμηλώσεις 2-3 graphic settings (τα οποία αν δεν είσαι ψείρας) δεν σε πειράζουν και πολύ χτυπάει πάνω από 110-120fps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν θες να έχεις 100+ θες 1070 SLI τουλάχιστον. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να έχεις 4K@60 με το ίδιο setup.

Για μενα δεν παει καν σε 1070 sli (κανει υποχωρησεις και υπομονη για την επομενη γενια καρτων) καποιος που εχει 1440p 144hz ποσο μαλλον να αγοραζει αλλη οθονη κιολας 4k 60hz η 144.Τωρα αμα σου περισσευουν λεφτα για σκορπισμα παω πασο.Για μενα αμα εχεις τετοια οθονη με 144hz gsync αραζεις με αυτην ωσοτου η τεχνολογια σε μια single gpu να βγαζει ανετα 144 καρε σε full γραφικα και 1440 αναλυση παντα.Εκτιμηση μου ειναι οτι θελουμε τουλαχιστον 5ετια(ελπιζω να πεσω εξω) μεχρι να γινει το 1440p στα επιπεδα που ειναι το 1080 τωρα.Ποσο μαλλον για 4κ και 144hz το θεωρω τρελη πολυτελεια-πεταμενα λεφτα την δεδομενη στιγμη γιατι θα θες ενα καρο λεφτα για 2sli μην πω 3πλο.Βεβαια ο καθενας ξερει μεχρι που φτανει η τσεπη του και ποσα ειναι διατεθιμενος να χαλασει για το χομπι του αλλα μην λεμε και τρελα πραγματα λες και θα δει το φως το αληθινο μεταξυ 2k και 4κ.Ταπεινη μου αποψη παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...