Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://www.youtube.com/watch?v=79m6nrxQiFg

 

^ 4K nightmare settings  :devil: 

 

Άμα έχετε chrome μπορείτε να το δείτε και σε 4k60 fps αν αντέχει ο επεξεργαστής/GPU το VP9 της google. Το έβγαλα πριν κάτσω να ασχοληθώ παραπάνω με undervolting οποτε είναι στα 0.981mv.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απολαυση να το βλεπεις 4Κ η αληθεια ειναι.

Να που επιασε τα λεφτα της η 50αρα συνδεση  :P

Βεβαια απορω που το ταπεινο 4πυρηνο τραβαει(ετσι οπως το παρουσιαζουν στα του ζεν τα θεματα).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικα με οτι λεει ο Spartan117 περι undervolting, καταναλωση κλπ κλπ, θελω να πω οτι ισχυει 100%.

Η δικη μου 1080 (non Ti) παει με 1.08v μεχρι τα 2120 με σκαμπανευασματα 2024-2120 και να ταβανιαζει το powerlimit

Με curve εχω με 1,012 volt εχω 2063 σταθερα ολη μερα καθε μερα :P με μικροτερες θερμοκρασιες και το power αναθεμα και ξεπερναει ποτε το 105%.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.youtube.com/watch?v=LnjdWcnPWtE

 

Θα το εκανα και εγω αυτο αλλα ειναι πολλα τα λεφτα δυστηχως.


Βεβαια να πουμε και το τραγικο της υποθεσης οτι ενω ο τιτλος λεει ''modern games'' βλεπουμε μεσα και crysis 3 γιατι...ετσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AC Unity σε 5k maxed out με undervolting

 

assassinscreedunity04qcu8i.jpg

 

Ψάχνω να βρω τα όρια της κάρτας γενικά, μου έκανε εντύπωση που όχι μονο είναι playable αλλα κάθεται και στα 35-40 fps με 200-210 watt power draw, μιλάμε για max settings και 4 φορες 1440p res :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις το video παραπανω που ανεβασα σε 8k,εχει μεσα παιχνιδια οπως το call of duty και Forza horizon τα οποια τρεχουν σε 8κ medium-high settings με 30-40fps περιπου με 1 1080ti γιατι οπως λενε τα εν λογω παιχνιδια δεν υποστηριζουν sli,αλλα ειναι σχετικα playable για την αναλυση αυτη.

 

Βεβαια στο rise of the tomb raider για very high textures κατι ειδα και ελεγε για 16Gb Vram και ψιλο εμεινα καπως :P

 

Σε γενικες γραμμες αν και δεν θα αγορασω 1080ti ειμαι σχετικα ενθουσιασμενος για τις επομενες καρτες που θα δουμε πως θα τα πανε κυριως λογω του χαμηλοτερου κοστους τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επομενα Volta θα κατεβουν με gddr5X (2070gtx) και με gddr6 στην (2080gtx).Θα εχουν 16gb gpu ram και 360gb/s για την μικρη και 490gb/s για την μεγαλη. Απο αποδοση η 2080gtx θα ειναι 15% μπροστα απο 1080Ti και η μικρη 5% πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεις το video παραπανω που ανεβασα σε 8k,εχει μεσα παιχνιδια οπως το call of duty και Forza horizon τα οποια τρεχουν σε 8κ medium-high settings με 30-40fps περιπου με 1 1080ti γιατι οπως λενε τα εν λογω παιχνιδια δεν υποστηριζουν sli,αλλα ειναι σχετικα playable για την αναλυση αυτη.

 

Στο Unity πάντως στα 8K τελειώνει από μνήμη η 1080 Ti και μου δείχνει αυτό (δες και memory usage) :D

 

assassinscreedunity04susep.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλα τωρα το Unity..

 

Παντως ειναι τραγικο(απο το παραπανω video)να υπαρχουν παιχνιδια στο pc με εταιρειες απο πισω τους γιγαντες(Microsoft,activision)και να μην εχουν Sli υποστηριξη εν ετη 2017

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έψαχνα BIOS από 1070/1080 για να δω ποσο ρεύμα τις δίνει:
 
 
Target: 230 watt
Limit: 291 watt
 
 
Target: 270 watt
Limit: 291 watt
 
Αν εγώ φτάνω 190-220 watt σε full load σε 5k είμαι σίγουρος πως όσοι έχετε 1070/1080 μπορείτε να τις ρίξετε στα 140-150 watt και να γίνουν απολύτως αθόρυβες χωρίς να χάσετε τρελό perf. Θεωρητικά να φανταστείτε εγώ πρέπει να χάνω αναλογικά πολύ περισσότερο perf με undervolting μιας και έχω 3584 cuda cores τα οποια κάνουν scale με MHz περισσότερο απ' ότι τα 2560 στην 1080 και τα 1920 στην 1070, και η real world διαφορα σε game είναι 2 fps. 
 
Απλά να ξέρετε πως memory OC δεν έχει τόση επίδραση στο power draw οποτε μαζί με το undervolt μπορείτε να ανεβάσετε τις μνήμες μέχρι εκεί που αντέχουν και να εξισορροπήσετε την διαφορα (ίσως ανεβείτε και μερικά frames αν την έχετε σε stock). Για να κάνετε undervolting με curve απλά χρειάζεστε το MSI Afterburner (ή οποιο software υποστηρίζει curve). Και κάνετε τα εξής:
  • Settings -> Voltage Control -> On
  • Μετά πατάτε Control + F και ανοίγει το curve menu που πρέπει να είναι κάπως έτσι σε stock: https://abload.de/img/30ibqb.png
  • Θέλετε να είναι κάπως έτσι στο τέλος (ανάλογα και το που είναι stable η GPU): https://abload.de/img/4koxu9.png

Βίντεο με την διαδικασία:

 

https://www.youtube.com/watch?v=r-DfoxEnBks

 

Προσοχή δώστε σε αυτό που έβαλα caption Click + L γιατί αν δεν είναι στο τέλος πράσινες και οι δυο οι γραμμές τότε θα τρέχει η GPU όλη την ώρα στα voltage και clock που την έχετε βάλει να κάνει load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

spartan μηπως θα έπρεπε να φτιάξεις ξεχωριστό θέμα για το undervolting; να αναπτυχθεί καλύτερα το θέμα εκεί; Ειδικά για τις nvidia; φαίνεται ότι κατέχεις το άθλημα και έχεις πολύ πληροφορία. έναν οδηγό ίσως;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επομενα Volta θα κατεβουν με gddr5X (2070gtx) και με gddr6 στην (2080gtx).Θα εχουν 16gb gpu ram και 360gb/s για την μικρη και 490gb/s για την μεγαλη. Απο αποδοση η 2080gtx θα ειναι 15% μπροστα απο 1080Ti και η μικρη 5% πισω.

 

GTX2070 και Project Scorpio(Εφόσον ανακοινωθούν δυνατά exclusives στην Ε3) για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα επομενα Volta θα κατεβουν με gddr5X (2070gtx) και με gddr6 στην (2080gtx).Θα εχουν 16gb gpu ram και 360gb/s για την μικρη και 490gb/s για την μεγαλη. Απο αποδοση η 2080gtx θα ειναι 15% μπροστα απο 1080Ti και η μικρη 5% πισω.

Πληροφορίες εκ των έσω ή φαντασίες?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...