Προς το περιεχόμενο

NVIDIA Pascal, GP100


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 7,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν το κανω αυτο για καποιο λογο παει στα 1961 ολα τα σημεια και τρεχει μονιμα εκει ακομα και σε idle.

 

Ναι το κανεις δυο φορες για να κάνει downclock. Ουσιαστικά με το L διαλέγεις το bin που θέλεις και το κανεις set ως default.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τωρα κατι γινεται.

Για καποιο λογο βεβαια παλι μου πεταει τα 1961.

Αφου επιμενει το βαλα με 0.943 στα 1961 και θα δοκιμασω ενα furmark να δω.

Εαν ειναι οκ στο furmark,απλα συνεχιζω να κατεβαζω ταση μεχρι να δω artifacts?και μετα παω ενα κλικ πανω και το αφηνω?

 

Παντως αν κραταει τα 1961 καλα ειναι.

Συνηθως εκει επαιζε και στοκ,αλλα με παραπανω ταση.Εκτος απο mass effect που πεφτε στα 1860.

Δε το εχω και προχειρο να το δοκιμαζα.


Εβαλα το bench του wildlands γιατι με furmark βαραει power limit αβερτα και δε φτανει καν αυτες τις συχνοτητες  :P

Το εβαλα στα 0.931 στο 1974.

Οταν περναει 73 βαθμους θερμοκρασια πεφτει 1962 αλλα γενικα τα κραταει σταθερα αυτα και συμφωνα και με το log του gpu z με σταθερη και τη ταση.

Θα τη κρατησω εκει τωρα να δω και τι διαφορα θα εχει στη θερμοκρασια και βλεπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για να συμπληρωσω στον αγωνα μου.

Γενικα η curve που οριζεις ειναι για τη θερμοκρασια που εχει εκεινη την ωρα.

Στην 1070 μου τουλαχιστον εχει 3 σκαλια.

1 μεχρι τους 60,2ο μεχρι 73 και μετα το 3ο.

Αναλογα σε ποια θερμοκρασια εισαι την ωρα που σκαλιζεις το curve,αυτες ειναι οι συχνοτητες που οριζεις.Απο σκαλι σε σκαλι στη δικια μου εχει 12ΜΗz διαφορα.

Πχ ηταν στους 61,εβαζα να ναι 2000 η συχνοτητα,ε οταν εφτανε 73 πηγαινε 1987 ενω στους 58 πηγαινε 2012.

Τωρα θες να κρατησει αυτα τα 2000 που εβαλες?

Ε αν βαραει power limit τοτε κοβει.Τοτε η κοβεις συχνοτητα η αν μπορει να παιξει με αυτη τη συχνοτητα σε χαμηλοτερη ταση,κοβεις ταση.

Εβαζα του war thunder το bench ,γιατι παρατηρησα οτι εφτανε power limit με 2000 στο 0.95.

Η καρτα σηκωνε τα 2000 και με χαμηλοτερη ταση οποτε εφτασα στα 0.9 οπου εκει που εβλεπα tdp 111% με το ζορι πλεον 100%.

Αρα με την ιδια αποδοση 10% λιγοτερο tdp,not bad.

Στο bench του gpu-z παλι το ιδιο,10% κατω.

Οντως μετραει η φαση.

Παντως μπερδευει η φαση με το power limit και καλο ειναι να μη το χτυπας γιατι πανε περιπατο οι συχνοτητες και οι τασεις που οριζεις.

Που ειναι οι παλιες καλες εποχες που απλα εδινες συχνοτητα και οσο πηγαινε,επιστημη το κανανε τωρα  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Που ειναι οι παλιες καλες εποχες που απλα εδινες συχνοτητα και οσο πηγαινε,επιστημη το κανανε τωρα  :P

Μεγάλη μ@λ@κία αυτό, όντως. Φαντάζομαι όμως ότι έτσι έχουν συντριπτικά λιγότερα RMA σε σχέση με παλαιότερα. Αυτό το έρμο το BIOS θα το ξεκλειδώσουνε ποτέ να κάνουμε ό,τι γουστάρουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα πολυ καλο αυτο με το undervolt κ μπραβο στον Spartan που το μοιραστηκε μαζι μας...  :P

 

Εμενα με 0.900 κραταει ιδια ρολογια κ το οτι επεσε η καρτα 5-6 βαθμους απο το πουθενα με ιδια κλοκια οπως πριν εμενα αυτο μου φτανει 

 

Θα δω μηπως μπορω να το μειωσω κ αλλο τα volt  κ ποσα κλοκια φτανει με το 0.900 π δν νομιζω να ειναι κ πολλα..

 

μαματα ολα στην καρτα εκτος απο fan curve που κ στα 2 τεστ ειναι το ιδιο ακριβως...

 

post-360690-0-44358800-1496331463_thumb.png

 

UNDERVOLT

post-360690-0-65734000-1496331519_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η φαση power limit ουσιαστικα καταργει το oc.

Οτι συχνοτητα και εαν δωσεις,απλα θα βαραει νωρις οριο και θα κοβει αβερτα.

Θες καρτα που να εχει μεγαλυτερο limit δηλαδη για να μπορεις να δωσεις συχνοτητα και να μπορει να τη κρατησει και στα ζορια.

Και αρα παει και περιπατο ουσιαστικα και το oc που κανουν στα review,αφου ναι μεν πιανουν 2100+ αλλα στα ζορια η καρτα λογω του Limit δε παιζει να τα κρατησει,αρα δεν εχει νοημα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η φαση power limit ουσιαστικα καταργει το oc.

Οτι συχνοτητα και εαν δωσεις,απλα θα βαραει νωρις οριο και θα κοβει αβερτα.

Θες καρτα που να εχει μεγαλυτερο limit δηλαδη για να μπορεις να δωσεις συχνοτητα και να μπορει να τη κρατησει και στα ζορια.

Και αρα παει και περιπατο ουσιαστικα και το oc που κανουν στα review,αφου ναι μεν πιανουν 2100+ αλλα στα ζορια η καρτα λογω του Limit δε παιζει να τα κρατησει,αρα δεν εχει νοημα...

 

Πιάνεις ευαίσθητα ζητήματα, που κάνουν τζιζ...

 

Μην τα λες έτσι αυτά, θα σε περάσουν για τρολοφαν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιάνεις ευαίσθητα ζητήματα, που κάνουν τζιζ...

 

Μην τα λες έτσι αυτά, θα σε περάσουν για τρολοφαν...

 

Άμα υπάρχει θέληση όλα γίνονται :P

 

https://www.youtube.com/watch?v=v1Qi8fxIi_Y

 

Εγώ προσωπικά κρατάω απόσταση 10 μετρα από hardware mod σε τόσο ακριβά parts. Το undervolting πάντως παντού φέρνει τα ίδια αποτελέσματα, μονο για την βαβούρα και τη ζεστη που κερδίζεις αξίζει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη φαση και οντως ευκολο,αλλα και εγω δε θα εκανα κατι τετοιο.

Παντως αξιζει προς το τελος της ζωης της καρτας.

Δινει μια ταση(στο οριο του safe),βλεπεις και σε τι συχνοτητα ειναι σταθερο εκει και τραβαει οσο ρευμα χρειαστει  για να τα κρατησει.

Στη χειροτερη να σκασει καμια τροφοδοσια γιατι θα εχει φτασει στο 140% του power limit :P

Αλλα πιο παλια που παιζαμε μονο με συχνοτητα και ταση,ε λιγο πολυ το ιδιο πραγμα ηταν.

Και στα cpu δηλαδη το ιδιο κανουμε. Τα οποια σηκωνουν και αυτα undervoltage.Τον δικο μου τον εχω με καρφωτη τη μαμα ταση και τρεχει στα 4.2

 

ΥΓ.Τωρα παντως ξανακατεβασα το mass effect που ηταν το μονο game που βαραγε αβερτα limit,για να δω αν θα βαραει και τωρα και αν ειναι να ρυθμισω αναλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα,ότι και να κάνεις πάλι θα βαράει power limit,θυμάμαι το έτρεχα με μία rx 480 και ότι και να κανα βάραγε,μάλιστα μέσα στο tempest (αν λέγεται έτσι),που δεν το δικαιολογούσε.Προφανώς κάτι πάει στραβά,εκτός του ότι δεν έχει καμία σχέση με τα πραγματικά mass effect.

 

Όσον αφορά τα reviwes που δείχνουν τα sites,η εμπειρία μου λέει ότι αν δεν τεστάρεις σε πραγματικές συνθήκες για ώρες(gaming),δεν μπορείς να ξέρεις αν είσαι σταθερός.Το να τρέχεις ένα χ πρόγραμμα για δέκα λεπτά και να λες αυτό είναι το max oc,και μετά να κάνεις bench 10 παιχνίδια είναι πάρα πολύ μακριά από σταθερότητα,γι'αυτό και δεν δίνω καμία βάση στα reviews.Κάτσε να σου πετάει μετά από κανά 2ωρο-τρίωρο display driver stopped και σ λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οντως βαραει power limit σε απιστευτα σημεια.Ακομα και στο μενου  :P

Οποτε το ρυθμιζω με βαση αυτα που παιζω τωρα και εαν συναντησω κατι στο δρομο,διορθωνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εχω μια απορια, μπορει καποιος να μου πει, εφοσον εχω ρυθμησει στο nvidia inspector ''prefer maximum perfomance'' δηλαδη να τρεχει στα φουλ η gpu αλλα μονο σε συγκεκριμενα games και οχι σε global profile, υπαρχει πιθανοτητα την ωρα που ανοιγω το game αλλα χωρις να παιζω απλα για να κανει download καποιο update οπως στα screenshot που εχω ανεβασει να μου δουλευει και τοτε στα max η gpu ή μονο οταν τρεχω το game κανονικα συμβαινει αυτο?

post-391493-0-59578900-1496879152_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...