Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να βγηκε ολοκληρο bios update και να πηρε την εκταση που πηρε το θεμα συγκεκριμενα με την evga 1070 δεν το λες απλα μια περιπτωση ενος ατομου.

 

Βεβαια ολα αυτα μικρη σημασια εχουν πλεον γιατι οτι εγινε εγινε. Ελπιζω σε μελλοντικες εκδοσεις καρτων μετα και απο αυτο που εγινε να υπαρξει καλυτερη αντιμετωπιση κατασκευαστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα συμφωνήσω με Fulgore. Έχει άριστο support η EVGA, και ειδικά αν θες και να αγοράσεις από εξωτερικό ένας παραπάνω λόγος. Έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Στην 10αρα σειρά σε 1070/80 ήταν περισσότερο στις FTW εκδοσεις το πρόβλημα.

Ευτυχώς το ότι έστειλαν και τα pads + 2 BIOS updates, τουλάχιστον δεν κουκουλωσαν την υπόθεση.

 

Πάντως προβλήματα υπήρξαν και στην 970 αν ( όπως αναφέρει και ο Psycho ) και είχαν κυκλοφορήσει 2 εκδόσεις μέχρι να φτιαχτεί το θέμα τοτε. Θα περίμενε κανείς να τους γίνει μάθημα. Τέλος πάντων.

Από ότι φαίνεται το κοίταξαν και βελτίωσαν και το cooler σε σημαντικό βαθμό όπως φαίνεται στις 1080Ti αλλά και γενικότερα το iCX φαίνεται καλοσχεδιασμένο σε μεγάλο βαθμό, με πολύ καλές θερμοκρασίες, αυτούς τους αισθητήρες πάνω στο pcb , ένα σαν διακοπτακι (νομίζω ασφάλεια ) , καλύτερη επαφή της ψυχτρας με τα vrm και νέο backplate.

 

Προσωπικά, δεν την έχω ανοίξει, δεν έχω επιχείρηση ακόμα να εγκαταστήσω τα pads, η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι και λιγο, μη γίνει καμία στραβή. Παίζω με το μαμά fan profile, τώρα που ζέστανε ο καιρός Μαξ 68 βαθμούς βλέπω, πιο παλιά με τα κρύα ήταν κάπου στους 64-65 εκεί. Με φαν profile μένει κοντά στους 57.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως με τη δικια μου 1070FTW χωρις OC πριν το bios update και τα pads ειχα 2 φορες black screen + 100% fan παιζοντας witcher 3 και χειμωνα κιολας με καλο αερισμο. Οποτε το προβλημα υπηρχε και ηταν σοβαρο.

Μετα το bios update και τα extra pads δεν εχει κανει κιχ, χωρις oc παλι.

Για μενα η μ@λ@κια που εκαναν στο σχεδιασμο και την επιλογη των parts ειναι δεδομενη και αδιαπραγματευτη για τα λεφτα που ζητανε.

Φανηκε κιολας απο την ''αναβαθμιση'' σε icx....

Αυτο που τους εσωσε ειναι το καλο support, αλλα η ζημια ηταν μεγαλη νομιζω και καλα να παθουν γιατι φαινεται οτι δε βαζουν μυαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Support παντα ειχε πολυ καλο η EVGA και πολυ καλη σειρα προιοντων, οπως και τιμια τιμολογηση σε αρκετα προιοντα. 

Μεχρι και step up εχει σε US.

Εγω παντως μια περιουσια για πανακριβες και υπερτιμολογημενες υλοποιησεις δεν ξαναδινω, κατω απο οποιες περιστασεις.

Και γιατι το κερδος ειναι μικρο σε σχεση με το κοστος πλεον και εχω ξεπερασει και το σταδιο του να φτιαξω ενα πανεμορφο κουτι που να ταιριαζουν ολα προ πολλου, και γιατι οταν πουλας κανεις δεν θα πληρωσει το παραπανω αντιτιμο για το ταδε τσιπ. Εκει ολοι σκεφτονται α ειναι η καλυτερη υλοποιηση αλλα δεν πληρωνω εξτρα με τιποτα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη ομως δεν ειμαστε ολοι ιδιοι και δεν ειναι και τα χρηματα λιγα, να μαθουν να προσεχουν λιγο παραπανω.

Γιατι 1 του κλεφτη 2 του κλεφτη 3 και την κακη του μερα... :-)

Σε ολα τα αλλα που λες συμφωνω ασχετα αν δε τα εφαρμοζω παντα...

Επεξ/σία από king_k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TI φαση αυτο με 3χ8 πιν στις 1080τι??

 

Σε λιγο θα τις βλεπουμε με τριφασικο φις.. :P

 

Άμα τις αφήσεις ελεύθερες τραβάνε και 450 watt με πολύ υψηλές τάσεις και clocks (1.100mv+ και 2150+ clocks). Η διαφορα σε stock clocks, με undervolt και σε τρελα OC είναι 200+ watt  :devil:

 

Το καλο με την lightning είναι πως θα δίνει control για 4 διαφορετικά voltage, και το πιο σημαντικό είναι για τις μνήμες. Φαντάζομαι θα δούμε τίποτα +900-1000 από stock με αυτή την κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω τη φαση με το undervolt,αλλα πραγματικα δε βγαζω ακρη.

Εβαλα 950 mv για τα 1949.

Τα ξεκιναει,τα κραταει αλλα μετα ανεβαζει ταση για την ιδια συχνοτητα.

Ευθεια την εχω τη γραμμη στα 1949,να ξεκιναει απο τα 950mV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθω τη φαση με το undervolt,αλλα πραγματικα δε βγαζω ακρη.

Εβαλα 950 mv για τα 1949.

Τα ξεκιναει,τα κραταει αλλα μετα ανεβαζει ταση για την ιδια συχνοτητα.

Ευθεια την εχω τη γραμμη στα 1949,να ξεκιναει απο τα 950mV.

 

Αφού βάλεις τα 950 και 1949 πρέπει ακριβώς μετά από αυτό το σημείο να κατεβάζεις όλα τα pins στα 1949 για να διατηρείς χαμηλή τάση. Αλλιώς η κάρτα ανεβαίνει μονη της στην stock τάση. Πχ

 

vz5uki.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βάλεις τα 950 και 1949 πρέπει ακριβώς μετά από αυτό το σημείο να κατεβάζεις όλα τα pins στα 1949 για να διατηρείς χαμηλή τάση. Αλλιώς η κάρτα ανεβαίνει μονη της στην stock τάση.

Ολα τα πινς στα 1949 τα ειχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...