Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν το παιχνιδι ειναι καλογραμμενο η 1070 δεν μασαει και σε υψηλοτερες αναλυσεις.

 

Ετρεξα gears of war 4 σε αναλυση 3440χ1440(ultrawide)με ολα Ultra το benchmark του παιχνιδιου και εβγαλε μεσο ορο 61fps χωρις oc στην καρτα(αρα με oc θα κερδιζει λιγα fps ακομα).Δεν ανεβαζω αλλα benchmark γιατι αλλο ειναι το θεμα που αφορα αυτα συγκεκριμενα,απλα το αναφερω για να υπαρχει ενα μετρο συγκρισης σε αυτα που γραφονται γενικα για τις νεες καρτες.

 

Βεβαια οι φθηνοτερες 34αρες Ultrawide οθονες ξεκινανε σε Ελλαδα και εξωτερικο στα 600-630+ευρω,αλλα οταν μιλαμε για καρτες γραφικων οπως η 1070 και η 1080 που κοστιζουν αναλογα,δεν πρεπει να προκαλουν εντυπωση οι τιμες των παραπανω οθονων(και με την προυποθεση φυσικα οτι οταν μιλαμε για παιχνιδια θα διαθετει καποιος ουτως ή αλλως τον χρονο καποια χρηματα στην αγορα νεων παιχνιδιων).

 

Για μενα δεν παει καν σε 1070 sli (κανει υποχωρησεις και υπομονη για την επομενη γενια καρτων) καποιος που εχει 1440p 144hz ποσο μαλλον να αγοραζει αλλη οθονη κιολας 4k 60hz η 144.Τωρα αμα σου περισσευουν λεφτα για σκορπισμα παω πασο

Επειδη το διαβαζω συχνα το παραπανω να ξεκαθαρισουμε(για αλλη μια φορα)λιγο τα πραγματα. Δεν υπαρχει value for money οταν μιλαμε για οθονες που κοστιζουν 400 και 500+ευρω(ποσο μαλλον 700αρες και 800αρες που εχουν οι ακριβοτερες gaming και πανω).Και αυτα αντικειμενικα λεφτα για σκορπισμα/πεταμα ειναι.

 

Οταν καποιος δινει 600,700,800 ευρω για μια gaming οθονη,εννοειται οτι θα εχει και αναλογο υπολογιστη αξιας ανω των 1000-1100ευρω(ειδικα αν μιλαμε για 980ti/1070 και πανω που ειναι για αυτες τις οθονες)και φυσικα καθε χρονο θα διαθετει και ενα σεβαστο ποσο για παιχνιδια.Δεν θα την βγαζει ολο το χρονο πχ με Battlefield 1,counter Strike και το δωρεαν League of legends ή dota 2.

Αυτο γιατι στην ΕΛλαδα εχει παρεξηγηθει(μεταξυ των αλλων)το οτι αυτος που δινει πολλα χρηματα σε pc hardware δεν πρεπει να δινει χρηματα σε παιχνιδια, πραγμα που φυσικα ειναι για γελια(και δυστηχως το εχω πετυχει απο αρκετο κοσμο ειτε στο forum,ειτε εκτος αυτου).

 

 

Οποιος θελει να μιλαει για value for money(αν μπορει να υπαρξει αυτο σε ειδος πολυτελειας οπως το pc gaming)τοτε θα πρεπει να μιλαμε για ατομα που παιζουν σε 1080p 60-75hz(αρα αναλογου κοστους συνηθως μεχρι 200ευρω ή 240 για τις Ultrawide),τον φθηνοτερο i5 καινουργιο ή used,8-16gb ram και για καρτα συγκεκριμενα(που ειναι και του θεματος φυσικα)gtx 1050ti μεχρι 1060 3gb(αντε οταν πεσει η 1060 6gb κατω απο τα 250ευρω).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα δεν παει καν σε 1070 sli (κανει υποχωρησεις και υπομονη για την επομενη γενια καρτων) καποιος που εχει 1440p 144hz ποσο μαλλον να αγοραζει αλλη οθονη κιολας 4k 60hz η 144.Τωρα αμα σου περισσευουν λεφτα για σκορπισμα παω πασο.Για μενα αμα εχεις τετοια οθονη με 144hz gsync αραζεις με αυτην ωσοτου η τεχνολογια σε μια single gpu να βγαζει ανετα 144 καρε σε full γραφικα και 1440 αναλυση παντα.Εκτιμηση μου ειναι οτι θελουμε τουλαχιστον 5ετια(ελπιζω να πεσω εξω) μεχρι να γινει το 1440p στα επιπεδα που ειναι το 1080 τωρα.Ποσο μαλλον για 4κ και 144hz το θεωρω τρελη πολυτελεια-πεταμενα λεφτα την δεδομενη στιγμη γιατι θα θες ενα καρο λεφτα για 2sli μην πω 3πλο.Βεβαια ο καθενας ξερει μεχρι που φτανει η τσεπη του και ποσα ειναι διατεθιμενος να χαλασει για το χομπι του αλλα μην λεμε και τρελα πραγματα λες και θα δει το φως το αληθινο μεταξυ 2k και 4κ.Ταπεινη μου αποψη παντα

 

Και 'γω υπέρ του sGPU είμαι, γι' αυτό και για την ώρα θεωρώ το sweet spot το 1440P. Στην επόμενη γενιά high-end καρτών όμως, θα μπορείς να αγοράσεις την αντίστοιχη Ti και να έχεις στο 95% των τίτλων το 4K@60. SingleGPU για 4K@144 θα αργήσουμε πολύ να δούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη το διαβαζω συχνα το παραπανω να ξεκαθαρισουμε(για αλλη μια φορα)λιγο τα πραγματα. Δεν υπαρχει value for money οταν μιλαμε για οθονες που κοστιζουν 400 και 500+ευρω(ποσο μαλλον 700αρες και 800αρες που εχουν οι ακριβοτερες gaming και πανω).Και αυτα αντικειμενικα λεφτα για σκορπισμα/πεταμα ειναι.

 

Επειδη βιαστηκες να απαντησεις χωρις να διαβασεις τα προηγουμενα ποστ η δεν καταλαβες τι ελεγα δεν μιλουσα γενικοτερα αλλα σε περιπτωση ατομου στο φορουμ που εχει ηδη 2κ οθονη 144hz και οτι δεν αξιζει η μεταβαση σε 4κ ειτε 60hz ειτε σαν την ips 144hz hdr της asus και να μπαινεις και σε αλλα εξοδα την δεδομενη στιγμη που οι καρτες δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σε αυτην την αναλυση οποτε τα εξοδα ανεβαινουν κατακορυφα για τετοια αναλυση και σε τετοια καρε.εξου και η κουβεντα μου για το πορτοφολι του καθενος.

Τελος ειναι σχετικο το value οσον αφορα της οθονες...Για μενα ειναι value-αυτο που θελω απο μια οθονη το 2k 144hz πλεον γιατι ως εκει φτανει η τσεπη μου για αλλον ειναι το 1080/144.Αλλα το 4κ 144hz  ειναι πολυτελεια για τους περισσοτερους γιατι δεν πιστευω να εχουν ολοι να σκασουν λεφτα για οθονη 1000+ και ταυτοχρονα να θελουν 2sli η 3sli 1080 για να παρουν τα μεγιστα απο την οθονη τους.Μιλαμε 5 χηνες συστημα με λιγα λογια εν  συγκριση με 2 χηνες.Μπακαλο τιμες αλλα you get the point.

Και 'γω υπέρ του sGPU είμαι, γι' αυτό και για την ώρα θεωρώ το sweet spot το 1440P. Στην επόμενη γενιά high-end καρτών όμως, θα μπορείς να αγοράσεις την αντίστοιχη Ti και να έχεις στο 95% των τίτλων το 4K@60. SingleGPU για 4K@144 θα αργήσουμε πολύ να δούμε.

Ναι το ξερω συμφωνω μαζι σου φιλος μιλας ορθα και λογικα και ειμαι λογικος ανθρωπος.Απλα αυτο θα ειναι κομπλε για οσους βολευονται με τα 60 καρε και θελουν τετοια αναλυση εγω οπως ειπα προτιμω πλεον τα καρε γιατι για 4κ 144hz οντως θα παρει καιρο για τις καρτες να μαζεψουν την ψαλιδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλα το 4κ 144hz  ειναι πολυτελεια για τους περισσοτερους

http://store.steampowered.com/hwsurvey

Αναλυσεις πανω απο 1920x1080(σε monitor παντα,οχι τηλεορασεις)ειναι πολυτελεια για τους περισσοτερους.

Οσο για τα περι αναλυσεων και frames,ας ηταν τα περισσοτερα παιχνιδια γενικα optimized και να μην εχουμε ακραια παραδειγματα παιχνιδιων να ζητανε gtx 1070 και 1080για 1080p 60fps ultra settings,να επενδυε περισσοτερος κοσμος(μεταξυ αυτων και εγω) σε ακριβοτερο Monitor.

 

Να και οι νεες pascal που αρχισαν να εμφανιζονται και στο γραφημα του steam.

 

2% για 1060(δεν λεει vram)

1.82% για 1070 

και 0.95% για 1080

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι κάρτες (από RX480/GTX1060 και επάνω) βγάζουν 60fps σε 4K και πολλές σε Ultra, άπλα στα 4Κ δεν χρειάζεται να βάζετε φίλτρα AA αφού έχετε πλέον τόσο μεγάλη ανάλυση και 4χ παραπάνω pixels από τα 1080p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλες οι κάρτες (από RX480/GTX1060 και επάνω) βγάζουν 60fps σε 4K και πολλές σε Ultra, άπλα στα 4Κ δεν χρειάζεται να βάζετε φίλτρα AA αφού έχετε πλέον τόσο μεγάλη ανάλυση και 4χ παραπάνω pixels από τα 1080p.

Χωρις ΑΑ τι σοι ultra ειναι?Επισης ποιες ειναι οι πολλες καρτες που σε 4κ βγαζουν 60fps σε ultra ετσι απο περιεργεια ?Αν ειναι κανενα καλογραμμενο παιχνιδι οπως Doom και Gears(και δεν ειναι και open world φυσικα)ναι κατι γινεται αλλα σε καμια περιπτωση αυτο δεν ειναι ο κανονας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντα χρειάζεσαι ΑΑ.

 

Εγώ σε πολλά παιχνίδια δεν βάζω ούτε στα 1080p, πχ στο BF4 που παίζω στα 120-144fps δεν βάζω. Στα 4K η ανάγκη για ΑΑ είναι ακόμα μικρότερη με τόσα πολλά pixels.

Χωρις ΑΑ τι σοι ultra ειναι?Επισης ποιες ειναι οι πολλες καρτες που σε 4κ βγαζουν 60fps σε ultra ετσι απο περιεργεια ?Αν ειναι κανενα καλογραμμενο παιχνιδι οπως Doom και Gears(και δεν ειναι και open world φυσικα)ναι κατι γινεται αλλα σε καμια περιπτωση αυτο δεν ειναι ο κανονας. 

 

Τα Ultra settings δεν τα κάνουν το AA, μπορείς να έχεις όλα σε Ultra και χωρίς ΑΑ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για competitive FPS MP δεν κυνηγάς τα settings, αλλά στο campaign/SP τα κοπανάς όλα στο τέρμα. Σίγουρα μειώνεται η ανάγκη για ΑΑ στο 4Κ, αλλά δεν εξαφανίζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάγκη για εξομάλυνση θα υπάρχει πάντα όσο και να σμικρυνθούν οι παρενέργειες λόγω υψηλότερης ανάλυσης. Αν σμικρύνω μια κακοτεχνία ξαφνικά θα γίνει κομψοτέχνημα; Παίξτε κανένα παιχνίδι σε 4k που να έχει τόνους alpha test υφές και εξηγήστε μου γιατί ΚΑΙ εκεί μου πετάγονται έξω τα μάτια από το ατελείωτο aliasing. A ναι είναι aliasing στα 4k :P

 

Aυτό που μπορεί να πει κανείς είναι ότι όταν είναι περιορισμένοι οι πόροι το τελευταίο που θα σκεφτεί να ενεργοποιήσει είναι ΑΑ. Εδώ θα συμφωνήσω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://store.steampowered.com/hwsurvey

Αναλυσεις πανω απο 1920x1080(σε monitor παντα,οχι τηλεορασεις)ειναι πολυτελεια για τους περισσοτερους.

Οσο για τα περι αναλυσεων και frames,ας ηταν τα περισσοτερα παιχνιδια γενικα optimized και να μην εχουμε ακραια παραδειγματα παιχνιδιων να ζητανε gtx 1070 και 1080για 1080p 60fps ultra settings,να επενδυε περισσοτερος κοσμος(μεταξυ αυτων και εγω) σε ακριβοτερο Monitor.

 

Να και οι νεες pascal που αρχισαν να εμφανιζονται και στο γραφημα του steam.

 

2% για 1060(δεν λεει vram)

1.82% για 1070 

και 0.95% για 1080

Αναλυσεις πανω απο 1440p ειναι πολυτελεια  οχι 1440p τη στγμη που οι φθηνες 1440p σαν τη δικη μου ξεκινανε στα 300 ευρω. Το 4κ ομως που πιο φθηνες ειναι απο 500 ευρω ναι ειναι πολυτελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλυσεις πανω απο 1440p ειναι πολυτελεια  οχι 1440p τη στγμη που οι φθηνες 1440p σαν τη δικη μου ξεκινανε στα 300 ευρω. Το 4κ ομως που πιο φθηνες ειναι απο 500 ευρω ναι ειναι πολυτελεια.

 

 

Η mainstream αναλυση ειναι τα 1920x1080.Αρα αναλυσεις πανω απο αυτην οπως τα 1440p ειναι για λιγους.

 

Αν δεν το καταλαβαινεις δεν μπορω να πω κατι αλλο πανω σε αυτο.

 

Ακομα και το ιδιο γραφημα που απαντας το αναφερει αυτο. 1.84% εχει monitor τετοιας αναλυσης και γενικα 4% εχει αναλυση 1440p και πανω. Ακομα και το δικο σου Monitor που ειναι κακη επιλογη/αγορα σαν monitor αυτο καθαυτο(23.8ιντσες 1440p 60hz),απο ποτε τα 300ευρω θεωρουνται λιγα για οθονη υπολογιστη?

 

 

Ας μην το συνεχισουμε μονο γιατι σε αλλο θεμα ειμαστε.

 

Ο μονος λογος που αναφερθηκα και παραπανω στις οθονες ειναι γιατι εχουν σχεση με τις τωρινες καρτες γραφικων(Pascal ειναι ιδανικες και για τι αναλυσεις).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...